Κρίση φόβου προς εμένα

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times
Re: Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από Μυρτώ » 30 Μαρ 2017, 12:07

Έφαγα τρελή φλασιά τώρα idea:
...μήπως ήρθε καμιά επίσκεψη ινκόγκνιτο ο Ισίδωρος κι ορμήνεψε τον Τέρυ τι και πώς χωρίς να το πάρεις πρέφα Βάνα;;; :rofl2

Αυτό με την ώρα με τρελαίνει κι εμένα Δώρα... έτσι όπως το λες ακριβώς... λες κι έχουν καταπιεί ρολόι kez::
και τα γατιά επίσης! τα οποία είναι το καθημερινό μου ξυπνητήρι στις 6.35π.μ. ακριβώς :wll ...τώρα που άλλαξε η ώρα, έγινε 7.35 :razz:
...άλυτο μυστήριον ::crz
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 30 Μαρ 2017, 12:35

Μα... αυτό το πράγμα εμένα κοντεύει να με τρελάνει...!!! kez::
Βρε πως το καταλαβαίνουν...? Πως είναι δυνατόν...? Είναι τρομερό και φοβερό αυτό το φαινόμενο...!!!! owo::

Ξέρεις το κάνουν όλα τα σκυλάκια και όλα τα γατάκια, αλλά επειδή είναι κάτι που γίνεται συνεχώς και έτσι απλά... δεν το σκεπτόμαστε σοβαρά, όταν όμως καθίσεις και το σκεφτείς σοβαρά, πως μπορεί δηλαδή να συμβαίνει αυτό το πράγμα με τόση μεγάλη ακρίβεια, σηκώνεις τα χέρια ψηλά... :oops:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 30 Μαρ 2017, 14:23

Αρα συμβαίνει σε όλους κι εγώ νόμιζα οτι τα δικά μου έχουν πρόβλημα. Κάθε μέρα από Οκτώβριο μέχρι και Μάρτιο η Σπίθα στις 8 το πρωί αρχίζει να διαμαρτύρεται. Οι άλλοι δύο κάθονται δίπλα, με τη μούρη στην πόρτα και την αφήνουν να γαβγίζει για να μας σπάσει τα νεύρα. Οταν δεν αντέχεται άλλο, ανοίγω και τότε μπουκάρουν και οι άλλοι δύο σα σίφουνες, μαζί με το Σπιθόνι. Από Απρίλιο μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου μας δίνουν πίστωση ένα σαραντάλεπτο ακόμη, όχι τίποτα άλλο αλλά να προλάβω να παίξω και με τον Τίτο που το πρωί θέλει να κάνει γυμναστική, για να ξαναπέσει κουρασμένος για ύπνο!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 30 Μαρ 2017, 18:23

Φίλες μου καλές, θα σας μαλώσω!! Το ότι τα ζωντανά έχουν πλήρη αίσθηση του λεγόμενου "χρόνου", είναι γνωστό από ανέκαθεν. Ακόμα και πολλοί άνθρωποι, υπολογίζουν τον χρόνο, σε "απόσταση αναπνοής", Οποιαδήποτε στιγμή. Δεν ξέρω πως γίνεται. Είναι διαισθητική λειτουργία, σε σημείο του εγκεφάλου μας, που υπάρχει σε όλα τα έμβια όντα.
Εδώ θα κάνω μια παρένθεση. Χρόνος με την δική μας λογική και τον τρόπο που υπολογίζουμε, δεν υφίσταται. Είναι τελείως αυθαίρετος.Πήραμε "τυχαία" τις τροχιές πλανητών-ήλιου και τον συσχετισμό τους, πάντα στο δικό μας ηλιακό σύστημα και συμφωνήσαμε, ότι αυτό είναι έτος, μήνας και διαιρούμενο (πάντα αυθαίρετα), φθάνουμε στο 1/1000000 του δευτερολέπτου και βάλε. Αυτό είναι καθαρά ένας ανθρώπινος τρόπος μέτρησης, που χρειάζεται να γίνεται,για την καθημερινή μας επιβίωση. Απλά, συμφωνήσαμε σε κάτι τυχαίο και το ακολουθούμε. Αν πάμε τώρα σε βαθειά νερά, η μεταβλητή του χρόνου στο σύμπαν, είναι κάτι άγνωστο σε μας. Δεν ξέρουμε καν, αν υπάρχει χρόνος, με την έννοια που του δίνουμε εμείς. Αρα λοιπόν, άνθρωποι και ζώα, σαν παιδιά του σύμπαντος, έχουμε την δυνατότητα υπολογισμού, αυτού που ορίζουμε "εμείς" ως χρόνο, σε εμβρυακή κατάσταση ακόμα. Τα ζώα, σαν πιο κοντά στην φύση, περισσότερο! Καμμία σχέση, όλα αυτά με τις εποχές του χρόνου, που υπάρχουν από κλιματολογικής μόνο πλευράς, ζέστη, κρύο, βροχές και καθορίζουν την ζωή-φύση μας, όπως είναι κατασκευασμένη, για να επιβιώνουμε. Τέλος, η μέτρηση του όποιου χρόνου, δεν γνωρίζουμε, αν έχει αρμονική συνέχεια. Αν δηλαδή αυτό που εμείς ονομάζουμε "μία ώρα", στο σύμπαν, στο άπειρο, είναι πάντα μια ώρα, ή το πιθανότερο έχει άπειρες χρονικές μεταβλητές!
Ολα αυτά, (συγγνώμη για την πολυλογία), για να φανεί, ότι το να υπολογίζει ένα ζώο χρονικές στιγμές, είναι απόλυτα λογικό. Και ας μην έχει ρολόγια, που στο κάτω κάτω, σε κάποια εποχή στο μέλλον, θα είναι παντελώς άχρηστα! Ηδη αν το σκεφτείτε, τα "έτη φωτός", δεν μετράνε χρόνο, αλλά απόσταση. :hi
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 30 Μαρ 2017, 18:29

Μυρτώ έγραψε:
30 Μαρ 2017, 12:07
Έφαγα τρελή φλασιά τώρα idea:
...μήπως ήρθε καμιά επίσκεψη ινκόγκνιτο ο Ισίδωρος κι ορμήνεψε τον Τέρυ τι και πώς χωρίς να το πάρεις πρέφα Βάνα;;; :rofl2
Ο Τέρρυ, όπως σας ξαναέγραψα, είναι "αλητόμαγκας και παιδί της πιάτσας"! Δεν χρειάζεται πολλές συμβουλές, για να σε πιάσει Βάνα "κώτσο"! Σε πουλάει και σε αγοράζει. Βέβαια μια μικρή επικοινωνία έχω μαζί του, για τα απαραίτητα. Επίσης για να μου λέει το τι γίνεται εκεί και να σκάμε στα γέλια! :lol: :lol:
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 31 Μαρ 2017, 11:35

Βρε θα "του το ξυρίσω το μουστάκι", δε θα μου γλιτώσει.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 31 Μαρ 2017, 14:04

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 09 Απρ 2017, 11:01

Πρέπει να έχω γαϊδουρινή υπομονή τελικά και ο Τέρυ με εξωθεί να βρω τα όριά μου αλλά κάθε φορά που βλέπω μια πρόοδο, βρίσκω κι άλλες δυνάμεις. Εχθές λοιπόν κάναμε κάτι καινούριο και πολύ πολύ χάρηκα. Την ώρα που ήταν ξάπλα και με τα ποδαράκια σηκωμένα για να τον χαιδέψω, άρχισα να του πιάνω το λουράκι και να το τεντώνω. Άρχιζα να τον χαιδεύω στην πλάτη, μετά κεφάλι και κατέληγα στο λουρί που το τέντωνα μέχρι να ακούσω το θόρυβο από τον μεταλλικό κρίκο στο κολλάρο. Η πίεση ήταν ελάχιστη αλλά η κίνηση και μόνο θα μου ήταν αδιανόητη πριν από μερικές εβδομάδες. Το έκανα πολλές φορές, αντίδραση απολύτως καμία, Ούτε επιχείρησε να φύγει, ούτε πάγωσε, ούτε τα μάτια του δεν έπαιξαν. Και δεν είναι οτι δεν το καταλάβαινε γιατί το χέρι μου και το λουρί το έβλεπε και το θόρυβο από τον κρίκο τον άκουγε. Πολύ χάρηκα ρε παιδιά, μάλλον κάτι γίνεται. Θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και η εβδομάδα αυτή θα πάει έτσι. Αν συνεχίσει χωρίς αντιδράσεις μετά το Πάσχα θα του βάλω μακρύτερο λουράκι και θα πιέσω λίγο περισσότερο.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 09 Απρ 2017, 12:22

th: +1000+++
...γαϊδουρινή... δεν λες τίποτα Βάνα μου :clap :clap :clap ...βλέπεις πόσα σου μαθαίνει ο Τεράκος bigg: ...τι ασκήσεις ηρεμίας, ψυχραιμίας, υπομονής, επιμονής και αυτοπειθαρχίας σου κάνει :sarc
Είσαι φοβερή πάντως!!! πιοοοοο αργααααααααά... πεθαίνεις lau2:

Πέρα απ' την πλάκα... πραγματικά σε θαυμάζω!!! μπράβο και στους δυο σας th: th: th:
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 09 Απρ 2017, 12:45

Βίκη μου πριν αρχίσω είχα φωνάξει τον εκπαιδευτή. Αυτός λοιπόν μου είπε οτι η δικιά του χειρότερη περίπτωση με άρνηση στον οδηγό, του πήρε έξι ολόκληρους μήνες για να στρώσει. Μόλις το άκουσα φρικάρισα αλλά έτσι όπως πάω μπορεί να πιάσω το ρεκόρ του. Φοβάμαι να πάω γρηγορότερα όμως γιατί η ψυχολογία του είναι εύθραυστη και είναι πολύ πρόσφατη η ανάνηψή του για να τον ζορίσω. Ο κύριος Τέρης με εκπαιδεύει για να είμαι ζεν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”