Κρίση φόβου προς εμένα

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 30 Μάιος 2017, 12:41

Δεν το πίστευα οτι θα ερχόταν ποτέ η στιγμή να το γράψω αλλά ναι, ήρθε αυτή η άγια ώρα. Εχθές πήγαμε με τον Τέρυ, την πρώτη μας βόλτα με το λουρί!!! Ηταν η πρώτη φορά που βγήκαμε μαζί από το σπίτι- στο τρίτο μάθημα κιόλας. Τον έχω με κοντό λουρί και με στηθόλουρο που του έκατσε πολύ καλύτερα από το κολάρο.

Η διαδικασία δεν είχε λιχουδιές, ο Τέρυ δεν τις θέλει όταν ζορίζεται ακόμα κι αν είναι οι πιο λαχταριστές. Γύρο του έφερα, μπριζόλες έφερα, τίποτα. Το μόνο που έπιασε ήταν το ζόρισμα και μετά χάδια. Φυσικά δεν εννοώ πνίχτες και βία. Απλά δε δεχτήκαμε την άρνηση να υπακούσει. Δεν περπάτησε με τη θέλησή του κατ' αρχήν αλλά δεν υποχωρήσαμε και αυτό που έγινε ουσιαστικά ήταν να του σπάσει ο τσαμπουκάς και να μάθει οτι το πείσμα του δεν περνάει. Μετά από το ζόρισμα είχε διαλείμματα με χάδια πολλά και αγκαλίτσες και μετά πάλι από την αρχή. Παιδιά έπιασε!

Στη βόλτα είναι υπάκουος, δεν τραβάει καθόλου, τον πάω με το ένα δάχτυλο. Προς το παρόν κάνουμε μικρές βόλτες του δεκάλεπτου κοντά στο σπίτι για να συνηθίσει, αργότερα θα πάμε μεγαλύτερες. Δε μπορώ να πω οτι είναι το καλύτερό του και κυρίως όταν με βλέπει οτι πάω να του βάλω το λουρί προσπαθεί να κρυφτεί αλλά σιγά σιγά θα το ξεπεράσει και θα αρχίσει να το απολαμβάνει. Ακόμα κι αν κρυφτεί όμως πάω και τον ξετρυπώνω, πρέπει να επιμείνω για να συνηθίσει τη διαδικασία. Προς το παρόν μου αρκεί οτι δε στηλώνει τα πόδια αλλά όταν μπει ο οδηγός ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Σήμερα το πρωί τον πήγα και βόλτα με το αυτοκίνητο, άλλος φόβος αυτός. Πήγαμε σε ένα βενζινάδικο που ξέρω τα παιδιά και ήρθαν όλοι και τον χάιδεψαν και του γλυκομίλησαν. Οταν επιστρέψαμε τον έβγαλα πάλι για μια μικρή βόλτα. Το μεσημέρι θα έρθει ο εκπαιδευτής και θα πάμε μαζί μεγαλύτερη βόλτα και ξανά με το αυτοκίνητο.
Και μαζί με όλα τα άλλα έχει γίνει πολύ πιο εκδηλωτικός και πολύ πιο αγαπησιάρης με όλους μας.

Τελικά κάθε σκύλος και ο τρόπος του. Ο προηγούμενος εκπαιδευτής που είχα είναι πολύ καλός για σκυλάκια που δεν έχουν μεγάλα προβλήματα αυτός που έχω τώρα είναι πολύ αποτελεσματικός με τα προβληματικά σκυλιά. Πολύ επιβλητικός αλλά ταυτόχρονα με τόση αγάπη, που ο Τέρυ μετά από το ζόρισμα του ζητάει χάδια.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από Μυρτώ » 31 Μάιος 2017, 00:58

::hpy Μπράβο σας ρε κοριτσάρα :clap μπράβο στον Τερούλη :clap μπράβο στη δόλια μάνα-Βάνα th: μπράβο και στον εκπαιδευτή σας :yah

Τελικά μου φαίνεται τό' χουν οι αλητάμπουρες να μη χαμπαριάζουν από μεζέδια κι ας είναι και μπριζόλες,,, cc1:
...έτσι κι ο δικός μου, σ' ό,τι ''δυσκολεύεται'' κι ό,τι δεν θέλει να κάνει ούτε ''λιχουδιές'' τον συγκινούν ούτε γουρουνόπουλο ολόκληρο... θέλει λίγο ζόρι και μόλις το ''πετύχουμε'' πολλές αγκαλιές και χάδια, και βέβαια πολλέεεεες επαναλήψεις μέχρι να το εμπεδώσουμε bigg: Αργάαα αλλά σταθερά και τα αλάνια μας δένονται με την οικογένεια και σιγά-σιγά αποδέχονται το ποιος ''κάνει κουμάντο''.

Άντε, καλή συνέχεια! και αναμένουμε νέα και εξελίξεις ''βήμα-βήμα'' mock:
Σύντομα νομίζω θα βγαίνετε βολτούλα πάλι όοολοι μαζί και με τα κορίτσια, αλλά τώρα πια ο Τερούλης θα σας συνοδεύει σαν σωστός κύριος :002
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από VOLPE » 31 Μάιος 2017, 15:40

vanavana έγραψε:
30 Μάιος 2017, 12:41

Στη βόλτα είναι υπάκουος, δεν τραβάει καθόλου, τον πάω με το ένα δάχτυλο. Προς το παρόν κάνουμε μικρές βόλτες του δεκάλεπτου κοντά στο σπίτι για να συνηθίσει, αργότερα θα πάμε μεγαλύτερες. Δε μπορώ να πω οτι είναι το καλύτερό του και κυρίωςΑκόμα κι α όταν με βλέπει οτι πάω να του βάλω το λουρί προσπαθεί να κρυφτεί αλλά σιγά σιγά θα το ξεπεράσει και θα αρχίσει να το απολαμβάνει. ν κρυφτεί όμως πάω και τον ξετρυπώνω, πρέπει να επιμείνω για να συνηθίσει τη διαδικασία. Προς το παρόν μου αρκεί οτι δε στηλώνει τα πόδια αλλά όταν μπει ο οδηγός ξέρει τι πρέπει να κάνει.
Αυτή η διαδικασία...κάτι μου θυμίζει! Ας πούμε μετά 5 χρόνια γάμου! ??? ???
Τέρυ ρούφα το αυγό σου τώρα! Οχι θα γλύτωνες! bigg: bigg:
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 02 Ιουν 2017, 14:07

Το είχα πει Ισίδωρε, δε θα μου γλίτωνε. Τα νάζια και τα πείσματα τελείωσαν και επιτέλους μεταμορφώνεται σε έναν κανονικό σκύλο. Πάμε βόλτες, μικρές προς το παρόν, τον βάζω σχεδόν καθημερινά στο αυτοκίνητο για να συνηθίσει και πλέον ο κήπος είναι ανοιχτός και έχει πρόσβαση παντού, όπως πριν αρχίσουμε την εκπαίδευση. Το πολύ καλό της υπόθεσης είναι οτι η γενική του συμπεριφορά έχει αλλάξει. Σαν ένας διακόπτης να γύρισε στο κεφάλι του. Είναι πολύ πιο χαδιάρης, πλησιάζει πολύ περισσότερο ζητώντας μας προσοχή, θέλει να είναι μέλος της ομάδας και το δείχνει πια. Πάντα θα είναι το πιο ανεξάρτητο από τα τρία μου σκυλιά αλλά είναι η πρώτη φορά από τότε που τον έχω, που νιώθω οτι γίνεται μέλος της οικογένειας και δεν είναι ένας αναρχοαυτόνομος μέσα στο σπίτι.
Το επίσης καταπληκτικό είναι οτι πλέον όταν ανοίγει η γκαραζόπορτα, δεν κάνει σαν τρελός να βγει έξω, μπορεί να γυρίσει και την πλάτη κιόλας χωρίς να δείξει ενδιαφέρον. Γενικά έχει πολύ ηρεμήσει και τώρα πια αρχίζουμε να τον χαιρόμαστε. Φυσικά έχουμε ακόμα τα θεματάκια μας αλλά αυτό ήταν το μεγαλύτερο και λύθηκε. Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο, με μόλις τρία μαθήματα!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από VOLPE » 03 Ιουν 2017, 15:26

Μπράβο για την πρόοδο Βάνα! Καλές βόλτες λοιπόν. Νομίζω όμως, ότι δεν ήταν θέμα ειδικού εκπαιδευτή. Δεν ήταν μάγος. Απλά ένας άνθρωπος, που γνωρίζει καλά τα σκυλιά. Εσύ δυστυχώς, είσαι στην αρχή ακόμα. Κάποτε, θα τα καταφέρνεις μόνη σου!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 04 Ιουν 2017, 23:18

Όντως έτσι ειναι Ισιδωρε. Ο Τερεντιος ειναι σχολείο για μενα. Κι εχουμε μελλον ακομη...

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 16 Ιουν 2017, 09:46

Ο Τέρυ τελικά είναι ένα σκυλί που με εκπλήσσει συνεχώς. Στο περπάτημα, είτε με μακρύ είτε με κοντό λουρί, είναι ο καλύτερος από τα τρία σκυλιά. Δεν τραβάει καθόλου, στέκεται πάντα δίπλα μου, πηγαίνει όπου τον πάω και με κοιτάει στα μάτια. Οδηγείται ακόμα και με το ένα δάχτυλο! Με το αυτοκίνητο, αν και δεν το έχει ακόμα πολύ στο έμπα, επιτέλους ευχαριστιέται τη διαδρομή, μυρίζει τον αέρα και δείχνει ενδιαφέρον για το έξω. Τους έβαλα και τους τρεις μαζί και τους πήγα βόλτα και το καταχάρηκαν όλοι. Εχθές όμως ήταν η αποκάλυψη γιατί πήγαμε στον κτηνίατρο μετά από εννέα μήνες. Στην πόρτα ήταν ο μόνος δισταγμός του, μετά ήταν πολύ ήρεμος. Χρειάστηκε να περιμένουμε δέκα λεπτά και τον έβαλα να ξαπλώσει και έμεινε ήρεμος και σιωπηλός. Κατά την εξέταση ήταν άψογος και μάλιστα όταν τελειώσαμε ζητούσε χάδια από τον κτηνίατρο.
Εκανε εξέταση αίματος γιατί πέρυσι είχε κάνει θεραπεία για ερλιχίωση, και θέλαμε να δούμε τα αιμοπετάλια. Οι τιμές του ήταν όλες φυσιολογικές και με αυτόν τον όμορφο τρόπο φαίνεται να κλείνει μία περίοδος αγχωτική, με τον καλύτερο τρόπο. Εχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα αλλά τουλάχιστον τώρα χαιρόμαστε στιγμές που δεν μπορούσαμε να απολαύσουμε μέχρι πριν λίγο καιρό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Ιουν 2017, 14:32

Βάνα μου συγχαρητήρια! :hi
Η πορεία και η κατάληξη της ιστορίας με τον Τέρυ σου είναι μια ακόμα αναμφισβήτητη απόδειξη ότι η σωστή δουλειά πάντα φέρνει καλά αποτελέσματα, γι΄αυτό και δεν πρέπει να μας αποθαρρύνουν οι δυσκολίες και τα σκαμπανεβάσματα που αντιμετωπίζουμε στην διάρκεια της προσπάθειάς μας... Πρέπει πάντα να θυμόσαστε ότι η αγάπη, η υπομονή και η επιμονή είναι το φάρμακο για όλα τα προβλήματα συμπεριφοράς των αγαπημένων αυτών πλασμάτων!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 30 Ιουν 2017, 11:57

Τι σας έγραφα παραπάνω; Οτι ο Τέρυ θα είναι πάντα το πιο ανεξάρτητο σκυλί μου; Χαχαχα! Παιδιά έχει γίνει σπιτόγατος, πιο χαδιάρης από το γάτο, πιο αυτοκόλλητος από τη Σπίθα. Δε θα το πίστευα ποτέ μου αλλά έχει μεταμορφωθεί εντελώς. Δε θυμίζει σε τίποτα το σκύλο που είχα αγαπήσει εξ αρχής, γιατί έχει γίνει ακόμα καλύτερος. Του πήρε δέκα μήνες για να μας εμπιστευτεί και να νιώσει οτι τον αγαπάμε; Είναι δυνατόν να χρειάστηκε τόσο μεγάλο διάστημα; Τί είχε τραβήξει ο κακομοίρης για να είναι τόσο επιφυλακτικός; Και δεν είναι μόνο αυτό. Τώρα πια δεν εξαφανίζεται οταν έρχεται ξένος κόσμος στο σπίτι. Σε ανθρώπους μάλιστα που τους έχει ξαναδεί, πάει και ζητάει χάδια. Κι όλα αυτά άρχισαν όταν ξεκινήσαμε να περπατάμε με το λουρί. Δε θα μπορούσα να φανταστώ οτι η διαδικασία της βόλτας, καλλιεργεί στο μυαλό του σκύλου έναν τόσο δυνατό δεσμό και εμπιστοσύνη στον κηδεμόνα του. Πραγματικά έχω μείνει άναυδη με την αλλαγή του.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από Μυρτώ » 05 Ιούλ 2017, 14:05

Αχ Βανούλα μου, πολύ χαίρομαι με την τόσο όμορφη εξέλιξή σας!!! :yah
Ξέρεις ότι τον έχω λατρέψει τον Τερούλι και είναι πραγματικά υπέροχο πώς από Τρεμέντιος-''βλέπω λουρί και κρύβομαι'' έγινε σωστός Σερ Τερέντιος Ο Χαδιάρης cc1:
Πάντως οι 10 μήνες δεν μου φαίνονται μεγάλο διάστημα... αν κρίνω και από τον δικό μου τον αλητάμπουρα του πήρε πολύυυ χρόνο να μας εμπιστευτεί πραγματικά, παρότι εξ αρχής δεν είχε θέμα με το λουρί.
Καλές βόλτεςςςςς και πολλάαααα παιχνιδοχάδια, Σερ Τερέντιε, με όοολη την Υπέροχη οικογένειά σας :002 :lov :skkk heart :37
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”