Συναντηση του Καρλος με "ξαδερφουλα"

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff
Όνομα: Ελένη
Been thanked: 1 time

Συναντηση του Καρλος με "ξαδερφουλα"

Δημοσίευση από leleni » 25 Φεβ 2017, 12:53

Καλησπερα σε ολους!
Εχω καιρο να γραψω ερωτηση, αλλα ηρθε η ωρα να μου δωσετε ξανα τις συμβουλες σας.
Η θεια μου μολις πριν 1 εβδομαδα υιοθετησε μια σκυλιτσα, περιπου 1,5 χρονων, απο εναν κυριο που την ειχε στο σπιτι του και για προσωπικους του λογους αναγκαστηκε να την αποχωριστει. Οπως μου λεει απο οτι εχει προλαβει να καταλαβει η θεια μου, ειναι ησυχη και φιλικη με αλλα σκυλια.

Θελουμε φυσικα να συναντηθουνε με τον Καρλος και να κανουν παρεακι. Εγω εχω τα αγχη μου γιατι πολλες φορες, μερικα σκυλακια βλεπουν τον Καρλος και απο το μεγαλο του μεγεθος φοβουνται και τον γαυγιζουν. Ωστοσο ο Καρλος δεν μαλωνει με σκυλια, ανεξαρτητως ηλικιας, περα απο 2 ή 3 φορες που εχει αρπαχτει με καποια αρσενικα.

Ξερω οτι καλο θα ηταν να συναντηθουν εκτος του σπιτιου (δηλαδη του χωρου τους), οποτε κανονιζουμε πρωτα να τα παμε μια βολτα μαζι. Μετα, εφοσον τα πανε καλα, θα τα φερουμε σπιτι μου που εχουμε την αυλη να τρεξουν και να παιξουν. Η ερωτηση μου ειναι, σε περιπτωση που δεν παει καλα η γνωριμια αν μπορουμε να κανουμε κατι. Ή αν καποιος απο τους δυο δειξει φοβο (ο Καρλος βεβαια ποτε μεχρι τωρα δεν εχει φοβηθει σκυλι), πως να το χειριστουμε για να μην τους πιεσουμε.
Επισης, μια γενικη ερωτηση γιατι δεν εχω καθολου εμπειρια με θηλυκα σκυλια, μια αστειρωτη σκυλιτσα μπορεις να την αφησεις σε μερες εκτος του οιστρου της ελευθερη σε ενα παρκο; Ή υπαρχει "κινδυνος" ζευγαρωματος συνεχεια; (θα στειρωθει η σκυλιτσα στο εγγυς μελλον)
Ανυπομονω για τις απαντησεις σας για να γνωριστουν τα παιδακια μας και να γινουν φιλοι :lov
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Re: Συναντηση του Καρλος με "ξαδερφουλα"

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Φεβ 2017, 18:04

Ελένη μου όχι δεν έχει φόβο να γκαστρωθεί εκτός των γόνιμων ημερών της, το υπόλοιπο διάστημα αφ΄ενός δεν επιτρέπει να έρθει κάποιο αρσενικό σε σεξουαλική επαφή μαζί της, αλλά κι΄αν υποθέσουμε θεωρητικά ότι γινόταν αυτό και πάλι δεν θα έμενε έγκυος αφού είναι εκτός των γόνιμων ημερών της.

Νομίζω ότι ο εκπαιδευτής μας και καλός φίλος μας ο Γιώργης θα σου δώσει κάποιες συμβουλές γύρω από αυτό που ρωτάς, αλλά αφού πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό και μάλιστα για σκυλάκια που δεν έχουν εκδηλώσει γενικότερη επιθετικότητα με τα άλλα σκυλιά, γνωρίζεις ήδη και εσύ κάποια βασικά πράγματα (όπως το να πρωτοσυναντηθούν σε ουδέτερο χώρο), δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 27 Φεβ 2017, 04:58

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Πρώτα από όλα θα πρέπει να έχετε αυτοπεποίθηση και ψυχραιμία. Τα σκυλιά καταλαβαίνουν τα συναισθήματα μας πολύ εύκολα και στη προκειμένη περίπτωση δε θα θέλατε να αντιληφθούν άγχος και αγωνία

Ένας τρόπος προσέγγισης είναι να σας περιμένει η θεία σας σε ένα σημείο ήρεμο, εκτός οικίας. Να έχει δώσει εντολή κάτσε μείνε και τα ταΐζει τη σκυλίτσα της. Εσείς θα περάσετε μπροστά τους μερικές φορές μικραίνοντας την αρχική απόσταση που θα έχετε μεταξύ σας. Όταν φτάσετε κοντά τους και εφόσον δείτε ότι τα σκυλιά δεν αγχώνονται θα τα αφήσετε να πλησιάσουν το ένα το άλλο κάνοντας την κλασσική ημικυκλική κίνηση και να μυριστούν. Αν διαπιστώσετε ότι αγχώθηκαν (πχ θα δείτε να κοιτάζουν δεξιά αριστερά ή να ανοιγοκλείνουν τα μάτια τους) δεν θα επιδιώξετε την προσέγγιση αλλά θα συνεχίσετε μια απλή και χαλαρή βόλτα και σε απόσταση μεταξύ σας. Αν δείτε σημάδια επίθεσης πριν τη προσέγγιση, θα διακόψετε την γνωριμία εντελώς. Αν κατά τη διάρκεια της προσέγγισης παρατηρήσετε άγχος, φόβο, ή κάποιο σημείο επίθεσης θα δώσετε την αποτρεπτική σας εντολή (όχι ή μη). Βλέποντας σωστή συμπεριφορά θα επιβραβεύσετε λεκτικά λέγοντας μπράβο.

Σε καμιά περίπτωση δε θα πιέσετε. Εφόσον δείτε ότι τα πράγματα βαίνουν καλώς, μπορείτε συνεχίζοντας τη βόλτα σας να δοκιμάσετε και οι δυο εντολή κάτσε μείνε και να ταΐσει ο καθένας το δικό του σκυλί. Πάντα το ένα θα βλέπει το άλλο διατηρώντας ωστόσο απόσταση μεταξύ σας.

Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff
Όνομα: Ελένη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από leleni » 27 Φεβ 2017, 10:25

Καλημερα,
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Θα ακολουθησω αυτες τις τακτικες σημερα που κανονισαμε να βρεθουμε και δεν πιστευω να εχουμε προβληματα! Και παλι ευχαριστω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 05 Μαρ 2017, 20:16

Ελένη πως πήγε η συνάντηση κορυφής; Ολα καλά;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”