Το σκυλάκι μου τρώει τα πάντα

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Katerina_ap
Puppy
Has thanked: 1 time
Το σκυλάκι μου τρώει τα πάντα

Δημοσίευση από Katerina_ap » 08 Μαρ 2017, 10:58

Καλημέρα σας! Είμαι νέα σκυλο-μαμά σε ένα θηλυκό κοκονάκι 7 μηνών.Το βρήκα στο δρόμο(παραλίγο να το πατήσω με το αμάξι) και το κρατησα!

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οτι τρώει τα πάντα. Κάνει τις ανάγκες του έξω, υπακούει σε εντολές και είναι τέλεια γεινικά εκτός απο το γεγονός οτι μασουλάει και ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ τα πάντα. Ηδη έχει φάει μια φορά το κρεβάτι της και έχει καταπιεί όλα αυτά τα χνούδια με αποτέλεσμα να τρέχουμε στους γιατρους για εξετάσεις και φαρμακα. Έχει φαει ν ολίγοις 2 κρεβάτια, άπειρες πάνες, άπειρα παιχνδια. Τρωει τις πάνες και καταπίνει το εσωτερικό και μετά κάνει εμετό. Το θέμα είναι οτι τα κάνει όταν λείπω για δουλειά. Την πάω βόλτες μεγάλες, παίζει εκτονωνεται αλλά και πάλι θα φάει. Μπορεί να βαριεται απο ό,τι έχω καταλάβει αλλα και κάτι να της αφήσω για να παίξει θα το φαει και θα το καταπιει.

Έχω απελπιστεί ειλικρινα γιατι και ο γιατρός μου ειπε οτι αν συνεχιστει αυτο μπορεί να φτάσουμε και στο χειρουργειο. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. Παρακαλώ! :pl:

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Re: Το σκυλάκι μου τρώει τα πάντα

Δημοσίευση από vanavana » 08 Μαρ 2017, 12:05

Καλημέρα Κατερίνα. Κατ' αρχήν καλως ήρθες και πολλά συγχαρητήρια για την ανθρωπιά που έδειξες μαζεύοντας ένα αδεποτάκι από το δρόμο. Το κουταβάκι σου είναι μικρούλι και εξερευνά τον κόσμο- τον καινούριο κόσμο να πω καλύτερα- με το στόμα του. Είναι αυτό που κάνουν και τα μωράκια που βάζουν τα πάντα στο στόμα τους. Η λύση είναι ο περιορισμός είτε σε ένα δωμάτιο που θα έχεις αφαιρέσει οτιδήποτε μπορεί να καταπιεί και να του κάνει κακό είτε σε ένα πάρκο σκύλων όπου θα μένει μαζί με παιχνιδάκια που είναι δύσκολο να κοπούν σε κομμάτια- δηλαδή πιο σκληρά παιχνίδια. Οσο περισσότερο χώρο έχει, τόσο περισσότερο θα εξερευνεί και θα μασουλάει. Φυσικά αυτά δε διορθώνονται με τη μία αλλά αν αρχίσεις από εκεί και συνεχίσεις με αποτρεπτικές εντολές π.χ μη, όταν είσαι παρούσα σιγά - σιγά θα μάθει. Απ΄ότι ξέρω υπάρχουν και σπρέι που κάνουν άσχημη τη μυρωδιά σε αντικείμενα που θέλουμε να αποφύγουν να μασήσουν. Θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ συμβουλές αλλά νομίζω οτι οι γενικές γραμμές είναι αυτές. Με πολλή πολλή εκτόνωση φυσικά γιατί είναι κουτάβι και η ενέργεια είναι στο φουλ.
Να ξέρεις οτι τα κοκονάκια γίνονται πολύ γλυκά και υπάκουα σκυλάκια, με δυνατή προσωπικότητα όμως και με ανεξάρτητη ψυχή. Οπότε δώσε βάση στην πειθαρχία.

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 08 Μαρ 2017, 15:23

«Katerina_ap έγραψε: Το θέμα είναι οτι τα κάνει όταν λείπω για δουλειά.
Σε αυτό θα σταθώ μιας και θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό. Ζημιές κατά επανάληψη τις ώρες απουσίας μας είναι ισχυρή ένδειξη άγχους αποχωρισμού. Άλλες ενδείξεις είναι η ούρηση, η αφόδευση, το κλάμα κατά την απουσίας μας, το ουρλιαχτό κλπ. Το άγχος στην πραγματικότητα είναι μια κατάσταση όχι πάντα εύκολα διαχωρίσιμη και επιλύσιμη.

Γιατί κάνει ζημιές
Πολλές φορές η οικογένεια του ζώου μιλάει για εκδίκηση. Ωστόσο αυτό είναι λάθος. Το ζώο δεν εκδικείται, απλά πανικοβάλλεται που μένει μόνο του. Και μέσα στο πανικό του κάνει ζημιές που σε άλλες στιγμές δε θα έκανε. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το δέσιμο με τους ανθρώπους που ζουν μαζί του ξεπέρασε τα φυσιολογικά και αποδεκτά όρια, μεγεθύνθηκε στο μυαλό του και έφτασε σε επίπεδα τέτοια που η απουσία τους γεννάει πανικό.

Ποιος φταίει
Συνήθως ο άνθρωπος. Εξαιρώντας τα περιστατικά που υπάρχει γενετήσια καταβολή, οι οικογένεια του ζώου το μεγάλωσε χωρίς όρια και με άπειρες αγκαλιές και χάδια. Η έλλειψη κοινωνικοποίησης, οι ελάχιστες βόλτες και η έλλειψη απασχόλησης και εκτόνωσης μέσα στο σπίτι, συντελούν επίσης στην δημιουργία του άγχους αποχωρισμού.

Τι κάνουμε
Πρώτα από όλα δεν θυμώνουμε, δεν χτυπάμε και δεν φωνάζουμε. Τα ψυχολογικά προβλήματα απαιτούν αγάπη, κατανόηση και δουλειά. Και μάλιστα μπόλικη.
1. Το μεγαλύτερο ποσοστό της εκπαίδευσης είναι η πρόληψη. Αφαιρούμε οτιδήποτε μπορεί να καταστρέψει και να βλάψει την υγεία του
2. Ήρεμες αποχωρήσεις και επιστροφές χωρίς εντάσεις και βιασύνη
3. Ασχολούμαστε ποιοτικά με το σκύλο μας και όχι ποσοτικά. Εκμάθηση crate, δημιουργική απασχόληση μέσα στο σπίτι, ασκήσεις βασικής υπακοής, βόλτες και κοινωνικοποίηση στο ημερήσιο πρόγραμμα μας.
4. Πριν την αποχώρηση μας από το σπίτι το έχουμε βγάλει βόλτα. Η ούρηση δρα κατευναστικά στο φόβο.
5. Χαλαρωτική μουσική από το youtube για άγχος αποχωρισμού κατά την απουσία μας, ανθοοιάματα (συνήθως απαιτείται συνδυασμός), προϊόν φερομόνης για σκύλους (προσωπικά προτιμώ τη συσκευή πρίζας), μπορεί να βοηθήσουν και να μειώσουν το άγχος και το φόβο του
6. Μειώνουμε τις αγκαλιές και τα χάδια. Αν θέλουμε να χαϊδέψουμε δίνουμε εντολή και χαϊδεύουμε αφού την εκτελέσει σωστά.
7. Ο κοινός ύπνος με το ζώο απαγορεύεται δια ροπάλου. Ωστόσο καταργείται σταδιακά και το ζώο κοιμάται στο crate.
8. Με την αποχώρηση μας του αφήνουμε ένα παιχνίδι (πχ μια μπαλίτσα με τρύπες) μέσα στο οποίο βάζουμε ότι πολυτιμότερο για το σκύλο σε λιχουδιές (γαλοπούλα, κοτόπουλο κλπ, πάντα χωρίς πέτσες και κόκκαλα)
9. Απευθυνόμαστε άμεσα σε πιστοποιημένα θετικό εκπαιδευτή για να μας κατευθύνει και να εκπονήσει αναλυτικό πρόγραμμα διαχείρισης και επίλυσης του προβλήματος
Εδώ να σημειώσω ότι η επίλυση εξαρτάται όχι μόνο από το ζώο αλλά κυρίως από την οικογένεια. Ο θετικός εκπαιδευτής θα καταρτίσει πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο θα ζητήσει την κοινωνικοποίηση και την απασχόληση του ζώου και το κυριότερο προγραμματισμένες αποχωρήσεις με συγκεκριμένο τρόπο και μέθοδο. Η πιστή τήρηση του προγράμματος πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Ολοκληρώνοντας να τονίσω ότι υπάρχουν περιστατικά που δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται και κρίνεται απαραίτητη η παραπομπή σε κτηνίατρο και η λήψη φαρμάκων σύμφωνα με τις οδηγίες του. Ωστόσο να τονίσω ότι ΔΕΝ είναι όλοι οι κτηνίατροι εξειδικευμένοι στη συμπεριφορά, οπότε σωστό είναι να απευθυνθούμε στους κατάλληλους και όχι στον οποιοδήποτε έχουμε στο νου μας.

Σημειώστε ότι η χορήγηση σκευασμάτων ή φαρμάκων με ιδίαν βούληση (μου΄πανε, άκουσα, κάτι κάπου διάβασα) απαγορεύεται ρητά και εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία του ζώου.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Μαρ 2017, 16:23

Κατερίνα μου καλωσόρισες στην συντροφιά μας και πολλά συγχαρητήρια για το ότι κράτησες το κουταβάκι που βρήκες στο δρόμο, πρέπει να ξέρεις ότι το πιθανότερο είναι να του έσωσες την ζωή! :hi

Απ΄ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι άπειρη σκυλο-μαμά και είναι επόμενο να έχεις ένα άγχος μεγαλύτερο και από το κουτάβι αλλά και απ΄ότι κάποιος που έχει ξαναμεγαλώσει σκυλάκι.
Μην ανησυχείς, με λίγη προσοχή όλα μπορούν να αντιμετωπιστούν, αρκεί να έχεις λίγη υπομονή, να επιμένεις χωρίς εκνευρισμό, με ηρεμία και σταθερότητα σε αυτά που θέλεις να καταλάβει το μικρούλι σου, να δείχνεις κατανόηση (γιατί ένα μωρό δεν είναι εύκολο να καταλάβει αυτά που του λες...) και αγάπη (στοιχείο που κρίνοντας από την πράξη σου..., είμαι σίγουρη ότι διαθέτεις και μάλιστα σε περίσσευμα...).

Θα πρέπει να σου πω, ότι τα κοκονάκια εκτός από τρισχαριτωμένα είναι και πανέξυπνα και αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα βέβαια, αλλά παράλληλα σημαίνει ότι θα πρέπει να καταφέρνεις να κρατάς ζωντανό το ενδιαφέρον τους... Πρόκληση δηλαδή μεγαλύτερη απ΄ότι θα ήταν σε ένα σκυλάκι με μικρότερη ευφυϊα... wink:

Κάνοντας μια απλή αναζήτηση, μέσα στην σελίδα μας θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα, που θα ήταν πολύ χρήσιμο να τα διαβάσεις όταν βρεις το χρόνο και την διάθεση..., τα οποία αφορούν την συμπεριφορά των κουταβιών και τρόπους αντιμετώπισής τους, για παράδειγμα :

Βασικές αρχές εκπαίδευσης σκύλου.

http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=68 ... E%B5%CE%B9

Δαγκώνει...

Εκπαίδευση καθαριότητας κουταβιού

και πολλά-πολλά άλλα.

Όμως ήδη αυτά που σου έγραψαν παραπάνω η φίλη μας η Βίκυ (κατά ourdogs.gr "Μυρτώ") και ο εκπαιδευτής μας ο Γιώργης (που είναι θετικός εκπαιδευτής κατ΄ουσίαν και όχι κατ΄ευφημισμό... όπως οι περισσότεροι), συνοψίζουν με λίγα λόγια αυτά που πρέπει να κάνεις για να αρχίσουν να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά...

Ξεκίνησε λοιπόν και ενημέρωσέ μας για το πως πάνε τα πράγματα, ώστε να σε βοηθήσουμε περισσότερο...

Και μην ξεχάσεις όταν μπορέσεις να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία του μικρού σου για να το καμαρώσουμε και εμείς.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Katerina_ap
Puppy
Has thanked: 1 time

Δημοσίευση από Katerina_ap » 08 Μαρ 2017, 17:14

vanavana έγραψε:
08 Μαρ 2017, 12:05
Φυσικά αυτά δε διορθώνονται με τη μία αλλά αν αρχίσεις από εκεί και συνεχίσεις με αποτρεπτικές εντολές π.χ μη, όταν είσαι παρούσα σιγά - σιγά θα μάθει.
Αυτό είναι το θέμα..'Όσο είμαι εγώ εκει δε γίνεται τίποτα..είναι μια κυρία..Γι'αυτό στεναχωριέμαι που δεν μπορω να διορθώσω τη συμπεριφορά..ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση σας!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Μαρ 2017, 17:36

Μην στεναχωριέσαι καθόλου, θα γίνουν όλα σιγά σιγά...

Όλα τα σκυλάκια μένουν κάποιες ώρες της μέρας μόνα τους, όπως μαθαίνουν όλα σιγά σιγά, θα μάθει και η τσαχπίνα η δική σου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”