Φοβισμενο σκυλακι

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard
Όνομα: Γιάννης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Insomniac » 22 Μάιος 2017, 17:30

Πριν 5-6 μηνες πηραμε μεσω φιλοζωικης ενα ακομα σκυλακι σπιτι ..σε αντικατασταση αυτου που εφυγε το καλοκαιρι. Ηταν ενα απο τα 13 που αφησε η γιαγια που εφυγε. Σε ενα δωματιο κατω απο τρισαθλιες συνθηκες στο Περιστερι .

Ακομα και τωρα ειναι πολυ φοβισμενο ....
Δεν δεχεταια να το πλησιασουμε ευκολα ειδικα εμενα και τον γιο μου παρα την αγαπη που του δειχνουμε ειδικα οταν ειναι ελευθερο στο σπιτι . Οταν ειναι ξαπλωμενο καπου δεχεται χαλαρα τα χαδια μας . Πιο οικειο με την γυναικα μου που ειναι ολη μερα μαζι αλλα καμμια απολυτως σχεση με τα αλλα 5 που εχουμε.

Θελουμε να του δωσουμε κατι να φαει αλλα απο το χερι μας ειναι σχεδο αδυνατο με ελαχιστες εξαιρεσεις .Μολις μας βλεπει να το πησιαζουμε τρεχει να αλλαξει χωρο . Τις πρωτες μερες ειχα φαει και μια δυο δαγκωνιες αλλα οχι σοβαρες.

Ο κτηνιατρος μας ειπε ειναι 2-3 ετων . Με τα αλλα δεν κανει καθολου παρεα αν και μερικες φορες τα δεχεται κοντα του απλα...

Το αποκορυφωμα χθες την νυχτα που μπουμουνιζε και ετρεμε σαν το ψαρι απο τον φοβο του .

Στεναχοριοαστε πολυ αλλα δεν ξερω τι μπορουμε να κανουμε ...Εχουμε αλλα 3 γιορκσαιρ , ενα maltezz μεταξυ 7-9 ετων και ενα κανις γερικο αλλα ...ντουρο 16 ετων και αυτο .

Φιλικά Γιάννης

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Μάιος 2017, 18:07

Σύντομα θα διαβάσετε τις συμβουλές του εκπαιδευτή μας του Γιώργη και σίγουρα θα βελτιωθεί η κατάσταση του, μην απογοητεύεστε...

Εγώ ήθελα απλά και μόνο να σας δώσω τα συγχαρητήριά μου, για το ότι αποφασίσατε να υιοθετήσετε ένα τόσο φοβικό και βασανισμένο πλάσμα σαν αυτό το σκυλάκι, να είστε πάντα καλά εύχομαι.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Insomniac » 22 Μάιος 2017, 18:26

Ευχαριστω παρα πολυ ..Πραγματικα στενοχωριομαστε γιατι φοβαται αν και του δειχνουμε απεραντη αγαπη .Χθες ειδικα την νυχτα η γυναικα μου σχεδον δεν κοιμηθηκε . Εγω ξυπναω στις 5 για δουλεια οποτε επομιστηκε ολο το βαρος .
Φιλικά Γιάννης

Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Insomniac » 22 Μάιος 2017, 20:27

Η υπολοιπη ...οικογενεια .

Φιλικά Γιάννης

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Μάιος 2017, 01:31

Γιάννη μου η χθεσινή νύχτα ήταν πολύ τρομαχτική για τα περισσότερα σκυλιά, ακόμα και αυτά που δεν έχουν πρόβλημα με φοβίες...
Οι αστραπές και οι βροντές της βροχής όταν είναι τόσο έντονες όσο οι χτεσινές, δεν είναι ασυνήθιστο να τρομοκρατούν τα ζωάκια, αλλά απ΄ότι καταλαβαίνω η μικρούλα σας φοβάται γενικότερα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Φοβισμενο σκυλακι

Δημοσίευση από Giorgis T » 23 Μάιος 2017, 04:26

Πρώτα από όλα να σας ζήσουν. Όσο για την κατάσταση του μικρού δεν πρέπει να σας αποθαρρύνει ούτε να σας στενοχωρεί. Είναι φυσιολογικό να είναι φοβισμένος αφού η κοινωνικοποίηση του είναι ελλιπής.
Εσείς απλά πρέπει να του δώσετε χρόνο και να του διδάξετε ότι το νέο του περιβάλλον και ο άνθρωπος, είναι ασφαλή και όμορφα για αυτόν. Θα σας πρότεινα να χρησιμοποιήσετε:

a. Crate

b. Σκεύασμα φερομόνης

c. Rescue remedy

Ωστόσο μη θεωρήσετε ότι μόνο με αυτά θα λύσετε το πρόβλημα του. Θα σας βοηθήσουν αλλά θα χρειαστεί να τον κοινωνικοποιήσετε, σταδιακά και χωρίς πίεση.

Καλό θα ήταν για αρχή να μην προσπαθείτε να τον αγγίζετε. Αρκεί να του δίνετε λιχουδιές, όσο πιο ισχυρές γευστικά τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα, κάθε φορά που τον προσεγγίζεται. Σιγά – σιγά θα σας εμπιστευτεί και θα ζητήσει μόνο του το χάδι. Είναι σημαντικό να αποφύγετε για αρχή τα πολλά, έντονα και μεγάλα ερεθίσματα (φωνές, πολυκοσμία, κλπ)

Άρθρα που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν είναι τα :

Πώς να φροντίσουμε ένα κακοποιημένο σκυλί

http://responsibledogparentsefzoia.blog ... st_30.html

Ο σκυλος μου ειναι πολυ ηρεμος...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Insomniac
Saint Bernard

Φοβισμενο σκυλακι