Η μουσούδα γίνεται……. σκούπα!

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
zouperman
Beagle
Όνομα: alexandros
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από zouperman » 12 Οκτ 2017, 17:50

Γεια σας!
Να με συγχωρέσετε εάν το θέμα για το οποίο θα μιλήσω έχει ξανασυζητηθεί ,
στην μικρή μου αναζήτηση δεν βρήκα κάποιο θέμα που να ταυτίζετε με τον προβληματισμό μου.
Εγώ έχω την ήρα μου, είναι πέντε χρονών και προέρχεται από τον δρόμο, μεγάλη αγάπη !!!! heart
Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι στην βόλτα μας είναι σαν την σκούπα, :pl:
μασουλάει από χώμα μέχρι οτιδήποτε έχει η φύση και το έδαφος, :!:
δυστυχώς η «διόρθωση» κρατάει μόλις μερικά λεπτά μιας και το επαναλαμβάνει.
Μήπως κάποιος από εσάς αντιμετώπισε κάποιο παρόμοιο «πρόβλημα» και
κατέληξε βάση κτηνιάτρου σε κάποιο συμπέρασμα; :st
Ας πούμε έλειπε κάτι από τον οργανισμό του σκύλου;
Απο τότε που γνώρισα τους ανθρώπους... αγάπησα τα ζώα!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Οκτ 2017, 19:49

Δεν έχω είναι η αλήθεια αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση με την δική σου, η λογική όμως λέει, ότι από την στιγμή που αυτό δεν το έκανε από την αρχή και είναι ήδη 5 χρονών, κάποιος λόγος υπάρχει που το κάνει τώρα και σίγουρα αυτός ο λόγος έχει να κάνει με κάποια αλλαγή... Μπορεί αυτή η αλλαγή να οφείλεται σε κάποια οργανική αιτία, για παράδειγμα έλλειψη κάποιας ουσίας ή βιταμίνης από τον οργανισμό της, ή σε κάποια ψυχολογική αιτία, που μπορεί να προέκυψε χωρίς φυσικά να πάρεις εσύ είδηση γιατί... wink:
Το πιθανότερο είναι όμως, να οφείλεται στην πρώτη περίπτωση, δηλαδή να προέρχεται από την έλλειψη κάποιου στοιχείου, ή βιταμίνης.

Στην θέση σου Αλέξανδρε, θα της έδινα για κάποιο διάστημα πολυβιταμίνες και ιχνοστοιχεία, μήπως και αντιμετωπιστεί το θέμα... και βέβαια δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση στον κτηνίατρό σου, αλλά και στον καλό μας φίλο και κτηνίατρό μας εδώ, τον Ηλία Κορσαββίδη, για να σου πει και εκείνος την γνώμη του... Γι΄αυτό άνοιξε ένα topic και εξέφρασε την απορία σου και στην ενότητα της Υγείας, ώστε να το διαβάσει οπωσδήποτε ο Ηλίας, όταν επισκεφτεί την σελίδα. wink:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”