Τι κάνει η φιλοζωική;;

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Re: Τι κάνει η φιλοζωική;;

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 26 Οκτ 2016, 10:49

Morgan_A έγραψε:Επί τη ευκαιρία να σας αναφέρω ένα προχθεσινό περιστατικό, το οποίο έγινε αιτία να γίνουν τα σκυλάκια μου από 13 αισίως 14!!!!!!!

Το Σάββατο το βράδυ ξεκινάμε με την φίλη μου την Λίνα να πάμε στην Λούτσα στο μαγαζί που δουλεύει κάθε Σαββατόβραδο και λίγο πιο πέρα, στην Λεωφόρο Αγ. Μαρίνας βλέπουμε ένα σκυλάκι ξαπλωμένο κάτω και τρία-τέσσερα άτομα από πάνω του και φυσικά σταματάμε να δούμε τι έγινε!

Μόλις ανοίγουμε το παράθυρο και ρωτάμε ¨:
- "Τι συνέβη... βρε παιδιά? Το χτύπησε αυτοκίνητο?"
Η απάντηση...
- "Της φιλοζωικής είστε?"
- " Όχι βρε παιδιά, δεν είμαστε της φιλοζωικής, απλοί πολίτες είμαστε που αγαπούν τα ζώα, τι συνέβη...?"
- "Το χτύπησε πριν λίγο ένα φορτηγό!!! Πέρασε από πάνω του!!! Ήταν μαζί με ένα ακόμα, που δεν το χτύπησε αλλά φοβήθηκε και έφυγε μακριά τρέχοντας! Ξέρετε που είναι η φιλοζωική της περιοχής να το πάμε?"
- "Δεν υπάρχει παιδιά εδώ κοντά φιλοζωική, αλλά ανεξάρτητα από αυτό, το ζωάκι χρειάζεται γιατρό, είναι χτυπημένο και δεν πρέπει να χάνεται πολύτιμος χρόνος, τι να του κάνει η φιλοζωική...??"
- "Εμείς δεν μπορούμε να το πάμε σε γιατρό, ξέρετε εδώ κοντά καμιά φιλοζωική να το πάμε...??"

Εν τω μεταξύ το σκυλάκι είναι κάτω και δεν κινείται και παρ΄όλο που δεν φαίνεται να έχει χτυπήσει εξωτερικά σοβαρά, μπορεί να έχει εσωτερική αιμορραγία και δεν είναι δυνατόν να μείνει χωρίς να το δει γιατρός!!!
Τους παρακαλάμε να το πάνε σε κάποιο νοσοκομείο, αφού όπως τους εξηγούμε η Λίνα δουλεύει και δεν γίνεται να το πάμε εμείς, ήδη έχουμε καθυστερήσει με όλη αυτήν την κουβέντα, αλλά το χειρότερο είναι ότι καθυστερεί και το ζώο να πάει στο γιατρό!!!!
Δεν μπα να τους λέμε εμείς..., αυτοί το χαβά τους..., με την καραμέλα της φιλοζωικής...!!!!

Για να μην σας τα πολυλογώ σηκώθηκαν και έφυγαν και στα παλιά τους τα παπούτσια τι θα γίνει το σκυλάκι, άλλωστε μας το ξεκαθάρισαν ότι στην φιλοζωική θα το πήγαιναν, σε νοσοκομείο ή γιατρό δεν το πηγαίνουν!!!!

Όπως καταλαβαίνετε το πήγαμε εμείς και τώρα βρίσκεται και αυτό εδώ μαζί μου!

Ευτυχώς δεν είχε χτυπήσει σοβαρά, ήταν απλά σε σοκ και γι΄αυτό δεν κουνιόταν καθόλου μέχρι που φθάσαμε στο νοσοκομείο.

Εσείς τι καταλαβαίνετε λοιπόν βρε παιδιά?
Εγώ αυτό που κατάλαβα για μια φορά ακόμα, είναι ότι αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα έρμα τα ζωάκια είναι πολλοί λίγοι, πάρα πολλοί λίγοι όμως!!!
Ισιδωρα μου ,αυτο που καταλαβα εγω απο την σταση τους ειναι''να βγαλουν οι αλλοι το φιδι απο την τρυπα, γιατι εμεις;'' Παντα θελουν οι αλλοι να μπαινουν μπροστα! Τωρα θα σου πω εγω ενα αλλο περιστατικο που δεν εχει σχεση με καποιο ζωακι αλλα με παιδι. Το γειτονακι μου(10 χρονων) πηγε με μια φιλης της βολτα στην πλατεια και εκει που καθοντουσαν και ειχαν τα ποδηλατα τους στην ακρη,ερχεται ενα τζιπακι και καταπαταει(με οπισθεν) ενα απο τα ποδηλατα των παιδιων μιλαμε το ελιωσε. Αφου καταφερε και εφυγε πανω απο το ποδηλατο σταματαει,κατεβαινει και με μια απαθεια γυρναει και λεει ''Α! αυτο παταγα τοση ωρα;;'' Δηλαδη αν ηταν ενα παιδακι πανω τι θα γινοταν; Υστερα πηρε τηλ. την μητερα του παιδιου για να ζητησει τα ρεστα,Ακουσον-ακουσον χωρις να ζητησει ουτε μια συγνωμη.Αντιθετα γυρισε και ειπε οτι εχει ενα παλιο ποδηλατο στην αποθηκη και αμα θελουν να πανε να το παρουνε...ΕΛΕΟΣ!!!!! Αλλα δεν φταιει κανεις ο πατερας του παιδιου φταιει που δεν της πηρε διπλωμα,πινακιδες και δεν της εβαλε και κανενα προστιμο!
Τωρα θα μου πεις γιατι τα λεω ολα αυτα; γιατι, οι ανθρωποι νοιαζομαστε μονο για το δικο μας ειδος(λεμε τωρα) και ολα τα αλλα πλασματα να πανε να πνιγουνε(δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια που υπαρχει στον κοσμο,φυσικα με καποιες εξαιρεσεις οπως ειπες και εσυ,που αγαπανε πραγματικα τα ζωα και φτυνουν αιμα για να τα βοηθησουνε).Και σε ρωταω εγω τωρα οταν ο αλλος δεν τον νοιαζει που παταει η σκοτωνει ανθρωπο τον παραταει και σηκωνεται και φευγει γιατι να νοιαστει για ενα γατακι η ενα σκυλακι που θα πατησει με το αυτοκινητο;;; Αυτο που θελω να πω ειναι οταν η πλειοψηφια των ανθρωπων,δεν ενδιαφερεται για το ιδιο το ειδος της,τοτε γιατι να ενδιαφερθει για τα ζωακια;;;που στο κατω-κατω τα θεωρουν και κατωτερα;
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 26 Οκτ 2016, 15:55

Μάρθα μου έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα δυστυχώς, δεν τους ενδιαφέρει τίποτα πέρα από τον εαυτούλη τους, όλα τα άλλα πλάσματα τριγύρω δεν έχουν γι΄αυτούς καμία απολύτως αξία... :nop:

Αν τους πεις ότι υπάρχει κάπου τριγύρω κρυμμένο ένα πενηντάρικο, είναι ικανοί να ψάχνουν μέχρι το πρωί!!! Για ένα όμως έμψυχο πλάσμα, παρ΄όλο που γνωρίζουν ότι μπορεί να υποφέρει εκείνη την στιγμή και να κρατιέται στην ζωή με τα δόντια... και από στιγμή σε στιγμή ενδέχεται ακόμα και να χάσει την μάχη..., αφού δεν έχουν κέρδος δεν έχει καμιά σημασία για το 99,9% των ανθρώπων, το να ασχοληθείς με αυτό είναι απλώς για όλους αυτούς χαμένος χρόνος... και μάλιστα σε θεωρούν τρελό ή γραφικό εσένα που ασχολείσαι και δεν ακολουθείς το παράδειγμά τους...!!!
Ειλικρινά με λυπεί πολύ αυτή η κατάντια της ανθρωπότητας..., πάρα πολύ... και ντρέπομαι που είμαστε έτσι... :rry

Κατά την διάρκεια που γινόταν όλη αυτή η ιστορία που σας περιέγραψα παραπάνω, έμπαινα μέσα στην μέση του δρόμου και σταματούσα τα αυτοκίνητα, όχι εντελώς, αλλά τους έκανα σήμα να κόβουν ταχύτητα, επειδή υπήρχε πιο πέρα και το άλλο το σκυλάκι, το οποίο δυστυχώς αν και προσπάθησα πολύ δεν κατάφερα να πιάσω...
Έκοβαν λοιπόν, ταχύτητα και άνοιγαν το παράθυρο και με κοίταγαν για να τους πω τι συμβαίνει... Και πιστέψτε με, όταν τους έλεγα ότι υπάρχει ένα σκυλάκι που τρέχει παραπάνω στην μέση του δρόμου και κινδυνεύει..., ειλικρινά σας μιλώ, οι περισσότεροι γούρλωναν τα μάτια και με κοίταζαν σαν χαζοί..., λες και τους έλεγα δεν ξέρω και εγώ τι...?? Τους εντυπωσίαζε αφάνταστα που έκανα αυτήν την κίνηση, για να προλάβω ένα ακόμα ατύχημα..., μου έδειχναν σαν να μην το πίστευαν..., τόσο πολύ...!!!!

Δεν ξέρω πλέον τι να πω... και τι να κάνω... :cry:
Θα μου πεις βέβαια, τι καταλαβαίνω και εγώ που είμαι όπως είμαι...??
Πολύς ο πόνος, ο κόπος, η στεναχώρια και η απελπισία και δεν τελειώνουν ποτέ!!! Ίσως τελικά αυτοί να είναι πιο ευτυχισμένοι μέσα στην αδιαφορία και την απανθρωπιά τους... anw: Ίσως αυτοί τελικά να είναι τα αληθινά παιδιά (τα όπως πρέπει... παιδιά) του κόσμου αυτού που ήρθαμε να γνωρίσουμε... και εγώ να είμαι η ηλίθια και η απροσάρμοστη..., τι να πω... δεν ξέρω πια... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 26 Οκτ 2016, 16:08

Οπότε καταλήγουμε στο γνωστό: αν περιμένουμε βοήθεια από τους άλλους σωθήκαμε. Και δε μιλάω μόνο για τα ζώα.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 54 times

Δημοσίευση από VOLPE » 27 Οκτ 2016, 14:27

Τι να πω βρε Δώρα! Σε ξέρω και με ξέρεις. Να σου πω μπράβο, είναι περιττό. Αξιζεις πολλά περισσότερα! :clap
Για τις φιλοζωϊκές, συμφωνώ μαζί σου. Αυτό βέβαια, δεν αποκλείει την περίπτωση που αναφέρει η Ντέμη. Καθάρματα, υπάρχουν αρκετά και παντού! thr::
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 27 Οκτ 2016, 15:42

Δωρα λύσε μου μια απορία. Πως τα βγάζεις πέρα με τόσα ζώα; Δε μιλάω μόνο για το οικονομικό αλλά και για το χρόνο που χρειάζεται να επενδύσεις σε καθένα ξεχωριστά. Με δεδομένο οτι παίρνεις και ζωάκια που έχουν προβλήματα υγείας δεν πρέπει να σου μένει χρόνος ούτε για τουαλέτα!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Οκτ 2016, 17:18

VOLPE έγραψε:Τι να πω βρε Δώρα! Σε ξέρω και με ξέρεις. Να σου πω μπράβο, είναι περιττό. Αξιζεις πολλά περισσότερα! :clap
Για τις φιλοζωϊκές, συμφωνώ μαζί σου. Αυτό βέβαια, δεν αποκλείει την περίπτωση που αναφέρει η Ντέμη. Καθάρματα, υπάρχουν αρκετά και παντού! thr::
Φυσικά και δεν την αποκλείει, άλλωστε αγγελικά πλασμένος δεν είναι κανένας τομέας, γιατί να είναι οι φιλοζωικές...?
Άσε και το άλλο... Από την στιγμή που είναι και αυτός ένας χώρος που υπάρχει αγάπη και αδυναμία, σίγουρα θα προσπαθήσουν να εισχωρήσουν και κάποιοι επιτήδειοι για να εκμεταλλευτούν ότι μπορούν...

Ισίδωρέ μου σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, ειλικρινά με συγκινείς...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Οκτ 2016, 18:33

vanavana έγραψε:Δωρα λύσε μου μια απορία. Πως τα βγάζεις πέρα με τόσα ζώα; Δε μιλάω μόνο για το οικονομικό αλλά και για το χρόνο που χρειάζεται να επενδύσεις σε καθένα ξεχωριστά. Με δεδομένο οτι παίρνεις και ζωάκια που έχουν προβλήματα υγείας δεν πρέπει να σου μένει χρόνος ούτε για τουαλέτα!
Χαχαχα...! Να σου απαντήσω λοιπόν με πάσα ειλικρίνεια... Δεν τα καταφέρνω...!!! :nop: Πίστεψέ με είναι αδύνατον να καταφέρω να τα βγάλω πέρα με δεδομένο μάλιστα ότι έχω και άλλα τόσα γατάκια. anw:
Γι΄αυτό και βλέπεις ότι χάνομαι και από εδώ κάποιες μέρες, γιατί είναι αδύνατον να τα προλάβω όλα, ιδίως όταν υπάρχουν έκτακτα περιστατικά και ακόμα χειρότερα όταν έχουμε θέματα υγείας, που χωρίς υπερβολή δεν μας λείπουν σχεδόν ποτέ!!! :nop:
Όσο και να θέλω δεν γίνεται να τους δώσω την προσοχή και την αγάπη που δίνετε εσείς στα δικά σας, γιατί δεν έχω 30 χέρια, ούτε μπορώ να γίνω χίλια κομμάτια...
Δεν έχω την δυνατότητα να κάθομαι και να τα χαϊδεύω όλα με τις ώρες, όπως έκανα όταν είχα ένα, δύο ή τρία ζωάκια, δεν είναι εφικτό όσο κι΄αν προσπαθώ.
Προσπαθώ τουλάχιστον όμως, να τους παρέχω αυτά που θεωρώ απαραίτητα και σε αυτό βοηθά πολύ και η εμπειρία μου και να σας εξηγήσω τι εννοώ...
Δεν χρειάζεται να ρίξω περισσότερο από μια ματιά για να αντιληφθώ ότι κάτι δεν πάει καλά... σε κάποιο από τα ζωάκια μου. Έχει τόσο εκπαιδευτεί το μάτι μου και η αντίληψή μου πλέον, που με το που θα κοιτάξω ένα ζωάκι, ακόμα και ξένο, πόσο μάλλον τα δικά μου..., αντιλαμβάνομαι αμέσως αν είναι ή δεν είναι εντάξει... Έχω φθάσει σε σημείο να καταλαβαίνω σχεδόν διαισθητικά... το παραμικρό τους πρόβλημα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Παλαιότερα χρειαζόταν να προσέξω πολύ περισσότερο την συμπεριφορά, τις κινήσεις του κλπ κλπ για να καταλάβω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τώρα γίνεται κυριολεκτικά αυτομάτως!

Όσο για το οικονομικό..., μην το συζητάς... :nop:
Είναι πολύ μεγάλο το κόστος που απαιτείται Βάνα μου και δυστυχώς φθάνω σε σημείο να μην μπορώ να ανταπεξέλθω, παρ΄όλο που έχω περιορίσει στο ελάχιστο τις προσωπικές μου απαιτήσεις και δεν ντρέπομαι να πω ότι στερούμαι εγώ κάποια πράγματα, προκειμένου να καταφέρω να τα φέρω βόλτα, αλλά και πάλι δεν γίνεται... :nop: Αναγκαστικά χρωστάω στην κυρία που με προμηθεύει με τροφές, χρωστάω στην κτηνίατρο, γενικά δηλαδή έχω φθάσει να χρωστάω ακόμα και της Μιχαλούς... και δυστυχώς δεν βλέπω τρόπο να καταφέρνω να ξεχρεώσω, επειδή μέχρι να ξεχρεώσω τα προηγούμενα, κάτι έχει πάλι προκύψει και ξαναχρεώνομαι... και άντε πάλι, φτου κι΄απ΄την αρχή... και πάει λέγοντας... anw:

Μόνο το μηνιαίο κόστος των αντιπαρασιτικών να υπολογίσεις, φθάνει... sm:)

Εν τω μεταξύ έχω και περιπτώσεις που είναι πολύ δύσκολες και χρειάζονται πολλά χρήματα και εκεί τρελαίνομαι, φθάνω σε σημείο απελπισίας... δεν ξέρω τι να κάνω... :nop:

Τώρα για παράδειγμα έχω μια σετερίνα μικρούλα, ένα αγγελάκι, είναι δεν είναι ένος έτους και αυτό το καημένο το εγκατέλειψαν το καλοκαίρι, μάλλον φεύγοντας για διακοπές... και επειδή δεν ήξερε από αυτοκίνητα, φυσικά χτυπήθηκε και δυστυχώς χτυπήθηκε πολύ και έσπασε πολύ άσχημα τα δύο ποδαράκια του! :cry:
Επειδή όμως δεν είχα χρήματα να το εγχειρήσω σε κτηνίατρο δικό μου, το πήγαμε μαζί με μια φίλη στο ΔΙΚΕΠΑΖ και οι βλάκες εκεί, δεν μας είπαν ότι είναι περίπτωση δύσκολη και δεν μπορούν να την αναλάβουν και το εγχείρησαν και του έκανα χειρότερη ζημιά και τώρα χρειάζεται πάλι χειρουργείο το κακόμοιρο!!!
Αχ... να ξέρατε αυτή η ψυχούλα τι πόνους και τι ταλαιπωρία έχει περάσει μέχρι τώρα και ένας Θεός ξέρει, τι της γράφει η μοίρα να περάσει και στην συνέχεια...
Και να είχα την οικονομική δυνατότητα να το τρέξω, καλά θα ήταν..., αλλά πες τε μου εσείς τι να κάνω που δεν την έχω...? :cry:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 359 times
Been thanked: 155 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 30 Οκτ 2016, 10:17

Δώρα μου, Δωρίτσα μου γλυκιά :002 ... απίστευτη... ακούραστη... ψυχάρα...
Στην ''περίπτωση'' της Δώρας τα λόγια είναι εντελώς περιττά... (και παρόλα αυτά η ίδια δεν κουράζεται ούτε να γράφει και να εξηγεί...)
Το ''σπίτι της'' είναι κυριολεκτικά ένα μικρό καταφύγιο και η ίδια ένας φύλακας άγγελος για κάθε ζωάκι που θα βρεθεί στον δρόμο της...
Τι να πω;... ο θαυμασμός μου και η εκτίμησή μου απεριόριστη... RESPECT :hi
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 31 Οκτ 2016, 20:55

Αγαπημένη μου Βίκη, σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά θα πρέπει να σου πω ότι τα ζωάκια που ήρθαν στον δρόμο μου, μου χάρισαν και συνεχίζουν να μου χαρίζουν πολύ περισσότερα από αυτά που τους έδωσα εγώ και ένα από τα σημαντικότερα είναι η γνωριμία μου με πραγματικούς Ανθρώπους...

Ανθρώπους σαν εσένα κορίτσι μου γλυκό και σαν κάποια άλλα ακόμα παιδιά από αυτήν εδώ την συντροφιά, που χωρίς πολλά λόγια και χωρίς ίχνος αυτοπροβολής προσφέρετε απλόχερα ότι περνά από το χέρι σας, χωρίς καν να σας το ζητήσουν και καταφέρνετε να κάνετε την προσπάθεια και των άλλων ευκολότερη...

Σας ευχαριστώ για μια ακόμα φορά...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

dogor
Beagle
Όνομα: giannis
Been thanked: 9 times

Τι κάνει η φιλοζωική;;

Δημοσίευση από dogor » 09 Σεπ 2017, 00:31

απο φιλοζωικη εχω τις καλυτερες εντυπωσεις.
Σκυλακι που βρηκα και τους το πηγα το κρατησαν.. Μου αρκει που το δεχτηκαν και ας ηταν τοσα πολλα εκει μεσα. Τις πρωτες μερες ενημερωθηκα πως το μαλωναν αλλα κουταβακια, αναμενομενο πιστευω.
Για την ιστορια δεν εμεινε για πολυ εκει.. Ευτυχως ηταν μικρο και του βρηκα γρηγορα σπιτι που θα το αγαπουν και πιστευω θα ζησει ευτυχισμενο εκει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”