Άξιοι της μοίρας μας;

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.

Άξιοι της μοίρας μας;

Δημοσίευσηαπό OurDogs Admin » 08 Σεπ 2009, 18:02

Πριν τοποθετηθώ θα διευκρινίσω ότι αυτά που θα διαβάσετε παρακάτω δεν αποτελεί μομφή για τον poster του μηνύματος,
Απλά είναι η αφορμή για να πω άλλη μια φορά την άποψη μου για τη στείρωση των αδέσποτων.
Το ελλαδιστάν όπως θέλουν να μας αποκαλούν κάποιοι δεν είναι μόνο το ανεγκέφαλο κράτος, που τέτοιο είναι,
σε ότι αφορά τη ζωοφιλία τουλάχιστον, αλλά είμαστε κι εμείς οι ίδιοι.
mikro_peponi έγραψε:Αγαπητοί μου συμφορουμίτες,
χαρίζονται τα φαιδροκούταβα. Η Φαίδρα είναι μια μικρή σκυλίτσα που την προσέχαμε εδώ στη δουλειά.
Δυστυχώς χτες έφερε στον κόσμο 9 κουτάβια. Το δυστυχώς το λέω γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο να επιβιώσουν και τα 9.
Έτσι λοιπόν χαρίζονται. Είναι 8 μαύρα κι ένα καφέ. Η Φαίδρα είναι ημίαιμη σκυλίτσα μεσαίου μεγέθους. Περίπου 15 κιλά. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου. Εδώ μέσω πμ. Θα βγάλω και φωτογραφίες όταν μεγαλώσουν λίγο περισσότερο τα παιδάκια.

Λοιπόν αν εμείς που θέλουμε να λεγόμαστε ζωόφιλοι κι έχουμε ένα σκυλάκι αδέσποτο κάπου εκεί έξω, από το γραφείο, το εργοστάσιο, κ.λπ. κ.λπ.
και αισθανόμαστε καλά που του προσφέρουμε λίγο φαγάκι, νομίζω μάλλον ικανοποιούμε μόνο και μόνο τις δικές μας ψυχολογικές ανάγκες και όχι αυτές που πραγματικά υπάρχουν, (τη ξέρω καλά την ιστορία), η mascote της εταιρείας!! όλοι ευτυχισμένοι, και μετά στο σπιτάκι μας με τη σύζυγο ή τη γκόμενα,
μέχρι την άλλη μέρα το πρωί που θα της ξαναπάμε λίγο φαγάκι….

Είναι απλό παιδιά, δεν σκέφτηκε ΚΑΝΕΝΑΣ ευφυής νους να πει: ας δώσουμε βρε παιδιά xx € να το στειρώσουμε;; Μάλλον ΟΧΙ…
Δια ταύτα αρχίζουν τα τετριμμένα: Πόσα θα ζήσουν; Χαρίζονται σκυλάκια, Ωχ πέθαναν δύο, ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ, αχ βαχ
(κροκοδείλια δάκρυα) κ.λπ.

Για μένα αυτό είναι το άκρον άωτον της υποκρισίας.

Πόσα από αυτά θα καταλήξουν αδέσποτα για να συνεχιστεί η ιστορία;
Ευαισθητοποιηθείτε για το λόγο που υπάρχει αυτό το forum, ειδάλλως παίξτε με το facebook.

Αν η μαμά μου δεν ήταν ελληνίδα, αλλά μια Βραζιλιάνα γάτα, θα έλεγα..... Α, ναι, ξέχασα. Τα πιο πάνω τα εννοούσα…
OurDogs forums
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OurDogs Admin
Topic Author
Site Administrator
Δημοσιευσεις: 914
Όνομα: Διαχειριστής
Φύλο: Άρρεν

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 50 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

Επιστροφή στο ΑΔΕΣΠΟΤΑ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες