Να και μια (εν μέρη...) ευχάριστη είδηση!

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Να και μια (εν μέρη...) ευχάριστη είδηση!

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Ιαν 2016, 18:22

Έτοιμος για το νέο του σπιτικό ο σκύλος που εντοπίστηκε με κομμένα αυτιά να σαπίζει από την πληγή στο λαιμό στους Μολάους

Έτοιμος για να μεταφερθεί στο νέο του σπιτικό είναι ο Άγγελος ο σκύλος που εντοπίστηκε εξαθλιωμένος και σοβαρά τραυματισμένος σ’ ένα χωράφι στους Μολάους Λακωνίας στις 5 Νοεμβρίου 2015. Το ζώο περιφερόταν για καιρό μ’ ένα σχοινί γύρω από το λαιμό του που του προκαλούσε ασφυξία ενώ από την τεράστια πληγή, την οποία είχε προκαλέσει ο βρόχος, κινδύνευε από την μόλυνση.

Το ζώο μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο του Γιώργου Χριστάκου ο οποίος αφού έβγαλε το σχοινί από τον σβέρκο του καθάρισε την πληγή και έβαλε ορό στο σκύλο ώστε σταδιακά να υποχωρήσει το οίδημα. Και πράγματι δύο ημέρες ήταν αρκετές ώστε το πρήξιμο να μειωθεί και το ζώο να αρχίσει να τρέφεται μετά από μέρες ασιτίας.

Η Χρυσούλα Παράσχου ταμίας του Πολιτιστικού Φιλοζωικού Συλλόγου Μονεμβασιάς που φιλοξενεί και φροντίζει αυτό το πλάσμα όλο αυτό το χρονικό διάστημα μίλησε στο http://www.zoosos.gr και μας εξήγησε ότι η μόνη που ενδιαφέρθηκε για την υιοθεσία του Άγγελου είναι μια γυναίκα κάτοικος Γερμανίας η οποία έχει έναν ακόμα σκύλο 11 ετών.

«Το ζώο θα το μεταφέρω εγώ στη Γερμανία τον επόμενο μήνα καθώς θέλω να δω από κοντά την γυναίκα που νοιάστηκε γι’ αυτό το πλάσμα και θα του ανοίξει το σπιτικό της» μας εξήγησε η κα Παράσχου.

▼ Πηγη ▼

Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator

Re: Να και μια (εν μέρη...) ευχάριστη είδηση!

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Ιαν 2016, 18:28

Χάρηκα πολύ που το σκυλάκι είναι πλέον καλά, αλλά για όσους δεν κατάλαβαν, θα ήθελα να εξηγήσω για ποιον λόγο έγραψα ότι η είδηση είναι "εν μέρη.." ευχάριστη...

Γιατί θα ήθελα να είχε ενδιαφερθεί κάποιος Έλληνας να υιοθετήσει την ταλαιπωρημένη και πονεμένη αυτή ψυχούλα και να μην πρέπει να ξενιτευτεί για να βρει σπίτι και να μην το ξαναδούμε ποτέ και ούτε να μάθουμε ποτέ τι κάνει, πως περνάει, πως ζει...
Αλλά δυστυχώς... anw:

Αν τώρα τους γράψω τις αντιρρήσεις μου ή τους τις πω τηλεφωνικά, θα μου πουν ότι είμαι γραφική, παράλογη καραγκούνα και το μόνο που θα καταφέρω είναι να τσακωθώ και να γίνω κακιά... και να το πάρω εγώ αφού δεν θέλω να πάει στην Γερμανία κλπ κλπ
Πόσα να πάρω εγώ τελικά...? Μακάρι να ήμουν η Μαριάννα Βαρδινογιάννη να τα έπαιρνα όλα, όλα ανεξαιρέτως, αλλά δεν είμαι γα@@ την τύχη μου γα@@...!!!

Εσείς το βρίσκετε παράλογο αυτό που υποστηρίζω...?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 15 Ιαν 2016, 20:15

...παράλογο; όχι, Δώρα μου, δεν είναι καθόλου παράλογο, αλλά αφού δεν βρέθηκε μέχρι στιγμής κανείς στην Ελλάδα που να ενδιαφερθεί και η γυναίκα που το φροντίζει είναι διατεθειμένη να το πάει η ίδια στην Γερμανία για να ''τσεκάρει'' τις συνθήκες που θα ζει εκεί... ας μας αρκεί που το σκυλάκι σώθηκε, αναρρώνει καλά και -μάλλον- βρήκε ένα σπιτικό, έστω και στην ''ξενιτιά'' ...
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 03 Φεβ 2017, 03:04

Για όνομα!!!!Εμείς δεν είμαστε άνθρωποι...ποιός μεσαίωνας ..και ποιός άνθρωπος των σπηλαίων..
Και εγώ περίμενα ότι θα έβρισκε κάποιον στην Ελλάδα,πάλι καλά όμως..
Ας ελπίσουμε ότι τώρα βρήκε τον επίγειο παράδεισο..,την κόλαση την γεύτηκε νωρίς!
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από petp » 05 Φεβ 2017, 16:31

gia εμένα πάλι είναι δυσάρεστη είδηση ανεξαρτητως τίτλων τέλους.....
δεν θ'απρεπε από την αρχή να συμβαίνουν τέτοια πράγματα...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 05 Φεβ 2017, 17:05

Φυσικά Πέτρο μου, εννοείται ότι δεν έπρεπε να συμβαίνουν τέτοια πράγματα, αλλά έλα που συμβαίνουν...!!! :cry:
Και συμβαίνουν όχι μόνο τέτοια και πολλά άλλα πολύ χειρότερα..., επειδή δυστυχώς δεν ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο..., ζούμε σε έναν κόσμο ανθρωποκεντρικό και άδικο, που βασιλεύει η απονιά και η κακία και ακόμα χειρότερο είναι το ότι σε πολλές περιπτώσεις βασιλεύει και η ψυχική ανωμαλία... :cry:
Αυτή είναι η πραγματικότητα και ας είναι τραγική...!!! Δεν νομίζω λοιπόν ότι έχει νόημα να εθελοτυφλούμε, ούτε να βλέπουμε τα πράγματα όπως θα θέλαμε να ήταν... Πιστεύω ότι πρέπει να την αντιμετωπίσουμε ωμή κατάματα, ώστε να κάνουμε κάτι για να την αλλάξουμε..., ότι περνάει από το χέρι του καθενός... anw:

Και από την στιγμή που έγινε ένα έγκλημα, όσο κι΄αν είναι πασιφανές ότι δεν έπρεπε να είχε γίνει, είναι παρήγορο το ότι έστω και κατόπιν αυτού ένα πλάσμα καταφέρνει να βρει μια ζωή με αξιοπρέπεια και αγάπη, όπως δηλαδή αξίζει να ζει κάθε έμβιο ον. Και αυτό για μένα είναι ευχάριστο, μου δίνει μια ελπίδα... ότι υπάρχουν γύρω και κάποιοι που κάνουν ότι μπορούν και προσπαθούν μήπως και ο κόσμος αυτός κάποτε γίνει λίγο καλύτερος. anw:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 68 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 05 Φεβ 2017, 22:24

Με τις υιοθεσίες στο εξωτερικό έχω μια επιφύλαξη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”