Το πιο ευτυχισμενο αδεσποτο στον κοσμο!

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 23 Φεβ 2016, 15:24

Γεια σας συμφουριτες,
σημερα ειπα να σας γραψω για τον Αλεξ,το πιο ευτυχισμενο αδεσποτο σ'ολοκληρο το πλανητη...!

Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη:
Ολα ξεκινησαν πριν απο 3 χρονια περιπου οταν εμφανιστηκε ενα σκυλακι(ηταν δεν ηταν 1 χρονων) το οποιο το εβλεπα για 1 βδομαδα περιπου να κοβει βολτες απο την γειτονια μας. Ενα απογευμα λοιπον ετυχε να περναει απο μπροστα μου και εκεινη την στιγμη γυρναω και του λεω''που σε αγορι μου'',ξαφνικα σταματαει κανει μεταβολη και ερχεται και πηδαει επανω μου,κατευθειαν παω σπιτι και του δινω κατι να φαει και ετσι αποφασισε να μεινει στην γειτονια μας! Η μετακομιση του ομως δεν ηταν τοσο ευκολη οσο φανταζεστε καθως ηταν καλοκαιρι και ο Αλεξ στην προσπαθεια του να δροσιστει πηγαινε στα παρτερια των γειτονων(τα οποια ειναι εκτος σπιτιου)τα εσκαβε και χαλαγε ολα τα λουλουδια τους,με αποτελεσμα να τον κυνηγανε και να τον χτυπανε ασχημα με ξυλα σε σημειο να του προξενησουνε ζημια.Ωσπου ενα βραδυ ετυχε να ειμαι μπροστα και εγινει το ελα να δεις(για την ακριβεια ηταν η μητερα ενος γειτονα μου):dnci :3ztz,με ειχε εκνευρισει τοσο πολυ που ειχα φτασει στο σημειο να την σπρωχνω και να την χτυπαω,τελος την απειλησα πως ετσι και ξαναπηραξουν τον σκυλο εγω η ιδια δεν θα τους αφησω λουλουδι για λουλουδι και οτι βαζουν εγω θα το καταστρεφω! Ολα τελιωσαν μολις βγηκε ο γιος της και την μαζεψε και οι γονεις μου που βγηκαν εξω και φυσικα δεν πηραν το μερος μου και ο πατερας μου μαλιστα αρχισε να βριζει τα σκυλια! Μετα απο λιγες μερες με πιανει ο γιος της κυριας και αρχισε να με επιπλητει και να με απειλει,αλλα εγω επειδη δεν μασαω απο αυτα τον εβαλα στην θεση του!

Το αποτελεσμα πιο ηταν; ηταν στο να αρχισουν μετα απο καποιο διαστημα να τον ταιζουν! Επειτα με την παροδο του χρονου αρχισε να γινεται το πιο αγαπημενο σκυλι,αφου εχει καταφερει να τον αγαπησουν ακομα και εκεινοι που δεν συμπαθουσαν η ακομα μισουσαν τους σκυλους.
Εχει ιδιαιτερη αδυναμια στα παιδια(οπως επισης δεν υπαρχει παιδι που να μην τον γνωριζει και να μην τον αγαπαει) καθως απεναντι απο το σπιτι μου υπαρχει δημοτικο οπου σε καθε διαλειμα τον ταιζουν και τον χαιδευουν.

Επεισης,ο Αλεξ οταν εμφανιστηκε στην γειτονια ηταν ιδιαιτερα δειλος με τα αλλα σκυλακια,μολις εβλεπε σκυλο αρχιζε να γαυγιζει,ξεσηκωνε τα αλλα(τα δικα μας δηλαδη)και σηκωνοταν εφευγε ωστε να βγαλουμε εμεις το φιδι απο την τρυπα.Αυτο γινοταν μεχρι την στιγμη,που σε μια βολτα μας συνανταμε εναν παππου που το συνοδευε ενα τσομπανοσκυλο,εγω αυτοματα δενω την Στειση και την Λιζα,ενω ο Αλεξ λισαξε να γαυγιζει.Γαυγιζε και απομακρυνοταν.Ωσπου το τσομπανοσκυλο αγριεψε,αντι ομως να κυνηγησει τον Αλεξ που τον προκαλουσε,με μια αστραπιαια κινηση αρπαζει με τρομερη δυναμη την Λιζα και την παει 10 μετρα μεσα στο χωραφι,μονο με μια κινηση! Εγω ετρεξα να χτυπησω το σκυλο ωστε να αφησει την Λιζα την οποια την ειχε βαλει κατω και δεν την αφηνε με τιποτα,αλλα δεν προλαβα να φτασω γιατι ο Αλεξ εκεινη την στιγμη,πηρε φορα και ορμηξε με απιστευτη ταχυτητα και αρπαζει το τσομπανοσκυλο απο τα μουτρα και αρχισε να το δαγκωνει ασταματητα στο προσωπο με απιστευτη αγριαδα και λυσσα,με απορροια το τσομπανοσκυλο να το βαλει στα ποδια,οπου φυγει φυγει.

Και να φανταστειτε οτι ο Αλεξ ζυγιζει γυρω στα 20 κιλα,ενω το σκυλι που ορμηξε την Λιζα ζυγιζε γυρω στα 60 κιλα. Απο εκεινη την στιγμη και μετα μολις εμφανιστει σκυλι στην βολτα ο Αλεξ θα μπει μπροστα μας γαυγιζοντας χωρις να κανει ρουπι,το ιδιο κανει και αν εμφανιστει ξενο σκυλι στην γειτονια,θα ερθει και θα κατσει μπροστα απο την καγκελοπορτα μας,και θα απομακρυνθει μολις φυγει ο παρισακτος.Ακομη ειναι απιστευτα διαισθητικος και μπορει να γινει πολυ προστατευτικος εαν χρειαστει,ενω γενικα δεν γαυγιζει σε ανθρωπους,ξερει που και σε ποιον θα γαυγισει χωρις να ορμηξει ομως,ετσι μια φορα μας εδειξε και καποιον ο οποιος ειχε μπει μεσα σε ενα κτημα για να κλεψει και μια αλλη φορα μπηκε μπροστα μας για να μας προστατευσει απο δυο ναρκομανεις-οι οποιοι δεν μας ενοχλησαν,ουτε μας πειραξαν-αλλα ο Αλεξ τους θεωρησε απειλη και αποφασισε να ορμηξει γιατι απλα πηγαν να περασουν απο διπλα μας,ηταν η πρωτη φορα που επιχειρησε να δαγκωσει ανθρωπο οπου ευτυχως τον προλαβαμε και τον σταματησαμε,απ τοτε δεν το χει ξανακανει ποτε!

Τωρα οσο αφορα την ζωη του Αλεξ στην γειτονια μας,τον εχουν αποδεχτει οι απαντες,τον ξερει και τον αγαπαει ολοκληρο το χωριο(χωρις υπερβολη),αλλα αυτος φυσικα προτιμαει να μενει εδω μαζι μας,οπου μπορει να προστατευτει απο τον καιρο στον γκαραζ ενος γειτονα μου,τον ταιζουμε συνεχεια(αν και αυτος προτιμαει να τρωει τα ποντικια που πιανει owo:: ),του εχουμε κανει καποια εμβολια,του δινουμε φαρμακα(χαπια,αμπουλες)και ευελπιστουμε καποια στιγμη να τον στειρωσουμε!Τα χαδια ειναι λιγο περιορισμενα καθως ειναι μπιχλας αφου κυλιεται συνεχεια(ενω ειναι απιστευτα αγκαλιτσας και χαδιαρης)! Μας ακολουθει σε ολες μας τις βολτες,οσο μακρινες και αν ειναι,ακολουθαει τον καθενα ξεχωριστα απο ολους εμας που τον ταιζουμε και τον αγαπαμε!

Αυτη ειναι η ζωη του Αλεξ,κανει οτι θελει, παει οπου θελει,τρωει οσο θελει,δεν υπαρχει κανενας να του βαζει ορια η να του απαγορευει πραγματα! Και για αυτον τον λογο ειναι το πιο ευτυχισμενο (αδεσποτο) σκυλι στον κοσμο!!! :lov :lov :lov :002
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 25 Απρ 2017, 17:44

Καλησπερα σε ολους! Τα νεα του Αλεξ δεν ειναι και πολυ καλα,προχθες γυρισα απο το χωριο μου οπου εκατσα 2 εβδομαδες(συντομα θα ανεβασω και φωτο) και πληροφορηθηκα οτι ο Αλεξ δεν ειναι καλα χωρις να μπορει καποιος να μου πει τι εχει και φυσικα κανενας δεν σκεφτηκε να ρωτησουν κανεναν γιατρο,ολοι περιμεναν να γυρισω εγω! Τεσπα τον ειδα και εχει μισοκλειστα ερεθισμενα ματια τα οποια δακριζουν συνεχως και πρασινη βλεννα στην μυτη(μυξα) ενω δυσκολευεται να αναπνευσει φυσιολογικα(η ανασα του ακουγεται οπως και η δικια μας οταν ειμαστε μπουκωμενοι). Σημερα-μετα απο συσταση κτηνιατρου-του ξεκιναω αντιβιωση και σταγονες στα ματια! Το θετικο ειναι οτι εχει ορεξη και για βολτες και για φαγητο και γενικα δεν ειναι κακοδιαθετος,ενταξει δεν ειναι και στα καλυτερα του αλλα δεν ειναι και πολυ πεσμενος! Βεβαια απο σημερα και μεχρι να τελιωσει η αγωγη του θα αναγκαστει να μεινει δεμενος(με μια αλυσιδα 20 μετρα που σκεφτομαι να την αυξησω και αλλο) διοτι οταν πας να του κανεις κατι(πχ να του δωσεις χαπι,η να του βαλεις αμπουλα κλπ) αυτος το καταλαβαινει και εξαφανιζεται και μετα φροντιζει να κραταει αποσταση,οποτε το δεσιμο ειναι απαραιτητο για να γινει με επιτυχια η αγωγη! Ουφ! Ελπιζω ολα να πανε καλα...!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 26 Απρ 2017, 02:55

Μάρθα νομίζω τώρα που ανέλαβες εσύ θα είναι μια χαρά ο Αλεξ!
Λες να τον πειράζει η άνοιξη με αλλεργίες ?
Περαστικά του!!!
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 26 Απρ 2017, 09:50

Δεν νομιζω Χριστινα να φταινε οι αλλεργιες αλλωστε ποτε δεν ειχε τετοιο θεμα! Πολυ φοβαμαι οτι προκειται για μορβα και εχω τρελλαθει...! Πηρα ξανα τον κτηνιατρο αλλα μαλλον δεν ανοιξε ακομα...!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 26 Απρ 2017, 10:35

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης,πηρα σε δυο κτηνιατρους και οι δυο μου ειπαν οτι στην ηλικια που ειναι(5-6 χρονων περιπου) λιγο δυσκολο να εχει μορβα,το πιο πιθανον να ειναι λεισμανια! Οπως και να χει δυσκολα τα πραγματα..! Για αρχη ζητησα ενα απο τους δυο κτηνιατρους να ερθει να του παρει αιμα να δουμε αν οντως προκειται για λεισμανια! heat:
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff

Δημοσίευση από σκυλακι » 27 Απρ 2017, 02:49

Αμάν..." σκούρα".. τα πράγματα για τον Αλεξ!
Τι να πω..το αυτονόητο.. ελπίζω να μην είναι λεισμάνια!
Θα περιμένω τα νέα του..

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 400 times
Been thanked: 169 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 27 Απρ 2017, 10:58

Ωχ, Μάρθα μου... πράγματι, δύσκολα τα πράγματα για τον Άλεξ... ευτυχώς μέσα στην ατυχία του έχει την τύχη να τον φροντίζεις εσύ...
Αναμένουμε νέα, μόλις βγουν οι εξετάσεις... Εύχομαι να πάνε όλα όσο το δυνατόν καλύτερα sm:)
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 06 Μάιος 2017, 10:38

Ο Αλεξ βγηκε θετικος στη λεισμανια :pl: :rry
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 116 times

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 06 Μάιος 2017, 23:33

:pl: :pl: :pl:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff

Δημοσίευση από σκυλακι » 07 Μάιος 2017, 02:48

Κρίμα...
Μάρθα είναι υψηλός ο τίτλος του;

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”