Καινούρια προσθήκη στην οικογένεια;

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 68 times
Been thanked: 131 times
Re: Καινούρια προσθήκη στην οικογένεια;

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 14 Σεπ 2016, 16:14

Καλησπέρα, Βάνα και καλό Φθινόπωρο!

Ώστε φοβάται ο μικρός, ε? Ποιος ξέρει τι έχει περάσει... Πολλή επιτυχία εύχομαι και να πάνε όλα προς το καλύτερο!!!

Πολλά φιλιά σε όλα τα σκυλάκια και γατούλη και ιδιαίτερα στον Τέρυ :kis:

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 15 Σεπ 2016, 12:48

Ναι ο καημένος φοβάται διάφορα πράγματα, αλλά όσο πάει και καλυτερεύει. Μέρα με τη μέρα βλέπω να προσαρμόζεται περισσότερο. Στην αρχή φοβόταν και τα παιχνίδια που έπεφταν δίπλα του, τώρα το έχει ξεπεράσει. Εχει μάθει πολλά πράγματα αλλά μένουν πολλά ακόμη. Τουλάχιστον οι σχέσεις με τη Ρόζι και τη Σπίθα είναι καλές και ξεσηκώνει από αυτές συμπεριφορές. Πάντως από τα τρία μου σκυλιά είναι ο πιο χαδιάρης. Μπορεί να κάθεται με τις ώρες στα πόδια μου να τον χαιδεύω. Απλά επειδή δεν είχε ποτέ επαφές με ανθρώπους, όπως όλη η πρώην αγέλη του, είναι πιο δύσκολη περίπτωση από τις δύο κοπελιές μου.

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 20 Σεπ 2016, 13:10

Λοιπόν παιδιά η εξελίξεις από την ημέρα που γύρισα με έχουν καταπλήξει. Μετά από απουσία πέντε ημερών είχα βρει έναν Τέρυ λίγο πιο επιφυλακτικό από ότι τον είχα αφήσει αλλά μέσα σε ένα δεκαήμερο περίπου έχει κάνει τέτοια άλματα προσαρμοστικότητας που μας έχει αφήσει άφωνους. Κατ αρχήν πλέον δε χρειάζεται να στέκομαι στην πόρτα να τον καλώ για να μπει στον κήπο, όταν γυρίζουμε από τη βόλτα. Μπαίνει μόνος του και χωρίς να τον φωνάξω. Δεν κολλάει τόσο πολύ όταν σταθούμε όρθοι μπροστά του η αν περάσουμε γρήγορα δίπλα του. Και το καλύτερο, μπαίνει πια μέσα στο σπίτι μόνος του και χωρίς λιχουδιές, ακολουθώντας τα κορίτσια μου. Με το γάτο, αν και ακόμα προσέχω, δεν έχει κανένα πρόβλημα και πλέον έχει βρει τα μέρη που βολεύεται και ξαπλώνει χωρίς άγχος και στρες. Εδώ και δύο ημέρες έρχεται και ένα κουτάβι στο σπίτι με μια γειτόνισσα και παίζουν όλοι μαζί σαν τρελοί και ο Τέρυ πλησιάζει άνετα την άγνωστη γι αυτόν κυρία. Νιώθω οτι κάτι έχει ¨ξεκλειδώσει" μέσα του και είναι πιο σίγουρος. Δεν ξέρω πως πυροδοτήθηκε η αλλαγή αυτή, νομίζω όμως οτι η είσοδος μέσα στο σπίτι από την πρώτη φορά, τον έκανε να νιώσει πιο ασφαλής και πραγματικό μέλος της οικογένειας. Αν συνεχίσει έτσι θα ξαναρχίσω τις προσπάθειες να του φορέσω τον οδηγό.

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 68 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 20 Σεπ 2016, 13:18

Όλα πάνε προς το καλύτερο, λοιπόν. Αυτό σημαίνει ότι κάνεις καλά... th: Πολύ χαίρομαι!!! (bs)

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 28 Σεπ 2016, 00:01

Τα νεα μας ειναι καλα. Ο Τερυ επανεξεταστηκε για ερλιχιωση και βρεθηκε με εμφανως βελτιωμενες ενδειξεις. Τα λευκα του ειναι φυσιολογικα, ο αιματοκριτης επισης αλλα τα αιμπεταλια ειναι ελαφρως χαμηλοτερα απο το κανονικο, αυξημενα ομως σε σχεση με την πρωτη αιματολογικη. Ο γιατρος ειπε πως εφοσον τελειωσε τον κυκλο θεραπειας απλα τον παρακολουθουμε και του κανουμε ξανα αιματολογικη σε λιγους μηνες. Εμβολιαστηκε λοιπον ο κουκλος μου και τωρα ειναι πιο ασφαλης. Πηρε και κιλα και εφτασε τα 27,5 και ειναι πολυ ομορφος.
Στο γιατρο τον πηγα σηκωτο, θα κανω μπρατσα με το γομαρι που αρνειται να περπατησει με λουρι. Απο την ερχομενη εβδομαδα ξαναρχιζουμε εκπαιδευση γιατι δε γινεται να τον κουβαλαω στα χερια. Εξ αλλου νομιζω οτι τωρα πια νιωθει ασφαλης μαζι μας και ισως τα παμε καλυτερα. Ελπιζω να τον καταφερω καποια στιγμη...

Άβαταρ μέλους

Aramakos
Beagle
Όνομα: Elena

Δημοσίευση από Aramakos » 28 Σεπ 2016, 10:50

Πόσα συγχαρητήρια να πω;;; Πόσα;;; Να σαι πάντα καλά κορίτσι μου!

Παρόλο που μόλις διάβασα το όλο θέμα, νομίζω πως όπως κατάλαβες ήδη δεν είχες άλλη επιλογή από το να τον κρατήσεις! Δεν τον υιοθέτησες... ΣΕ υιοθέτησε!

Για τις φοβίες του, μην αγχώνεσαι... Έχουμε ένα παραπλήσιο πρόβλημα με τον Αραμάκο μας, αλλά η πορεία δείχνει ότι όσο νιώθει ότι βρίσκεται "σπίτι" του, τόσο καλυτερεύει!

Και μην στενοχωριέσαι για τυχόν έξοδα... με τα 27.5 κιλάκια του σε γλιτώνει από το γυμναστήριο, οπότε κάνεις οικονομία από εκεί!!!

Πολλές πολλές καλημέρες και πολλάάάάάάάάάάά ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 28 Σεπ 2016, 14:59

vanavana έγραψε:Τα νεα μας ειναι καλα. Ο Τερυ επανεξεταστηκε για ερλιχιωση και βρεθηκε με εμφανως βελτιωμενες ενδειξεις. Τα λευκα του ειναι φυσιολογικα, ο αιματοκριτης επισης αλλα τα αιμπεταλια ειναι ελαφρως χαμηλοτερα απο το κανονικο, αυξημενα ομως σε σχεση με την πρωτη αιματολογικη.
Βάνα να ξέρεις, ότι η ένδειξη των αιμοπεταλίων σε μια εξέταση αίματος, είναι η πιό δύσκολη. Εννοώ, ότι είναι υπερευαίσθητα στον χρόνο, από την αιμόληψία και μετά. Οσο καθυστερεί να γίνει η ανάλυση αίματος, τόσο πέφτουν(καταστρέφονται). Γι΄αυτό αν πάνε στο εργαστήριο, με καθυστέρηση κάποιων ή πολλών ωρών, τόσο χαμηλότερα φαίνονται. Αν λοιπόν είναι από το μίνιμουμ και πάνω, υπολόγισε και αυτό. Οι κτηνίατροι το ξέρουν και ανάλογα βέβαια τον αριθμό τους και τον χρόνο που πέρασε, κρίνουν ανάλογα.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 28 Σεπ 2016, 21:08

Ισιδωρε η ενδειξη ειναι ακριβης γιατι εγινε αναλυση εκει στο ιατρειο αμεσως μετα την αιμοληψια. Και ειναι λιγο χαμηλοτερα απο το φυσιολογικο.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 29 Σεπ 2016, 14:36

Αν ο κτηνίατρος, έχει και εργαστήριο ανάλυσης αίματος στο ιατρείο, είναι το καλύτερο.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 29 Σεπ 2016, 19:19

Ναι εχει και δεν εχουμε απωλειες σε χρονο ευτυχως. Θα παρακολουθουμε λοιπον τον μικρουλη μας και βλεπουμε..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”