βρήκα κουταβάκι παρατημένο

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna
Been thanked: 1 time
Re: βρήκα κουταβάκι παρατημένο

Δημοσίευση από baby_taz » 09 Αύγ 2016, 15:03

Ακριβως ετσι ειναι! Εμεις δεν εχουμε δευτερο σκυλακι...ακομα! αλλα εχουμε φιλοξενηθει πολλες φορες σε σπιτια με διαφορα σκυλια. Την τελευταια φορα μαλιστα μειναμε μια ολοκληρη εβδομαδα με εναν κουταβο λυκοσκυλακο. Δεν ηθελε να τον χαιδευω, να του μιλαω, το φαγητο, το νερο, τα παιχνιδια ολα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικα της, ε μετα απο δυο τρεις μερες οχι ολα τα προηγουμενα γινοντουσαν, αλλα ασχολιοταν πιο πολυ μαζι του παρα με μενα! Ηθελε να ξεκουραστει το καημενο και τον τσιγκλαγε να παιξουνε συνεχεια!! Ακομα και αγκαλια κοιμοντουαν με τα κεφαλια σταυρωτα, πινανε ταυτοχρονα απτο ιδιο μπολ, και γενικα γινανε κολλητοι! Τις δονταρες της ομως στην αρχη τις εδειξε σε ολους....
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
lovedog4
Bullmastiff
Όνομα: Νεφέλη

Δημοσίευση από lovedog4 » 09 Αύγ 2016, 21:14

Καλησπέρα! Οι μικρές τα βρήκανε! Η Μπιάνκα από την αρχή την ήθελε την Νταϊάνα αλλά η άλλη ξινηζε. Όμως και εχθές και σήμερα είναι πολύ καλά παίζουνε μαζί σε λίγο θα αρχίσω να ζηλεύω χαχα.

Σήμερα έγινε και κάτι και βεβαιώθηκα ότι η Νταϊάνα πλέον την θέλει. Σήμερα λοιπόν ήμασταν έξω στην αυλή και τις είχα μαζί και τις χάζευα πως παίζουν παρακολουθουσα μην γίνει τίποτα. Κάποια στιγμή η Μπιάνκα πάει και βάζει το κεφάλι της σε μια σαν τρύπα και μετά έκανε να το βγάλει και δεν μπορούσε όταν κατάλαβε ότι δεν μπορεί άρχισε να κλαίει τρέχει η Νταϊάνα κοντά της και μέχρι να πάω εκεί να την βγάλω από κει που κόλλησε η Νταϊάνα την βοήθησε και την έβγαλε, την τράβηξε και βγήκε η Μπιάνκα. Όλα αυτά μέσα σε δευτερόλεπτα έγιναν. Αλλά πολύ γλυκό ήταν αυτό που έκανε η Νταϊάνα.

Σήμερα πάλι πριν λίγο ήμασταν πάλι όλοι μαζί και σε κάποια φάση η μικρή βγάζει έναν ήχο σαν να κλαίει αλλά δεν έπαθε κάτι όμως μόλις το ακούει η Νταϊάνα κατευθείαν πήγε κοντά της να δει τι έπαθε. Ευτυχώς τα βρήκαν οι δύο τους γιατί είχα αγχοθεί. Δεν μου κρατάει πλέον μούτρα και η Νταϊάνα. Μια χαρά είμαστε. Απλά ακόμα το βράδυ ή όταν δεν είμαι μπροστά δεν τις αφήνω μόνες γιατί η Νταϊάνα είναι πολύ πιο μεγάλη από την μικρή είναι και ατσουμπαλη φοβάμαι μην την χτυπήσει κατά λάθος.

Η μικρή όμως πολύ άτακτη τραβάει ριχταρια, παίρνει τα παπούτσια και τις παντόφλες και ψάχνω μετά να βρω που τα πήγε , κάνει πιπί της όπου βρει γιατί ακόμα δεν έχει μάθει να τα κάνει στην πάνα εγώ μόλις την δω την πάω εκεί. Κουταβισια περίοδος αλλά δεν με πειράζει ίσα ίσα το απολαμβάνω επειδή δεν μπόρεσα να χαρώ την Νταϊάνα όταν ήταν κουτάβι γιατί έπαθε πολλά μαζεμένα και ήταν σε χειρότερη κατάσταση οπότε ήμουν με το άγχος. Τώρα όμως με την μικρή το χαίρομαι.

Είμαστε ήρεμα και ξαπλώνουν δίπλα μου τώρα πριν παίζανε και εξαντλήθηκαν χαχα. Αυτά από εμάς. Α ναι την πήγα και στον κτηνίατρο την μικρή και είναι υγιής έκανε και εμβόλιο μια χαρά. Καλό βράδυ και σας ευχαριστώ πολύ ξανά για την βοήθεια.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Αύγ 2016, 23:22

Μπράαααααααααααααβο...!!!!! :yah :yah :yah :yah :yah
Πολύ ευχάριστα τα νέα σας κορίτσι μου γλυκό και μάλιστα έγιναν και πολύ σύντομα οι εξελίξεις αυτές..., πολύ χαίρομαι!!! ::hpy
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”