βρήκα κουταβάκι παρατημένο

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
lovedog4
Bullmastiff
Όνομα: Νεφέλη
βρήκα κουταβάκι παρατημένο

Δημοσίευση από lovedog4 » 06 Αύγ 2016, 23:59

Το εχει η μοιρα μου φαίνεται να βρισκω κουταβια παρατημενα. Σήμερα αργά το απόγευμα βγήκα με την Νταϊάνα μου βόλτα. Πήγαμε μεγάλη βολτα και έξω από το χωριό. Εκεί που προχωράμε ακούω κλάμα κουταβιού. Κοιτάω γύρω δεν βλέπω κάτι μόνο έναν κάδο. Πλησιάζω στον κάδο και βλέπω ένα κουτάβι μικρό πεινασμένο και τρομαγμένο. Το πλησιάζω για να το πάρω αλλά φοβάται. Τελικά καταφέρνω και το παίρνω. Το έχω στην αγκαλιά μου η Νταϊάνα έχει σκάσει από την ζήλια. Φτάνουμε στο σπίτι μετα από λίγα λεπτά και αφήνω την Νταϊάνα μέσα στο σπίτι και βγαίνω στην αυλή με το κουτάβι. Το έδωσα λίγο ψωμί βουτηγμένο σε γάλα. Δεν ξέρω τι να το κάνω είναι βρόμικο, δεν έχω ιδικο γάλα για κουταβια και είναι Σάββατο βράδυ και αύριο Κυριακή δεν είναι ανοιχτά τίποτα. Είναι μικρό αλλά όχι πάρα πολύ περίπου 1-2 μηνών και έχει και μικρά δοντάκια. Είναι ασπρόμαυρο και πολύ γλυκό! Το έχω αποφασίσει θα το κρατήσω. Έτσι κι αλλιώς σκεφτόμουν ότι ήθελα ένα δεύτερο σκύλο απλά όχι τώρα σε 1-2 χρόνια αλλά αφού ήρθε τώρα δεν πειράζει. Το ένα πρόβλημα είναι ότι δεν το θέλει η Νταϊάνα και το άλλο ότι δεν έχω τι να το δώσω εκτός από ψωμί και γάλα (όχι για σκύλους) και θα ανοίξουν την Δευτέρα ξανά. Κάτι τελευταίο έχω τόσα νεύρα για όσους πετάνε αβοηθητα πλασματακια και τα αφήνουν στην τύχη τους! Αύριο θα βάλω φωτογραφία να το δείτε. Τώρα κοιμάται. :lov

Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna
Been thanked: 1 time
Re: βρήκα κουταβάκι παρατημένο

Δημοσίευση από baby_taz » 07 Αύγ 2016, 12:59

μπραβο που θα το κρατησεις!! Πιστευω θα το δεχτει και η Νταιανα σιγα σιγα! Ολα στην αρχη ζηλευουν...Μην του δινεις γαλα ανθρωπινο νομιζω δεν κανει καλο. Καλυτερα παρε την κροκετα της Νταιανας και μουλιασε την καλα μεχρι αυριο
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 07 Αύγ 2016, 13:07

Μπραβο σου Νεφελη μου που το πηρες :yah :yah :yah :ole: Μην ανησυχεις για την Νταιανα θα δεις θα το αγαπησει τοσο το καινουργιο σκυλακι που δεν θα μπορει χωρις αυτο! Απλως λιγο χρονο θελει!
Στο κουταβι μπορεις να δωσεις κατικισιο γαλα αφου δεν εχεις τιποτα αλλο,τα ψιλικατσιδικα πουλανε συνηθως!

Υ.γ. Ενας κτηνιατρος μου ειπε οτι το ''ειδικο γαλα'' για κουταβια ειναι ακριβως το ιδιο που δινουν στα κατσικακια(στην ουσια ειναι σκονη γαλα για κατσικακια).
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

ΕΡΗ
Puppy
Όνομα: ΕΡΗ

Δημοσίευση από ΕΡΗ » 07 Αύγ 2016, 13:58

....καλά έκανες και το πήρες....μην στεναχωριέσαι για το φαγητό του....στο διαδίκτυο θα βρείς πολλές οδηγίες....να προσέχεις όμως αν είναι αρσενικό...και αν δεν είναι στειρωμένη η σκυλίτσα σου θα έχεις εγκυμοσύνες αργότερα.....ούτως ή άλλως....ειδικά τα θηλυκά πρέπει να στειρώνονται...στο παρελθόν έχασα ένα από όγκο ....στην κοιλίτσα της είχε...το στείρωσα μετά...αλλά ήταν αργά....έκανε μετάσταση ο όγκος και μεγάλωσε πολύ....από δικό μου λάθος που δεν το στείρωσα χρόνια πρίν συμβεί αυτό....κρίμα.....εύχομαι να έχεις γλυκιά μου πάντα υγεία και αγάπη!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Αύγ 2016, 14:26

Νεφέλη μου συγχαρητήρια!!!! :hi

Αφού έχει ήδη βγάλει μικρά δοντάκια, δεν χρειάζεται να του πάρεις ειδικό γάλα για κουτάβια, καλύτερα αγόρασέ του αύριο μια καλή ξηρά τροφή για κουταβάκια, αν είναι δυνατόν πολύ καλή, ώστε να καταφέρει σύντομα να συνέλθει από την ταλαιπωρία που πέρασε...

Ήταν πολύ τυχερούλικο!!!!
Να το χαίρεσαι λοιπόν, το νέο μέλος της οικογένειας...

Όσο για την Νταϊάνα, μην στεναχωριέσαι και μην ανησυχείς καθόλου, πάντα τις πρώτες μέρες αυτό συμβαίνει, αλλά μετά γίνονται τα καλύτερα φιλαράκια... Μην ξεχνάς ότι τα σκυλιά εκ φύσεως είναι αγελαία ζώα, πράγμα που σημαίνει, ότι το να δέχονται άλλα μέλη μέσα στην οικογένεια είναι κάτι που δεν έρχεται αντίθετο με την φύση τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 07 Αύγ 2016, 15:01

Νεφέλη μπράβο σου, το μικρό ήταν καταδικασμένο, του έσωσες τη ζωή κυριολεκτικά. Για τη Νταϊάνα, λόγω εμπειρίας παρόμοιας με τη Σπίθα μου, σου λέω οτι είναι θέμα χρόνου να συνηθίσει. Απλά τώρα στην αρχή θα έχεις "ξινίλες". Θα της περάσει όμως με το χρόνο. Φρόντισε να της δείχνεις την ίδια προσοχή για να μη ζηλεύει και ίσως λίγα χάδια παραπάνω από το συνηθισμένο.

Άβαταρ μέλους

Topic author
lovedog4
Bullmastiff
Όνομα: Νεφέλη

Δημοσίευση από lovedog4 » 07 Αύγ 2016, 23:59

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Σήμερα ξεθάρεψε η μικρή λίγο και έκανε χαρουλες. Είναι κοριτσάκι και το όνομα αυτής Μπιάνκα. Τις έχω χώρια ακόμα αλλά σήμερα σχεδόν όλη μέρα τις είχα μαζί ενώ φυσικά ήμουν μπροστά για να επιβλέπω. Το κουτάβι μας την θέλει πολύ την Νταϊάνα αλλά η Νταϊάνα στην αρχή καθόλου το απόγευμα κάπως καλύτερα ήταν.

Όταν όμως με βλέπει να το χαϊδεύω ή να το δίνω να φάει το κοιτάει με ένα βλέμμα... παρατήρησα επίσης ότι η Νταϊάνα μου κρατάει κάπως μούτρα όταν την φώναξα να έρθει για να την χαϊδέψω ήρθε με τα χίλια ζόρια και δεν πολύ ήθελε ενώ μέχρι χτες έκανε σαν τρελή από την χαρά της. Το απόγευμα βέβαια όπως είπα που βγήκαμε όλοι μαζί στην αυλή ήταν καλύτερη με το κουτάβι.

Το μικρό μπορεί να φάει και δεν χρειάζεται γάλα. Της έδωσα μια κροκέτα της Νταϊάνας για να δω αν θα μπορέσει να την φάει και σιγά σιγά την έφαγε άρα αύριο θα πάρω τροφή για κουτάβια και όχι γάλα και την τρίτη το απόγευμα θα πάμε στον κτηνίατρο για να την εξετάσει να δούμε πόσο μηνών είναι και πότε να κάνουμε εμβόλια. Ξεθάρεψε είναι και πεισματάρα.

Είχα ξεχάσει πως είναι να έχεις κουτάβι και η Νταϊάνα όταν ήταν κουτάβι ήταν πολύ ήσυχη ούτε που ακουγόταν ούτε ζημιές έκανε σαν να μην είχα κουτάβι ήταν πάρα πολύ ήσυχη. Αυτό δεν ειναι τοσο. Εχθές το βράδυ έκλαιγε γιατί το είχα αφήσει μόνο και πήγα μέσα. Είναι πιο ζωηρή και ανησυχη αυτή η Νταϊάνα δεν με είχε παιδέψει. Αυτά τα νέα τώρα κάθεται ήσυχη η μικρή, η Νταϊάνα έκανε κάτι τρέλες τώρα το βράδυ και με λαχταρισε αλλά ευτυχώς όλα εντάξει.

Καληνύχτα και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 08 Αύγ 2016, 13:41

Νεφελη,μεχρι να μαθει η Νταιανα την Μπιανκα,δοκιμασε να ασχολεισε πρωτα μαζι της(δηλ.χαδια,παιχνιδια)και μετα με το νεο μελος,σταδιακα ξεκινας να σχολεισε μαζι τους ταυτοχρονα.Ετσι ωστε να της δειξεις οτι δεν αλλαξε κατι με τον ερχομο της μικρης!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 08 Αύγ 2016, 13:55

Εχει δικιο η Μαρθα Νεφελη. Εγω το εκανα με τη Σπιθα και τη Ροζι και επιασε. Στη φαση που περασαμε στο ταυτοχρονα αρχισαν να στρωνουν οι σχεσεις.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Αύγ 2016, 14:31

Νεφέλη μου μην ανησυχείς, όλα τα σκυλάκια, όταν μπαίνει κάποιο άλλο ζωάκι μέσα στην οικογένεια, στην αρχή ζηλεύουν και κάνουν διάφορα... Κρατούν μούτρα, γυρίζουν την πλάτη τους και δεν σε κοιτάζουν καθόλου, πολλές φορές ακόμα και απεργία πείνας για κάποιες μέρες, αλλά μετά από λίγο όλα ομαλοποιούνται και στην πορεία είναι και πολύ καλύτερα μάλιστα, επειδή έχουν πάντα και μια παρεούλα, όταν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου. Χρειάζεται λίγη υπομονή και ψυχραιμία και όλα θα πάνε μια χαρά...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”