Τα αδέσποτα και η μοίρα τους

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 196 times
Been thanked: 293 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Μάιος 2017, 01:20

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας Βάνα μου, πολύ χάρηκα που το σκυλάκι πάει τόσο καλύτερα....
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 16 Μάιος 2017, 13:31

Δε μπορώ..Πρέπει να σας πω για την πρώτη ημέρα του Τσόμπι στο σπίτι φιλοξενίας του. Τον πήγα φοβισμένο και στρεσαρισμένο, καινούριες εικόνες, καινούρια πρόσωπα, όλα για πρώτη φορά και μάλιστα μετά από τόσο άσχημη εμπειρία. Λοιπόν μέσα σε δέκα λεπτά είχα ξαπλώσει δίπλα σε μένα και την κοπέλα που τον φιλοξενεί και κοιμόταν του καλού του καιρού. Τέτοια χαλάρωση! Σε λίγο γύρισε κοιλίτσα να τον χαιδέψουμε και μετά που έφυγα μέχρι που κάθισε να τον πλύνει η κοπέλα! Νομίζω πως ο μικρός θα βολευτεί και θα μάθει μια χαρά κι εγώ είμαι μέσα στη χαρά. Τον γνώρισα από μπουκίτσα και πραγματικά θέλω το καλύτερο γι αυτόν. Είναι τόσο καλόβολος που όταν μάθει και μερικά πράγματα για τη ζωή στο σπίτι ελπίζω οτι θα υιοθετηθεί γρήγορα.

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 17 Μάιος 2017, 02:53

Πολλά μπράβο και στην κοπέλα που δέχτηκε να τον φιλοξενήσει...είναι τόσα πολλά τα ζώα που έχουν ανάγκη,μου έκανε
εντύπωση Βάνα που βρήκες τόσο γρήγορα μια " μεγάλη" και "ζεστή" καρδιά!!
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 17 Μάιος 2017, 17:13

Τι να πω Χριστίνα κι εγώ δεν το περίμενα. Μακάρι να είναι τόσο τυχερός και στην υιοθεσία γιατί δεν είναι να ξαναβγεί στο δρόμο. Η αγέλη του μετά από τόσον καιρό δεν είμαι και πολύ σίγουρη οτι θα τον καλοδεχτεί και ύστερα, ο κακομοίρης να βγει στο δρόμο μαθημένος πια στο σπίτι; Μακάρι να του βρούμε σπιτάκι μόνιμο να ησυχάσω κι εγώ.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 196 times
Been thanked: 293 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Μάιος 2017, 03:03

Είναι και σε ηλικία που δυσκολεύουν τα πράγματα... Θα είναι ευχής έργο να βρεθεί υιοθεσία και να μην χρειαστεί να ξαναβγεί στον δρόμο.
Μερικά σκυλάκια είναι τυχερά, μπορεί όπως στάθηκε μέχρι τώρα να σταθεί τυχερός και στην συνέχεια...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”