Χάδι σκύλου απο περαστικούς-άγνωστους

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times
Re: Χάδι σκύλου απο περαστικούς-άγνωστους

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 10 Νοέμ 2015, 15:33

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα εξηγησει επαρκως και καλα εκανες και ρωτησες...Ξερεις ο γραπτος λογος ωρες-ωρες ειναι δυσκολος(εγω συνηθως γραφω οπως θα μιλουσα με τους φιλους μου απο κοντα αλλα ξεχναω οτι τιποτα δεν ειναι αυτονοητο στον γραπτο λογο).

Οι φιλοι μου παντως που ερχονται σπιτι , οι οποιοι καμια σχεση δεν εχουν με τα σκυλια , εχουν ''εκπαιδευτει''!
Γαργαλιουνται λιγο απο το γλυψιμο της Ιριδουλας , αλλα αυτο το γελιο τους με γεμιζει χαρα γιατι το νιωθω οτι χαιρονται και οι ιδιοι!

.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 11 Νοέμ 2015, 14:02

Εμεις ευτυχως εδω που μενουμε δεν εχουμε τετοια προβληματα! Παρ'ολα αυτα η Λιζα ειναι αρκετα δυστακτικη και επιφυλακτικη με τους ξενους! Βεβαια μπορει να υπαρξουν φορες που να παει με ενθουσιασμο σε καποιον ξενο που απλα της μιλησε και ετσι καταλαβαινω οτι προκειται για καλο ανθρωπο,με αυτον τον τροπο μπορω και ψυχολογω καλυτερα τους ανθρωπους παρατηρω ποιους πλησιαζει και ποιους οχι! Καλα για την Στειση δεν το συζητω,ειναι ικανη να πεσει στην αγκαλια του αλλου προτου καν προλαβει να την πλησιασει!
Παντος οσες φορες εχω κατεβει στην πολη με τα σκυλια μου,αν με σταματουσαν θα ηταν παντα για την Λιζα και αυτο γιατι ανηκει σε καποια ρατσα,και παντα αρχιζαν και ελεγαν αυτο ειναι πολυ καλο σκυλι πολυ ομορφο και μπλα μπλα μπλα...και γω οσο ακουγα τετοια τοσο τα επαιρνα στο κρανιο γιατι υποτιμουσα και υποβιβαζαν την Στειση επειδη φανερα δεν ανηκει σε καποια ρατσα(βασικα ειναι ημιαιμο βιζλα,αλλα δεν καθομουν να τους δωσω και εξηγησεις σηκωνομουνα και εφευγα).Και παλι ομως δεν απλωναν παντα το χερι τους!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 11 Νοέμ 2015, 14:19

Οποιος αποφασίσει Μάρθα, να δέσει την ζωή του με ημίαιμα, να τα αγαπήσει και να τα έχει σαν παιδιά του, δεν έχει ανάγκη, ούτε περιμένει την επιβεβαίωση για την ομορφιά τους ή για την καθαροαιμία τους, από κάθε άσχετο περαστικό. Δεν χρειάζονται καν εξηγήσεις! Τους γράφει κανονικά! :ole:
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 11 Νοέμ 2015, 17:06

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι Ισιδωρε! Για μενα οποιος αγοραζει σκυλο δεν ειναι φιλοζωος αλλα φιγουρατζης!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

ikalia
Beagle
Όνομα: Ioanna

Δημοσίευση από ikalia » 16 Αύγ 2018, 00:05

Συμφωνω γι αυτο χαιρομαι πολυ με την αδερφη μου που εχει μαθει στο γιο της ΠΑΝΤΑ να ρωταει αν μπορει να χαιδεψει καποιον σκυλο και τι ενοχλει το σκυλι ωστε να μην το κανει

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 17 Αύγ 2018, 21:32

JOSE-NICOLE έγραψε:
11 Νοέμ 2015, 17:06
Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι Ισιδωρε! Για μενα οποιος αγοραζει σκυλο δεν ειναι φιλοζωος αλλα φιγουρατζης!

Θεωρώ οτι ανήκω στις εξαιρέσεις κοπελιά,μιας και όλα μου τα ζώα,ακόμη και το άλογο,είναι αγορασμένα.
Και δεν νομίζω να είναι καν κανόνας αυτός.

Μου αρέσει που έχω αγοραστό Presa,μου αρέσει που έκανα 1.000 χλμ για να αγοράσω Τσιουάουα άσπρο θηλυκό,μου αρέσει που πρίν τρείς μήνες αγόρασα ένα Ελ.Ποιμενικό και ένα Καυκάσιο.

Δεν το κάνω για φιγούρα,δεν είναι ο τύπος μου.
Το κάνω απο άποψη.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Αύγ 2018, 00:16

JOSE-NICOLE έγραψε:
Μάρθα μου δεν συμφωνώ με τις απόλυτες απόψεις..., επειδή στην ζωή μας τα πράγματα δεν είναι πάντα μαύρο-άσπρο... :nop:

Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν κάποιο σκυλάκι ράτσας, επειδή πιστεύουν ότι τους ταιριάζει περισσότερο από άλλα σκυλάκια, των οποίων τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μπορεί να θεωρούν ότι δεν τους ταιριάζουν ή ακόμα ότι ενδεχομένως να τους δημιουργήσουν προβλήματα και προσπαθούν από αγάπη και υπευθυνότητα να επιλέξουν το σωστό σκυλάκι, που θα είναι πιο ταιριαστό στα δεδομένα της οικογένειάς τους...

Βεβαίως υπάρχουν και κάποιοι που είναι φιγουρατζίδες, αλλά αυτό δεν αποκλείει το να είναι φιλόζωοι, όπως δεν αποκλείεται φυσικά και το αντίθετο... :nop:

Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν ημίαιμο επειδή δεν θεωρούν ότι τα σκυλιά αξίζουν να τα πληρώσουν... και πολύ σύντομα τα πετούν στον δρόμο ξανά, χωρίς καμιά δυσκολία, μόλις αντιλαμβάνονται ότι το να μεγαλώσεις ένα κουταβάκι χρειάζεται να ασχοληθείς σοβαρά μαζί του και να το φροντίσεις...

Νομίζω ότι επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κατά συνέπεια διαφορετικό και το σκεπτικό του..., δεν είναι σωστό να γενικεύουμε, ούτε και να βάζουμε ταμπέλες... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 20 Αύγ 2018, 18:44

Tzakos έγραψε:
17 Αύγ 2018, 21:32
JOSE-NICOLE έγραψε:

Θεωρώ οτι ανήκω στις εξαιρέσεις κοπελιά,μιας και όλα μου τα ζώα,ακόμη και το άλογο,είναι αγορασμένα.
Και δεν νομίζω να είναι καν κανόνας αυτός.

Μου αρέσει που έχω αγοραστό Presa,μου αρέσει που έκανα 1.000 χλμ για να αγοράσω Τσιουάουα άσπρο θηλυκό,μου αρέσει που πρίν τρείς μήνες αγόρασα ένα Ελ.Ποιμενικό και ένα Καυκάσιο.

Δεν το κάνω για φιγούρα,δεν είναι ο τύπος μου.
Το κάνω απο άποψη.
Αρα δεν σου αρεσει οτι φτιαχνει η φυση απο μονη της αλλα οτι ''κατασκευαζει'' ο ανθρωπος,σου αρεσει οτι μεταλλαγμενο υπαρχει,γιατι τα καθαροαιμα δεν ειναι τιποτα αλλο απο γενετικα μεταλλαγμενα κατοικιδια που προερχονται απο απανωτα πειραματα...Και μενα μου αρεσουν τα καθαροαιμα αλλα σαν τα ημιαιμα δεν ειναι και αυτο γιατι τα καθαροαιμα λιγο πολυ λειτουργουν οπως εχουν προγραματιστει απο τον ανθρωπο σαν τα ρομποτ ενα πραμα ενω τα ημιαιαμα οχι.Τα ημιαιμα παντα θα παραμενουν μοναδικα και παντα η σκεψη τους και η εξυπναδα τους θα υπερισχυει των καθαροαιμων!
Α και κατι τελευταιο η Στειση η σκυλιτσα μου που δεν ανηκει σε καποια ρατσα και ειναι 20 κιλα μια μερα για να υπερασπιστει εμενα, τη Λιζα(ημιαιμο βελγικο)τη γειτονισα μου και τη σκυλιτσα της τα εβαλε με 2 μαντροσκυλα που καταφεραν και βγηκαν απο το σπιτι οπου εμεναν και ηρθαν για επιθεση. Η Στειση φυσικα δεν ειχε καμια ελπιδα αν εκανε το λαθως να αναμετρηθει μαζι τους και γιαυτο το λογο χρησιμοποιησε το μυαλο της(οπως κανει παντα αλλωστε),βρεθηκε πισω απο τα μαντροσκυλα οσο αυτα μας γαυγιζαν και προσπαθουσαν να φανε τα αλλα δυο σκυλια που ειχαμε μαζι μας και τα κανει ενα γαβ,μολις τα κανει το γαβ η Στειση ξεκιναει να τρεχει(στο τρεξιμο δεν τη φτανει κανενα) για να τα απομακρυνει απο μας,εννοειτε οτι δεν την επιασαν και εννοειται πως με αυτο τον τροπο και τα ξεφορτωθηκε γιατι τα οδηγησε πολυ μακρια απο μας και τα εξαντλησε κιολας,ασε που φροντησε να την χασουν γιατι μετα απο λιγο η Στειση επεστρεψε ενω τα μαντροσκυλα οχι! Κανενα καθαροαιμο δεν θα χρησιμοποιησουσε ετσι το μυαλο του και φυσικα κανενα καθαροαιμο δεν θα με εκανε τοσο περηφανη οσο αυτο το σκυλι γιατι δεν ειναι το μονο που εχει κανει,εννοειται οτι δεν θα την αλλαζα για τα καλυτερα καθαροαιμα του πλανητη αλλωστε για μενα δεν αξιζουν μια μπροστα της!
Εμενα μου αρεσει που φροντιζω τα ημιαιμα αδεσποτα της γειτονιας μου-οσο μπορω φυσικα-και μου αρεσει να τα περιποιουμε οταν αρρωσταινουνε και δεν το κανω απο αποψη αλλα απο γνωση και ευαισθησια...!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 20 Αύγ 2018, 18:50

Morgan_A έγραψε:
18 Αύγ 2018, 00:16
JOSE-NICOLE έγραψε:
Μάρθα μου δεν συμφωνώ με τις απόλυτες απόψεις..., επειδή στην ζωή μας τα πράγματα δεν είναι πάντα μαύρο-άσπρο... :nop:

Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν κάποιο σκυλάκι ράτσας, επειδή πιστεύουν ότι τους ταιριάζει περισσότερο από άλλα σκυλάκια, των οποίων τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μπορεί να θεωρούν ότι δεν τους ταιριάζουν ή ακόμα ότι ενδεχομένως να τους δημιουργήσουν προβλήματα και προσπαθούν από αγάπη και υπευθυνότητα να επιλέξουν το σωστό σκυλάκι, που θα είναι πιο ταιριαστό στα δεδομένα της οικογένειάς τους...

Βεβαίως υπάρχουν και κάποιοι που είναι φιγουρατζίδες, αλλά αυτό δεν αποκλείει το να είναι φιλόζωοι, όπως δεν αποκλείεται φυσικά και το αντίθετο... :nop:

Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν ημίαιμο επειδή δεν θεωρούν ότι τα σκυλιά αξίζουν να τα πληρώσουν... και πολύ σύντομα τα πετούν στον δρόμο ξανά, χωρίς καμιά δυσκολία, μόλις αντιλαμβάνονται ότι το να μεγαλώσεις ένα κουταβάκι χρειάζεται να ασχοληθείς σοβαρά μαζί του και να το φροντίσεις...

Νομίζω ότι επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κατά συνέπεια διαφορετικό και το σκεπτικό του..., δεν είναι σωστό να γενικεύουμε, ούτε και να βάζουμε ταμπέλες... :nop:

Μπορει να χεις και δικιο,θα φανει με τον καιρο...!Παντος αυτον τον τιτλο οπως το αποκαλεσες τον εβγαλα απο αυτα που εχω δει ως τωρα!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Αύγ 2018, 19:15

Μάρθα μου και εσύ δεν έχεις άδικο, υπάρχουν και πολλοί φιγουρατζήδες που υιοθετούν σκυλιά ράτσας, αλλά δεν είναι όλοι...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”