Ο σκύλος μου φοβάται..

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Chris_2
Puppy
Όνομα: Chrisa
Ο σκύλος μου φοβάται..

Δημοσίευση από Chris_2 » 15 Ιαν 2019, 01:16

Καλησπέρα σε ολους!! Θέλω την βοήθεια σας σε όσους γνωρίζετε πως να αντιμετωπίσω ένα μεγάλο θέμα που έχω με το νέο μου σκύλο..
Πριν 10 μερες υιοθέτησα ένα τσιουάουα..Είναι 9 μηνών και επι 9 μήνες ήταν κλεισμένο σε ένα κλουβί όλη μέρα.. Εκεί μέσα έπινε νερό και έτρωγε..Επισης κάτι που μου έκανε εντύπωση όταν πήγα να διαλέξω πιο σκυλί να υιοθετήσω ήταν πως όλα τα σκυλιά γαβγιζαν τα οποία ήταν επισης σε κλουβιά εκτός από το σκυλάκι που διάλεξα,δεν έβγαλε φωνή!!.
Τον πήρα στο σπίτι αλλά ήταν παρά πολύ φοβισμένος ..Πλέον βέβαια είναι λίγο πιο άνετος μαζί μου...Βγαίνουνε βόλτα έξω συνήθισε και το λουρί αλλά σε κάθε ήχο που ακούει σταματάει και αφουγκράζεται.Αλλά το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι φοβάται τους πάντες φοβάται ολους τους ήχους,τον άκουσα να γαβγίζει μόνο μια φορά και το απιστευτο είναι πως η γάτα πηγαίνει και τρώει την τροφή του μπροστά στα μάτια του και εκεινος την κοιτάζει με μια απάθεια,δεν την φοβάται αλλά δεν έχει καμία αντίδραση..Επισης τους σκύλους έξω δεν τους φοβάται αλλά είναι επισης απαθής και μαζί τους εκτός βέβαια αν αρχίσει καποιος σκύλος να γαβγίζει τρέχει και κρύβεται..Τον έχω βάλει σε μια γωνία του σπιτιού απέναντι από το σαλόνι μας και έχω βάλει κάποια αντικείμενα μπροστά για να του δημιουργήσω την αίσθηση της <<φωλιας>>γιατί του αρέσει να κρύβει το κεφάλι του και να κρυφοκοιτάζει όταν έρχεται κάποιος ξένος στο σπίτι..Επισης αν του πετάξω κάποια λιχουδιά έξω από την φωλιά του δεν την τρώει στο σημείο που του την έδωσα αλλά την παίρνει και τρέχει στην φωλιά του για να την φάει..Επισης όταν τρώει την τροφή του κοιτάζει ανήσυχα δεξιά και αριστερά σαν να φοβάται ότι καποιος θα έρθει να του κάνει κακό .Για τους ανθρωπους τι να πω??Τους τρέμει και χώνει το κεφάλι του..
Καταλαβαίνω ότι άλλαξε περιβάλλον,Καταλαβαίνω ότι έμαθε μέσα σε ένα κλουβί και δεν είχε επαφή με τους ανθρωπους διότι ο τύπος που τον μεγάλωνε τον μεγάλωνε αυτόν και τους υπόλοιπους απλά για να ζευγαρώσουν και να πουλήσει τα κουτάβια μετά.Ξερω ότι είναι ακόμα νωρίς για να νιώσει άνετα και να αντιμετωπίσει τους φόβους του αλλά αυτό που αναρωτιέμαι είναι. Αυτός ο σκύλος θα γίνει ποτε σκύλος??Θα φέρεται όπως τους άλλους?? Κάνω τα πάντα για να νιώσει άνετα και για να κοινωνικοποιηθεί χωρίς να τον πιέζω βέβαια..
Είχα σκύλο αλλά πέθανε πριν 2 μήνες,ξέρω από σκύλους αλλά τετοια περίπτωση δεν έχω ξανασυναντήσει...Και χρειαζομαι βοήθεια και κάποιες συμβουλές και τακτικές να ακολουθήσω...Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 250 times
Been thanked: 389 times

Ο σκύλος μου φοβάται..

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Ιαν 2019, 20:10

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Χρύσα και να χαίρεσαι το νέο σου κουταβάκι.

Διάβασα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και θα ήθελα να σε παρακαλέσω, αν έχεις χρόνο και διάθεση να κάνεις ένα topic στην ενότητα "Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΛΥΛΟΥ ΜΟΥ" με όσα μας λες εδώ, επειδή εδώ είναι ο χώρος του καλωσορίσματος και ενδεχομένως να μην το διαβάσει κάποιος που θα μπορούσε να σε βοηθήσει, επειδή δεν παρακολουθεί όλες τις ενότητες...

Πέρα όμως από αυτό... όπως και νάχει εγώ θα σου γράψω την απόψή μου για το θέμα αυτό προσεχώς, που θα έχω ηρεμία, επειδή είμαι αυτήν την στιγμή σε ένα τρέξιμο και δεν είχα την δυνατότητα να το κάνω σήμερα.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Chris_2
Puppy
Όνομα: Chrisa
Ο σκύλος μου φοβάται..

Δημοσίευση από Chris_2 » 15 Ιαν 2019, 23:12

Καλως σας βρήκα 😀
Ευχαριστώ για την παρατήρηση..Τώρα θα το ψάξω πως να το κάνω διότι πρώτη φορά γίνομαι μέλος σε ένα φόρουμ και η αλήθεια είναι δεν γνωρίζω πολλά 😊

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 250 times
Been thanked: 389 times

Ο σκύλος μου φοβάται..

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Ιαν 2019, 00:57

Μην ανησυχείς καθόλου, μια χαρά τα καταφέρνεις...
Αφού δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα να συμμετέχεις σε άλλο forum, εύχομαι και ελπίζω να σου αρέσει και να τα λέμε τακτικά, αλλά πέρα από αυτό, σίγουρα θα βρεις μέσα στις σελίδες αυτής της διαδικτυακής γωνιά αρκετά θέματα γύρω από τον σκύλο που θα σε ενδιαφέρουν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”