Ποιμενικός Καυκάσου

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.

Ποιμενικός Καυκάσου

Δημοσίευσηαπό tsopanoskylo » 10 Μαρ 2009, 13:33

Ο σκύλος μου ονομάζεται 'Αρης , είναι αρσενικό γεννημένο 30 Μαίου του 2002 και είναι Ποιμενικός του Καυκάσου.
Υιοθετήθηκε απο τον Χ.Θεοδούλου, γνωστό εκτροφέα από την Αλεξάνδρεια Ημαθείας και δημιουργό των ''Μακεδονικών Φρουρών" όπως είναι η επωνυμία του εκτροφείου.
Η σχέση με τον εκτροφέα υπήρξε εξαιρετική πριν, κατά τη διάρκεια και χρόνια μετά την υιοθέτηση του σκύλου μου.
Ο 'Αρης είναι τώρα 7 ετών περίπου και χαίρει άκρας υγείας στο χώρο που περιφρουρεί.
Είναι ολόλευκος με κομμένα αυτιά, σωστή ανατομία και πανέμορφος .
Η σχέση μας είναι αυτή των φίλων παρά του αφεντικού και του υποτακτικού, πράγμα που συνειδητά επιδίωξα.
Ο σκύλος με σέβεται και τον σέβομαι, χωρίς κανείς να κάνει τη ζωή του άλλου δύσκολη.
Κατανοώ αυτά που τον ενοχλούν και δεν επιμένω να τον κάνω...να στέκεται ''σούζα'', πράγμα αφύσικο για αρσενικό της φυλής.
Η συμβίωση υπήρξε ενδιαφέρουσα αλλά δύσκολη, κυρίως γιατί δεν μπόρεσα να αφιερώσω όσο χρόνο χρειαζόταν ο Άρης μικρός. Όμως δεν θα το άλλαζα με τίποτα γιατί πιστεύω πως έμαθα και έζησα πολλά με αυτό το σκύλο, που ήταν και ο στόχος μου εξ' αρχής. Σήμερα έχω ένα ισορροπημένο ενήλικο, καλό φύλακα, ήρεμο κατοικίδιο ζώο που ξέρει τη θέση του και τη δουλειά του.
Δυστυχώς η ράτσα είναι παρεξηγημένη, σε σημείο κουραστικό πιά. Κατ' αρχας 1 στους 50 αναγνωρίζει τη ράτσα όταν τη δεί.
Κάποιοι μάλιστα θέλησαν να μου πουν αυτοί τη ράτσα του σκύλου ΜΟΥ (?)
Άλλοι έτρεχαν με χέρια απλωμένα κατά πάνω του να τον χαϊδέψουν χωρίς να ρωτήσουν και άλλοι έτρεχαν να σωθούν (?)
Κάποιοι με ρωτούσαν ''Τι το θες αυτό'' (?) και άλλοι θελαν και αυτοί ένα...(?)
Ο Ποιμενικός του Καυκάσου είναι αυτό που είναι: Τσοπανόσκυλο! Ως τέτοιο, δεν είναι Λαμπραντόρ, Λυκόσκυλο, Γκριφόν, ή Πίτ-μπουλ. Έχει πολλές ιδιαιτερότητες που πρέπει να ληφθούν υπ' όψη αλλιώς ιδιοκτήτης και σκύλος θα κακοπεράσουν.
Είναι επίσης φύλακας εκ φύσεως και συμπεριφέρεται ανάλογα. Δεν είναι ο φίλος όλων στη γειτονιά όπως το μικρό γκριφόν-μαλτέζ που έχω. Απο κει και πέρα είναι καθαρά θέμα ιδιοκτήτη. Το πόσο κοινωνικός και ανεκτικός θα είναι εξαρτάται κατά 50% από το πώς θα μεγαλώσει.Αν όμως αυτό εν τέλει γίνει σωστά, ο Ποιμενικός του Καυκάσου είναι ένα ζώο που συνδυάζει ομορφιά, μεγαλείο, ευφυΐα και χάρη σε ένα εντυπωσιακό συνδυασμό.
Άβαταρ μέλους
tsopanoskylo
Topic Author
Chihuahua
Δημοσιευσεις: 18
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 18 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

• Παραπλησια θεματα
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: PANOS1983 και 20 επισκέπτες