Κουταβι εν δραση

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
stelllina_m
Puppy
Όνομα: Στελλα

Κουταβι εν δραση

Δημοσίευση από stelllina_m » 07 Φεβ 2017, 17:00

Γεια σας! Ειμαι νεο μελος στο forum αυτο και σκεφτηκα να δημοσιευσω και εγω ενα συντομο αρθρο για τον σκυλακο μου!
Πριν 3 βδομαδες ο αδερφος μου βρηκε ενα σκυλακι αρσενικο και αποφασισα να το παρω μια και ειμαι φοιτητρια και εχω αρκετο χρονο να διαθεσω σε αυτο για να το μεγαλωσω και να το φροντισω! Καναμε το πρωτο μας εμβολιο και σε λιγο καιρο παμε για το επομενο! Τον ονομασα Bruno και ειναι 8 κιλα 2μιση μηνων και απο οτι μου ειπε η κτηνιατρος ειναι ημιαιμο λυκοσκυλο με ισως ροτβαιλερ. Την πρωτη εβδομαδα ειχαμε ενα θεμα με το κατουρημα , δηλαδη ακομη και τωρα αν δεν προλαβω να το μεταφερω στο μπαλκονι που εχω εφημεριδες τα αφηνει οπου βρει... Αλλα προσαρμοστικα πολυ ευκολα και γρηγορα σε σχεση με ολα αυτα που μου ελεγαν οταν πρωτοεφερα το σκυλο σπιτι για τα οσα θα ακολουθουσαν! Το πηγαινω μολις ξυπνησει και φαει , βολτα για την αναγκη του ετσι ωστε να μαθει να τα κανει εξω στην αμμο! Το μονο μας προβλημα ειναι πως οταν λειπω απο το σπιτι που προσπαθω να το κανω συχνα για να μαθαινει , κλαιει! Μια μερα αφησα ενα κινητο μιας φιλης σπιτι αφου ειχα κανει κληση με το δικο μου για να ακουω τι γινεται οσο λειπω.. εκλαιγε για δυο με τρια λεπτα μετα επαιξε με τα παιχνιδια του και μετα πηγε για υπνο.. Του αφηνω παντα ανοιχτη την μπαλκονοπορτα οταν λειπω για να πηγαινει να κανει την αναγκη του στο σημειο που του εχω μαθει.. Προσπαθουμε να μπουμε σε ενα προγραμμα αλλα αυτο που με αγχωνει ειναι οτι σε λιγο καιρο θα αρχισουν παλι τα μαθηματα στο πανεπιστημιο και θα χρειαζεται να λειπω ισως και 6 ωρες απο το σπιτι.. Τι μου προτεινετε ? ειναι εφικτο αυτο για ενα σκυλακι να μενει τοσες ωρες μονο του ? ή θεωρειτε οτι θα του δημιουργηθει καποιο θεμα?
Ειναι κοινωνικοτατος , υπακουος και το λατρευω ♥
Εαν εχετε να μου προτεινετε καποια συμβουλη/ τρικ κλπ για καλυτερη διαχειριση του κουταβιου μου εννοειται πως ειναι δεκτα!!!

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times
Re: Κουταβι εν δραση

Δημοσίευση από petp » 07 Φεβ 2017, 18:43

καλησπερα και καλως ηλθες
να χαιρεσαι το νεο σου συντροφο...
ειναι τοσα πολλα που... θα στα γραψω επιγραμματικα...
ψαξε στο φορουμ αντιστοιχα θεματα κι αν εχεις αποριες να αναπτυξουμε ενα ενα τα ζητηματα

ειναι κουταβι ... αλλα αν εχεις πεσει μεσα στη διασταυρωση θα γινει ενας τεραστιος σκυλος..
αυτο να το θυμασαι και να αρχισεις να του θετεις ορια ... στο τι πρεπει να κανει και τι οχι.... οσο χαριτωμενο και να ειναι..

για το λερωμα και το συγκρατημα του θα σε βοηθησει το κρειτ.... ειτε ενα παρκο σκυλων
επισης θα σε βοηθησει στην εκπαιδευση του να μενει μονο του...
φαγητο 3 4 φορες την ημερα σταθερες ωρες και μετα βολτα.... συνθως τοτε λερωνει
οποτε ξυπναει .... μετα το παιχνιδι... μετα το νερο.... χρησιμοποιησε μια πανα για την εκπαιδευση του στο λερωμα..
διαβασε οσα περισσοτερα θεματα μπορεις και κανε συγκεκριμενες ερωτησεις...
εχει πολυ σημασια καθε στιγμη στη ζωη σας η συμπεριφορα σου...
καλη συνεχεια...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Φεβ 2017, 00:48

Στέλλα μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας! (bs)

Θα συμφωνήσω και εγώ με όσα σου προτείνει ο καλός μας φίλος ο Πέτρος παραπάνω, για να τα συζητήσουμε όλα ένα - ένα ώστε να καταλάβεις καλύτερα τι μπορεί να βοηθήσει στην εκπαίδευση του κουταβιού σου.

Θέλω επίσης να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου που υιοθέτησες ένα κουταβάκι από τον δρόμο..., μπράβο σου καλή μου! :hi
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 37 times
Been thanked: 40 times

Δημοσίευση από DLina » 08 Φεβ 2017, 08:21

stelllina_m έγραψε:
07 Φεβ 2017, 17:00
και απο οτι μου ειπε η κτηνιατρος ειναι ημιαιμο λυκοσκυλο με ισως ροτβαιλερ.
Μπράβο σου Στέλλα!!! Και καλώς ήρθες!!! Περιττό να σου πω πως το κουτάβι σου είναι γουφένιο σαν το δικό μου! :lov
Ανυπομονώ για φωτογραφίες!

Διαβάστε οδηγίες: Πως θα ανεβάσετε και επικολλήσετε τη φωτογραφία σας.

Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 359 times
Been thanked: 155 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 08 Φεβ 2017, 11:53

Στέλλα καλώς ήρθες στην παρέα και μπράβο σου που αποφάσισες να υιοθετήσεις τον κούταβο th: :clap
Καλή συμβίωση σας εύχομαι, να γίνει ο Μπρουνάκος σου το σκυλοσυντροφάκι σου και να τον χαίρεσαι για πολλά-πολλά υπέροχα χρόνια :ole:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με όσα σου προτείνει ο Πέτρος και θα σε συμβούλευα να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στην επισήμανσή του :
petp έγραψε:...ειναι κουταβι ... αλλα αν εχεις πεσει μεσα στη διασταυρωση θα γινει ενας τεραστιος σκυλος..
αυτο να το θυμασαι και να αρχισεις να του θετεις ορια ... στο τι πρεπει να κανει και τι οχι.... οσο χαριτωμενο και να ειναι...
Θα πρέπει από τώρα να φροντίσεις για την εκπαίδευσή του για να αποφύγεις κατοπινά προβλήματα και να έχεις μια καλή και όμορφη συμβίωση!
Όσο γι' αυτό που ρωτάς, νομίζω πως, αν τώρα που είναι 2,5 μηνών κουταβάκι, κλαίει μόνο 2-3 λεπτά, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα να τον αφήνεις μόνο του στο σπίτι 5-6 ώρες, αρκεί να πηγαίνει τις βόλτες του καθημερινά και να φροντίζεις να εκτονώνεται (με παιχνίδια, τρέξιμο κλπ.) καθημερινά όσο έχει ανάγκη ...μετά ευχαρίστως θα κοιμάται ήσυχος ένα 6ωράκι πιστεύω wink:
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 37 times
Been thanked: 40 times

Δημοσίευση από DLina » 09 Φεβ 2017, 11:19

petp έγραψε:
07 Φεβ 2017, 18:43
αλλα αν εχεις πεσει μεσα στη διασταυρωση θα γινει ενας τεραστιος σκυλος..
Και ελπίζω να πάρει περισσότερα χαρακτηριστικά απο ροτ,
γιατί ο δικός μου που μοιάζει στον χαρακτήρα περισσότερο με λυκόσκυλο,
είναι τόσο νευρικό που στην γειτονιά είχε το παρατσούκλι "ο τσατίλας",
το σκυλί που γεννήθηκε νευριασμένο!
Θέλω να σου εξομολογηθώ πως, στην κουταβίσια του φάση με είχε φέρει στα όριά μου,
έλεγα πως δεν αντέχω άλλο, κάτι κάνω λάθος, δεν είμαι ικανή να μεγαλώσω κουτάβι.
Ευτυχώς με την βοήθεια και την ενθάρρυνση των παιδιών αυτής εδώ της ομάδας,
τα τότε προβλήματα, μου φαίνονται σταγόνα στον ωκεανό, σε σύγκριση με αυτά
που μου έχει προσφέρει ο γουφάκος όλα αυτά τα χρόνια που ζούμε μαζί.
Με την μικρή μου εμπειρία, γιατί πέρα από την ενασχόληση με τα αδέσποτα,
ο γουφης ήταν το πρώτο αδεσποτάκι που πήρα υπό την πλήρη κηδεμονία μου και μπήκε στο σπίτι,
νομίζω πως το βασικότερο είναι συνέπεια και επιμονή.
Μην αποθαρρυνθείς με την τρίτη ή τέταρτη αποτυχημένη προσπάθεια εκπαίδευσης.
Στην δέκατη θα καταλάβει τι ζητάς από αυτόν.
Και απόλαυσε τον τώρα που είναι 8 κιλά, γιατί για πότε θα φτάσει τα +40 δεν θα το πάρεις χαμπάρι!
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Φεβ 2017, 14:25

Εγώ Στέλλα μου θα σου έλεγα ότι και περισσότερες από 6 ώρες μπορεί ένα σκυλάκι να μείνει μόνο του στο σπίτι χωρίς πρόβλημα, μην ξεχνάμε ότι όλος ο κόσμος που έχει σκυλιά, δεν αφήνει την εργασία του, επομένως καθημερινά λείπει τουλάχιστον ένα οκτάωρο, αλλά φυσικά το καλύτερο και το σωστότερο είναι αυτό θα γίνει σταδιακά, ώστε να μην ζοριστεί το κουταβάκι σου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
stelllina_m
Puppy
Όνομα: Στελλα

Δημοσίευση από stelllina_m » 24 Φεβ 2017, 14:26

Απορια!!!
Πηγαινουμε βολτα στην παραλια, σκαβει και δημιουργει λακους γριλιζοντας και κρυβει το προσωπο του μεσα η καθεται μεσα..
Τι σημαινει αυτο;
Αλλα ειναι πολυ ζωηρος!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Φεβ 2017, 15:32

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εξήγηση, ή τουλάχιστον δεν την γνωρίζω εγώ, το γεγονός όμως ότι γρυλίζει μου λέει ότι μπορεί να πιάνει κάποια μυρωδιά και βάζοντας μέσα το κεφάλι του, προσπαθεί να φθάσει όσο μπορεί πιο κοντά στην πηγή της μυρωδιάς για να καταλάβει καλύτερα περί τίνος πρόκειται... wink:

Όσο τώρα για το ότι είναι πολύ ζωηρός, είναι καθαρά θέμα ηλικίας... (bs)
Μέσα από το συνεχές παιχνίδι, τις προκλήσεις , την μεταξύ τους πάλη και όλα όσα κάνουν τα μικρά κουταβάκια και όχι μόνο κουταβάκια, όλα τα μικρά ζωάκια, γυμνάζουν αφ΄ενός τους μύες τους και τους εξασκούν για να είναι σε φόρμα στην ενήλικη ζωή αλλά και σε περίπτωση κινδύνου και φυσικά γυμνάζουν και το μυαλό τους για να μπορούν να αντιμετωπίσουν στο μέλλον το κάθε τι...
Δεν υπάρχει κουταβάκι Στέλλα μου που να μην είναι ζωηρό, αν δεν είναι ζωηρό ένα κουτάβι σημαίνει ότι είναι άρρωστο! anw:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”