VICKY ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times
Re: VICKY ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Μυρτώ » 29 Μαρ 2017, 15:41

Γειά σου ρε Brunόφατσα :yah
Να τον χαίρεσαι. Βίκυ μου, τον ημιτσοπάνη σου, νά' ναι πάντα γερός και χαρούμενος!!!
Θα ήθελα, επίσης, αν μου επιτρέπεις, να σου δώσω μια συμβουλή (καθώς δεν ξέρω αν έχεις προηγούμενη εμπειρία με σκυλιά). Θα πρέπει να ξεκινήσετε από νωρίς (από τώρα! αν δεν έχετε αρχίσει ήδη) την συστηματική εκπαίδευση του σε όρια και κανόνες -και βασική υπακοή, σιγά-σιγά- (χωρίς βία και φωνές, εννοείται!) και την κοινωνικοποίηση του, έτσι ώστε να εξασφαλίσετε μια όμορφη και αρμονική συμβίωση, ειδικά από τη στιγμή που, απ' ό,τι φαίνεται θα γίνει σχετικά μεγαλόσωμος (αφού είναι ήδη 18 κιλά στους 4 μήνες...), για να μην έχετε αργότερα να αντιμετωπίσετε σοβαρά προβλήματα wink:
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 29 Μαρ 2017, 15:50

Ο κήπος, αν είναι τσοπανάκος, θα είναι πάντα αδυναμία του νομίζω. Δε μας είπες, πως γνωριστήκατε;

Άβαταρ μέλους

Topic author
vickyst
Puppy
Όνομα: vicky
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από vickyst » 29 Μαρ 2017, 16:09

Βασική υπακοή προσπαθώ να του μάθω ήδη. Η τουαλέτα του στο σπίτι είναι ένα συγκεκριμένο σημείο 1 πάνα αλλά πλέον πηγαίνει και στη βόλτα του οπότε σιγά σιγά η πάνα θα καταργηθεί. Γενικά είναι πολύ καλό σκυλάκι. Χαδιάρης, αλλά και πολύ περήφανος. Είναι πολύ δυνατό σκυλί και εμφανίζει κυριαρχικό χαρακτήρα. Πολλές φορές όταν τον μαλώνουμε για κάτι (εννοείται λεκτικά , οποιαδήποτε μορφή βίαιης πειθαρχίας δεν υπάρχει καν στην άκρη του μυαλού μου σαν σκέψη) μοιάζει περισσότερο να προσβάλλεται παρά να θυμώνει. Κι αν του αγριέψει κάποιος αγριεύει διπλά... Κοιτάζει με ένα βλέμμα που είναι περισσότερο από άνθρωπο. Στη βόλτα έξω όταν συναντάμε άλλα σκυλάκια παίζει μαζί τους και με τον κόσμο είναι πολύ κοινωνικός. Υπακούει μόνο σε μένα , οι υπόλοιποι στην οικογένεια είναι πολύ καλά μαζί του αλλά δεν τον "καταφέρνουν" όταν πρέπει να του μάθουν κάτι, ή να τον διορθώσουν σε κάτι που έκανε. Η μεγάλη του αδυναμία είναι το φαγητό. Λατρεύει οτιδήποτε μασιέται!!!

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member

Δημοσίευση από Μυρτώ » 29 Μαρ 2017, 16:48

vickyst έγραψε:
29 Μαρ 2017, 16:09
Είναι πολύ δυνατό σκυλί και εμφανίζει κυριαρχικό χαρακτήρα. ... Κι αν του αγριέψει κάποιος αγριεύει διπλά... ..Υπακούει μόνο σε μένα , οι υπόλοιποι στην οικογένεια είναι πολύ καλά μαζί του αλλά δεν τον "καταφέρνουν" όταν πρέπει να του μάθουν κάτι, ή να τον διορθώσουν σε κάτι που έκανε.
Βίκυ μου, επειδή ακριβώς, κατά πάσα πιθανότητα, θα γίνει ένα δυνατό σκυλί, που αν πάρει από τσοπάνη μια κυριαρχική τάση μάλλον θα την βγάλει... γι' αυτό πιστεύω ότι χρειάζεται από πολύ νωρίς συστηματική εκπαίδευση, γιατί... καθώς θα ενηλικιώνεται μπορεί να τα βρείτε κάπως σκούρα τα πράγματα, αν δεν έχει μάθει σαφείς-ξεκάθαρους κανόνες και όρια και δεν έχει εμπεδώσει μια ''βασική υπακοή'', έτσι ώστε να τον ''καταφέρνουν''-ελέγχουν επαρκώς όλα τα μέλη της οικογένειας (... δεν θέλω να σε τρομάξω... απλά λέω ''κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε'' bigg: )
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 29 Μαρ 2017, 17:56

Φυσικό είναι, τώρα μάλιστα που μπήκε και η Άνοιξη ποιος είναι αυτός που δεν του αρέσει να βολτάρει στον κήπο...?

Είναι επόμενο να είναι λαίμαργος, μην ξεχνάς ότι μεγαλώνει γρήγορα και γι΄αυτό πεινάει πολύ το μαναράκι!

Πόσα γεύματα του δίνεις τώρα την ημέρα?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vickyst
Puppy

Δημοσίευση από vickyst » 29 Μαρ 2017, 20:11

Μυρτώ έγραψε:
29 Μαρ 2017, 16:48
vickyst έγραψε:
Είναι πολύ δυνατό σκυλί και εμφανίζει κυριαρχικό χαρακτήρα. ... Κι αν του αγριέψει κάποιος αγριεύει διπλά... ..Υπακούει μόνο σε μένα , οι υπόλοιποι στην οικογένεια είναι πολύ καλά μαζί του αλλά δεν τον "καταφέρνουν" όταν πρέπει να του μάθουν κάτι, ή να τον διορθώσουν σε κάτι που έκανε.
Βίκυ μου, επειδή ακριβώς, κατά πάσα πιθανότητα, θα γίνει ένα δυνατό σκυλί, που αν πάρει από τσοπάνη μια κυριαρχική τάση μάλλον θα την βγάλει... γι' αυτό πιστεύω ότι χρειάζεται από πολύ νωρίς συστηματική εκπαίδευση, γιατί... καθώς θα ενηλικιώνεται μπορεί να τα βρείτε κάπως σκούρα τα πράγματα, αν δεν έχει μάθει σαφείς-ξεκάθαρους κανόνες και όρια και δεν έχει εμπεδώσει μια ''βασική υπακοή'', έτσι ώστε να τον ''καταφέρνουν''-ελέγχουν επαρκώς όλα τα μέλη της οικογένειας (... δεν θέλω να σε τρομάξω... απλά λέω ''κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε'' bigg: )
συστηματική εκπαίδευση σημαίνει επαγγελματία εκπαιδευτή? δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο Γι΄αυτό και προσπαθώ μόνη μου.

Άβαταρ μέλους

Topic author
vickyst
Puppy

Δημοσίευση από vickyst » 29 Μαρ 2017, 20:14

Morgan_A έγραψε:
29 Μαρ 2017, 17:56
Φυσικό είναι, τώρα μάλιστα που μπήκε και η Άνοιξη ποιος είναι αυτός που δεν του αρέσει να βολτάρει στον κήπο...?

Είναι επόμενο να είναι λαίμαργος, μην ξεχνάς ότι μεγαλώνει γρήγορα και γι΄αυτό πεινάει πολύ το μαναράκι!

Πόσα γεύματα του δίνεις τώρα την ημέρα?
Του δίνω τρία γεύματα την ημέρα, κροκέτες από μία συγκεκριμενη μαρκα, αλλά υπάρχουν και οι μικρές λιχουδιές επιβράβευσης ή κάποιο κόκκαλο (όχι του χασάπη του pet shop) για να μασουλάει και δεν το κρύβω πως παίρνει και κάποιο μεζεδάκι από το δικό μας φαγητό και σκέφτομαι σοβαρά σιγά σιγά να βάλω σπιτικό φαγητό στη διατροφή του, θα μιλησω με το κτηνίατρο μεθαύριο που θα τον πάω

Άβαταρ μέλους

Topic author
vickyst
Puppy

Δημοσίευση από vickyst » 29 Μαρ 2017, 20:23

vickyst έγραψε:
29 Μαρ 2017, 20:11
Μυρτώ έγραψε:
29 Μαρ 2017, 16:48
vickyst έγραψε:
συστηματική εκπαίδευση σημαίνει επαγγελματία εκπαιδευτή? δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο Γι΄αυτό και προσπαθώ μόνη μου.
Και δεν τρομάζω :)

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member

Δημοσίευση από Μυρτώ » 29 Μαρ 2017, 21:10

vickyst έγραψε:
Το ιδανικό ίσως θα ήταν να πάρετε κάποιες συμβουλές-μαθήματα από έναν καλό επαγγελματία εκπαιδευτή που στην ουσία θα διδάξει εσάς πώς να εκπαιδεύσετε το σκυλάκι σας. Εναλλακτικά (αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα), μπορείτε να... στρωθείτε στο διάβασμα wink:
(Εδώ :ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας! αλλά και γενικά στο διαδίκτυο θα βρείτε -σε κείμενα και βίντεο- αρκετές χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες ... καλή μελέτη bigg: )
vickyst έγραψε:
29 Μαρ 2017, 20:23
και πολύ καλά κάνεις th:
θέλει ἀγάπη θηριώδη

Άβαταρ μέλους

Topic author
vickyst
Puppy

Δημοσίευση από vickyst » 29 Μαρ 2017, 22:06

Μυρτώ έγραψε:
29 Μαρ 2017, 21:10
vickyst έγραψε:
Το ιδανικό ίσως θα ήταν να πάρετε κάποιες συμβουλές-μαθήματα από έναν καλό επαγγελματία εκπαιδευτή που στην ουσία θα διδάξει εσάς πώς να εκπαιδεύσετε το σκυλάκι σας. Εναλλακτικά (αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα), μπορείτε να... στρωθείτε στο διάβασμα wink:
(Εδώ :ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας! αλλά και γενικά στο διαδίκτυο θα βρείτε -σε κείμενα και βίντεο- αρκετές χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες ... καλή μελέτη bigg: )
vickyst έγραψε:
29 Μαρ 2017, 20:23
Ευχαριστώ! Σίγουρα θα στρωθώ στο διάβασμα :) Να συμπληρώσω βέβαια πως είμαι παλιά μαμα κι έχω μεγαλώσει δυο ανθρώπινα θηρία οπότε θα ξεσκονίσω παλιές γνώσεις !!!!

και πολύ καλά κάνεις th:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”