ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕΛΩΝ ΣΤΟ FORUM

Νέα και ανακοινώσεις του Forum.
Moderator: OurDogs Admin
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 06 Μαρ 2015, 15:48

Αγαπητά μέλη και συν-συμμετέχοντες στο Forum! Μία απορία υπάρχει τελευταία στο μυαλό μου και θα ήθελα να την μοιραστούμε.
Από τα στατιστικά στοιχεία, το Forum, έχει εγγεγραμμένα μέλη 39.532, θα έλεγα πολλά. Τις τελευταίες 24 ώρες, γράφτηκαν 22 νέα μέλη, ένας μέσος όρος, που γράφονται σχεδόν καθημερινά!

Την τελευταία μία ώρα, μπήκαν στο Forum 33 μέλη εγγεγραμμένα. Και παρ' όλους αυτούς τους δυναμικούς αριθμούς, το Forum παρουσιάζει μία στασιμότητα, ως προς την ενεργητικότητα του. Πολύ λίγα καινούργια ποστ, ελάχιστες απαντήσεις σε αυτά (όσα είναι), και συζητήσεις για θέματα "δευτερεύοντα". Σαν ο συγκεκριμένος τομέας γύρω από τους σκύλους μας, με τον οποίο το Forum ασχολείται, να μην γεννά μέσα σε τόσα άτομα , καθημερινά απορίες, προβλήματα και γενικά καινούργιες καταστάσεις, προς συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Ας πάρουμε πχ τα μέλη, που γράφτηκαν τις τελευταίες 10 ημέρες, ας πούμε περίπου μόνο 50. Εκτός από το "γειά σας,είμαι ο..... και έχω ένα σκυλάκι .......", οι 49, τίποτε άλλο. Σαν να είδαν φως, ανέβηκαν, συστήθηκαν και έφυγαν. Ο σκοπός μας εδώ, δεν είναι να μαζεύουμε "ανενεργά μέλη", για να μεγαλώνουμε τον αριθμό εγγεγραμμένων και να κάνουμε "ρεκόρ"! Τέτοιες "κενές" εγγραφές, δεν τις χρειαζόμαστε! Τα νέα μέλη κυρίως, πρέπει να είναι τα περισσότερο ενεργά, ώστε να διευρύνονται τα γραφόμενα, με χρήσιμες, ουσιαστικές και καινούργιες εμπειρίες. Αυτές, που όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να υπολογίζουμε και να απαντάμε, όσον οι γνώσεις και ο χρόνος μας, το επιτρέπει. Ερώτημα, που δεν παίρνει απάντηση, ή απαντά μόνον ένας και αυτός συνήθως Mod., λειτουργεί αποτρεπτικά, ώστε να καταθέσουν τις απορίες, προβλήματα αλλά και ευχάριστες εμπειρίες τους, όλο και περισσότεροι.

Λυπάμαι που το γράφω, αλλά έτσι έχει καταντήσει η κατάσταση, να είμαστε περίπου οι ίδιοι 30-50, που προσπαθούμε να κρατήσουμε το Forum ζωντανό. Υπάρχουν αξιολογότατα μέλη (δεν θα αναφέρω ονόματα), που τους βλέπω να μπαίνουν, να βλέπουν και να φεύγουν. Ούτε μία απάντηση σε ποστ, για να βοηθήσουν όλους, με τις αναμφισβήτητα χρήσιμες απόψεις τους. Αλλοι, "θύμωσαν" για μία κουβέντα, που σίγουρα στον ρού της συζήτησης μπορεί να ξεφύγει από τον καθένα. Λες και εδώ είναι πεδίο αντιπαράθεσης εγωισμού και όχι απόψεων και πληροφοριών! Και πολλά άλλα, που δεν αναφέρω, για να μην κουράσω.

Αυτά είχα να μοιραστώ μαζί σας και δεν πρέπει να παραλείψω να συγχαρώ τους παλαιούς, που έφεραν το Forum μέχρις εδώ.
Δίνεται με αυτό το ποστ η δυνατότητα, να μοιραστούμε τις απόψεις οποιουδήποτε, έχει κάτι θετικό να προτείνει.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Re: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕΛΩΝ ΣΤΟ FORUM

Δημοσίευση από VOLPE » 07 Μαρ 2015, 13:32

Θα ήθελα επίσης να τονίσω ιδιαίτερα, με αυτήν την δεύτερη παρέμβαση μου, ότι θα ήταν μεγάλη προσφορά στο Forum (ουσιαστικά σε μας τους ίδιους), αν όσοι έχουν μία πρόταση, ιδέα, άποψη, παράπονο, τροποποίηση κλπ, να την καταθέσουν. Αρκεί βέβαια, να μην αντιβαίνει, τους γενικούς όρους και κανόνες του Forum, που ήδη θα έχετε διαβάσει Η Διαχείριση του Forum, με εμπειρία ετών, είμαι σίγουρος, ότι θα εξετάσει και θα κρίνει με μεγάλη προσοχή, κάθε σοβαρή πρόταση.
Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω την Διαχείριση, που δέχθηκε αυτήν μου την πρωτοβουλία και όλους εσάς, όσους διαβάσετε αυτό το ποστ. Ιδιαιτέρως, αυτούς που θα ανταποκριθούν.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από dogo1 » 22 Ιουν 2018, 02:58

στα 2 χρονια,μολις σημερα μου απαντησε μια κοπελα απο τη θεσσαλονικη,και ενας φιλος!!!ευχομαι να ειναι ολοι καλα,γιατι εχω αρχισει και τρομαζω,με αυτα που βλεπω γυρω μου...

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 10 Αύγ 2018, 21:47

VOLPE έγραψε:
07 Μαρ 2015, 13:32
Θα ήθελα επίσης να τονίσω ιδιαίτερα, με αυτήν την δεύτερη παρέμβαση μου, ότι θα ήταν μεγάλη προσφορά στο Forum (ουσιαστικά σε μας τους ίδιους), αν όσοι έχουν μία πρόταση, ιδέα, άποψη, παράπονο, τροποποίηση κλπ, να την καταθέσουν. Αρκεί βέβαια, να μην αντιβαίνει, τους γενικούς όρους και κανόνες του Forum, που ήδη θα έχετε διαβάσει Η Διαχείριση του Forum, με εμπειρία ετών, είμαι σίγουρος, ότι θα εξετάσει και θα κρίνει με μεγάλη προσοχή, κάθε σοβαρή πρόταση.
Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω την Διαχείριση, που δέχθηκε αυτήν μου την πρωτοβουλία και όλους εσάς, όσους διαβάσετε αυτό το ποστ. Ιδιαιτέρως, αυτούς που θα ανταποκριθούν.
Φίλε ξέρεις τους λόγους για τους οποίους αποτραβήχτηκα.
Ίσως επανέλθω.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Αύγ 2018, 01:30

Μάνθο μου ξέρεις ότι σε εκτιμάμε και σε αγαπάμε γι΄αυτό και σε περιμένουμε με ανυπομονησία... (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ κοινότητας”