Μαλτεζ!!!!

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
neos1967
Puppy
Όνομα: Σταθης

Μαλτεζ!!!!

Δημοσίευση από neos1967 » 12 Φεβ 2017, 15:40

Φιλοι μου θελω την γνωμη σας για την τροφη που δινω στον σκυλακο μας...
Ειναι η Pro plan της Purina.....

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 229 times
Been thanked: 355 times

Re: Μαλτεζ!!!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Φεβ 2017, 16:27

Μιας και το κουταβάκι σου δεν είναι κανένα σκυλάκι που χρειάζεται να τρώει μεγάλες ποσότητες, ούτε τώρα αλλά ούτε και στην πορεία, μπορείς σίγουρα να του δίνεις κάτι καλύτερο, ακόμα κι΄αν είναι λίγο πιο ακριβό, επειδή πίστεψέ με αξίζει τον κόπο...

Επέλεξε μια τροφή χωρίς σιτηρά, όποια έχει το pet shop που πηγαίνεις, όλες αυτές είναι πολύ καλές και ο λόγος είναι ότι ο οργανισμός του σκύλου δεν αφομοιώνει τα σιτηρά, γι΄αυτό και πολλά προβλήματα υγείας των σκύλων μας οφείλονται σε αυτά.
Επίσης από όταν θα αρχίσει να τρώει τροφή χωρίς σιτηρά, θα διαπιστώσεις ότι θα κάνει και πολύ λιγότερα κακά, επειδή θα αφομοιώνεται πολύ καλύτερα το φαγητό της.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita
Όνομα: Isidora
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Μαλτεζ!!!!

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 08 Νοέμ 2017, 06:24

Γεια σας εχω ενα μαλτεζακι 6 ετων. Απο 12 μηνων της δινω την γνωστη τροφη της Royal Canin για μαλτεζ. Ειναι μια χαρα σε ολα της τωρα σκεφτομαι γιατι μου εδωσαν ενα δειγμα να της δινω το βραδυ τροφη Belcado που εχει πολλες βιταμινες. Αραγε θα δημιουργησω προβλημα στην υγεια της; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 229 times
Been thanked: 355 times

Μαλτεζ!!!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Νοέμ 2017, 15:38

Συγνώμη Ισιδώρα μου, δεν είχα δει την ανάρτησή σου... γι΄αυτό και δεν σου απάντησα.

Προσωπικά θεωρώ την Belcado πολύ καλύτερη ποιοτικά τροφή από την Royal Canin αλλά πολλά σκυλάκια που τρώνε Royal Canin δεν την αλλάζουν εύκολα, την προτιμούν γευστικά, επειδή η Royal Canin έχει καταφέρει να έχει πολύ πετυχημένα αρώματα.

Επίσης ένα άλλο θέμα όταν αλλάζουμε τροφή είναι οι διάρροιες, οπότε θα πρέπει για να τις αποφύγεις να κάνεις την μετάβαση σταδιακά, όχι απότομα.
Θα ξεκινήσεις δηλαδή αντικαθιστώντας το 1/4 της Royal Canin με Belcado μετά από δύο-τρεις μέρες θα αντικαταστήσεις τα 2/4 δηλαδή το μισό και μετά από άλλες δύο-τρεις μέρες τα 3/4 κλπ.
Με αυτόν τον τρόπο θα αποφύγεις νομίζω την διάρροια και θα την κάνεις να αποδεχτεί και την γευστική αλλαγή πιο εύκολα.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”