Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

need4dogs
Beagle
Όνομα: Manos

Re: Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

Δημοσίευση από need4dogs » 17 Απρ 2015, 16:07

Χριστόφορος έγραψε:Ο γιατρός ναι μπορεί και να παίρνει ποσοστά αλλά ποτέ δεν θα δώσει λάθος κάτι.. Μπορεί σε δύο αντίστοιχες μάρκες να προτιμήσει την ¨δικιά¨ του αλλά θα είναι πάντα σωστή, μην βάζουμε κακοπροαίρετα πράγματα στον κόσμο και τους αγχώνουμε χωρίς λόγο.
Ως τώρα τρεις διαφορετική κτηνιατροι μου έχουν πει να μην δινω την --------- , ή ότι δεν κάνω τόσο καλά και να δινω την δικια τους (---------------------). Αυτό που με πείραξε είναι ότι και οι 3 δεν είχαν επιχειρήματα. Οι δικαιολογίες ήταν επιπέδου "δεν κανει --------- για τα δικά μας σκυλιά" , " τους δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι , στα νεφρά κλπ" . Όταν ρωτάω γιατί , δεν παίρνω απάντηση. Γιατρός είσαι φίλε και έχεις απέναντι σου έναν ανθρωπο που καταλαβαίνει για πρωτείνες , ιχνοστοιχεία , ποσοστά κλπ , εξήγησε του το λόγο που υποστηρίζεις κάτι.
Και ο μόνος κτηνίατρος που μου είπε ότι αυτη που δίνω έιναι κορυφαία τροφή ήταν αυτός που δεν πούλαγε τροφή. Οπότε κρατάω μεγάλη επιφύλαξη για αυτά που μου προτείνουν.

Οποτε καλό είναι να διαβάζουμε και λίγο και μέτα ας ακούμε και την γνώμη του κτηνιάτρου.

Επισήμανση:
    Για ακόμη μία φορά επισημαίνω, ότι δεν επιτρέπεται να διαφημίζουμε ή να υποβαθμίζουμε τροφές, "άμεσα ή έμμεσα", όπως συμβαίνει σε αυτό το ποστ. Μόνο αυτήν, που εμείς χρησιμοποιούμε μπορούμε να αναφέρουμε και αν θέλουμε, δικές μας μόνον κριτικές, γι' αυτήν.Ελπίζω, να μην χρειαστεί άλλη παρέμβαση, στο μέλλον.

Moderator: VOLPE    

Άβαταρ μέλους

Kyriakos13
Beagle
Όνομα: Kyriakos

Δημοσίευση από Kyriakos13 » 27 Απρ 2015, 11:12

need4dogs έγραψε:
Χριστόφορος έγραψε:Ο γιατρός ναι μπορεί και να παίρνει ποσοστά αλλά ποτέ δεν θα δώσει λάθος κάτι.. Μπορεί σε δύο αντίστοιχες μάρκες να προτιμήσει την ¨δικιά¨ του αλλά θα είναι πάντα σωστή, μην βάζουμε κακοπροαίρετα πράγματα στον κόσμο και τους αγχώνουμε χωρίς λόγο.
Ως τώρα τρεις διαφορετική κτηνιατροι μου έχουν πει να μην δινω την -------- , ή ότι δεν κάνω τόσο καλά και να δινω την δικια τους (----------------------). Αυτό που με πείραξε είναι ότι και οι 3 δεν είχαν επιχειρήματα. Οι δικαιολογίες ήταν επιπέδου "δεν κανει --------- για τα δικά μας σκυλιά" , " τους δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι , στα νεφρά κλπ" . Όταν ρωτάω γιατί , δεν παίρνω απάντηση. Γιατρός είσαι φίλε και έχεις απέναντι σου έναν ανθρωπο που καταλαβαίνει για πρωτείνες , ιχνοστοιχεία , ποσοστά κλπ , εξήγησε του το λόγο που υποστηρίζεις κάτι.
Και ο μόνος κτηνίατρος που μου είπε ότι αυτη που δίνω έιναι κορυφαία τροφή ήταν αυτός που δεν πούλαγε τροφή. Οπότε κρατάω μεγάλη επιφύλαξη για αυτά που μου προτείνουν.

Οποτε καλό είναι να διαβάζουμε και λίγο και μέτα ας ακούμε και την γνώμη του κτηνιάτρου.
Καλησπερα φιλε !! εμεις ειμαστε στον 4 μηνα τρωμε ακανα , και ολα ειναι παρα πολυ καλα !! ειμαι ικανοποιημενος ! ΜΕ το που μεγαλοσει λιγακι θα παμε οριτζεν

Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤
Has thanked: 3 times

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 27 Απρ 2015, 11:58

η αλήθεια είναι ότι η ACANA έβγαλε μια καινούργια που την γλυκοκοιτάω και εγώ :rry

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από Tzakos » 27 Απρ 2015, 22:06

Εμείς ξεκινήσαμε με Acana-Orijen και έτσι συνεχίζουμε.
Για την ψηλή λέω,γιατί η κοντή.......ότι νάναι.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Artsi
Akita
Όνομα: Soultana

Δημοσίευση από Artsi » 28 Απρ 2015, 20:19

Και εγώ μετά από πολλές αλλαγές σε τροφή έμεινα τελικά στην acana grassland, πολύ καλή, σφιχτά κακακια, γενικά πολύ ευχαριστημενη, το μόνο κακό επειδή είναι μικροσωμη η κούκλα μου είναι λίγη η ποσότητα που πρέπει να της δίνω..
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από Tzakos » 28 Απρ 2015, 20:45

Δεν είναι κακό αυτό φίλη μου,είναι το σωστό.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Artsi
Akita
Όνομα: Soultana

Δημοσίευση από Artsi » 28 Απρ 2015, 22:14

Το ξέρω ότι είναι το σωστό αλλα όλο πεινάει το άτιμο και σε κοιτάει με το βλέμμα του κουταβιου, καμια λιχουδια της δίνω για να ξεχνιεται..
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από Frau » 21 Δεκ 2017, 19:50

Brit adult δινω...ειναι αρκετα καλη ποιοτικα και σε καλη τιμη...παιρνω το 15kg...

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 72 times
Been thanked: 29 times

Δημοσίευση από dogo1 » 20 Ιουν 2018, 00:02

τελικα το θεμα αυτο,θα μας απασχολει για παντα!τι ειναι καλη τροφη!να μην εχει γεννετικα τροποποιημενα συστατικα,να μην εχει συντηρητικα,να μην εχει καλαμποκι μεταλλαγμενο,να ειναι ισορροπημενη.το κυριο συστατικο να ειναι κρεας η πουλερικο και οχι κρεαταλευρο απο την κινα,να μην εχει μελαμινη,η ποσοτητα της πρωτεινης να μην ενοχλει το παγκρεας,να ειναι κατα 85% αφομειωσιμη,να μην προκαλει αλλεργιες,να μην προκαλει διαρροιες,να παραγει λιγα και ομοιογενη κοπρανα,να εχει ομως αρκετη υγρασια για να ειναι ευκολοχωνευτη,να ειναι θρεπτικη,ναειναι φθηνη!!!αμα την βρειτε σας παρακαλω να μου την συστησετε και εμενα!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”