Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤
Has thanked: 3 times
Re: RE: Re: Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 02 Νοέμ 2015, 13:43

ilias ts έγραψε:Δηλαδή Ισίδωρε, η ένστασή σου είναι στην ποιότητα της έτοιμης τροφής και όχι στην δίαιτα ωμοφαγείας.
Χριστόφορε μου κάνουν εντύπωση αυτά που αναφέρεις σαν άσχημα επακόλουθα ,καθώς σε αυτά τα σημεία αναφέρουν βελτίωση όσοι αρχίζουν την BARF!
Και όμως..
Δυστυχώς η δικιά μου βγήκε φουλ περίεργη στο θέμα φαγητού. Φαντάσου ούτε τηγανιτές πατάτες δεν τρώει αν δεν έχουν σως [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

Άβαταρ μέλους

ilias ts
Dog Star ¤
Όνομα: Ηλίας
Re: Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από ilias ts » 02 Νοέμ 2015, 13:51

Σωστή τη βρίσκω:-)

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 02 Νοέμ 2015, 15:56

Ηλια, τι ετρωγε μεχρι τωρα και γιατι θες να το αλλαξεις?
Η αληθεια ειναι οτι χωρις σως δεν λενε οι πατατες...
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

ilias ts
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ilias ts » 02 Νοέμ 2015, 16:54

Μέχρι τώρα ξηρή τροφή και σπάνια κάποια κονσέρβα. Τελευταία είχε χάσει λίγο βάρος και την όρεξή του. Εδώ και δύο μέρες του δίνω BARF. Η μετάβαση έγινε σταδιακά και μέχρι τώρα μόνο θετικά σημάδια έχω δει. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμη για περισσότερα συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 02 Νοέμ 2015, 17:01

Ωραια , καλο αυτο (αν και δεν ειμαι υπερμαχος αυτης της διατροφης).Ετσι κ αλλιως , υποθετω , ανεξαρτητως απο την εξωτερικη εικονα του θα δεις και στις εξετασεις αν κατι καλυτερευει ή οχι.Εχει καποιο θεμα υγειας ή οχι?
Μαγειρευτο ειχες δοκιμασει ποτε?
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

ilias ts
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ilias ts » 02 Νοέμ 2015, 17:08

Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας, όχι δεν έχει. Απλά είναι σχεδόν δωδεκάμιση ετών. Εξετάσεις θα γίνουν σε περίπου ένα μήνα. Πάντως δεν παρουσίασε ούτε διάρροια, ούτε οποιαδήποτε ενόχληση. Το αντίθετο θα έλεγα, αλλά όπως είπαμε είναι νωρίς ακόμη.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 02 Νοέμ 2015, 20:49

ilias ts έγραψε:Δηλαδή Ισίδωρε, η ένστασή σου είναι στην ποιότητα της έτοιμης τροφής και όχι στην δίαιτα ωμοφαγείας.
Ακριβώς! th: Και εγώ που της δίνω μαγειρευτό, είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ ψημένο, σχεδόν ωμό.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

ilias ts
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ilias ts » 28 Δεκ 2015, 11:25

Επανέρχομαι στο θέμα, δύο σχεδόν μήνες από την έναρξη της διατροφής BARF. Οι αλλαγές που προέκυψαν μέχρι στιγμής, είναι μόνο θετικές. Και εγώ είχα πολλές απορίες και σχετικες αντιρρήσεις στην αρχή. Αποφάσισα να τη δοκιμασω μετά από συζήτηση με άλλους φίλους που την ακολουθούν καιρό τώρα και μετά από συζήτηση με ένα φίλο καθηγητή κτηνιατρικής. Οι εξετάσεις που κάναμε είναι άριστες, ή όρεξή του έχει επανέλθει, το τρίχωμά του που σε μερικά σημεία παρουσίαζε έντονη αραίωση, έγινε πιο πλούσιο και δυνατό. Μέχρι και η λίμπιντό του έχει τονοθεί.:-) Δεν μπορώ να ξεχάσω κανένα μαξιλάρι κοντά του , καταλαβαίνετε τι παθαίνει.....
Βέβαια ή όλη διαδικασία είναι ακόμη σε δοκιμαστική κατάσταση και υπό πολύ στενή παρακολούθηση για οποιοδήποτε αρνητικό ή ανησυχητικό σημείο.

Άβαταρ μέλους

dogor
Beagle
Όνομα: giannis
Been thanked: 9 times

Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από dogor » 23 Οκτ 2017, 20:07

Ουτε εγω δινω barf αλλα το σκεφτομαι γιατι μονο θετικα ακουω.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”