Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Σεπ 2007, 22:22

Θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ, την μέθοδο διατροφής B.A.R.F.

Με την βοήθεια..., όσων μελών έχουν ξεκινήσει, να δίνουν στα σκυλιά τους Β.Α.R.F. πιστεύω, ότι θα ήταν χρήσιμο για όλους μας, να αναφερθούμε στα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της..., ώστε να μάθουμε όσο γίνεται περισσότερα στοιχεία, γύρω από αυτό το θέμα..., το οποίο θεωρώ μάλιστα ένα από τα σημαντικότερα... :help
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Re: Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από nickswife » 04 Σεπ 2007, 10:19

Ξεκίνησα να δίνω στο σκυλί μου ωμό κρέας και κόκκαλα όταν κατάλαβα ότι η ξηρή τροφή δεν είναι για αυτόν. Όλοι, γιατροί, άλλοι ιδιοκτήτες, ειδικοί, εκπαιδευτές, γείτονες & φίλοι έχουν την δική τους γνώμη για την διατροφή του σκύλου. Πολλοί πιστεύουν ότι η ξηρή τροφή είναι η καλύτερη. Το σκυλί μου όμως σαν κουτάβι υπέφερε από διάροιες, και "κλαίγαν" τα μάτια του συνέχεια. Αφού τον έτρεχα κάθε λίγο και λιγάκι στον γιατρό, απλώς για να διαπιστώσει οτι το σκυλί δεν είναι άρρωστο, αποφάσισα να του αλλάξω τροφή. Ξεκίνησα να του μαγειρεύω κοτόπουλο ρύζι και καρότα, και αργότερα έμαθα για την BARF. Το σκυλί μου προφανώς δεν ανεχόταν την ξηρή τροφή (αλλεργία?).
Τα θετικά της διατροφής αυτής είναι ότι είσαι σίγουρος ότι παίρνει όλες τις προτεϊνες που χρειάζεται, δεν βρωμάει το στόμα του, τα κακά του είνα σκληρά (και μπορώ να τα μαζέψω στο πάρκο), δεν πίνει την ίδια ποσότητα νερου, και το σκυλί μου είναι πολύ υγιές. Είναι ίσως το μόνο μή υπέρβαρο Λαμπραντόρ που γνωρίζω.
Το δύσκολο στην δίαιτα αυτή είναι ότι πρέπει να έχεις μεγάλες ποσότητες κρέατος στο σπίτι, σε μερίδες, αλλά στο σούπερ μάρκετ που ψωνίζω είναι πολύ εξυπηρετικοί και μου τα κάνουν μερίδες. Φυλάω το κρέας στην κατάψυξη (ποσότητα για 1 εβδομάδα) και το καλοκαίρι του το δίνω παγωμένο και τρελαίνεται να το μασουλάει και να το γλύφει για πολύ ώρα...
Επίσης του δίνω και λαχανικα (συνήθως ότι περοσεύει απο την προετοιμασία του καθημερινού φαγητου - ντοματες, σπανάκι, κολοκύθι) περασμένα στο μπλέντερ. Του δίνω και γιαούρτι, κανένα αυγό ωμό, και του δίνω και μουρουνέλαιο σε χάπια και ελαιόλαδο εναλάξ. Επίσης και περισεύματα απο το τραπέζι, αν και αυτή η περίπτωση είναι σπάνια!!!
Καταλαβαίνω την δυσκολία του να έχεις την ξηρή τροφή σε μια σακούλα και να μην ασχολήσαι και πολύ, και επίσης ότι στην Ελλάδα η BARF είναι πιο ακριβή απο την ξηρή, αλλά τα λεφτά που έδινα στον κτηνίατρο ήταν περισσότερα. Τουλάχιστον το σκυλί μου είναι υγιές...
Στην ουσία η BARF είναι η διατροφή που θα έκανε ο σκύλος αν ήταν στην φύση...
Και όχι, το ωμό κρέας δεν κάνει τα σκυλιά "αιμοβόρα" και επιθετικά... Ο σκύλος μου δεν επιθετικός ούτε στις γάτες...

Άβαταρ μέλους

akasotakis
Beagle

Δημοσίευση από akasotakis » 04 Σεπ 2007, 14:31

θα ηθελα να μαθω τη ακριβως ειναι και σημαινει BARF???????????????
O KAΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ...!!

Άβαταρ μέλους

sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 04 Σεπ 2007, 14:48

ΒARF ειναι τα αρχικα απο τις λεξεις BIOLOGICALLY APPROPRIATE RAW FOOD και ειναι μια διατοφη που σχεδιασε ο Αυστραλος κτηνιατρος Ian Billinghurst http://www.barfworld.com/html/barf_diet/barfdiet.shtml
που εχει γραψει αρκετα βιβλια με το πιο γνωστο "Give your dog a bone" http://www.dogwise.com/Item_Inside.cfm? ... curImage=2

Αυτο ειναι ενα πολυ καλο λινκ με απαντησεις στις περισσοτερες ερωτησεις που θα ειχε καποιος που αρχιζει να ταιζει BARF το σκυλι του

http://www.njboxers.com/faqs.htm

Στην δικη μου δινω ωμα κρεατα παντα με το κοκκαλο τους,μοσχαρι,κοτοπουλο,χοιρινο και ελαχιστες φορες αρνι λογω κοστους.Καθε μερα αυγα ωμα με λιγο γιαουρτι και ενα κουταλακι ελαιολαδο.Φτιαχνω και ενα μειγμα με λαχανικα,λιγο σκορδο,λαδι,τσοφλια αυγων και της το δινω με μια κουταλια κουακερ μεσα.
φρουτα της δινω μηλα,καρπουζι,πεπονι,αχλαδια ολα χωρις τα κουκουτσια.
Το μονο που της δινω μαγειρευτο ειναι τα εντοσθια που της τα δινω σαν λιχουδιες,περισευματα απο δικο μας φαι και σαρδελες που αγοραζω κονσερβα.

Ολα αυτα φροντιζω να τα τρωει μεσα σε ενα δεκαπενθημερο,δηλαδη μπορει 5 μερες να μην φαει καθολου λαχανικα και τις επομενες 2 να τρωει σε ολα τα γευματα.
Παρολω που ειναι 7 χρονων συνεχιζω και την ταιζω 2 φορες την ημερα πρωι-απογευμα.
A dog teaches a boy fidelity,perseverance,and to turn around three times before lying down sm:)

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 04 Σεπ 2007, 17:00

sofiad έγραψε:Καθε μερα αυγα ωμα με λιγο γιαουρτι και ενα κουταλακι ελαιολαδο.Φτιαχνω και ενα μειγμα με λαχανικα,λιγο σκορδο,λαδι,τσοφλια αυγων και της το δινω με μια κουταλια κουακερ μεσα.
th:

Sofia, τα τσοφλια τα ψήνεις στο φουρνο και τα αλέθεις? Είχα διαβάσει ότι για καλύτερη προσληψη ασβεστίου πρέπει να τα μαζεύουμε, να τα ψήνουμε στον φούρνο στους 100-120 για 1-2 ώρες (γιανα αποθηκευθούν χωρίς προβλημα βακτηριδίων φαντάζομαι) και να τα αλέθουμε σε μπλεντερ...

Άβαταρ μέλους

sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 04 Σεπ 2007, 17:09

Οχι δεν τα ψηνω,τα πλενω και τα μαζευω στο ψυγειο μεχρι να μαζευτουν 6-7 τσοφλια και μετα τα αλεθω μεχρι που γινονται σκονη
A dog teaches a boy fidelity,perseverance,and to turn around three times before lying down sm:)

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 04 Σεπ 2007, 17:21

thanks!

Άβαταρ μέλους

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Δημοσίευση από ΦΟΙΒΟΣ » 06 Σεπ 2007, 12:01

nickswife έγραψε: Φυλάω το κρέας στην κατάψυξη (ποσότητα για 1 εβδομάδα) και το καλοκαίρι του το δίνω παγωμένο και τρελαίνεται να το μασουλάει και να το γλύφει για πολύ ώρα...
Η εσωτερικη θερμοκρασια του σκυλου ειναι 38-39 βαθμους. Τοοση μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας του φαγητου με τον οργανισμο μπορει να προκαλεσει στομαχικες διαταραχες.

Άβαταρ μέλους

canine
Dog Star ¤
Όνομα: Ιοκάστη

Δημοσίευση από canine » 07 Σεπ 2007, 23:00

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν η διατροφή αυτή, μπορεί να ξεκινήσει σε οποιαδήποτε ηλικία, αλλά και πως μπορούμε να την ξεκινήσουμε στο σκυλί μας?

Κοίτα το σκύλο σου στα μάτια και προσπάθησε έπειτα να ισχυριστείς ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή!

"Victor Hugo"

Άβαταρ μέλους

sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 07 Σεπ 2007, 23:22

Mπορει να αρχισει μολις το κουταβακι αρχισει να τρωει στερεα τροφη.Αν εχει συνηθησει σε αλλη διατροφη εξαρταται απο το σκυλι και ποση ευαισθησια εχει στις αλλαγες,ετσι αλλοι αλλαζουν την διατροφη σε μια μερα και αλλοι σιγα σιγα.
Εγω την ταιζα μεχρι σχεδον να χρονισει με ξηρα τροφη και αρχισα σιγα σιγα προσθετοντας γευματα (φτερουγες κοτοπουλο,λαιμους και κιμα μοσχαρισιο για αρχη) και μεσα σε 10 μερες εκοψα τελειως την ξηρα τροφη και αρχισε κανονικα BARF

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”