Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Loading
Saint Bernard
Όνομα: Mιχαλης
Re: BARF

Δημοσίευση από Loading » 24 Ιούλ 2015, 11:54

Όταν παίρνει μυική μάζα παίρνει και κιλά ,αλλά το πόσο θα πάρει εξαρτάται από αυτά που σου έγραψα παραπάνω.
Σωστά είπε ο Βαγγέλης, το μοσχάρι προσθέτει μυική μάζα δλδή καθαρά κιλά και θεωρείται καλή πηγή πρωτείνης.
Προς ενημέρωσή σου, το αυγό ωμό το δίνουν μόνο αν είναι φρέσκο και όχι από το εμπόριο και το γιαούρτι είναι το πολύ μια κουταλιά ανά γεύμα.
'Όλοι πιστεύουμε πως έχουμε τον καλύτερο σκύλο
και όλοι έχουμε δίκιο !! :wshl

Άβαταρ μέλους

Abiss
Saint Bernard
Όνομα: Σοφια

Δημοσίευση από Abiss » 24 Ιούλ 2015, 14:12

Δεν βαζω εγω την κουταλια γιαουρτι. ειναι ενα μειγμα ολο αυτο που περιεχει π.χ. 3-4% γιαουρτι... αα δηλαδη δεν υπαρχουν καποια στανταρντς στα κιλα που θα παρει, σωστα; th:
Sometimes we put treasures in museums...other times we take them out for walks! wink: mock:

Άβαταρ μέλους

Loading
Saint Bernard

Δημοσίευση από Loading » 24 Ιούλ 2015, 14:20

Δεν είπα πως την βάζεις εσύ, σου είπα πόσο γιαούρτι πρέπει να περιέχει.Δεν υπάρχουν στανταρντ κιλά σωστά, και αν είδα σωστά πως έχεις ένα ημιαιμάκι, τότε η βασική διαφορά που θα δεις θα είναι στο τρίχωμα και όχι σε μυική μάζα βέβαια!!

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Bogbol » 24 Ιούλ 2015, 21:32

Loading έγραψε:Προς ενημέρωσή σου, το αυγό ωμό το δίνουν μόνο αν είναι φρέσκο και όχι από το εμπόριο και το γιαούρτι είναι το πολύ μια κουταλιά ανά γεύμα.
Το ωμό αυγό περιέχει μία ουσία, την αβιδίνη, ένα ένζυμο το οποίο καταστρέφει τα αποθέματα βιοτίνης (Βιταμίνη Β) στον οργανισμό του σκύλου. Η βιοτίνη είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του σκυλιού και την υγεία του τριχώματος. Η έλλειψη οδηγεί στην ατροφία του τριχώματος, στη γενική εξασθένιση, καθυστερημένη ανάπτυξη και στη παραμόρφωση των ιστών.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Abiss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Abiss » 25 Ιούλ 2015, 18:32

Loading έγραψε:Δεν είπα πως την βάζεις εσύ, σου είπα πόσο γιαούρτι πρέπει να περιέχει.Δεν υπάρχουν στανταρντ κιλά σωστά, και αν είδα σωστά πως έχεις ένα ημιαιμάκι, τότε η βασική διαφορά που θα δεις θα είναι στο τρίχωμα και όχι σε μυική μάζα βέβαια!!
Ναι, σωστα ειδες ενα ημιαιμακι εχω - και γιατι παρακαλω βασικη διαφορα θα δω στο τριωμα & οχι στην μυικη μαζα;; παιζει ρολο η ρατσα δηλαδη;
γιατι εμενα ολοι μου ειπαν πως οτι και να ειναι το σκυλι, πρεπει να τρωει σωστη ποσοτητα γιατι θα παρει πολυ γρηγορα μυικη μαζα!
Sometimes we put treasures in museums...other times we take them out for walks! wink: mock:

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 25 Ιούλ 2015, 18:36

Abiss έγραψε:Γινεται να παρει μυκη μαζα χωρις να παρει κιλα; ενα αλλο μελος (ο βαγγελης) μου ειπε πως ειδικα με το μοσχαρι απο χειμωνα, θα παρει μυϊκη μαζα, δηλαδη κιλα!
Ναι, περιεχει κοτοπουλο, γιαουρτι, αυγα με το τσοφλι, καροτο & ενα ειδος χορτου (μου διαφευγει το ονομα mock: )

ΠΟΤΕ ωμό αυγό!!! stop::
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Abiss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Abiss » 26 Ιούλ 2015, 00:37

kouvaraki έγραψε:
Abiss έγραψε:Γινεται να παρει μυκη μαζα χωρις να παρει κιλα; ενα αλλο μελος (ο βαγγελης) μου ειπε πως ειδικα με το μοσχαρι απο χειμωνα, θα παρει μυϊκη μαζα, δηλαδη κιλα!
Ναι, περιεχει κοτοπουλο, γιαουρτι, αυγα με το τσοφλι, καροτο & ενα ειδος χορτου (μου διαφευγει το ονομα mock: )

ΠΟΤΕ ωμό αυγό!!! stop::
δειν ειναι ωμο!

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 26 Ιούλ 2015, 15:50

Ωραια! wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Loading
Saint Bernard

Δημοσίευση από Loading » 27 Ιούλ 2015, 11:40

Bogbol έγραψε:
Loading έγραψε:Προς ενημέρωσή σου, το αυγό ωμό το δίνουν μόνο αν είναι φρέσκο και όχι από το εμπόριο και το γιαούρτι είναι το πολύ μια κουταλιά ανά γεύμα.
Το ωμό αυγό περιέχει μία ουσία, την αβιδίνη, ένα ένζυμο το οποίο καταστρέφει τα αποθέματα βιοτίνης (Βιταμίνη Β) στον οργανισμό του σκύλου. Η βιοτίνη είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του σκυλιού και την υγεία του τριχώματος. Η έλλειψη οδηγεί στην ατροφία του τριχώματος, στη γενική εξασθένιση, καθυστερημένη ανάπτυξη και στη παραμόρφωση των ιστών.
Στη θεωρία μπορεί να έχει βάση το σχόλιο περί βιοτίνης και υπό προυποθέσεις(καθημερινή διατροφή με αυγό για παράδειγμα).Στα διάφορα site αναγράφεται πως και τα ωμά κρέατα απαγορεύοναι, το ίδιο και τα κόκκαλα ή δεν αναφέρονται καν στους σκύλους αλλά στις γάτες μιλώντας για σαλμονέλα και e-colli από το ωμό αυγό.
Όταν ταίζεις 1 ωμό φρέσκο αυγό την εβδομάδα σε έναν μεγαλόσωμο σκύλο και με τόσες πηγές βιταμίνης Β στη διατροφή του,δεν κάνεις καμιά ζημιά.Το μόνο θέμα του αυγού είναι οι διάρροιες,που αν τις κάνει το σκυλί σταματάς από την αρχή.
Είναι καλό ακολουθούμε κάποιους διαδεδομένους κανόνες στη διατροφή για το τι πρέπει ή δεν πρέπει να ταίζουμε, αλλά μπορεί να υπάρξει ελαστικότητα σε κάποια πράγματα υπό προυποθέσεις και σε μικρές ποσότητες μπορεί να λειτουργούν προς το καλό της υγείας του ζώου.(παράδειγμα το σκόρδο που γενικά απαγορεύεται αλλά κάποια σε κάποια ζώα πρέπει να χορηγείς για πρόληψη καρδιαγγειακών νοσημάτων).
Σε κάθε περίπτωση όποιος φοβάται δίνει βραστό αυγό και καθαρίζει!

Άβαταρ μέλους

Loading
Saint Bernard

Δημοσίευση από Loading » 27 Ιούλ 2015, 15:57

Abiss έγραψε:
Loading έγραψε:Δεν είπα πως την βάζεις εσύ, σου είπα πόσο γιαούρτι πρέπει να περιέχει.Δεν υπάρχουν στανταρντ κιλά σωστά, και αν είδα σωστά πως έχεις ένα ημιαιμάκι, τότε η βασική διαφορά που θα δεις θα είναι στο τρίχωμα και όχι σε μυική μάζα βέβαια!!
Ναι, σωστα ειδες ενα ημιαιμακι εχω - και γιατι παρακαλω βασικη διαφορα θα δω στο τριωμα & οχι στην μυικη μαζα;; παιζει ρολο η ρατσα δηλαδη;
γιατι εμενα ολοι μου ειπαν πως οτι και να ειναι το σκυλι, πρεπει να τρωει σωστη ποσοτητα γιατι θα παρει πολυ γρηγορα μυικη μαζα!
Φυσικά και παίζει ρόλο η ράτσα! Μην ψάξεις να βρείς "ρατσισμό" για τα ημίαιμα σκυλιά γιατί δεν υπάρχει στην περίπτωσή μου,αλλά για σκέψου ένα μπόξερ, ένα ντομπερμαν, ένα πιτ μπουλ ή όποιο άλλο κοντότριχο μυώδες σκυλί θα μπορούσε να συγκριθεί σε αύξηση μυικής μάζας με τον σκύλο σου ? Η απάντηση είναι όχι και ισχύει και για πολλές ράτσες καθαρόαιμων αλλά όχι τόσο αθλητικών σκύλων!
Τι σου λένε δεν έχει καμιά σημασία για μένα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”