Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Re: Μέθοδος διατροφής B.A.R.F.

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 03:13

cathyki έγραψε:Παιδια καλησπερα και απο μενα .. Προσπαθωντας να βγαλω μια ακρη σχετικα με την μπαρφ διαβασα διαφορα σχολια εδω μεσα και εχω τις εξης αποριες.
Αντιλαμβανομαι οτι ολες οι ξηρες τροφες 8α εχουν καποιες βλαβερες ουσιες και ειναι καλο να ελεγχεις την διατροφη του σκυλου σου γιατι αυτο καθοριζει και την υγεια του στην μετεπειτα ζωη του και εξελιξη του.
Εχω ενα μαλτεζ γκριφον και ενα ημιαιμο κουταβακι γκεκα με λυκοσκυλο 5,5 μηνων..
Το μαλτεζ ειναι πολυ περιεργο στην διατροφη του.Εχω αλλαξει απειρες ξηρες τροφες καμια δεν του εκανε ιδιαιτερη αισθηση δν τις ετρωγε τις παρατουσε κ τωρα κοντευοντας στα 3 καταληξαμε στην Belcando ολιστικη τροφη χωρις σιτηρα.
Η μικρη απο την αλλη τρεφεται με τα παντα κανενα προβλημα .
Λογω των χαλεπων καιρων που ζουμε θελω να βελτιωσω την διατροφη τους αλλα διαπιστωσα οτι το να ετοιμαζω εγω το γευμα τους δεν με συμφερει οικονομικα. Με 2 σκυλια ειναι λιγο πολυδαπανο εγχειρημα.. Η ΜΠΑΡΦ του εμποριου εχει την ιδια διατροφικη αξια με την ετοιμασια γευματοσ στο σπιτι; Και σε τι τιμες περιπου κυμαινεται γιατι ειμαι κ ολιγον τι αδαης μιας καλης ποιοτητας μπαρφ; Εχετε καποια να μου προτεινετε;
Κατερίνα μου το σίγουρο είναι ότι η barf του εμπορίου δεν είναι σίγουρα σαν αυτήν που θα έφτιαχνες εσύ, γι΄αυτό και η τιμή της είναι εντελώς άλλη από εκείνη που θα σου στοίχιζε εσένα αν αγόραζες τα απαιτούμενα υλικά και την έφτιαχνες μόνη σου.

Δυστυχώς επειδή δεν έχω ποτέ δώσει σε σκυλί μου barf δεν ξέρω κάποια που να την εμπιστεύομαι ή να την έχω δοκιμάσει στα δικά μου ώστε να έχω δει τα αποτελέσματα και να μπορώ να σου προτείνω...

Ελπίζω να έχουν άλλα παιδιά εμπειρία και να σου απαντήσουν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 03:19

gkontos10 έγραψε:Α μπράβο αυτό που θέλω να κάνω εγώ μιας και είμαι εντελώς άσχετος και αρχάριος...

Είναι αυτό που θα εξηγήσω...

Πχ ο σκύλος ο δικός μου είναι 6,5 κιλά το ιδανικό θα ήταν τα 7 (υποθετικά πάντα) άρα 3% του 7κιλα ειναι 210-220 γραμμάρια ημερήσια ποσότιτα, δλδ 110 το πρωί και 110 την νύχτα..

Τι θέλω εγώ λόγω του ότι δεν έχω την εμπειρία, θέλω σαν πρώτη δόση να φτιάξω ποσότητα για 15 μέρες και να το χωρίσω σε δοσολογίες στην κατάψυξη (αρα κάθε μέρα 2 σακουλακια σύνολο 30 μερίδες) νομίζω ολική ποσότητα 3 κιλά και 300 γραμμάρια BARF

Άρα για να παίρνει ότι χρειάζεται η μικρή πρέπει κάποιος που έχει εμπειρία να μου πει, πχ στο μείγμα θα βάλεις 2,5 κιλα κιμα κοτόπουλο 0.5 συμπλήρωμα τάδε, τάδε βιταμίνη κτλ (γιατί διαβάζω για 100 πράγματα και χάθηκα, διάβασα απο κοτζι μπερυς σε λάδι καρύδας και ω3, σκόρδο κτλ και εγώ δεν έχω ιδέα)

Κατάλαβες φίλε μου
Ακριβώς γι΄αυτό... δεν είναι εύκολο να την φτιάξεις σωστά μόνος σου και αν καταφέρεις και την φτιάξεις στοιχίζει πολύ ακριβά και για τους ίδιους λόγους δεν εμπιστεύομαι τις έτοιμες... wink:

Αν κάποιος τώρα έχει εμπειρία και σας απαντήσει, θα μάθουμε όλοι, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω τι πρέπει να περιέχει η barf και δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

cathyki
Beagle
Όνομα: katerina

Δημοσίευση από cathyki » 13 Οκτ 2015, 11:02

θελει ιδιαιτερη προσοχη δλδ στην διατροφη και στα υλικα που 8α χρησιμοποιησεις..Τις εμποριου ουτε εγω τις πολυ εμπιστευομαι απλα για 2 σκυλια σκεφτηκα οτι ισως ηταν πιο ευκολο .. Συκωτακια κοτοπουλου κανει να τρωνε;; σαν γευμα ; Εχει κανεις καμια ιδεα;

Άβαταρ μέλους

Loading
Saint Bernard
Όνομα: Mιχαλης

Δημοσίευση από Loading » 13 Οκτ 2015, 11:44

Σκέτα συκωτάκια όχι ,δεν κάνει.Σαν προσθήκη στην ημερήσια ποσότητα κοτόπουλου για παράδειγμα είναι αποδεκτό να βάλεις ένα-δύο συκωτάκια αν έχεις μικρά σκυλάκια σαν τον gkonto.
Παιδιά, πριν ζητήσετε βοήθεια να ψάχνετε και να διαβάζετε.Δεν είναι δύσκολο με λίγη μελέτη να καταλήξετε σε κάποια μενού τα οποία μετά τα συζητάτε στο φόρουμ. Δλδή χρειάζεται να σας πει κάποιος πως η τροφή πρέπει να περιέχει επίσης φρούτα(μήλο-αχλάδι κ.α) και λαχανικά?Βάζετε και μια κουταλίτσα γιούρτι ή ανθότυρο, βάζετε και μια κουταλίτσα ηλιέλαιο,άντε και 1-2 αυγουλάκια βραστά την εβδομάδα .κάτι από εδώ κάτι από εκεί μαζεύτηκε το 30 % που δεν είναι κρέας!!
Με λίγο googlαρισμα και διάβασμα αν μη τι άλλο παίρνετε μια πρώτη ιδέα .Φτάνουν τα χρήματα-βάζεις μοσχάρι, είσαι σφιχτά -βάζεις κοτόπουλο, θες να δώσεις ψαράκι -προσθέτεις μια μέρα κονσέρβα τόνου....
Εναλλακτικά μπορείτε να μαγειρεύεται την ίδια τροφή,πάλι μια χαρά θα είστε!!
Μήπως έχετε την ιδέα πως τόσο καιρό που ταΐζατε ξηρά έτρωγαν καλύτερα τα σκυλιά σας ακόμα και από ένα "λάθος" ή ελλιπές μενού ?
'Όλοι πιστεύουμε πως έχουμε τον καλύτερο σκύλο
και όλοι έχουμε δίκιο !! :wshl

Άβαταρ μέλους

gkontos10
Akita

Δημοσίευση από gkontos10 » 13 Οκτ 2015, 14:34

εγώ αυτό που δεν ξεκαθαρισα στο μυαλό μου είναι τα εξής 2 πράγματα..

Ας υποθέσουμε οτι βρήκαμε το μείγμα των 30% (λαχανικά φρουτα λάδι κτλ) και το 70% είναι το κοτόπουλο κσι τα κόκαλα...
Αν κάνω ενα μείγμα με όλα αυτά σε στυλ κειμα και τα αποθηκεύσω σε μερίδες.. Γίνεται ή θα χαλάσει ή χάσει κάποιο από αυτά βιταμίνες...

2 κοτόπουλο μπορώ να πηγαίνω στον κρεοπωλη και να ζητώ κειμα κοτόπουλο και να συμπληρώνω εγώ με ενα κομμάτι φτερουγας για κόκκαλο (ασβέστιο) ?

Άβαταρ μέλους

cathyki
Beagle
Όνομα: katerina

Δημοσίευση από cathyki » 13 Οκτ 2015, 16:10

εχεις ενα δικιο απλα ψαχνω διαφορα και φυσικα το τελειο δν μπορει να υπαρξει..καπου διαβασα και για τα πλαταρια.. το ενα μ σκυλι ειναι μικροσωμο 9 κιλα και το αλλο ειναι κουταβι 17 και παμεεεε..... γι αυτο ρωταω να μαθω διαφορα πραγματα σαν γευμα τι μπορω να χρησιμοποιω με καθαρη πρωτεινη ωστοσο εξτρα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 16:20

Loading έγραψε:Σκέτα συκωτάκια όχι ,δεν κάνει.Σαν προσθήκη στην ημερήσια ποσότητα κοτόπουλου για παράδειγμα είναι αποδεκτό να βάλεις ένα-δύο συκωτάκια αν έχεις μικρά σκυλάκια σαν τον gkonto.
Παιδιά, πριν ζητήσετε βοήθεια να ψάχνετε και να διαβάζετε.Δεν είναι δύσκολο με λίγη μελέτη να καταλήξετε σε κάποια μενού τα οποία μετά τα συζητάτε στο φόρουμ. Δλδή χρειάζεται να σας πει κάποιος πως η τροφή πρέπει να περιέχει επίσης φρούτα(μήλο-αχλάδι κ.α) και λαχανικά?Βάζετε και μια κουταλίτσα γιούρτι ή ανθότυρο, βάζετε και μια κουταλίτσα ηλιέλαιο,άντε και 1-2 αυγουλάκια βραστά την εβδομάδα .κάτι από εδώ κάτι από εκεί μαζεύτηκε το 30 % που δεν είναι κρέας!!
Με λίγο googlαρισμα και διάβασμα αν μη τι άλλο παίρνετε μια πρώτη ιδέα .Φτάνουν τα χρήματα-βάζεις μοσχάρι, είσαι σφιχτά -βάζεις κοτόπουλο, θες να δώσεις ψαράκι -προσθέτεις μια μέρα κονσέρβα τόνου....
Εναλλακτικά μπορείτε να μαγειρεύεται την ίδια τροφή,πάλι μια χαρά θα είστε!!
Μήπως έχετε την ιδέα πως τόσο καιρό που ταΐζατε ξηρά έτρωγαν καλύτερα τα σκυλιά σας ακόμα και από ένα "λάθος" ή ελλιπές μενού ?
Μιχάλη δίκιο έχεις, προσωπικά τα βρίσκω πολύ λογικά όσα μας λες...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

gkontos10
Akita

Δημοσίευση από gkontos10 » 14 Οκτ 2015, 12:44

λοιπών διάβασα αρκετά από το φόρουμ, αν και είμαι ακόμα πολύ συγχυσμένος θα προσπαθήσω σιγά σιγά να κάνω τα πρώτα βήματα !!

το σκυλί μου είναι μικρόσωμο cross terrier 6,5 κιλά και 11 μηνών .. (με τους υπολογισμούς μου για 7 κιλα πρέπει να τρώει 210γρ ημερήσια, δλδ 105 γρ πρωί και βράδυ)

για αρχή θέλω να φτιάξω ένα μείγμα - μερίδες για περίπου μια βδομάδα !! άρα 14 στο σύνολο
να δω πώς αντιδρά η μικρή και μετά να το εμβαθύνω !!

αγόρασα σήμερα
600 γρ κειμά κοτόπουλο στήθος
400 γρ φτερούγες - λαιμούς
μήλα
καρότα
αγγουράκι
αυγά

* σε ένα γεύμα θα δώσω λίγα εντόσθια και λίγο συκωτάκι ελαφρός σοταρισμένο ...

αυτό το μείγμα πιο πάνω τι χρειάζεται για να είναι συμπληρωμένο
τι πρέπει να προσθέσω άλλο ???

και δεύτερο για να καταφέρω να κάνω το μείγμα πόσα γρ κειμα πρέπει να έχει κάθε μερίδα, πόσα γρ κοκκαλα και πόσα μήλα καρότα αυγά κτλ ?????

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 14 Οκτ 2015, 20:43

Ο κιμας κοτοπουλο, ειναι αλεσμενος απο μηχανη που αλεθει μονο κοτοπουλο ή οχι?
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

gkontos10
Akita

Δημοσίευση από gkontos10 » 15 Οκτ 2015, 00:55

Ναι από μηχανή που αλεθει μόνο κοτόπουλο.. Γιατί?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”