Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

AlexUnder
Beagle

Re: Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

Δημοσίευση από AlexUnder » 30 Μαρ 2010, 06:45

My Nellie έγραψε:
AlexUnder έγραψε: ... ...Προς το παρών το ταΐζω με κονσέρβα για κουτάβια που την αναμιγνύω με μελάτο αυγο και λιγο λαδακι, υπαρχει καποιο πρόβλημα με αυτην την τροφη?
Οι κονσέρβες είναι τροφή χαμηλής ποιότητας. Καλλίτερα είναι να το συνηθίσεις στην ξηρά, αναμεμιγμένη με κάτι άλλο, γιαούρτι, μαγειρευτό (χωρίς λίπη κι αλάτι).
Το αυγό δεν πρέπει να το τρώει καθημερινά.
Ελάχιστο λαδάκι ωμό στην ξηρά τροφή είναι πολύ καλό για την λειτουργία του εντέρου και για την υγεία του τριχώματος.
Πέρα απο την μικρή μου φίλη, μέσα στο σπίτι, εχω κι ενα καθαρόαιμο γερμανικό ποιμενικό (επίσης θηλυκό), εκπαιδευμένο για φύλακα (απο μένα) σε αυλή, απ οτι διαβάζω όμως δεν έχουν και πολύ σχέση μεταξύ τους κατα την ανατροφή που θα τους δώσεις.
Τότε, όταν ηταν ακόμα κουτάβι, της έδινα γαλα ανακατεμένο με ωμό αυγό και λάδι για να γυαλίζει το τρίχωμα της (συμβουλή φίλου εκπαιδευτή), κάτι που οπως φάνηκε έκανε δουλειά.
Να φανταστώ οτι δεν ισχύει το ιδιο και για την μικρή ε??
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/xukxp3.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

Topic author
Dog's Revenge
Retired

Δημοσίευση από Dog's Revenge » 30 Μαρ 2010, 17:41

Προσοχή στο Γάλα και παράγωγα αυτού. Ορισμένα σκυλιά έχουν ανεπάρκεια σε λακτάση*,
ένα ένζυμο που διασπά το γάλα, με συνέπεια να προκαλείται στο ζώο διάρροια.

*Η λακτάση είναι ένα ενζυμο που υπάρχει στο αρχικό τμήμα του λεπτού εντέρου,
η ανεπάρκεια του ενζύμου λακτάση, έχει ως αποτέλεσμα η διάσπαση της να καθίσταται δύσκολη και έτσι αρχίζει η συσσώρευση της λακτόζης.
Μην ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ σκύλους, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ένα ΑΔΕΣΠΟΤΟ
Δεν είμαι εγώ σπορά της τύχης ο πλαστουργός της νιας ζωής, εγώ είμαι τέκνο της ανάγκης κι ώριμο τέκνο της οργής. (Κ. Βάρναλης)

Άβαταρ μέλους

Αγγελικηhhh
Beagle

Δημοσίευση από Αγγελικηhhh » 07 Μάιος 2010, 19:34

Γιατι οχι ψωμι???? Εμεις κραταμε επειτιδες ψωμι για να σκληρυνει και του το δινουμε για τα δοντια του.... swo::

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

ΠΟΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ???

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 18 Μάιος 2010, 21:42

Καλησπέρα σας! Διάβασα το άρθρο για τα λαχανικά και τα φρούτα, είναι πολύ καλό, μα μου φάνηκε λίγο γενικό και αόριστο αφείνοντας μας κάποια κενά και κάποιες απορρίες. Ίσως θα μας βοηθούσε καλύτερα(εμάς τους άσχετους bigg: ) αν έχετε την καλοσύνη να μας φτιάξετε μία λιστούλα με τα κατάλληλα φρουτα και λαχανικά ώστε να είμαστε σίγουροι και να μην έχουμε φοβίες και να ρωτάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια! Σας ευχαριστώ πολύ...

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 19 Μάιος 2010, 00:54

Πώς το εννοείς το "γενικό κι αόριστο"?
Υπάρχουν στις πρώτες κυρίως σελίδες ολόκληρες λίστες με τρόφιμα που απαγορεύονται. Αυτά να τα εξαιρέσετε από το διαιτολόγιό σας!
Τα τρόφιμα που καταναλώνει ένας σκύλος είναι πολύ περιορισμένα σε αριθμό.
Μην γινόμασθε υπερβολικοί!
Δηλαδή, την ερώτηση του τύπου: "μπορώ να ταΐσω στον σκύλο μου passion fruit" πώς θα την χαρακτηρίζατε?
Απαντήστε ειλικρινά....
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Re: ΠΟΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ???

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 19 Μάιος 2010, 17:17

Αλεξάνδρα μην με παρεξηγείς! Το άρθρο λέει για το τι απαγορεύετε μα στα επόμενα ποστ βλέπω ότι ο κόσμος συνεχίζει να έχει μεμονομένες ερωτήσεις σχετικά με τα φρούτα και τα λαχανικά που επιτρέποντε!!!. (Επειδή το άρθαο αναφέρει μόνο για τα κουκούτσια, τα σταφύλλια και τα μανταρίνια, σκόρδο, κρεμμυδι, γάλα, σοκολάτα).
π.χ Το καρπούζι επιτρέπετε? Το μήλο, το αχλάδι, η φράουλα, το κεράσι, η μπανάνα, το ρόδι, το αγγούρι?

Βλέπω ότι οι απορριές για φρούτα και λαχανικά συνεχίζονται...γι΄αυτό και ζήτησα αν μπορεί να γίνει κάτι για αυτό, για να μην ρωτάμε συνέχεια ένα-ενα ξεχωριστα...
Ζητώ συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολική. Εγώ το είπα για καλό, όχι για να προσβάλω κανέναν. Μου είχατε πεί ότι στο φορουμ μπορούμε να αναφέρουμε όλες τις απορρίε μας... γι' αυτο και το έκανα...
Από 'κεί και πέρα μπορείτε απλός να αγνοήσετε το πόστ μου...

Για την ερώτηση του τύπου: "μπορώ να ταΐσω στον σκύλο μου passion fruit" πώς θα την χαρακτηρίζατε?
Δεν ειμαι αρμόδια να την κρίνω...
Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν βγήκα εκτός topik..

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 19 Μάιος 2010, 17:43

Κατερίνα, ΔΕΝ σε παρεξηγεί κανείς! Και πολύ περισσότερο δεν αισθάνομαι προσβεβλημένη! (bs)
Ίσα-ίσα όλους σας παροτρύνουμε να κάνετε τις ερωτήσεις σας και να διατυπώνετε τις απορίες σας! (bs)
Δεν γεννηθήκαμε γνώστες, ρωτώντας και μελετώντας μαθαίνουμε.

Αλλά, όπως μπορείς να αντιληφθείς, σε ένα τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών δεν είναι δυνατόν να έχουμε κατηγοριοποίηση που να εξυπηρετεί όλα τα.... γούστα (bs)
Συχνά σας γράφουμε "χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση/Search". Δοκιμάστε συνδυασμούς λέξεων για να βρείτε αυτό που ψάχνετε. Το πιθανώτερο είναι να βρείτε προηγούμενες συζητήσεις και να μη χρειάζεται να ανοίξετε νέο θέμα.

Όσο για την ερώτησή μου, ασφαλώς και δεν την έθεσα ζητώντας να απαντήσει κάποιος!
Την έκανα για να καταδείξω ότι μερικές φορές οι ερωτήσεις μας είναι τόοοοσο πολύ εξεζητημένες!
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Re: ΠΟΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ???

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 19 Μάιος 2010, 17:47

Ο.Κ Αλεξάνδρα μου... Σε ευχαριστώ... ~wv

Άβαταρ μέλους

lenaki0e0
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από lenaki0e0 » 03 Ιουν 2010, 04:42

ειναι δυσκολο να ψαχνεις μεσα σε 9 σελιδες αν αυτο που εχεις στο μυαλο σου εχει αναφερθει. εαν ειναι εκνευριστικο να κανουμε μεμονομενες ερωτησεις για ενα ειδος(.π.χ.) τοτε απλα αγνωηστε μας, θα παρουμε εγκυκλοπαιδιες να μην σας εχουμε αναγκη :rofl2 :blm :blm :blm :blm

Άβαταρ μέλους

aliki-08
Old Member

Δημοσίευση από aliki-08 » 03 Ιουν 2010, 08:01

Καλέ μην γκρινιάζετε, όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα γίνονται !!!!! :s:

Βρε lenaki αν είναι δύσκολο σε εσένα να ψάξεις 9 σελίδες για να βρεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, φαντάσου πόσο δύσκολο είναι σ' εμάς να ψάξουμε να βρούμε τι έχουν στο μυαλό τους κοντά 23000 μέλη !!!!! kez::

Να θυμάστε ότι ο οργανισμός του σκύλου δεν είναι σαν του ανθρώπου, δεν μεταβολίζει όλα τα τρόφιμα όπως εμείς πχ μεγάλη ποσότητα άμυλου ή το ελαιόλαδο, γι' αυτό και η κλίμακα των τροφών που μπορούν να πάρουν είναι περιορισμένη.
Επίσης ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός από τον άλλον, άλλοι έχουν αλλεργίες (ατοπίες) σε διάφορα τρόφιμα, άλλοι όχι πχ η Έσκα μου είναι ατοπική σε μία συγκεκριμένη ξηρά τροφή, ο Ερμής μου όχι κ.ο.κ !!!

Καταλαβαίνω την ανησυχία σας, αλλά η υπομονή και το ψάξιμο είναι ο καλύτερος βοηθός στο να μάθετε αυτό που θέλετε και μέσω net ακόμα και από εγκυκλοπαίδειες !
Είμαι από την ώρα που γεννήθηκα μέσα στα σκυλιά και ακόμα έχω να μάθω πάαααααρα πολλά και αισθάνομαι ευτυχής γι' αυτό γιατί μόνο έτσι μπορώ να βοηθήσω τα Καμάρια μου !!!!! wink:

Καλημέρα σε όοοολους !!!! :s: :s: :s:
Για να απολαύσει κάποιος πραγματικά τη συντροφιά ενός σκύλου, δεν πρέπει απλώς να προσπαθήσει
να τον εκπαιδεύσει ώστε να γίνει σχεδόν άνθρωπος.

Η ουσία είναι ότι πρέπει να είναι και ο ίδιος ανοιχτός στην πιθανότητα να γίνει εν μέρει σκύλος.
Edward Hoagland

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”