Υδατάνθρακες ναι η όχι;

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Re: Υδατάνθρακες ναι η όχι;

Δημοσίευση από Bogbol » 01 Μαρ 2012, 20:00

haini έγραψε:Παιδιά,μιας και το θέμα είναι σχετικό με τους υδατάνθρακες, η δικιά μου δεν τρώει μακαρόνια ( μάλλον δεν της αρέσουν) αλλά λατρεύει το ρύζι με το οποίο όμως τα κόπρανα της γίνονται λευκά ξέρει κανένας τι μπορεί να παίζει? ( δεν έχει κανένα παθολογικό αίτιο)
Από πείρα και από τα λίγα που γνωρίζω τα κόπρανα γίνονται Λευκά όταν ο σκύλος τρώει κόκαλα και όχι ρύζι,
όμως θα μας μας πει ο κτηνίατρος καλύτερα...
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Galazios
Akita
Όνομα: Άκης
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Galazios » 08 Ιουν 2012, 17:47

Ρε σεις παιδια κοιταω τωρα λιγο τις διαφορες ξηρες τροφες απο αυτο το σαιτ χχχχχχ (εδω στο φορουμ το βρηκα,οποτε υποθετω δε θεωρειται διαφημιση το ποσταρισμα του λινκ). Στην κλασικη την 6στερη για ενηλικα σκυλια που αναφερουν πολλοι εδω μεσα δε μου βγαινουν τα μαθηματικα..και τι θελω να πω.. λεει στα χαρακτηριστικα : 390θερμιδες/100 , 40Π-16Λ-20ΥΔ-10Υγρασια.. κανωντας τα μαθηματικα τα γραμμαρια μου βγαινουν 86 αρα 14γρ υπολοιπο, ενω το υπολοιπο θερμιδων ( 390-384 ) μου κανει 6kcal, δηλαδη 1,5γρ αδ. υδατανθρακα(φυσιολογικο για μια 6στερη τροφη).. που ακριβως βρισκεται το λαθος??

edit. ακυρο..νταξει βρηκα που εκανα τη βλακία!! bigg:

Άβαταρ μέλους

TRICO
Puppy
Όνομα: ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Δημοσίευση από TRICO » 26 Φεβ 2014, 11:19

Καλημέρα είμαι νέο μέλος στο forum .;Eχω ένα Μαλτεζάκι ημιάιμο 5 κιλά θυληκό και στειρωμένο.Λόγω του ότι δεν εμπιστεύομαι την σύνθεση των ξηρών τροφών αποφάσισα να του μαγειρεύω.Έχω μπλεχτεί με τους υδατάνθρακες πιο ρύζι είναι πιο εύπεπτό το άσπρο ή το μαύρο ? Το κουάκερ επιτρέπεται ?Ε πίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε τις σωστές αναλογίες πρωτείνης υδατανθράκων λαχανικών και ποια ενδείκνυνται .

IRENE50FUL
Puppy
Όνομα: Ειρηνη

Δημοσίευση από IRENE50FUL » 06 Ιαν 2016, 11:11

εχω εχω να ημιαιμο golden retriever 7 μηνων, που της αρεσουν οι φρυγανιες, κανει να της δινω; ευχαριστω!
irene
:help
[/size]

Άβαταρ μέλους

ilias ts
Dog Star ¤
Όνομα: Ηλίας

Δημοσίευση από ilias ts » 06 Ιαν 2016, 11:53

Γεια σου Ειρήνη. Φαντάζομαι πως η σκύλα σου αρέσκεται περισσότερο στην τραγανή υφή της φρυγανιάς. Διατροφικά, νομίζω πως δεν της προσφέρει κάτι. Θα μπορούσες ίσως να βρεις κάποιο μπισκοτάκι ειδικά για σκύλους, που της προσφέρει ανάλογη ευχαρίστηση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”