Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Γιώργος Γράβαλος
Akita
Όνομα: Γιώργος Γράβαλος

Re: Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

Δημοσίευση από Γιώργος Γράβαλος » 22 Αύγ 2014, 10:09

Καλημέρα και από εμένα. Ποια είναι η γνώμη σας για την ωμοφαγία; δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στα σκυλιά μου αλλά έχω αρκετούς φίλους που το κάνουν και τα σκυλιά τους είναι μια χαρά! Επίσης υπάρχουν και αρκετοί κτηνίατροι που το υποστηρίζουν πλέον. Αυτή τη στιγμή τα σκυλάκια μου τρώνε Royal Canin Large Breed (η μικρή τρελαίνεται, απλά καταπίνει τις κροκέτες, δεν ακούγετε το παραμικρό). Γενικά δεν είμαι δυσαρεστημένος (η Celeste ειδικά έχει πολύ καλή μυϊκή μάζα για θηλυκό, λαμπερό τρίχωμα και πολύ ενέργεια) είδα διαφορά όταν τους έδινα για 2 περίπου μήνες αρκετά φτηνιάρικες τροφές από το Σ.Μαρκετ. Αυτό όμως που δε γουστάρω είναι ότι περιέχει καλαμπόκι και σιτηρά τα οποία ακόμη και εγώ αποφεύγω να καταναλώνω.
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 22 Αύγ 2014, 12:20

Καλημερα, εγω της εχω δωσει 4 διαφορετικες μαρκες και καμια δεν την ενθουσιαζει ιδιαιτερα...

Απο τι φαινεται θα ξανα αλλαξω μαρκα γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενη με τα κακακια της με την τελευταια...

Το κακο ειναι οτι τρωει λιγο και τα 2κιλα σακουλακια δε προλαβαινει να τα φαει σε ενα μηνα...Οποτε πρεπει να βρω συσκευασια του ενος κιλου η δειγματακια για να μην μπαγιατευει..

Μαλλον θα παω ξανα προς καποια ολιστικη η καποια με λιγοτερη πρωτεινη.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita
Όνομα: Μαρία

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 22 Αύγ 2014, 13:56

Για την Barking Head έχω διαβάσει κι εγώ καλά πράγματα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Ίσως αν της ξανα-αλλάξω τροφή, να πάμε σε αυτή.
Η Royal λένε πως δεν είναι τόσο καλή σε σχέση ποιότητας - τιμής, αλλά γνωρίζω πολύ κόσμο που την ταϊζει και είναι ικανοποιημένοι.
Για την BARF τώρα... Όλοι λένε ότι είναι ιδανική διατροφή. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ μπελαλίδικη. Να μετράς ποσότητες, να καταψύχεις χοιρινά για εβδομάδες... συν την καθαριότητα που απαιτεί όλο αυτό σε ψυγεία - τάπερ - πιατάκια. Αν είχα όμως το χρόνο θα την έκανα γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα. Υπάρχει πάντως στο forum συγκεκριμένο θέμα για την BARF, όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες και βοήθεια. (bs)
Frini_696 έγραψε:Το κακο ειναι οτι τρωει λιγο και τα 2κιλα σακουλακια δε προλαβαινει να τα φαει σε ενα μηνα...Οποτε πρεπει να βρω συσκευασια του ενος κιλου η δειγματακια για να μην μπαγιατευει..
Έχω δει πάντως σε pet shop πολύ μικρές συσκευασίες, μικρότερες του κιλού, αλλά σε 1-2 μάρκες συγκεκριμένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sofia_Shepherd την 22 Αύγ 2014, 13:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 22 Αύγ 2014, 13:57

Στίς τροφές που ταίζει η Φρύνη,δεν έχει μικρά σακκουλάκια.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 22 Αύγ 2014, 14:24

Kι εγώ royal canin για τσιουάουα δίνω στα δικά μου και την βρίσκω καλή
από την άποψη ότι αν έχουν πρόβλημα με τα κακάκια τους από
δικό μας φαγητό ή κοτοπουλάκι που τους δίνω (γιατί δεν μπορώ να τους αντισταθώ)
μόλις φάνε αυτήν την τροφή φτιάχνουν .
Βέβαια δεν τρελαίνονται....

Εύη
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 22 Αύγ 2014, 15:33

Εγω απο την αρχη μεχρι τωρα τον ταιζω με Acana Puppy Small Breed αλλα τωρα τελευταια καποιο γευμα απο τα 3 δεν το τρωει.Του εχει κατσει πολυ καλα και απο κακακια και απο τριχωμα... Ειμαι σε διλημμα αν πρεπει να συνεχισω να του την δινω ή πρεπει να την αλλαξω γιατι μαλλον την βαρεθηκε ...

Άβαταρ μέλους

theos462
Akita
Όνομα: Ακης

Δημοσίευση από theos462 » 22 Αύγ 2014, 16:20

εγω τον δινω απο 3 μηνων,τωρα ειναι 11, την Pro Plan Adult original,δεν αφηνει ουτε για δειγμα απο την μεριδα του, και δεν εχει δειξει να την βαριεται,κανει σαν παλαβος μολις ετοιμαζω να την βαλω στο μπωλ

Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 22 Αύγ 2014, 17:04

Την Pro Plan την έδινα κι εγώ στην αρχή. Μου την είχε συστήσει ο κτηνίατρος.
evintal έγραψε:Εγω απο την αρχη μεχρι τωρα τον ταιζω με Acana Puppy Small Breed αλλα τωρα τελευταια καποιο γευμα απο τα 3 δεν το τρωει.Του εχει κατσει πολυ καλα και απο κακακια και απο τριχωμα... Ειμαι σε διλημμα αν πρεπει να συνεχισω να του την δινω ή πρεπει να την αλλαξω γιατι μαλλον την βαρεθηκε ...

Μπορεί να μην τρώει λόγω ζέστης. Και η δικιά μου παραλείπει γεύμα τώρα τελευταία και τα τρώει μαζεμένα όλα το βράδυ. Περίμενε να δροσίσει λίγο και αν συνεχίσει να μην τρώει, αλλάζεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 22 Αύγ 2014, 17:31

Σε ευχαριστω πολυ Μαρια θα κανω υπομονη αλλα ανησυχω γιατι ειναι μικρος ακομα και ειναι πανω στην αναπτυξη!!Στην αρχη νομιζα οτι ειναι τα δοντια του αλλα τα αλλαξαμε τωρα ολα :mda

Άβαταρ μέλους

Topic author
Sofia_Shepherd
Akita

Δημοσίευση από Sofia_Shepherd » 22 Αύγ 2014, 18:07

Τσέκαρέ το και με τον κτηνίατρό σας επειδή είναι μικρούλης. Πάντως με τέτοια ζέστη λογικό το βρίσκω να μην τρώει ο καημένος!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”