Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Re: Ποια ξηρά τροφή δίνεται στο σκύλο σας;

Δημοσίευση από evintal » 24 Αύγ 2014, 01:25

Ναι ηθελα να τον δει για να ειμαι σιγουρη αλλα λειπει διακοπες....Απο δευτερα θα τον παω που γυρναει,τουλαχιστον να ειναι απο αυτο να μου φυγει το αγχος ???

Άβαταρ μέλους

ΙωανναΚ
Beagle
Όνομα: Iωάννα

Δημοσίευση από ΙωανναΚ » 24 Αύγ 2014, 15:52

Εμείς δίνουμε την flatazor...από αυτές που μπορώ να στηρίξω οικονομιά η γιατρός μου είπε πως είναι από τις καλύτερες..
Δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα κακά του-εκτός του ότι μοσχοβολάνε! mock:

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Αύγ 2014, 17:50

Εντάξει αυτό είναι φυσιολογικό.
Αν δεν μοσχοβολούσανε δεν θα τα λέγανε κακά, θα τα λέγανε καλά... bigg:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 28 Αύγ 2014, 11:13

Καλημέρα κι από εμένα sm:)

Στην μεγάλη μου κουκλίτσα δίνω εδώ κι ένα χρόνο την proplan original (adult) και την τρώει σαν τρελή!!! Παλιότερα της έδινα την tonus η οποία της ήταν αδιάφορη και δεν την έτρωγε όλη. Δοκίμασα και κάποιες χύμα λόγω κόστους, αλλά τελικά έδινα τα ίδια λεφτά και το σκυλάκι μου έτρωγε άχυρο. Με την proplan είδα μεγάλη διαφορά στο τρίχωμα και στα κακάκια, οπότε προς το παρόν δεν σκέφτομαι να την αλλάξω.

Στον μικρό μας (που είναι διασταύρωση maltese με yiorkshire) δίνω την royal canin junior για yiorkshire. Η κυρία που τον πήρα τους έδινε την royal canin junior mini, αλλά δεν μπορούσε να την μασήσει ακόμα και βρεγμένη, έτσι πήγα στο pet shop και ζουλοκοπούσα τις συσκευασίες για να δω ποια εταιρεία είχε τις μικρότερες κροκέτες κι έτσι πήρα την παραπάνω τροφή. Αυτή την καταφέρνει και τρώει σχεδόν όσο πρέπει να φάει και τα κακάκια του είναι μια χαρά! Δεν θα ήθελα όμως να την συνεχίσω, γιατί είναι για yiorkshire και δεν ξέρω αν κάνει, καθότι δεν είναι καθαρόαιμος και όσο μεγαλώνει μου θυμίζει περισσότερο maltese σε μαύρο χρώμα mock:

Τα συστατικά της είναι εδώ:
http://www.royalcanin.gr/proihonta/proi ... ier-junior

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι καλά κι αν έχουν κάτι που θα μπορούσε να βλάψει τον μικρούλη μου. ???
Θα ήθελα την συμβουλής σας...

Ευχαριστώ
Γεωργία
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 28 Αύγ 2014, 13:07

Οι τροφες που και καλα ειναι για μια συγκεκριμενη ρατσα εχουν κατασκευαστει και προωθηθει καθαρα για θεμα μαρκετινγκ και διαφημισης,οποτε μη σε απασχολει ιδιαιτερα αυτο.

Στα λεφτα που δινεις υπαρχουν αρκετες αξιολογες μαρκες καλυτερες,οσον αφορα τα συστατικα.

Σε γενικο πλανο να διαλεξεις μια που σαν πρωτο συστατικο εχει το κρεας.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 28 Αύγ 2014, 16:48

Γεωργία μου η συγκεκριμένη εταιρεία έχει καταφέρει να βρει πολύ καλά αρώματα, τα οποία χρησιμοποιεί και ξετρελαίνει τα ζωάκια που την προτιμούν.

Αν όμως σκεφτείς με την λογική, θα καταλάβεις εύκολα, πως δεν είναι φυσιολογικό ένα σκυλάκι να προτιμά μια τροφή που έχει σαν πρώτο συστατικό σε περιεκτικότητα σιτηρά και όχι μια που έχει πρώτο συστατικό σε περιεκτικότητα το κρέας.
Αυτό μπορεί να συμβαίνει, μόνο εξ΄αιτίας των αρωμάτων που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρείες σαν αυτήν.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 28 Αύγ 2014, 23:32

Βρε παιδιά μπερδεύτηκα!
Κι εγώ δίνω την ίδια μάρκα αλλά για τσιουάουα.
Δεν ξετρελαίνονται αλλά την τρώνε ...κάπως!
Η γιατρός την συνέστησε,αλλά και σε τόσο μικρόσωμα σκυλάκια ποιά να δώσω!
Κάποτε βρήκα με πολύ κόπο την ακανα και μιά άλλη που μου διαφεύγει η ονομασία της
αλλά είναι λένε η καλύτερη και δεν την έτρωγε η Λουνίτσα μου και είναι για πολύ ενεργητικά σκυλιά
που εμείς ...δεν και τις σταμάτησα!
Δηλαδή λέτε να την αλλάξω;
Ευχαριστώ!

Εύη
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 29 Αύγ 2014, 00:09

Συνέχισε όπως είσαι Εύη.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 29 Αύγ 2014, 09:40

Ευχαριστώ Φρίνη και Δώρα για τις απαντήσεις σας :ole:
Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά μου μύρισε πολύ ευχάριστα σκυλοτροφή, αν είχα κλειστά μάτια θα έλεγα ότι είναι κάποιο ανθρώπινο σνακ με σως μπάρμπεκιου και μπέϊκον lau2:
Μόλις αγόρασα ένα τσουβαλάκι, οπότε θα ξαναπάρω σε ένα μήνα περίπου.
Αν γνωρίζετε κάποια καλή τροφή, αλλά με πολύ-πολύ μικρή κροκετούλα, θα ήθελα να την αναφέρετε για να την δοκιμάσουμε. ???
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 29 Αύγ 2014, 13:43

Μάνθο! Ευχαριστώ!

Εύη
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση