Σήμερα η Ρότυ θα φάει κοτόπουλο.

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
MaraZ
Beagle
Been thanked: 4 times
Σήμερα η Ρότυ θα φάει κοτόπουλο.

Δημοσίευση από MaraZ » 18 Φεβ 2017, 14:00

Σήμερα η Ρότυ θα φάει μαζί μας κοτόπουλο. Διάβασα όμως αυτό το άρθρο και ταράχτηκα.

http://elanadeis.gr/%CF%84%CE%B9-%CE%B4 ... 10-%CF%84/

Επίσης εγώ της δίνω που και που ανθρώπινα κουλουράκια που περιέχουνε ζάχαρη.

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Re: Σήμερα η Ρότυ θα φάει κοτόπουλο.

Δημοσίευση από DLina » 18 Φεβ 2017, 14:45

Μπορείς να διαβάσεις αυτό το θέμα για περισσότερες λεπτομέρειες για την διατροφή τους:
:arrow: Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

Το κομμάτι του κοτόπουλου που θα φάει, να προσέξεις να μην έχει κόκκαλα και καλό θα ήταν να μην έχει και μπαχαρικά.
Για τα κουλουράκια τρελαίνεται και ο δικός μου, αλλά αποφεύγω να του δίνω, ακριβώς επειδή περιέχουν ζάχαρη.
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Φεβ 2017, 15:46

Μεγάλη προσοχή στα κόκαλα του κοτόπουλου Μάρα μου, δεν φαντάζεσαι τι μπορεί να κάνουν...!!! :nop:

Πίστεψέ με είναι από τους μεγαλύτερους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα σκυλί και το χειρότερο είναι ότι αν συμβεί το κακό δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα να το βοηθήσεις..., είναι σου λέω τρομερό και φοβερό...!!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ χρειάζεται Μάρα μου, γιατί εμένα ο Ραμψής μια φορά, σηκώθηκε στα πίσω του ποδαράκια και έφθασε μέσα στον νεροχύτη που είχα κάτι κόκαλα από κοτόπουλο, έτυχε ο διάολος... και την στιγμή που ξεκοκάλιζα τα κοτόπουλα (γιατί για να τα ταϊσω όλα καταλαβαίνετε πόσο κοτόπουλα πρέπει να ξεκοκαλίσω...) χτύπαγε επίμονα το τηλέφωνο και αναγκάστηκα να πάω να το σηκώσω και το κωλόσκυλό μου αστραπιαία μου την έκανε... και πήρε ένα μπούτι ολόκληρο και το κατάπιε κυριολεκτικά!!! Ευτυχώς ο Θεός με λυπήθηκε και εμένα και αυτόν και δεν έγινε τίποτα!!!

Μια άλλη φορά ένα άλλο σκυλάκι που φιλοξενούσα, έσκισε την σακούλα των σκουπιδιών που είχα βγάλει στον κήπο για να την πετάξω και μου τα πήρε από μέσα και πάλι ευτυχώς δεν έγινε τίποτα, αλλά μέχρι να το διαπιστώσω μου κόπηκαν 10 χρόνια ζωής.

Αλλά στο μακρινό παρελθόν (όταν είχα ακόμα τον Τζονάκο τον γεράκο μου, ένα πεκινουά που έχασα σε ηλικία 18,5 ετών, το οποίο ήταν και το πιο λαίμαργο σκυλί που έχω γνωρίσει, καταλαβαίνετε...) έτυχε και αντιμετώπισα τέτοιο θέμα και από τότε έχω πάθει μεγάλη φοβία, επειδή κόντεψα να τον χάσω, από θαύμα γλίτωσε το σκυλί!!!!
Με ξεγέλασε κάπως στην βόλτα και άρπαξε ένα κόκαλο από ένα αλουμινόχαρτο που κάποιος που δεν γνώριζε φυσικά τον κίνδυνο, είχε βάλει έξω από το σπίτι του με κάποια κομματάκια κοτόπουλο για να τα φάνε οι γατούλες της γειτονιάς και το κακό έγινε στην στιγμή!!!
Τον είδα ότι κάτι άρπαξε όπως περνάγαμε από δίπλα και προσπάθησα να του το πάρω από το στόμα, αλλά δεν πρόλαβα, επειδή ήξερε ότι θα προσπαθούσα να του το πάρω αν τον έπαιρνα είδηση, το κατάπιε με την μία και όπως ήταν πολύ μικρόσωμος, μέχρι εγώ να σκύψω και να του ανοίξω το στόμα, αυτός το είχε εξαφανίσει...
Περιττό να σας πω τι έγινε στην συνέχεια...
Από την επόμενη μέρα άρχισε το σκυλί να κάνει εμετό αίμα και να κάνει επίσης ακατάσχετη διάρροια με αίμα και να μην μπορώ να του κάνω τίποτα.
Να βλέπεις το σκυλί σου να λιώνει κυριολεκτικά μέρα την μέρα και να μην μπορείς να το βοηθήσεις...
Ήταν και πριν από 25 χρόνια αυτό το περιστατικό και δεν υπήρχαν στα κτηνιατρεία ούτε υπέρηχοι, ούτε τέτοιος ιατρικός εξοπλισμός που μπορεί να υπάρχει σήμερα σε κάποιες οργανωμένες καλά κτηνιατρικές κλινικές, οπότε ούτε να τον ανοίξουν μπορούσαν για να του το βγάλουν, επειδή μπορούσαν να γνωρίζουν σε ποιο σημείο είχε σταθεί το κόκαλο, απλά περίμεναν μήπως εκ θαύματος... με πολύ φροντίδα και περιποίηση προχωρήσει... και τελικά μετά από 15 ολόκληρες μέρες Γολγοθά... το σκυλί άρχισε σιγά σιγά να δείχνει κάποια ελάχιστα σημάδια βελτίωσης...

Βλέπεις τα κόκαλα του κοτόπουλου είναι πολύ μεγάλο δέλεαρ για τα σκυλιά, επειδή τα μυρίζουν εκεί που εμείς δεν φανταζόμαστε και γι΄αυτό χρειάζεται να τα συγκεντρώνεις και να τα βάζεις μέσα σε μια σακούλα και να την διπλω-τριπλωγυρίζεις ώστε να μην είναι τόσο έντονη η μυρωδιά τους και το συντομότερο δυνατόν να την πετάς σε έναν κάδο σκουπιδιών που κλείνει, ώστε να μην γίνει αιτία να πάθει τα ίδια κανένα αδεσποτάκι που θα τα μυρίσει και θα τα φάει από τα σκουπίδια.

Τώρα βέβαια θα μου πεις ποιος τα κάνει όλα αυτά... και χιλιάδες κοτόπουλα καθημερινά τρώγονται και όλα αυτά τα κόκαλα πετάγονται χωρίς να προσέχει κανείς και ένας Θεός ξέρει μόνο τι γίνεται κάθε μέρα από αυτό το θέμα... Το γνωρίζω βέβαια, όπως γνωρίζω και ότι δεν μπορώ εγώ να σώσω όλα τα ζώα της γης ούτε και να αλλάξω την νοοτροπία των ανθρώπων, αλλά τουλάχιστον κάνω αυτό που περνάει από το δικό μου χέρι και έτσι έχω τουλάχιστον την συνείδηση μου ήσυχη κατά κάποιο τρόπο...

Είναι και το άλλο...
Το κακό μια φορά γίνεται, δεν λέει κανείς ότι 100% αν θα φάει ένα σκυλί ένα κόκαλο από κοτόπουλο θα πάθει διάτρηση και θα πεθάνει, πολλά σκυλιά τρώνε και δεν έχει τύχει να τους συμβεί τίποτα, αν όμως είσαι ο "τυχερός" και σου συμβεί είναι τόσο άσχημες οι επιπτώσεις που μετά για όλη την υπόλοιπη ζωή σου το θυμάσαι και τρέμεις... και δεν υπάρχει πιστεύω κανένας λόγος να το διακινδυνεύουμε... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
MaraZ
Beagle

Δημοσίευση από MaraZ » 21 Φεβ 2017, 23:50

Αχ εμείς της δίνουμε κόκαλα και τα μασάει καλά πριν τα φάει και το άλλο το αγαπημένο της είναι να τα θάβει για να τα φάει μετά. Είναι λάθος αυτό?

Άβαταρ μέλους

d3ac0n
Puppy
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από d3ac0n » 22 Φεβ 2017, 08:08

To ωμό κοκκαλο δεν ενεχει κινδύνους. Αν μιλάμε για μαγειρεμένο, ναι απαγορευεται δια ροπάλου γιατι σπαει σε μικρα αιχμηρα κομματια που μπορεί να φτάσουν σε διάτρηση στομάχου

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 22 Φεβ 2017, 12:30

Γιατί δεν ενέχει κινδύνους το ωμό κόκαλο;;;
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

d3ac0n
Puppy
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από d3ac0n » 22 Φεβ 2017, 13:05

Μυρτώ έγραψε:
22 Φεβ 2017, 12:30
Γιατί δεν ενέχει κινδύνους το ωμό κόκαλο;;;
Γιατι δεν σπανε σε αιχμηρα κομμάτια οπως κανουν τα βρασμένα. Αν ηταν επικίνδυνα, ολοι οι barfers θα είχαν αναφέρει το θεμα.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 22 Φεβ 2017, 13:21

Δεν το πολυκαταλαβαίνω... αν δεν σπάνε, πώς τα τρώνε;;; ...ή εννοούμε ότι τα μαγειρεμένα σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια ενώ τα ωμά σε μη αιχμηρά;;; πάλι δεν το καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό;;;
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
MaraZ
Beagle

Δημοσίευση από MaraZ » 22 Φεβ 2017, 15:28

Βρε παιδιά εγώ ξέρω ότι τα σκυλιά είναι συνδεμένα με τα κόκαλα...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Φεβ 2017, 15:33

Και όμως Μάρα μου είναι λάθος και μάλιστα μεγάλο!!!

Αυτή η λανθασμένη συνήθεια πήρε άπειρα σκυλάκια στο λαιμό της... και είχε ξεκινήσει από την κατοχή που δεν υπήρχε πιθανότητα να δώσουν στα σκυλιά τίποτα άλλο να φάνε εκτός από κόκαλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν και σωστό, ή ότι δεν υπήρχε μεγάλος κίνδυνος που βέβαια ποτέ δεν θα μπορέσουμε να μάθουμε πόσα σκυλάκια έστειλε στον άλλο κόσμο...

Μάρα μου ιδίως κόκαλα από κοτόπουλο, ούτε για αστείο ξανά!!!! :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”