Διατροφη

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle
Όνομα: Ευαγγελία
Διατροφη

Δημοσίευση από evangeliak79 » 12 Μαρ 2017, 22:03

Καλησπέρα σε όλους σας θέλω να σας ρωτήσω για τη μικρή μου είναι ημίαιμο Τσιουάουα με κανίς της Δίνω ξηρά τροφή ή μία είναι με αρνί ή άλλη με κοτόπουλο δυστυχώς δεν την ενθουσιάζει πολύ καμμιά και θα ήθελα αν επιτρέπεται να της δώσω μαγειρευτό φαγητό και τι επιτρέπεται από τροφές ;;;

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times
Re: Διατροφη

Δημοσίευση από petp » 12 Μαρ 2017, 22:25

καλησπέρα σου
αν θελεις να της δωσεις μαγειρευτό φαγητό θΑ πρεπει να ξεχασεις αλατι, πιπερι κι οτιδηποτε μπαχαρικό..
αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει να της δίνεις από το ανθρώπινο φαγητό.
για να της μαγειρευεις μπορεις να συνδιασεις κοτοπουλο,χοιρινο μοσχαρι αρνι, εντοσθια πουλερικων ΟΧΙ ΚΟΚΚΑΛΑ, με ρυζι, είτε μακαρονια, ενα αυγο μια φορα την εβδομαδα, μια κουταλια λαδι εβδομαδιαια,σαρδελλες το λεω επειδη δεν χρειαζεται να τις καθαριζεις , ψαρι γενικα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα, μπορεις να προσθετεις λιγο σκορδο στο φαγητο της όχι κρεμμυδι, απο φρουτα λιγο μηλο ,αχλαδι και θ απρεπει ανα εξαμηνο να κανεις εξετασεις να παρατηρεις αν παρουσιάΖει κάποιες ελλειψεις η όχι...
όλα αυτα με μιΑ καλή ξηρά τροφή θα μπορούσες να τα αποφύγεις

αληθεια η μικρη σου τι ηλικια εχει?
αν ειναι μικρουλα θα χρειαστει περισσοτερο προσοχη που μονο μια αντιστοιχη ξηρα τροφη θα της εδινε...

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ....
επειδη προτιμω την σιγουρια της ξηρας τροφης...

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 13 Μαρ 2017, 01:48

προσωπικά θεωρώ το μαγειρευτό καλύτερο από τις περισσότερες επιλογές ξηράς ωστόσο σε αυτό δεν προτιμώ ούτε το χοιρινό, ούτε τα μακαρόνια. Γαλοπούλα, κοτόπουλο, μοσχάρι, αρακάς, φασολάκια, καρότα, κολοκύθια. Όχι αλάτι, όχι πιπέρι, όχι κρεμμύδι, όχι πιπεριές, όχι μπαχαρικά.

Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle
Όνομα: Ευαγγελία

Δημοσίευση από evangeliak79 » 13 Μαρ 2017, 07:27

Η μικρη μου ειναι 5μηνων περιπου

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Μαρ 2017, 20:05

Και εγώ θεωρώ το μαγειρευτό σαφώς καλύτερο από τις ξηρές τροφές, αλλά και σαφώς πιο μπελαλίδικο από αυτές.
Όσο πάντως είχα 1 ή 2 σκυλιά τους μαγείρευα και παρ΄όλο που δεν τους έκανα καμιά ιδιαίτερη δίαιτα, δηλαδή να τους δίνω συγκεκριμένες φορές την εβδομάδα μοσχάρι, συγκεκριμένες κοτόπουλο, συγκεκριμένες ψάρι κλπ, δηλαδή έδινα κατά κανόνα κιμά μοσχαρίσιο με ρύζι και διάφορα λαχανικά ή κοτόπουλο (ΧΩΡΙΣ ΚΟΚΑΛΑ) με ρύζι και διάφορα λαχανικά και πρόσθετα και ελαιόλαδο ή ηλιέλαιο μια κουταλιά της σούπας καθημερινά και συμπλήρωνα σαν σνακ δυο φορές την εβδομάδα αυγό βραστό και τις υπόλοιπες ανθότυρο και ήταν μια χαρά πάντα τα σκυλιά μου και δεν είχαν και ποτέ προβλήματα με διάρροιες ή εμετούς που με τις ξηρές τροφές συμβαίνουν όταν έχει κάποιο σκυλάκι ευαισθησία...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”