Μέγεθος σκύλου και μεταφορά

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Δώρα26
Puppy
Όνομα: Δώρα
Μέγεθος σκύλου και μεταφορά

Δημοσίευση από Δώρα26 » 24 Απρ 2017, 12:41

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Πριν κάποιους μήνες έχασα το jack Russell κουτάβι μου απο μια σοβαρή ασθένεια στο πανγκρεας που το χτύπησε. Τωρα λοιπόν αφου εχει περάσει το πρωτο σοκ και η απώλεια μιας κουνιστης ουράς γινεται ολο και πιο έντονη στο σπίτι αποφάσισα να ξεκινησω αναζήτησή για υιοθεσία σκυλάκου αυτη τη φορα απο κάποιο φιλοζωικό σύλλογο. Το θεμα μου ειναι το εξής. Επειδή δυστυχώς ακόμα δεν διαθέτω αμαξι δικό μου και κάποιες φορες το χρόνο χρειάζεται να ταξιδέψω είτε με τρένο είτε με λεωφορείο με απασχολεί το θεμα της μεταφοράς του σκύλου. Είχα επιλέξει το jack Russell επειδή γνώριζα πως θα παρέμενε σε μέγεθος που θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε κλουβάκι μεταφοράς. Με κάποιο αδεσποτάκι φοβάμαι πως δεν υπάρχει πάντα σιγουριά ως προς το μέγεθος του σκύλου όταν θα ενηλικιωθεί. Και το θεμα μου δεν ειναι τόσο η μεταφορά του σκύλου μεταξύ πόλεων(ο ΟΣΕ απ οτι ξερω επιτρέπει και τη μεταφορά μεγαλόσωμων σκύλων) οσο η μεταφορά μέσα στην πόλη. Ζω στη Θεσσαλονίκη και χωρις αμαξι ειναι αδύνατη η μετακίνηση Οχι μόνο σε σταθμούς αλλα και σε κτηνίατρο. Το λεωφορείο με βόλεψε παλιότερα καθώς τον είχα σε κλουβάκι...τα ταξι απο την αλλη δεν ξερω αν δέχονται σκυλιά. Γενικα τα κοκονακια σαν ράτσα μου φάνηκαν πολυ καλα αλλα σημερα σε ενα φιλοζωικό σωματείο εντοπισα αυτήν εδω τη φατσα και με σκλάβωσε!
Στην περιγραφή λεει πως ο κτηνίατρος υπολογίζει πως θα γινει 10-12 κιλά μεσαίου μεγέθους.
Όσοι έχετε εμπειρία γενικα με μεταφορές σκύλων καταρχην και κατα δευτερον με ανάπτυξη σκύλου και μπορείτε να μου πείτε πόσος περίπου θα γινει αυτός στη φωτογραφία θα το εκτιμούσα παρα πολυ.
Σας Ευχαριστω! bigg:

Αυτό το θέμα έχει 1 απάντηση

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες