Μην υιοθετείτε εάν δεν είστε έτοιμοι για να αναλάβετε την ευθύνη....

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Μαρ 2017, 00:00

Τέσσερις είναι οι κυριότερες κατηγορίες ανθρώπων που ενδιαφέρονται για υιοθεσία σκύλου αλλά τελικά καταλήγουν σε αποτυχημένες υιοθεσίες :

1. Αυτοί που αναζητούν σκύλο 3-4 κιλών, λευκό και μαλλιαρό γιατί αυτού του είδους τα σκυλιά χωράνε στο σπίτι τους (τα μεγαλύτερα κατά τη γνώμη τους δεν κάνουν για σπίτι!) , είναι εύκολα στο χειρισμό τους και θέλουν να τα έχουν συνέχεια αγκαλιά.

2. Αυτοί που αναζητάνε συγκεκριμένες ράτσες (πχ λαμπραντόρ) όχι γιατί ξέρουν και μπορούν να ανταποκριθούν στις ιδιαιτερότητες της κάθε ράτσας, αλλά γιατί τους είπανε, ότι είναι καλά σκυλιά και κατάλληλα για σπίτι.

3. Αυτοί που θέλουν σκύλο φύλακα για το σπίτι.

4. Αυτοί που θέλουν ένα σκύλο για να παίζουν τα παιδιά τους.

Όλοι τους συνηθίζουν να αγνοούν το θέμα της προσωπικότητας του σκύλου και του χαρακτήρα του και εστιάζουν στο χρώμα και το μέγεθος του. Και όπως είναι δέσμιοι μιας φωτογραφίας, πιστεύουν ότι τα σκυλιά έχουν on-off, ότι δεν έχουν ανάγκες (ή ότι αυτές είναι ελάχιστες και εύκολα αντιμετωπίσιμες) και ότι ο σκύλος μαθαίνεται εύκολα και γρήγορα και ότι θα δεχτεί από τα παιδιά τους να του κάνουν τα πάντα. Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ή ότι τον βαριούνται γρήγορα ή ότι ο σκύλος αρχίζει να έχει προβλήματα συμπεριφοράς. Έτσι καταλήγει εύκολα (πολύ εύκολα μάλιστα μιας και για όλους αυτούς είναι αναλώσιμος) αδέσποτος, σε μια ταράτσα, ή και κακοποιημένος…

Το φαινόμενο είναι περισσότερο από λυπηρό. Όχι μόνο γιατί δεν μπορούν να αντιληφθούν το τι μπορεί να δώσει ένας σκύλος σε έναν άνθρωπο και γιατί τον θεωρούν ένα απλό παιχνίδι. Αλλά κυρίως γιατί προσπαθώντας να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους, καταστρέφουν ζωντανές υπάρξεις, με σκέψεις και συναισθήματα. Πλάσματα τα οποία θα πρέπει να σταθούν διπλά τυχερά στο υπόλοιπο του βίου τους για να βρουν κάποιον που θα έχει τη διάθεση και τη δυνατότητα για να μπορέσει να τα βοηθήσει.

Φυσικά, δεν φταίνε ποτέ οι ίδιοι. Ευθύνεται πάντα ο σκύλος, που δάγκωσε και έκανε την ανάγκη του μέσα στο σπίτι τους. Που τους κατέστρεψε τα έπιπλα και τις παντόφλες. Δεν έχει σημασία αν το σκυλί δεν βγήκε ποτέ βόλτα και αν έφαγε ξύλο. Σημασία έχει η απομάκρυνση της ευθύνης. Η δικαιολογία. Η εξάλειψη των τύψεων (υπάρχουν πάντα άραγε;) και η απρόσκοπτη συνέχιση του βίου.

Μην υιοθετείτε αν δεν ενημερωθείτε για τις ανάγκες του σκύλου που θέλετε και αν δεν είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα καταφέρετε. Μην υιοθετείτε αν θεωρείτε το σκύλο παιχνίδι και αναλώσιμο είδος. Μην υιοθετείτε αν πιστεύετε ότι η θέση του σκύλου είναι στη ταράτσα, στο μπαλκόνι και στην αυλή. Μην υιοθετείτε αν πιστεύετε ότι με το ξύλο “θα φτιάξει”. Μην υιοθετείτε αν νομίζετε ότι του αξίζει και του αρκεί μόνιμο δέσιμο. Δεν θα μπείτε σε περιπέτειες και δεν θα βάλετε και τους σκύλους σε περιπέτειες. Άλλωστε, τους αξίζει να τους αγαπούν όπως και τόσο, οι σκύλοι αγαπούν τους ανθρώπους. Πολύ και για πάντα.

Γιώργης Ταξιδευτής
    ▼ Πηγη ▼

Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Γιατί να μην καταλήξεις σε λάθος υιοθεσία....

Δημοσίευση από vanavana » 14 Μαρ 2017, 17:12

Πολύ ωραίο άρθρο, συμφωνώ απόλυτα με την κατηγοριοποίηση των ανθρώπων που κάνουν αποτυχημένες υιοθεσίες.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Re: Γιατί να μην καταλήξεις σε λάθος υιοθεσία....

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Μαρ 2017, 19:19

Ωραίο και αληθινό όσο δεν μπορεί να φανταστεί κάποιος που δεν έχει τύχει να ασχοληθεί με διασώσεις και υιοθεσίες...
Και ενώ βλέπουν τις αγγελίες που κοινοποιείς, τα άλμπουμ που έχεις φτιάξει και διαβάζουν τα κείμενα στα οποία λες ότι πρόκειται για σκυλάκια που βρέθηκαν στο δρόμο, τα οποία είναι ημίαιμα κλπ κλπ κλπ

Τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα, θα ακούσεις το κλασσικό...

- Θέλω ένα σκυλάκι άσπρο, φουντωτό που να μην είναι όμως πάνω από 3 κιλά!!! :roll:

Και τότε σούρχεται να πεις :

- Είναι 3,5 καλέ κυρία, να το αφήσω...?

Έλεος δηλαδή με όλες τις ψωνισμένες...

Άσε πια το άλλο...

- Έχω δύο παιδάκια 6 το ένα και 8 χρονών το άλλο και θέλω ένα σκυλάκι για να παίζουνε...!!! Δεν θέλω να είναι μεγάλο, θέλω να είναι πολύ μικρό για να το μάθουμε εμείς όπως θέλουμε..., αλλά και να μην μεγαλώνει πολύ, γιατί είμαστε σε διαμέρισμα... :dv1

Και βέβαια δεν θέλει συζήτηση ότι εγώ σε τέτοιους ανθρώπους όχι σκυλί δεν εμπιστεύομαι αλλά ούτε γράμμα διαβασμένο....αλλά έλα που υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν εμπειρία, ή που μπορεί να θέλουν να ξεφορτωθούν τα κουτάβια που γέννησε η σκύλα τους που δεν την στείρωσαν αλλά ούτε και την πρόσεξαν όταν έπρεπε... και τους δίνουν και μετά από 2-3 μήνες, ακούς άλλο τηλεφώνημα...

- Μάλλον δεν θα με θυμάστε, σας είχα τηλεφωνήσει πριν τρεις μήνες που έψαχνα για κουταβάκι και δεν είχατε και τελικά βρήκαμε αλλού, αλλά δεν μπορούμε να το κρατήσουμε, γιατί τα παιδιά το βαρέθηκαν και δεν παίζουν μαζί του πια, γιατί αυτό μας δαγκώνει, κατουράει συνέχεια όπου νάναι και κάνει τα κακά του όπου βρει και εγώ δεν μπορώ να ασχολούμαι με αυτό και θέλω να το δώσω. Δεν μπορούμε να το κρατήσουμε άλλο, κάνει ζημιές, μου έφαγε την παντόφλα, μου μασούλησε το χαρτί της τουαλέτας, όταν το έβγαλα στο μπαλκόνι έκλαιγε συνέχεια και όταν σταμάτησε μου μάδησε την σκούπα και ενοχλεί και την πολυκατοικία. Εσείς που αγαπάτε τα ζώα μπορείτε να το πάρετε, να σας το φέρουμε..?

Τώρα πείτε μου σας παρακαλώ, μπαίνεις στον πειρασμό και της δίνεις ένα ραντεβού για να πάρεις το κουτάβι, αλλά αφού πρώτα της σπάσεις το κεφάλι να δεις τι έχει μέσα, ή όχι... Επειδή μυαλό αποκλείεται να έχει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! thr::

Εν τω μεταξύ το κουτάβι όπως καταλαβαίνετε πάει... κάηκε... :cry:

Επειδή αφ΄ενός πέρασε το διάστημα της νηπιακής ηλικίας κατά την οποία γίνονται οι περισσότερες υιοθεσίες (γιατί δεν έχει σημασία που δεν ξέρουν ούτε την τύφλα τους, όλοι θέλουν να πάρουν μωρό για να το μάθουν... πώς να το μάθουν δεν μπορώ να καταλάβω, αλλά αυτό λένε) και αφού πλέον έχει φθάσει 5-6 μηνών, είναι πολύ πιο δύσκολο να υιοθετηθεί (όλοι το θεωρούν πλέον μεγάλο, για να καταλάβετε δηλαδή πόσο ξέρουν... και τι ξέρουν...) και αφ΄ετέρου στο διάστημα που έμεινε εκεί, αυτούς τους 2-3 μήνες, δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε 1% να μην κακοποιήθηκε, πράγμα το οποίο σημαίνει, ότι θα έχει ήδη αρχίσει να βγάζει κάποια προβλήματα στην συμπεριφορά του και θα πρέπει να βρεθεί ιδιαίτερος άνθρωπος για να το υιοθετήσει, που και να ξέρει και να έχει τον χρόνο και την διάθεση να δουλέψει μαζί του για να το βοηθήσει να συνέλθει, πράγμα ακόμη πιο δύσκολο, για να μην πω ακατόρθωτο και σας φανεί υπερβολικό... anw:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Μαρ 2017, 23:42

Περιττό να σας πω ότι μόλις ακούω :

- Έχω 2 παιδάκια και θέλω να παίζουν...

παιδιά πιστέψτε με, εκείνη την στιγμή αισθάνομαι μέσα μου ότι γίνομαι Ηρώδης... :dv1
Είναι σαν να μου λέει, έχω δύο διαβόλους που θα το τυραννούν μέρα νύχτα, δεν θα το αφήνουν να ησυχάσει λεπτό!!! Ειλικρινά εγώ έτσι το ακούω... wink:
Εεε... απ΄ότι καταλαβαίνετε λοιπόν, είναι δυνατόν να δώσω ζώο για να ζήσει σε τέτοιες συνθήκες...??
Γι΄αυτό έχω καταντήσει καταφύγιο... anw:

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες σπάνιες περιπτώσεις, που κάποιος ψάχνει ζωάκι για να το μεγαλώσει μαζί με κάποια ευλογημένα παιδάκια, τα οποία είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...
Σε αυτές όμως τις περιπτώσεις, δεν θα σου πει ποτέ ο γονιός, ότι θέλει να υιοθετήσει κουταβάκι επειδή έχει κάποιο παιδάκι και θέλει να παίζει..., επειδή πρόκειται για γονιό που γνωρίζει καλά, ότι το ζωάκι που θέλει να υιοθετήσει δεν είναι παιχνίδι :nop: , είναι ένα πλάσμα με ψυχή και συναισθήματα και παίρνει την ευθύνη για την ευζωία του εκείνος!!! Αλλά είπαμε αυτοί είναι η εξαίρεση!!! Ο κανόνας είναι... άστα να πάνε...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

dogor
Beagle
Όνομα: giannis
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από dogor » 23 Οκτ 2017, 20:49

Εχεις απολυτο δικιο .γι αυτο και η αδερφη μου παρολο που ισως ειναι περισσοτερο φιλοζωη απο εμενα δεν εχει σκυλο,ακριβως επειδη εχει μεγαλα παιδια και οταν τα βλεπει με το δικο μου σκυλο βλεπει οτι πιθανον να το ζοριζουν.Οταν μεγαλωσουν λιγο και καταλαβαινουν καλυτερα θα ειναι αλλιως...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Οκτ 2017, 21:26

Φυσικά Γιάννη μου, γιατί ο γονιός πρέπει να καταλαβαίνει...
Τα παιδιά μπορεί και να μην αντιλαμβάνονται ότι ταλαιπωρούν με το σκληρό παιχνίδι τους το ζωάκι, αλλά ο γονιός παρ΄όλο που ξέρει καλά τι συμβαίνει..., θέλει να βρει έναν τρόπο, να απαλλαγεί εκείνος από την ταλαιπωρία των παιδιών του και την ρίχνει στο ζωάκι, που επειδή είναι ανυπεράσπιστο και αδύναμο δεν μπορεί παρά να την ανεχτεί... Φορτώνεται δηλαδή επάνω του ένα συνεχόμενο βασανιστήριο είτε θέλει, είτε όχι...!!! Ζωή είναι αυτή...? Αυτό είναι μαρτύριο...!!!
Ησυχάζει δηλαδή αυτός και την πληρώνει... το ζώο!!! :cry:
Εεεε... όχι ρε φίλε!!! stop:: Ήθελες εσύ να κάνεις παιδιά, με γειά σου με χαρά σου..., βγάλτα πέρα... τώρα!!! anw: Τι σου φταίει το κακόμοιρο το πλάσμα να πληρώνει την δική σου επιλογή...!!! evil13

Όχι!!! Δεν δίνω ζώο για να ζήσει σε τέτοιες συνθήκες και ας με λένε κακιά και ας με λένε ιδιότροπη και ας με λένε όπως θέλουν... Δεν με ενδιαφέρει καθόλου!!! :nop:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

psipsa
Beagle
Όνομα: δαφνη
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από psipsa » 13 Φεβ 2018, 19:58

Λοιπον για ολους αυτους τους παραπανω λογους εμεις πηραμε σκυλο... μονο που σε μας λειτουργησε λιγο αναποδα το πραγμα... πηραμε ενα μεγαλοσωμο για να μπορει ανετα να πεφτει επανω μας και να μας ισοπεδωνει, για να παιζουν τα παιδια (ενηλικα αλλα κατα βαθος παιδια..) για να μας φυλαει το σπιτι αλλα απο την ανεση του καναπε τους, κι επειδη ενα μπορει και να κουραζεται να γαβγιζει πηραμε κι αλλο ενα να ενισχυει το πρωτο...
Και επειδη δε μπορουσαμε να αποφασισουμε ποια ρατσα ειναι καλη και κανει για το σπιτι πηραμε δυο φατσες που λιγο πολυ εχουν παρει απο πολλες και διαφορετικες φυλες τα γονιδια τους!!!! Και πολυ γελαω με αυτους που επιμενουν να θελουν μικροσωμο για να χωραει στο διαμερισμα, οταν βλεπω το Bailey που εχει φτασει αισιως τα 37 κιλα να μη κουναει απ το μαξιλαρι του και το συγκρινω με το τζακ ρασελ ενος γνωστου μου που δεν εβαζε πωπο κατω και αναπηδουσε στον αερα και απο καναπε σε καναπε με ταχυτητα που ξεπερνουσε το φως του ηλιου και τη δικη μου υπομονη....

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 14 Φεβ 2018, 01:31

lau2: lau2: lau2: πες τα βρε Δάφνη!!!

Έχω πάει τις προάλλες στο pet shop ενός πολύ καλού φίλου να πάρω ''εφόδια'' και ως συνήθως αράζω και λίγο... μπαίνει κυρία ''να κάνει μια ερώτηση'' κι αρχίζει : ''θέλω να πάρω ένα σκυλάκι και μου αρέσουν πολύ τα τζακ ράσελ και τα μπιγκλ γιατί μου είπανε ότι είναι πολύ έξυπνα και μαθαίνουν γρήγορα και θέλω να είναι μικρό γιατί θα είναι μέσα σε διαμέρισμα και θέλω να μην κάνει ζημιές και να μην αφήνει πολύ τρίχα ... εσύ ποιο απ' τα δυο λες να πάρω και που θα βρω;''
Κοιταγόμαστε για λίγο με το φιλαράκι σε στυλ ''από πού ν' αρχίσω τώρα;;;'' και αμέσως αρχίζουμε να προσπαθούμε να τις εξηγήσουμε ότι και τα δύο αυτά είναι σκυλάκια με πολύυυ ενέργεια και χρειάζονται πολλήηη βόλτα και παιχνίδι και δραστηριότητες μέσα στη μέρα κάθε μέρα για να εκτονώνονται επαρκώς και μόνο έτσι έχει πιθανότητες να αποφύγει τις ζημιές και ότι δεν μπορούν να μένουν πολλές ώρες μόνα τους στο σπίτι και... και... και... και καταλήγουμε στο ότι πιο πολλές πιθανότητες έχει να βρει ένα ημίαιμο αδεσποτάκι που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της και την παραπέμπουμε σε φιλοζωική της περιοχής... Λέει ευχαριστώ και φεύγει ψιλοζαλισμένη και εμφανώς πιο προβληματισμένη απ' ό,τι ήρθε wink:
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

psipsa
Beagle
Όνομα: δαφνη
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από psipsa » 16 Φεβ 2018, 10:16

εγω παλι τζακ ρασελ δεν θα αντεχα με τιποτα.. αυτο δεν ειναι το σκυλι που επαιζε στη μασκα την ταινια;;; πιο πολυ με δαιμονα της τασμανιας μου μοιαζει παρα με σκυλο αυτο το πραγμα... Δε θα το ξεχασω αυτο το δαιμονιο του γειτονα οποτε πηγαινα στο σπιτι τους επανωκατω σαν τη σουστα ητανε και ουτε δευτερολεπτο ησυχιας.. Και μια φιλη που εχει ενα το τι ζημια μαζευει δε λεγεται... αλλα η νοοτροπια αυτη θελω μικροσωμο για μεσα στο σπιτι με τρελαινει.. Απανταω κι εγω σε κανενα σχολιο στο φεις και βρισκω το μπελα μου... τι χαζη με λενε τι ασχετη δεν περιγραφεται.... αλλα εγω εκει βραχος να επιμενω να τους αλλαξω λιιιιγο το σεναριο μπας και δουν το φως το αληθινο. Ειναι και το αλλο το...θελω κουταβι για να μαθει. Εγω σας μιλαω ειλικρινα τον βρηκα το μουντρουχο μου κουταβι και τον λυπηθηκα που τον ειχαν στο στρατοπεδο και τον πηρα αλλιως δεν υπαρχει καλυτερο απο ενα ενηλικο σκυλι που αναγνωριζει το οτι το εσωσες απο την καταρα του αδεσποτου. Ο προηγουμενος μας σκυλακος ηταν ετσι ο Σνουπυ. Ηρθε μια μερα στην περιοχη μας και τον ταιζαν ο ενας κι ο αλλος μεχριπου τον πετυχε η κορη μου που δεν ειναι ενα κανονικο παιδι αλλα η κορη του Μογλη οπως την ονομαζα, Επεστρεφε απ το σχολειο και την ακολουθουσαν γατες και σκυλοι. Αυτη ευθυνεται για τις περισσοτερες γατες του σπιτιου μας αυτη μας εφερε και το Σνουπυ. Τον ταισαμε τον ποτισαμε και του βαλαμε κατ αρχην ενα σπιτακι στη βεραντα της κουζινας γιατι στο σπιτι ΔΕΝ εμπαινε με τιποτα. Κυριος οιδε τι ειχαν δει τα ματακια του. Μεχρι με το ζορι τον εβαζαν μεσα τα παιδια οταν εβρεχε γιατι ο Σνουπυ φοβοταν τη βροχη. Μια ωραια ημερα καποιος μας χτυπησε την πορτα. Ανοιξαμε και τι να δουμε, ο Σνουπυ να μπαινει εντρομος μεσα, Ποτε δε θα μαθω το πως αλλαξε η σκεψη του αλλα απο τοτε και μεχρι τελους ο Σνουπυ χτυπαγε την πορτα και εμπαινε μεσα, Ποτε δε μας πειραξε το παραμικρο ποτε δεν ενοχλησε τιποτα και κανεναν. Οταν ηρθε σε μας πρεπει να ηταν ηδη 4-5 ετων και εζησε μαζι μας πεντε υπεροχα χρονια. Δεν προλαβε να φυγει απο γερατια αλλα απο μαρασμο. Οτι και να μου πει κανεις εγω αυτο ξερω, απο μαρασμο. Βλεπετε μαζι με αυτον φιλη αγαπημενη ηταν και μια αλλη σκυλιτσα που του εμοιαζε, αδερφια ισως; ποιος ξερει. Αυτη την ειχε μαζεψει μια αλλη γειτονισσα αλλα δεν ηθελε να μενει μεσα η σκυλιτσα ηταν παρα πολυ ανεξαρτητη, Καθε μερα ερχοταν εξω απ το σπιτι και καλουσε το Σνουπυ χαλαγε τον κοσμο να βγει εξω εκεινος παιζανε μαζι και μετα την αφηνε και γυρναγε σε μας καθε φορα εκεινος. Η σκυλιτσα ομως περναγε τον κεντρικο δρομο και πηγαινε κι απεναντι εξω απο ενα μινι μαρκετ και καθοταν ο Σνουπυ δεν την ακολουθουσε γιατι τον ειχαμρ μαλωσει και δεν περναγε απεναντι, Ηταν πολυ υπακουο το παιδι μας βλεπετε... Μια μερα οπως ειναι φυσικο τη χτυπησε αυτοκινητο, δεν την προλαβαν να τη σωσουν. Ο δικος μας την ακουσε στα σιγουρα και οταν βγηκε την εψαξε και μαλλον καταλαβε. Αυτο ηταν επαψε να τρωει τον πηγα σε πεντε κτηνιατρους του εκανα οοοολες τις εξετασεις που μας ειπαν και γιατρια δε βρηκαμε, του δοκιμασα τα παντα σε τροφη και καταληξαμε να του μαγειρευω κοτοπουλο ψητο γιατι το βραστο δεν το ηθελε και σκετο του το ταιζα. Πεθανε πεντε μηνες αργοτερα. Και απαρηγορητοι μετα απο δυο μηνες αφου μας φαινονταν αδειο το σπιτι υιοθετησαμε την Τουλουζ....
Και επειδη θυμηθηκα και μοιραστηκα μαζι σας αυτη την ιστορια μας δειτε το αγγελακι μου που ειναι εκει πανω πια και παιζει με την αγαπημενη του σκυλιτσα.. που ομορφηνε τη ζωη μας για οσο ηταν μαζι μας και που σαν ενηλικο σκυλι μας εδωσε μονο χαρες και καμια στενοχωρια παρα μονο την τελευταια γιατι δεν καταφεραμε να τον σωσουμε,... Ιδου ο Σνουπυ ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Φεβ 2018, 17:52

Δάφνη μου σ΄ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες αυτήν την υπέροχη εμπειρία ζωής μαζί μας.
Να τον θυμάστε και να τον αγαπάτε πάντα, ήταν ένα υπέροχο σκυλάκι.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”