Υιοθέτηση Λαμπραντορ

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Anestis_Thess
Puppy
Όνομα: Anestis

Υιοθέτηση Λαμπραντορ

Δημοσίευση από Anestis_Thess » 02 Δεκ 2018, 23:26

Καλησπερα στην κοινοτητα ειμαι καινουργιος.

Παλιοτερα ειχα κοκερ και μικρος ειχαμε σαν οικογενεια λυκοσκυλο.

Τωρα οντας στα 33 και πατερας 2 παιδιων εχω μια φιλη οπου ζευγαρωσε το λαμπραντορ της με αλλο λαμπραντορ εκανε 7 μικρα της εμεινε ενα και μου λεει εαν το θελω μου το χαριζει. Ειναι 3 μηνων εμβολιασμενο μαυρο.

Ζω σε διαμερισμα 80 τ.μ και εχω 2 παιδακια 2 και 4 χρονων. προς το παρων δεν δουλευω οποτε θα εχω χρονο για το κουταβι αρκετο.

Διαβασα πολλες αποψεις καποιοι λενε για μια βολτα καθημερινα καποιοι μιλανε για κατι 3ωρα τρεξιματος. Προσωπικα μπορω να του αφιερωνω πρωι και απογευμα χρονο και τα παιδια ολο το απογευμα καθως θα ειναι σπιτι και υποθερω οτι θα θελουν να παιζουνε μαζι του συνεχεια.
απο τον ιανουριο θα λειπουμε απο το σπιτι 08:30-17:30 ολοι μας οποτε δεν ξερω κατα το ποσο θα μπορει να μεινει μονο του.

καθημερινη βολτα θα το πηγαινω και εαν δεν ειναι καθε μερα θα ειναι μια καθε δυο μερες λογω υποχρεωσεων, ειναι αρκετο γι αυτο το σκυλο?
Θα ηθελα τη γνωμη ατομων που εχουν τον σκυγκεκριμενο σκυλο καθως δεν ειχα ποτε μου τετοια ρατσα ουτε και καποιος γνωστος μου ειχε.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω εαν μαδανε πολυ και τι πρεπει να προσεξω πριν τον παρω, εννοω επανω του στο σωμα του η στη συμπεριφορα του.
Ευχαριστω πολυ!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Υιοθέτηση Λαμπραντορ

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Δεκ 2018, 22:26

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Ανέστη!

Το ότι αυτό το διάστημα έχεις πολύ χρόνο είναι πολύ ευεργετικό, γιατί θα είναι πιο εύκολο να δώσεις στο κουταβάκι σου τις βάσεις για την συμβίωσή σας και όπως συμβαίνει και σε όλα τα άλλα θέματα, έτσι και με το σκυλάκι, η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

Βέβαια όπως και τα μωρά έτσι και τα κουταβάκια που βρίσκονται στο πρώτο διάστημα της ζωής τους, έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από παιχνίδι και εκτόνωση, καθώς και από κοινωνικοποίηση, δηλαδή επαφή με άλλα συνομήλικα (και όχι μόνο...) σκυλάκια, ώστε να εκτονώνουν την ενέργειά τους και να είναι στο σπίτι πιο ήρεμα και πιο υπάκουα.

Το ότι θα πρέπει από τον Ιανουάριο και μετά να λείπετε από το σπίτι όλοι για κάποιες ώρες, είναι κάτι που αντιμετωπίζεται, αφού όλοι όσοι έχουμε σκυλιά, αναγκαστικά πηγαίνουμε στις δουλειές μας και τα σκυλιά μαθαίνουν σε αυτό το πρόγραμμα...
Βέβαια θα πρέπει να το προετοιμάσεις λίγο, δηλαδή να μην το αφήσετε ξαφνικά μια μέρα μόνο του για 10 ώρες, γιατί είναι επόμενο να αντιδράσει σε μια τέτοια απουσία, επειδή θα νομίζει ότι το εγκαταλείψατε και θα τρομάξει. Θα πρέπει να το συνηθίσετε σταδιακά...
Την πρώτη φορά θα το αφήσεις μόνο του 10 λεπτά, ακόμα και να κλάψει δεν θα είναι παράξενο, όταν θα επιστρέψεις θα του δώσεις μια λιχουδιά και θα το χαϊδέψεις, την επόμενη θα το κάνεις τέταρτο, μετά μισή ώρα κ.ο.κ. μέχρι να φθάσει σε ένα σημείο να εξοικιωθεί με την απουσία σας και να σας περιμένει χωρίς να στεναχωριέται, επειδή θα ξέρει ότι θα επιστρέψετε.

Σχετικά με την βόλτα, θα πρέπει τουλάχιστον μια φορά την μέρα να βγαίνει, επειδή όπως σου είπα και παραπάνω, αυτό θα το βοηθάει στην εκτόνωση, που είναι πολλή σημαντική στα κουταβάκια.

Το θέμα της τρίχας είναι κάτι που δεν γίνεται να αποφύγεις όταν έχεις σκυλί. Μειώνεται όμως στο ελάχιστο, εάν του δίνεις μια σωστή διατροφή και το συνηθίσεις από μικρό να κάθεται να το βουρτσίζεις για πέντε λεπτά μια φορά την μέρα, τις αποχές που μαδάει περισσότερο και δύο με τρεις φορές την εβδομάδα τον υπόλοιπο καιρό.

Κάνοντας μια αναζήτηση στις σελίδες του forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με οποιαδήποτε απορία μπορεί να έχεις σαν νέος σκυλομπαμπάς και φυσικά είμαστε και εμείς πάντα εδώ για να βοηθήσουμε με την εμπειρία μας ακόμα περισσότερο...

Αυτό που πρέπει να προσέξεις από την αρχή είναι το ότι πρέπει να είσαι και εσύ και η γυναίκα σου σταθεροί σε αυτά που ζητάτε από το σκυλάκι σας. Για παράδειγμα αν δεν θέλεις να ανεβαίνει στο κρεβάτι ή στον καναπέ δεν θα πρέπει να το αφήσεις να ανέβει ποτέ και να είσαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα το καταλάβει και θα το δεχτεί. Αν όμως την μια φορά που στον καναπέ έχεις ριχτάρι, το αφήνεις και ανεβαίνει και την επόμενη που δεν έχεις ριχτάρι δεν το αφήνεις, τότε το σκυλάκι μπερδεύεται και είναι πολύ πιο δύσκολο να καταλάβει τι ζητάς από αυτό.

Να θυμάσαι επίσης, ότι το κουταβάκι δεν το χτυπάμε ποτέ, δεν χρησιμοποιούμε βία σε καμία περίπτωση, είναι ένα μωρό και χρειάζεται στην αρχή υπομονή, επιμονή και αμέριστη αγάπη και πίστεψέ με θα στην ανταποδώσει με πολλαπλάσια λατρεία και αφοσίωση σε ολόκληρη την ζωή του.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”