ΣΚΥΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Re: ΣΚΥΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ

Δημοσίευση από Marga » 07 Μαρ 2009, 14:27

απαντησε σε καποιες ερωτησεις ακομα αν θες, για να σου προτεινουμε καλυτερες λυσεις th:

1.αν χρειαστει εχεις τη δυνατοτητα να συμβουλευτεις εκπαιδευτη?
2.σε ενδιαφερει να τα πηγαινει καλα με τα παιδια?
3.εχεις χρονο για πολλες βολτες ή προτιμας κατι πιο ηρεμο?

Άβαταρ μέλους

Topic author
and9reas
Akita

Δημοσίευση από and9reas » 07 Μαρ 2009, 14:30

Marga έγραψε:απαντησε σε καποιες ερωτησεις ακομα αν θες, για να σου προτεινουμε καλυτερες λυσεις th:

1.αν χρειαστει εχεις τη δυνατοτητα να συμβουλευτεις εκπαιδευτη?
2.σε ενδιαφερει να τα πηγαινει καλα με τα παιδια?
3.εχεις χρονο για πολλες βολτες ή προτιμας κατι πιο ηρεμο?
1.ναι θα μπορούσα να πάρω την δυνατότητα να συμβουλευτώ εκπαυδευτή
2.Οχι δεν μεν ενδιαφέρει να πηγαίνει καλά με τα παιδία (γιατι ακόμα δεν έχω)
3. ναι έχω και χρόνο για βόλτες
Το σκύλο και το παιδί σου όπως το μάθεις

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 07 Μαρ 2009, 14:36

Γερμανικος Ποιμενικος, Ροτβαιλερ και Μπουλμαστιφ th:
μεγαλοσωμα σκυλια, με εμφυτο το ενστικτο της φυλαξης, και με καλους εκτροφεις στην Ελλαδα
απο τα 3 το πρωτο εχει τη μεγαλυτερη διαθεση για βολτες, και το τελευταιο τη λιγοτερη

Άβαταρ μέλους

Nell80
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nell80 » 07 Μαρ 2009, 14:37

Εγω πιστευω πως ολα ειναι σχετικα!!!Αναλογα τον σκυλο και οχι την ρατσα του.Ειχαμε πιτ μπουλ θυληκο που δεν αφηνε ανθρωπο να πλησιασει αλλα την ιδια στιμγη το αρσενικο παρακαλουσε να μπεις σην αυλη και να παιξεις μαζι του :bl !
Και ειχαμε και εναν σπορο 20 ποντους απο το εδαφος και ειχε δαγκωσει πολυ κοσμο που πηγαινε να πλησιασει τον μπαμπα μου!!!
Ολα μεγαλωμενα το ιδιο με αγαπη και χωρις βια !!!Αλλα το μικρο ειχε τρελα με τον μπαμπα μου. Να φανταστεις οταν δεν ηταν ο ιδιος παρων για να τον φυλαει, προσεχε τα παπουτσια, το σακακι του...φυλακας με ολη τη σημασια της λεξης!!!
ANNA

Άβαταρ μέλους

Topic author
and9reas
Akita

Δημοσίευση από and9reas » 07 Μαρ 2009, 14:50

Marga έγραψε:Γερμανικος Ποιμενικος, Ροτβαιλερ και Μπουλμαστιφ th:
μεγαλοσωμα σκυλια, με εμφυτο το ενστικτο της φυλαξης, και με καλους εκτροφεις στην Ελλαδα
απο τα 3 το πρωτο εχει τη μεγαλυτερη διαθεση για βολτες, και το τελευταιο τη λιγοτερη
presa canarios,boxer, akita, staffordshire terrier, doberman...δεν είναι καλές επιλογές :?: :-| παρεπιπτώντος επειδή αναφέρες το εμφυτό ενστικτο της φύλαξης το πιστεύεις?? γιατί κάποιοί πιστεύουν οτι δεν γενίουνται φύλακες αλλά εσυ τους κάνεις μεσα απο την εκπαίδευση...

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 07 Μαρ 2009, 15:03

τα Πρεσα τα θεωρω πιο δυσκολα απο αυτα που σου ανεφερα + οτι δε ξερω αν υπαρχουν σωστοι εκτροφεις στην Ελλαδα
τα Μποξερ ειναι μεν φυλακες αλλα.. αρκετα κοινωνικα σκυλια θεωρω οτι γι αυτο που θες οι αλλες λυσεις ειναι καλυτερες
Ακιτα.. ναι ειναι φυλακες κ αυτα αλλα δε γνωριζω κατα ποσο κανουν για σωματοφυλακη. αν θα σε υπερασπιστουν δηλ. ή θα περιοριστουν στο γαυγισμα
τα Αμσταφ τα ξεχασα, πολυ καλη επιλογη οπως και τα Πιτ(μοιαζουν αρκετα αυτες οι 2 ρατσες). εχε υπ οψη σου ομως οτι ειναι πιο πολυ φυλακες ανθρωπων, οχι τοσο χωρου κι ειναι πιο μικροσωμα απο τα αλλα
τα Ντοπερμαν... προσωπικα δε θα τα επελεγα γιατι δε ξερω αν θα τα καταφερνα με την εκπαιδευση τους

Ναι, το πιστευω απολυτα. th: Οι φυλες που σου ανεφερα, και περισσοτερο τα Μπουλ. και τα Ροτ., αν προερχονται απο αξιοπιστο μερος(Καλο εκτροφειο) δε χρειαζονται αγριεματα και ειδικη εκπαιδευση :nop: αυτο που θελουν ειναι σωστη κοινωνικοποιηση για να μην αγριευουν εκει που δε χρειαζεται.
Αλλωστε η εμφανιση τους και μονο, λειτουργει αποτρεπτικα

Άβαταρ μέλους

Topic author
and9reas
Akita

Δημοσίευση από and9reas » 07 Μαρ 2009, 15:10

Marga έγραψε:τα Πρεσα τα θεωρω πιο δυσκολα απο αυτα που σου ανεφερα + οτι δε ξερω αν υπαρχουν σωστοι εκτροφεις στην Ελλαδα
τα Μποξερ ειναι μεν φυλακες αλλα.. αρκετα κοινωνικα σκυλια θεωρω οτι γι αυτο που θες οι αλλες λυσεις ειναι καλυτερες
Ακιτα.. ναι ειναι φυλακες κ αυτα αλλα δε γνωριζω κατα ποσο κανουν για σωματοφυλακη. αν θα σε υπερασπιστουν δηλ. ή θα περιοριστουν στο γαυγισμα
τα Αμσταφ τα ξεχασα, πολυ καλη επιλογη οπως και τα Πιτ(μοιαζουν αρκετα αυτες οι 2 ρατσες). εχε υπ οψη σου ομως οτι ειναι πιο πολυ φυλακες ανθρωπων, οχι τοσο χωρου κι ειναι πιο μικροσωμα απο τα αλλα
τα Ντοπερμαν... προσωπικα δε θα τα επελεγα γιατι δε ξερω αν θα τα καταφερνα με την εκπαιδευση τους

Ναι, το πιστευω απολυτα. th: Οι φυλες που σου ανεφερα, και περισσοτερο τα Μπουλ. και τα Ροτ., αν προερχονται απο αξιοπιστο μερος(Καλο εκτροφειο) δε χρειαζονται αγριεματα και ειδικη εκπαιδευση :nop: αυτο που θελουν ειναι σωστη κοινωνικοποιηση για να μην αγριευουν εκει που δε χρειαζεται.
Αλλωστε η εμφανιση τους και μονο, λειτουργει αποτρεπτικα
ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σου... th: με βοήθησες πολυ

Άβαταρ μέλους

omarock
Bullmastiff
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από omarock » 07 Μαρ 2009, 15:30

Εγω δυο φορες ειπα την γνωμη μου και εφαγα κοκκινη καρτα,εδω ειναι καλυτερα ειναι να απαντανε club members,moderatoren,κ.τ.λ. δηλαδη η "αδεσποτακι"η "Μικρο σκυλακι"γιατι αυτα με την χοντρη αλυσιδα ειναι ολα κακα σκυλια.Και δεν ειναι καλα να εχεις τετοιο η να το προωθεις.Και αν λεω ψεμματα ας με διαψευσει ο Admin,εβαλα καποτε μια φωτο στην ιδια ερωτηση με το σχολιο "Αυτο σου κανει? και μου ειπε μην πουλας σκυλια,τωρα τι να γραψω?Αν Γραψω παρε Φιλα θα μου πει πουλας τα σκυλια σου.

Άβαταρ μέλους

Woo
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Woo » 07 Μαρ 2009, 15:35

Πιστεύω ότι καποιος που θέλει να πάρει σκύλο μόνο για φύλακα , καλύτερα
να μην πάρει καθολου και να βάλει συναγερμό..

(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν , μιλάω γενικά )

Προτάσεις για σκυλιά κατάλληλα έγινα απο την Μαργαρίτα (Marga).

Αυτά. :mrgreen:

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 07 Μαρ 2009, 15:43

Mην λέει ο καθένας τα παραπονα του και ούτε να αρχίζει γκρίνιες.
Θα διαφωνίσω με πολλά από όσα έχουν ειπωθεί....
Τα φίλα δεν είναι τα μόνα σκυλιά που είναι φύλακες...
Τα μπόξερ είναι πολύ καλοί φύλακες και αρκετά κοινωνικά επίσης....από τις πιο δελεαστικές προτάσεις πιστεύω.(Μαργαρίτα μην κρίνεις από τον δικό μου που ειναι μόνο κοινωνικος)

Και τα γερμανικά ποιμενικά επίσης....
Με έναν εκπαιδευτή καλό στο πλευρό σου και με δικό σου χρόνο και ασχολία θα έχεις έναν πολύ καλό σύντροφο έτοιμο να σε προστατεύσει χωρίς να του κάνεις εκπαίδευση φύλαξης....
Να μην το έχεις δεμένο ποτέ επίσης !!!!!!!!!!
Και ΠΟΤΕ από πετ σοπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”