ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΑΤΣΑΣ

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
MARIA HRO EYA
Puppy
Όνομα: MARIA

ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΑΤΣΑΣ

Δημοσίευση από MARIA HRO EYA » 12 Μάιος 2013, 14:11

ΓΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΑΤΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ... ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 3ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ 1ΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΚΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑ Κ ΛΙΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΥΛΑΚΑΣ ΘΑ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ....

Παρακαλούμε χρησιμοποιείστε πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστούμε :)

Άβαταρ μέλους

vikitz82
Bullmastiff
Όνομα: viki

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΑΤΣΑΣ

Δημοσίευση από vikitz82 » 12 Μάιος 2013, 15:32

Φιλοι Ελληνες Φιλόζωοι τα σκυλια απαγορευονται απο το νομο να μενουν στις βεράντες.. σε ενα λαμπραντορ κουταβι πρεπει να ειστε και εσεις ανεκτικοι μαζι του γιατι αμα μεινει και πολλες ωρες μονο του μεσα στο σπιτι θα τις κανει τις ζημιες του..επισης το κουταβι δεν μπορει απο πριν να ανεχετε τα παιδια, , οποτε ειναι δικη σας ευθυνη να προσεχετε τα παιδια πως θα φερονται στο κουταβι..σε μας λειπει η παιδεια και οχι στα κουταβια..ολα τα σκυλια του κοσμου ανεξαρτητως ρατσα ή μη καλα ειναι και ιδανικα, αρκει να τα θελουμε πραγματικα και να ειμαστε ετοιμοι και δεκτικοι να αντιμετωπισουμε και ολες τις δυσκολιες ..το εχω ξαναπει αλλα θα το ξαναπω τα σκυλακια δεν αεριζονται στα μπαλκονια αλλα στη βολτα..

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 13 Μάιος 2013, 09:20

Τα λαμπραντόρ είναι υπέροχα σκυλιά!
Αλλά θα πω αυτό που είπε η φίλη παραπάνω. Εχουμε απέναντι ακριβώς από το μπαλκόνι μας μια οικογένεια που έχει λαμπραντόρ (με διασταύρωση λύκου) και το κακόμοιρο είναι όλη ημέρα στο μπαλκόνι. Και μπαίνει μέσα στο σπίτι μόνο όταν είναι για να βγει τις βόλτες του. Είναι ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Δεν ακούγεται καθόλου, ούτε ενοχλεί κανέναν, αλλά είναι ένα σκυλί φάντασμα και σαφώς δεν ανήκει στην οικογένεια, αφού αυτή του έχει μονίμως κλειστή την πόρτα του σπιτιού.

Εγώ που το βλέπω, το λυπάμαι. Με τι καρδιά θα το έχεις έξω; Μήπως εάν διάλεγες ένα μικρότερο σε μέγεθος σκυλάκι και μπορούσες να το έχεις μαζί σου εντός σπιτιού, να ήταν καλύτερα;
Και μία μικρή επισήμανση: Τα περισσότερα σκυλιά προστατεύουν την οικογένεια που ανήκουν ακριβώς επειδή είναι μέλη της οικογένειας. Εμένα η Μπαλλού, που είναι μία ημίαιμη σκυλίτσα 7 κιλών, πριν λίγες ημέρες που άπλωσε "ξένος" το χέρι του για να χαϊδέψει τον ανηψιό μου (4 ετών) του γαύγισε και μπήκε ανάμεσα στο παιδί και τον ξένο και δεν τον άφησε να τον χαϊδέψει.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Μάρσα
Saint Bernard
Όνομα: Μαρία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάρσα » 06 Ιούλ 2013, 10:22

Νομίζω πως δεν έχει σχέση η ράτσα, αλλά το πως θα το μεγαλώσεις εσύ το κουτάβι. Αν μεγαλώσει ένα κουτάβι, ανεξαρτήτου ράτσας, μέσα σ' ένα σπίτι με παιδιά τότε θα μάθει να τα αγαπάει αρκεί να του μεταδώσετε εσείς αυτήν την "ενέργεια" και βέβαια να μάθετε στα παιδιά να μην πειράζουν τα σκυλιά. Γιατί όσο και να τ' αγαπάει, αν ένα παιδί του τραβάει την ουρά με δύναμη, ή τα μουστάκια ή το χτυπάει... Πόσο ν' αντέξει το κακόμοιρο; Μια, δυο, τρεις, απ' τον πόνο και μόνο θ' αμυνθεί.
Προσωπικά, πάντα προτιμούσα και είχα ιδιαίτερη αδυναμία στα ημίαιμα, αυτή η προτίμηση όμως δεν ακυρώνει την αγάπη μου για όλα τα σκυλιά.
Μαρία
Αν θέλετε να δείτε περισσότερα για την Μάρσα : http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=76&t=36056 και Τα ΣκυλοΝέα Της Μάρσας

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 08 Ιούλ 2013, 09:15

Ημίαιμα ή ράτσα δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Όλα είναι ψυχούλες! Είμαι αντίθετη στο να μένει συνέχεια στο μπαλκόνι. Εκεί θα βγει για παιχνίδι ή για να χαζέψει κάτω στο δρόμο αν θελήσει. Εμένα ο δικός μου μπαινοβγαίνει σπίτι-βεράντα όποτε θέλει. Τα σκυλιά ανήκουν σε αγέλη, κατ' επέκταση στην οικογένεια τους. Πρέπει όσο είναι κουτάβι να κοινωνικοποιηθεί και να το μάθετε να συνυπάρχει με παιδιά. Εννοείται ότι και τα παιδιά θα μάθουν να συνυπάρχουν μαζί του, να το σέβονται και να μην το ενοχλούν. Το τελευταίο το λέω γιατί και τα σκυλιά όπως κι εμείς οι άνθρωποι θέλουν τον χρόνο τους να χαλαρώσουν ή να κοιμηθούν. Κοινώς να μείνουν μόνα τους στο χώρο τους. Όσο για το μέγεθος εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Μεγαλόσωμο ή μικρόσωμο. Πάντως τα λαμπραντόρ είναι πολύ καλά σκυλιά!

Άβαταρ μέλους

Μάρσα
Saint Bernard
Όνομα: Μαρία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάρσα » 08 Ιούλ 2013, 15:34

Κι η Μάρσα μέσα - έξω είναι όλη την ώρα. Ελεύθερη σ' όλο το σπίτι.
Μαρία
Αν θέλετε να δείτε περισσότερα για την Μάρσα : http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=76&t=36056 και Τα ΣκυλοΝέα Της Μάρσας

Άβαταρ μέλους

Κατερίνα Χαραπά
Puppy
Όνομα: Κατερίνα

Δημοσίευση από Κατερίνα Χαραπά » 19 Αύγ 2013, 13:19

Οι ειδικοί τα φώτα σας!!!!!!!!!!Είμαι φοιτήτρια και θέλω να πάρω κάποιο σκύλο ο οποίος να είναι πολύ καλός φύλακας και προστάτης.Οι περισσότεροι μου προτείνουν γερμανικό ποιμενικό,ντόπερμαν ή ροτβάιλερ.Εσείς τί θα μου προτείνατε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 19 Αύγ 2013, 14:27

Και οι τρεις αυτές ράτσες γίνονται καλοί φύλακες. Εγώ έχω μία αδυναμία στον γερμανικό ποιμενικό. Εξαρτάται βέβαια τι αρέσει περισσότερο σε σένα. Επίσης υπάρχει και το cane corso που λένε ότι γίνεται εξαιρετικός φύλακας.

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 19 Αύγ 2013, 15:51

Κατερίνα Χαραπά έγραψε:Οι ειδικοί τα φώτα σας!!!!!!!!!!Είμαι φοιτήτρια και θέλω να πάρω κάποιο σκύλο ο οποίος να είναι πολύ καλός φύλακας και προστάτης.Οι περισσότεροι μου προτείνουν γερμανικό ποιμενικό,ντόπερμαν ή ροτβάιλερ.Εσείς τί θα μου προτείνατε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Κάτι άσχετο :wshl ξέρεις ότι για να γίνει ο σκύλος φύλακας θέλει ειδική εκπαίδευση, η οποία είναι και πολύ ακριβή ;Για να ξέρεις γαυγίζω και ορμώ σε όποιον βλέπω δεν είναι φύλαξη th: Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα αν θέλεις σκύλο για φύλαξη να πάρεις ενήλικο εκπαιδευμένο, θα είναι πιο ακριβός, αλλά δεν θα χρειαστεί να κάθεσαι να ψάχνεις να βρεις εκπαιδευτές, κτλ.

Υ.Σ Ανεξαρτήτως τι θα αποφασίσεις, καθαρόαιμο σκύλο παίρνουμε μόνο από Σωστό και Υπεύθυνο Εκτροφέα (bs) cc1:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”