Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Kurdish Kangal

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Forum rules
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
mikem1st

Re: Kurdish Kangal

Postby mikem1st » 25 Oct 2013, 14:14

Χρήστο,σε συμβουλεύω να ψαξεις λίγο παραπάνω τα χαρακτηριστικά των Kangal και των ποιμενικών Καυκάσου!
Μιλάς για αρσενικά που σε αυτές τις ράτσες εκτος απο τεράστια σωματική δύναμη είναι και ιδιαίτερα κυριαρχικά -ειδικά απέναντι σε μικρά παιδιά και άλλους σκύλους που λες πως έχεις-οπότε ίσως πρέπει να το σκεφτείς και να πας σε καθαρόαιμο αλλά πιο ήπιο?

XriStak0S
Beagle
Όνομα: Χρήστος
Φύλο: Άρρεν

Postby XriStak0S » 25 Oct 2013, 14:23

Ποιες αλλες φυλες μου προτεινεις εσυ φιλε Μιχάλη για την εργασία που το θέλω εγώ? Πολυ ευχαριστως να ακουσω τις συμβουλες σας αν και μπορω να πω οτι γνωριζω ηδη πολλα πραγματα και για τις 2 φυλες καθως εχω μιλησει με καποιους εκτροφεις αλλα και ιδιοκτητες και των 2 φυλων! Δυστυχως το μονο αρνητικο ειναι οτι αν και ειχα επαφη μονο με καυκασια και οχι με κανγκαλ δεν εχω καταφερει να παρευρεθω και σε καποια εκθεση λογω της δουλειας μου.

mikem1st

Postby mikem1st » 25 Oct 2013, 14:46

Xρήστο καταρχήν διατηρώ επιφυλάξεις αν ειναι ή όχι αναγωρισμένη ράτσα το Kangal. Ισως ναι αλλά σαν Anatolian Shepherd Dog !Ψάξτο λιγάκι...
Εχω μιλήσει και εγώ με εκτροφείς Καυκασιανών και είναι σιγουρο αυτό που σου έγραψα παραπάνω.Εκτός αυτού,μην προσπαθήσεις να βγαλεις συμπερασμα για την ράτσα βλεποντας σε εκθέσεις μερικά σκυλιά,γιατί απλά εκεί θα δεις την μορφολογία και έναν σχετικά ήπιο έως πολύ ήπιο χαρακτήρα εκθεσιακών σκύλων ,που έχουν εκπαιδευθεί και κοινωνικοποιηθεί όσο γίνετε και κατά συνέπεια θα απέχουν πολύ από το ταμπεραμέντο του δικού σου σκύλου ...
Τώρα όσον αφορά ράτσες σκύλων που θα σε κάλυπταν για φύλαξη κοπαδιού και χώρου (sheppard dogs),είναι πάρα πολλές μια και σχεδόν κάθε χώρα έχει τον δικό της ποιμενικό ξεκινώντας από τον δικό μας Ελληνικό ποιμενικό που είναι φανταστικό σκυλί-ειδικά το βαρέως τύπου!

Sweetgirl
Great Dane
Φύλο: Θήλυ

Postby Sweetgirl » 25 Oct 2013, 16:43

Απ´την fci δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή ακόμα

XriStak0S
Beagle
Όνομα: Χρήστος

Postby XriStak0S » 25 Oct 2013, 17:46

Εκπληκτικός σκύλος ο Ελληνικός Ποιμενικός. Είχε 2 παλαιότερα ο συγχωρεμένος ο παππούς μου που τους πήρε από τον Αρκτουρο αν έχετε ακουστά. Εγώ δεν έχω δουλέψει μαζί τους προσωπικά να πω την αληθεια απλως τους εχω ζησει λιγο και μπορώ να πω οτι κανουν απιστευτη εργασια. Τωρα οσον αφορα τα παραπανω που αναφερεις Μιχαλη θα συμφωνησω. Ο Καυκασιος πραγματικα ειναι πολυ ιδιαιτερος σκυλος και απαιτει και ιδιαιτερο χειρισμο. Ναι μεν φοβερος στα καθηκοντα που του ανατιθενται για εργασια αλλα ουσιαστικα ειναι σαν να εχεις στην κατοχη σου ενα οπλο που δεν ξερεις ποτε και αν θα εκπυρσοκροτησει. Μεσα στα θετικα ειναι οτι εχω αρκετο χρονο για ενασχοληση παραλληλα με τα υπολοιπα ζωακια που εχω. Παντως να αναφερω επισης το γεγονος οτι εχω μιλησει με το αντιστοιχο εκτροφειο για καυκασιους το fivehills και τα εργασιακα τους κουταβια τα δινουν σε πολυ πιο προσιτη τιμη σε σχεση με το kangal.

Tzakos
Great Dane
Όνομα: Manthos

Postby Tzakos » 28 Oct 2013, 20:27

Χρήστο,άλλο το ένα ζώο κι άλλο το άλλο.
Καλός ο Καυκάσιος,αλλά Κανγκάλ,δεν είναι,ούτε πρόκειται να γίνει.
Τα λεφτά που σου ζητάει,για μένα είναι λίγα.Έχε το νού σου μήπως είναι μούφα.

Μιχάλη συμφωνώ με όσα λές,αλλά θεωρώ οτι όσο δύστροπη και να είναι μια ράτσα,αν ασχοληθείς μαζί της,θα έχεις φανταστικό αποτέλεσμα.
Μου αρέσουν τα κυριαρχικά σκυλιά.
Μου αρέσει που έχουν το ταπεραμέντο το δύσκολο,το δύστροπο.
Αν τα φτιάξεις,γίνονται άνθρωποι.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

mikem1st

Postby mikem1st » 29 Oct 2013, 11:03

Συμφωνώ απόλυτα Μάνθο,απλά προυπόθεση είναι πολύς χρόνος και ασχολία με αυτά τα σκυλιά και βέβαια γνώση για τέτοιες φυλές! Αλλιώς η χαρά απόκτησης του δεν κραταει πολύ :(

Return to “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”