ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΤΑ PET SHOPS - TI ΕΙΝΑΙ ΤΑ PUPPY MILLS?

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Re: ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΤΑ PET SHOPS - TI ΕΙΝΑΙ ΤΑ PUPPY MILLS?

Δημοσίευση από nantia86 » 04 Σεπ 2012, 18:50

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 04 Σεπ 2012, 19:01

Πολύ εύκολα απ΄οτι είδες...

Άβαταρ μέλους

niva2gr
Akita
Όνομα: Μαρία

Δημοσίευση από niva2gr » 05 Σεπ 2012, 08:51

Α, χαλαρά! Ακόμα και αν ξέρεις, κλείνεις τα μάτια, ρίχνεις ένα χοντρό φτύσιμο στους γονείς του ζώου σου, πληρώνεις τον έμπορα για να μπορεί να φέρνει και άλλα θύματα και μετά λες το κουταβάκι "αδερφό" σου. Παρεμπιπτόντως και για να είμαι και εντός θέματος, ορίστε και η περιπέτεια με ένα ελληνικότατο puppy mill. Έγινε καταγγελία, έκαναν ντου εθελοντές για να φροντίσουν και να βρουν φιλοξενίες για τα ζώα, όμως η εισαγγελεία είχε πάει διακοπές και ακόμα δεν έχει βγάλει ένταλμα για την κατάσχεση των ζώων. Ως αποτέλεσμα, πήγε κρυφά ο ιδιοκτήτης μιά νύχτα, τα φόρτωσε όλα και μην τον είδατε... Αυτό είναι το λινκ με την υπόθεση και τις φωτογραφίες. https://www.facebook.com/media/set/?set ... 151&type=3 Το μεσημέρι θα ανεβάσω και φωτογραφίες εδώ.

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 05 Σεπ 2012, 10:41

Άβαταρ μέλους

niva2gr
Akita
Όνομα: Μαρία

Δημοσίευση από niva2gr » 05 Σεπ 2012, 10:51

Χρύσα, σωστή! Δεν το είχα δει!

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 05 Σεπ 2012, 11:16

το θεμα ειναι να καταλαβεις καποια στιγμη το λαθος σου!και να φροντισεις και εσυ να μην το ξανακανεις αλλα και να ενημερωσεις και αλλους πανω στο θεμα πετ και παπυμιλς ωστε ο κοσμος που δεν ξερει να μαθει!πιστεψτε με ειναι αρκετοι που δεν ξερουν γιατι δεν διαβαζουν!αλλα το οτι το αποκαλεσε "αδελφο" του συμπαθα με δεν ειναι για κατηγόρια!αλλο το να μην διαιωνιζεις το εγκλημα και αλλο να λατρευεις το ζωο που πηρες και που ειναι προϊον του εγκληματος και δεν φταει σε τιποτα!

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 05 Σεπ 2012, 11:49

Μαράκι μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω λίγο μαζί σου.
Οταν αγαπάς τα ζώα τοσο, τα αγαπάς ολα οχι μόνο το δικό σου.
Ο συγκεκριμένος ήξερε πάρα πολύ καλα, δεν εχει σχέση με εσένα που δεν ήξερες οταν πηρες τον Τζό.
Επίσης αν προσέξεις καλα, σε ενα ξέσπασμα μιλάει για ανθρωπους που πεθαίνουν κι αλλο τα ζώα... λοιπον σε τετοιες περιπτώσεις τα ''αδερφια'' για ΄μενα είναι τρίχες κατσαρές. Κάτσε να εχει μειωμένη ακοή να δείς πως επικαλεστεί την εγγύηση (που ρώταγε συνέχεια ποση πρεπει να είναι), για να πάρει αλλον ''αδερφό''...

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 05 Σεπ 2012, 12:06

Σοφακι να ομολογησω οτι δεν τα εχω διαβασει ολα!ΦΥΣΙΚΑ και εννοειτε οτι ο φιλοοζωος αγαπα ΟΛΑ τα ζωα!και αυτο το περι ανθρωπων ειναι πραγματικα οτι σιχαινομαι!προχτες εξω απο την Τραπεζα στον ηλιο δεμενο σκυλακι στον στυλο.μπαινω μεσα και βαζω φωνη-τινος ειναι το σκυλακι εξω-μου λεει μια γιαγια που με το ζορι περπαταγε -δικο μου ειναι και θα το παρω- την ρωτησα αν μου επιτρεπει να το δεσω λιγο πιο περα στην σκια και ενω γινοταν ολο αυτο πεταγετε τυπος και μου λεει-εδω υπαρχουν ανθρωποι στον ηλιο για τα σκυλια νοιαζεστε?- του λεω-σωστα,εσυ για πες μου τι κανεις για τους ανθρωπους?- μοκο ο τυπος!γι αυτο σου λεω!αλλα απλα ειδα το "αδελφος"και ειλικρινα αυτο δεν με πειραξε!τα υπολοιπα ομολογω δεν προλαβα να τα διαβασω ολα!

Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από nantia86 » 05 Σεπ 2012, 12:07

th: th: th:
αλλο να μην εχεις ιδεα τι εστι ζωο απο πετ-σοπ και να αγοραζεις κι αλλο να εχεις δει αυτη τη φρικη και παρολα αυτα να το κανεις,σα συνειδητη πλεον επιλογη

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 30 Οκτ 2012, 20:55

nantia86 έγραψε:ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”