Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 128 times
Been thanked: 241 times

Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Δημοσίευση από Morgan_A » 01 Σεπ 2007, 17:17

Διαθέτοντας φίλοι μου, 10 λεπτά την ημέρα, μπορούμε να διατηρούμε τον σκύλο μας, πάντα περιποιημένο και ευπαρουσίαστο... sm:)

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες φυλές, οι οποίες χρειάζονται πολύ περισσότερο χρόνο για την σωστή και ολοκληρωμένη περιποίησή τους, αλλά αυτές είναι λίγες και πρόκειται κυρίως για ζώα, τα οποία έχουν πολύ μακρύ τρίχωμα..., ή επίσης και ζώα τα οποία συμμετέχουν τακτικά σε εκθέσεις κλπ.

Στην περίπτωση όμως, που έχουμε ένα σκυλί το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο το τρίχωμά του, ή πολύ μακρύ..., ένα καλό βούρτσισμα μια φορά την ημέρα είναι αρκετό.
Ακόμα νομίζω, ότι θα πρέπει να αναφέρω εδώ, πως στα πολύ κοντότριχα σκυλιά, μπορεί το καθημερινό βούρτσισμα, να μην είναι απαραίτητο..., τουλάχιστον κατά την περίοδο που δεν αλλάζουν τρίχωμα, δηλαδή το περισσότερο διάστημα, εάν λάβουμε υπόψη μας, ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες..., η αλλαγή τριχώματος γίνεται δύο φορές το χρόνο.
Σε αυτά τα σκυλιά, ένα βούρτσισμα μέρα παρά μέρα, είναι υπέρ αρκετό.

Θα πρέπει να φροντίζουμε καθημερινά, να καθαρίζουμε με ένα βρεγμένο βαμβακάκι, ή και με ένα χαρτομάντηλο, τις άκρες των ματιών τους, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε, τα μάτια του σκύλου μας, ακόμα κι΄ αν δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ευασθησία... και μόνο επειδή βρίσκονται συχνά κοντά στο χώμα, στη σκόνη κλπ, είναι φυσικό να δημιουργούν τακτικά, κάποια έκκριση βλεννοειδούς υλικού... Το οποίο, πέραν του ότι φαίνεται αντιαισθητικό... σε όσους δεν έχουν σκυλιά, έχει και την ιδιότητα αν παραμένει εκεί..., να μεταβάλλει το χρώμα του τριχώματος στο σημείο αυτό, προς το πορτοκαλί... και ιδίως σε ανοιχτόχρωμα σκυλιά, φαίνεται έντονα και φυσικά δεν είναι και τόσο όμορφο...

Απαραίτητος είναι επίσης, ο καθημερινός έλεγχος των αυτιών και η περιοχή γύρω από αυτά, γιατί όπως επίσης όλοι γνωρίζουμε, αυτές οι περιοχές είναι οι πλέον ευαίσθητες..., ακόμα και σε ότι αφορά και τα παράσιτα.

Μπορεί βέβαια, να φροντίζουμε να φοράμε στο σκύλο μας αντιπαρασιτικό κολλάρο και ακόμα να συμπληρώνουμε την προστασία του από τα παράσιτα και με άλλους τρόπους..., όπως αμπούλες, σπρέυ κλπ, κλπ, αλλά θα πρέπει να ξέρετε, ότι από προσωπική εμπειρία γνωρίζω, πως αν το σκυλί μας, έρχεται καθημερινά σ΄ επαφή με χώμα και βλάστηση, είναι σύνηθες φαινόμενο, να αρπάξει κάποιο τσιμπούρι..., ακόμα κι΄ αν στην πορεία, λόγω των μέτρων προστασίας που έχουμε λάβει..., δεν καταφέρει να παραμείνει επάνω του και να επιζήσει για πολύ...

Επίσης ένα στεγνό καθάρισμα..., στις πολύ ευαίσθητες... και ιδιαίτερες... περιοχές του, καθώς επίσης και στα πέλματά του, μετά από κάθε βόλτα, θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή συνήθεια, αλλά βέβαια, μπορεί να μην την θεωρείτε όλοι απαραίτητη..., εγώ πάντως, την τηρώ με ευλάβεια...

Για όσους σκύλους πάντως, συνηθίζουν να ανεβαίνουν στους καναπέδες και όχι μόνο..., όπως ο δικός μου για παράδειγμα, είναι μέτρο σωτήριο... σας διαβεβαιώνω.

Μια άλλη λύση είναι, αντί για μωρομάντηλα..., να κάνουμε την καθαριότητά μας, στα ίδια σημεία..., με νεράκι μόνο, το οποίο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και έχει και τα ίδια και ίσως και καλύτερα ευεργετικά αποτελέσματα...

Ένα ψέκασμα με κάποιο σπρέυ, το οποίο προστατεύει από τσιμπήματα από σκνίπες κλπ, τουλάχιστον στις περιοχές του σκύλου μας, οι οποίες δεν είναι καλυμένες με πυκνό τρίχωμα, όπως η μύτη, τα γεννητικά όργανα, η κοιλιά κλπ, λόγω της μεγάλης έξαρσης που έχει το καλαζάρ..., κατά την γνώμη μου, είναι απαραίτητη καθημερινά, όσο ίσως τίποτα άλλο...

Επίσης καλό είναι, εάν μπορούμε να βουρτσίζουμε και τα δόντια του σκύλου μας, μια φορά την ημέρα, αλλά για να είμαι ειλικρινής, αυτό δεν το βρίσκω στην πράξη και τόσο απλό...

Για τις βραχυκέφαλες φυλές, οι οποίες συνήθως έχουν μεγάλη έκκριση σάλιου, θα πρέπει να φροντίζουμε να καθαρίζουμε τακτικά και την περιοχή γύρω από το στόμα του σκύλου μας, ώστε να μην φαίνεται αντιαισθητικός σε όσους δεν γνωρίζουν την ιδιαιτερότητα των φυλών αυτών...
Ακόμα και κατά τη διάρκεια της βόλτας..., καλό είναι, να έχουμε μαζί μας ένα χαρτομάντηλο, ώστε αν χρειασθεί να μπορούμε να τον καθαρίσουμε και εκεί...

Νομίζω, ότι σε γενικές γραμμές ανέφερα τα βασικότερα..., αλλά βέβαια είναι ευπρόσδεκτες και δικές απόψεις και που θα ήθελα να τις συζητήσουμε, αλλά επίσης και να με συμπληρώσετε... ή να με διορθώσετε..., κατά την προσωπική σας κρίση...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Αυτό το θέμα έχει 390 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες