Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

μπανιο 1 φορα το μηνα??

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
tralala
Beagle
Beagle

μπανιο 1 φορα το μηνα??

Postby tralala » 03 Feb 2008, 11:24

ξερω οτι ειναι καλο να το αποφευγουμε οσο το δυνατον περισσοτερο αλλα μια που το σκυλακι μου ειναι ασπρο και στις βολτες γινεται μαυρο.παρολου που πλενω τα ποδαρακια του,δε παυει να βρωμιζει πολυ ευκολα...μεχρι στιγμης(ειναι 4 μηνων) του εχω κανει μονο ενα μπανιο αλλα απ οτι βλεπω 1 φορα το μηνα το βλεπω να μπαινει στη μπανιερα,τωρα που αρχισαμε τις βολτες οσα μωρομαντηλα,οσες φορες και να πλενω τα ποδια του,βρωμιζει πολυ ευκολα....ειναι υπερβολικος ο αριθμος μπανιο 1 φορα το μηνα??

Nicole
Club Member
Club Member

Re: μπανιο 1 φορα το μηνα??

Postby Nicole » 03 Feb 2008, 11:55

Μπορείς να τον κάνεις μπάνιο με σκέτο νερό sm:) .
Image
*Your dog barks! You tell him to stop. Your Dog Barks! You Tell Him To Stop. YOUR DOG BARKS! YOU TELL HIM TO STOP. Congratulations! You and your dog are now barking together!!!

tralala
Beagle
Beagle

Postby tralala » 03 Feb 2008, 12:03

με σκετο νερο ποτε να κανω μπανιο?και αμφιβαλλω αν το σκετο νερο θα κανει δουλεια...εδω οταν του πλενω τα ποδαρακια μετα απο βολτα με ειδικο σαμπουαν για σκυλους και παλι δε βγαινει ολη η βρωμια

Nicole
Club Member
Club Member

Postby Nicole » 03 Feb 2008, 12:07

tralala wrote:με σκετο νερο ποτε να κανω μπανιο?

...και κάθε μέρα αν θέλεις :cy: .
Image
*Your dog barks! You tell him to stop. Your Dog Barks! You Tell Him To Stop. YOUR DOG BARKS! YOU TELL HIM TO STOP. Congratulations! You and your dog are now barking together!!!

Marga
Club Member
Club Member

Postby Marga » 03 Feb 2008, 12:09

αν θυμαμαι καλα, το σκυλακι σου ειναι ουεστι, ε?

ναι, το χουμε εμεις αυτο με τις μακρυτριχες ρατσες.. λερωνονται πολυ..
Εμας η γιατρος μας εχει πει μια φορα το μηνα αλλα η μαμα μου τον κανει καθε 15μερο. Γιατι κοιμαται και στα κρεββατια κλπ.

Αλλα πχ η εκτροφεας απ οπου θα παρω το λαμπ(αν ολα πανε καλα), μας ειπε καθε 4μηνο οτι χρειαζονατι.. αρα ειναι και θεμα τριχωματος, αν μενει σε κηπο, αν κοιμαται στ κρεββατι κλπ.... :roll:

Loukia
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤

Postby Loukia » 03 Feb 2008, 12:37

Το πρόβλημα με το συχνό μπάνιο (με σαμπουάν πάντα ειδικό για σκύλους εννοείτε) είναι ότι το πολύ συχνό μπάνιο μπορεί να αφαιρέσει το απαραίτητο λίπος από το δέρμα του, αφήνοντας το δέρμα του στεγνό και λιγότερο αδιαπέραστο από το νερό και να έχουμε πρόβκημα με δερματικά. Για το δικό μου, για το οποίο το θέμα μπάνιο είναι μια μπερδεμένη ιστορία λόγω της ιδιαιτερότητας του δέρματος του (shar pei) έχω καταλήξει στο pyoderm που είναι "τύπου φαρμακείου". Το παίρνεις κανονικά από κτηνιατρείο. Ρώτα τον κτηνίατρο σας, αν όμως αποφασίσεις να το χρησιμοποιείς πρέπει να ακολουθήσεις αυστηρά τις οδηγίες, όχι μόνο σε ότι αφορά τη δοσολογία αλλά και σε ό,τι αφορά την εφαρμογή (μόλις αφρίσει, κάτι που δεν γίνεται γρήγορα, περιμένεις κάποια λεπτά για να επιδράσει πριν ξεβγάλεις)

Προστατεύουμε τα αυτιά βάζοντας βαμβάκι. Αν πιστεύουμε ότι μπήκε νερό, βάζουμε ένα σκεύασμα (που δεν το θυμάμαι αλλά θα το βρω και θα σου το πω) το οποίο στην ουσία αφαιρεί την υγρασία από τα αυτιά η οποία και μπορεί να οδηγήσει σε ωτίτιδες.
Αποφεύγουμε το μπάνιο 2-4 μέρες πριν και μετά από εμβολιασμό ή εξωτερική αποπαρασίτωση με αμπούλα.

Ygeiakennel
Chihuahua
Chihuahua

Postby Ygeiakennel » 03 Feb 2008, 13:15

Den thelo na gino o kakos tis pareas alla , prepei na xefigoume kapote kai stin Ellada oti o skilos thelei banio kathe 10 mines ....ktl.
O SKILOS BOREI KAI PREPEI NA KANEI BANIO SIXNA!!!! Epidi pleon kai stin Ellada den exoume tous skilous na mas filane ta kopadia mas stin stani alla menoun mesa sto spiti mesa sto krebati , tous exoue aggalia kai tous pame se ektheseis skilon!!!!!!!!!!!!!!!!............

Lippon den xero giati blekomai , kai tha gelane osoi me xeroun apo afto to site alla mou aresei na leo tin alithia!

Lipon agapitoi mou , o skilos borei na kanei kathe 2 IMERES BANIO an xriazetai.
Oxi bebea me ava gia ta piata , oute antropina iatrika sambouan apo to farmakio , oute den xero ego ti alla matziouna exoun skarfistei oi diaforoi "sxetikoi" me to thema! me ola ayta kanoume perisotero kako ston skilo mas , oso kai oi progoni mas pou ekanan kathe 15 imeres banio , giati to poli sapouni sto mali( den ipirxan sambouan tote) sou dimiourgouse trixoptosi!!!! Posoi ka stis meres mas louzontai mia fora tin ebdomada gia na min tous pesoun ta mialia apo to kefali arage???

Lipon gia na sobareutoume..... O kathe skilos borei na kanei oso sixna banio theloume.
Se skilia pet pou ta exeoume apols sto spiti gia sintrofia kathe fora pou mas fenete pos den ine katharos na bei sto krevati or na anevei ston kanape mas!

Ayto ginete vebea me ta katalila proionta kai oxi me opoiodipote sabouan kikloforei sta xiliades pet shops pou exoun gemisei tis Elinikes geitonies.
Anamesa se ayta iparxoun kai sovares eteries pou bgazoun sabouan kalis piotitos pou xrisimopiontas ta den exoume kanenan apolitos problima!!! KAI DEN MILAO GIA KATI OUTE DISEURETO OUTE APROSITO!!!!

O skilos mas lipos borei na kanei oso sixna banio xreiazetai. O sostos tropos vevea proipothetei afou ton sapounisoume na ton xevgaloume toso kala oso na min minei oute ixnos sambouan mes astin strixa giati ayto borei na dimiourgisei isos problimata! Tipote diskolo mexri edo!!!
DEN TELIOSAME OMOS!!!!!
Meta to banio me sabouan kai to kalo xeugalma prepei na baloume stin trixa to antistixo Coditioner , opos kai me ta antropina sabouan , se kathe sobari eteria iparxei kai gia gathe sabouan to conditioner tou!!!!
Ayto afou to dialisoume se ena boukali nero me dosologia 1 pros 5 or 1 pros 10 analoga tin eteria, tote to aplonoume se oli tin trixa tou skilou n na paei pantou , kai na mouliasei kala. Afou to afisoume liga lepta tote to stragizoume me ta xeria mas na figei apo to trixoma. KAI DEN XEPLENOUME TON SKILO ME NERO META!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Etsi dinoume tin dinatotita stin trixa na exei tin lipansi pou xriazetai kai na prostateutei apo tin skoni kai tin broma mexri tin epomeni fora pou ta kanoume ton skilo banio.

Me ton tropo ayto bebea o skilos mas kanei 4 fores perisotero xrono na stegnosei. Kai fisika makria trixa thelei kai bistolaki gia na stegnosei ( edo benoume sto thema pos na in kapsoume tin trixa) alla opoios thelei skilo me makria trixa prepei na ta exei ola!!!
Kalatavenete lipon oti olo ayto thelei kapia ora kai kapion kopo, kai fisika stin Ellada poloi inei tis xaplas kai tis mostras kai theloun bebea na lansaroun skilo alla na ginete monos tou, kai giayto exoun eudokimisei olles aytes oi theoriies gia bania kathe 2o mines.
Alla oi palioi elegan opoios exei ta genia exei kai ta xtenia!!!!!!!!
Alios ase na kathomaste na liazomaste kai na leme pos exoue skilo pou den theloume na ton pedeuoume.....

Gia tous idikous pou tha trexoun na poun ta diafora .............. exo arketi pira sto thema kai merikoi apo edo mesa to xeroun, kai exoun dei apotelesmata idi edo kai xronia sta skilia tous......!!!!

Anixa thema gia mines sizitis e???? Kalo ha ine gia tin Ellada re Gamoto!!!!! (min gellas allsatinou!)Me xereis tora....

Marga
Club Member
Club Member

Postby Marga » 03 Feb 2008, 13:26

συμφωνω σχεδον σε ολα αυτα που γραφεις :clap

σιγουρα δεν υπαρχουν καποια στανταρντ που να λενε το σκυλι κανει μπανιο καθε μηνα ή καθε 3 μηνες κλπ.
και ασφαλως το ποτε θα κανεις μπανιο ενα σκυλο εξαρταται απο το αν θα ναι βρωμικος, αν ζει μεσα στο σπιτι, ποσο τριχωμα εχει κλπ κλπ.
ολα ωραια μεχρι εδω wink:

αλλα βρε φιλη εισαι σιγουρη οτι και καθε 2 μερες να το κανεις, δε πειραζει? γιατι ξερεις ολα αυτα που λεγονται περι φυσικης προστασιας του δερματος κλπ.. δε μπορει να ναι ολα ανυποστατα :roll:

Νομιζω θα ταν καλο να ακουσουμε και τη γνωμη του Ηλια. Γιατι πραγματικα με ολα αυτα που ακουμε κ διαβαζουμε, εχουμε μπερδευτοι και δε ξερουμε πια τι ισχυει και τι οχι..

Loukia
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤

Postby Loukia » 03 Feb 2008, 14:04

Ygeiakennel μου, αφού έβγαλα τα ματάκια μου να διαβάσω το reply σου :bl ........

o skilos borei na kanei kathe 2 IMERES BANIO an xriazetai.

:wink: μήπως είναι too much?? Προσωπικά πάνω από μια φορά την εβδομάδα (κι αυτό ανάλογα την περίπτωση, κανονικά θεωρώ ότι είναι 2 φορές/μήνα max) το θεωρώ έγκλημα.

Το πρόβλημα το συχνό μπάνιο δεν το δημιουργεί στην τρίχα αλλά στο δέρμα του ζώου. Από το οποίο αφαιρούμε κάθε φυσική προστασία και το οδηγούμε σε δερματοπάθειες. Τις οποίες φυσικά και μπορούμε να αντιμετωπίσουμε, αλλά τί έχουμε πετύχει με αυτό; Να μπορούμε να βάζουμε "άφοβα" το σκυλί στο κρεβάτι μας άσχετα αν προκειμένου να απολαύσουμε εμείς τη φάτσα του δίπλα στο μαξιλάρι μας (ωραία είναι, δε διαφωνώ) ο σκύλος μας υποφέρει. Προσωπικά προτιμώ να τον χαζεύω "από ψηλά" ξαπλωμένο στο δικό του κρεβάτι, παρά να τον ταλαιπωρώ με αυτό τον τρόπο. Όσο ενοχλητική είναι η "απλυσιά" για τον άνθρωπο άλλο τόσο ενοχλητική είναι και αυτή η απολύμανση για το σκύλο. Ας βάλουμε καλύτερα σε προτεραιότητα τις δικές του ανάγκες, που η μαμά φύση λέει ποιές είναι και όχι εγώ, και ας μην ξεχνάμε ότι ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ, ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Ούτε λούτρινο κουκλάκι που στολίζει τους καναπέδες και τα κρεβάτια μας. Άλλωστε υπάρχουν τρόποι να διατηρούμε το σκύλο μας καθαρό με καθημερινά μικρά service.

Meta to banio me sabouan kai to kalo xeugalma prepei na baloume stin trixa to antistixo Coditioner , opos kai me ta antropina sabouan , se kathe sobari eteria iparxei kai gia gathe sabouan to conditioner tou!!!!

Ας μη γενικεύουμε καλύτερα. Όλες οι φυλές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες. Στα shar pei π.χ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να περιέχει το σαμπουάν του σκύλου μας συστατικά Coditioner, πόσο μάλλον να κάνει κανείς αυτό που λες παραπάνω. Κάποιες φυλές μπορεί να έχουν ιδιαιτερότητες που δεν τις γνωρίζουμε (φυσικό είναι), και καλό είναι να μην αρχίσουμε να λέμε συμβουλές του τύπου "αυτό είχε μεγάλη επιτυχία στο δικό μου σκύλο, κάντο και θα σωθείς" αγνοώντας ότι πρόκειται για διαφορετικά σκυλιά με διαφορετικές ανάγκες.

Loukia wrote:
έχω καταλήξει στο pyoderm που είναι "τύπου φαρμακείου". Το παίρνεις κανονικά από κτηνιατρείο.
Ygeiakennelwrote:
Oxi bebea me ava gia ta piata , oute antropina iatrika sambouan apo to farmakio , oute den xero ego ti alla matziouna exoun skarfistei oi diaforoi "sxetikoi" me to thema!

Το συγκεκριμένο σαμπουάν που ανέφερα είναι "ιατρικό", αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι, σαμπουάν για σκύλους, το βρίσκεις ΜΟΝΟ στα κτηνιατρεία και όπου πουλάν φάρμακα κλπ για σκύλους όχι στα pet shop όπου είναι στα ράφια με τα φάρμακα, κλπ. και όχι εκεί που έχουν τα σαμπουάν και τα beaute, γι' αυτό και το χαρακτήρισα "τύπου φαρμακείου".

Και κάτι τελευταίο. Έχω κράξει πολύ τους κτηνίατρους και όχι άδικα. Αυτό δεν πάει να πει ότι είναι όλοι ίσοι και όμοιοι. Αν τόσο νοιαζόμαστε για τους μικρούς μας φίλους, ας ψάξουμε να βρούμε και το γιατρό που τους αξίζει. (εγώ άλλαξα 5 κτηνίατρους σε 3 εβδομάδες μέχρι να καταλήξω να βρω τον ιδανικό για το δικό μου σκυλί, για τη συγκεκριμένη φυλή) Απλά γιατί δεν μου αρέσει καθόλου όταν τα ισοπεδώνουμε όλα.

Morgan_A
Global Moderator
Global Moderator
Όνομα: Ισιδώρα
Φύλο: Θήλυ

Postby Morgan_A » 03 Feb 2008, 14:19

Φίλε "Υgeiakennel" όλα όσα μας γράφεις, τα βρίσκω απολύτως λογικά...

Εγώ για 17 ολόκληρα χρόνια, είχα κοντά μου τον Τζονάκο μου, τον οποίο έχασα το καλοκαίρι και επειδή σαν πεκινουά ήταν μακρύτριχος και κοντούλης, αντιμετώπιζα καθημερινά αυτό το πρόβλημα...
Και επειδή τα σκυλιά μου πάντα κοιμούνται μαζί μου, έπρεπε να τον κάνω μπάνιο κάθε φορά που γυρίζαμε από βόλτα, δηλαδή 3 φορές την ημέρα.
Επειδή ο Τζονάκος μου είχε και την ιδιοτροπία... να πηγαίνει να σκαλίζει και να πετάει μακριά με τα πίσω ποδαράκια του το χώμα, όπου το έβλεπε... :roll:

Η αλήθεια είναι ότι τον έκανα μπάνιο με σαμπουάν κλπ, συχνότατα.
Αλλά δεν γινόταν βέβαια, να τον κάνω μπάνιο 3 φορές την ημέρα.
Γι΄ αυτό και το έπλενα στην κοιλίτσα, στα ευαίσθητα σημεία και στα ποδαράκια του, κάθε φορά που γυρίζαμε από την βόλτα με πολύ χλιαρό νερό.
Δεν είχε κανένα πρόβλημα ποτέ! :nop:
Ίσα - ίσα, είχε μάθει και πήγαινε μόνος του στην μπανιέρα, μόλις γυρίζαμε από την βόλτα.

Στην συνέχεια, του έδινα πρώτα μια μεγάλη πετσέτα του μπάνιου στεγνή φυσικά και σκουπιζόταν καλά - καλά μόνος του και στο τέλος τον στέγνωνα και πέντε λεπτά με το μπιστολάκι.

Τον χειμώνα φρόντιζα να του βάζω την πετσέτα, δίπλα στο καλοριφέρ, ή στο τζάκι για να έχει και την βοήθεια της ζεστασιάς...

Ο Μοrgan μου πάλι, είναι το τελείως αντίθετο...
Είναι από την φύση του πολύ καθαρό ζώο και εξαιρετικά σπάνια λερώνεται με οτιδήποτε...
Αρκεί να σας πω, ότι ακόμα και στο μπαλκόνι που τον έχω μάθει και πηγαίνει και λερώνει, όταν δεν μπορώ να τον βγάλω έξω, προσέχει πολύ ώστε να μην πατήσει τα τσισάκια του... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Image

Return to “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”