Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 01 Σεπ 2007, 21:04

Ένα σοβαρό θέμα, το οποίο θα πρέπει να συζητήσουμε..., είναι και το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Και το χαρακτηρίζω "σοβαρό..." γιατί όπως ίσως γνωρίζετε, τουλάχιστον οι πιο έμπειροι... πάνω στα σκυλιά, το ζήτημα αυτό, έχει αρκετές πτυχές..., τις οποίες μπορούμε να εξετάσουμε, αλλά και πολλά προβλήματα για κάποιους..., ήτε σκύλους..., ήτε ιδιοκτήτες..., μιας και πολλά είναι τα σκυλιά, τα οποία δεν αγαπούν το μπάνιο, με αποτέλεσμα, να γίνεται "Βατερλό...", κάθε φορά που αντιλαμβάνονται..., ότι πλησιάζει η ώρα για αυτό... :roll:

Προς το παρόν όμως, η πρόθεσή μου είναι να συζητήσουμε τα τυπικά... ζητήματα, γύρω από το μπάνιο και όχι τα προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζει ο καθένας μας...

Για όσους... δεν γνωρίζουν, θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το βασικότερο..., κατά την γνώμη μου, το οποίο είναι η ιδιαιτερότητα... του δέρματος του σκύλου.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη..., αναφέρομαι στην έκκριση μιας λιπώδους ουσίας, η οποία είναι απαραίτητη για την υγεία του δέρματος και του τριχώματος.

Θα πρέπει λοιπόν, να τονισθεί [για τους άπειρους...], ότι το πολύ συχνό μπάνιο..., όπως είναι φυσικό, αφαιρεί αυτήν την ουσία και γι΄ αυτό και μπορεί να δημιουργήσει πολύ σοβαρά δερματικά προβλήματα, όπως ξηροδερμία κλπ. κλπ.

Ένα ακόμα σοβαρό ζήτημα, στο οποίο καλό είναι να αναφερθούμε, είναι το ότι, το μπάνιο καλό είναι, να αποφεύγεται εντελώς, κατά τους πρώτους μήνες της ζωής του κουταβιού, εκτός βέβαια από ειδικές περιπτώσεις, που μπορεί να γίνει κατ΄ εξαίρεση ένα μπάνιο, επειδή έτυχε να το βρούμε στο δρόμο και είναι τόσο λερωμένο..., που δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.

Σε φυσιολογικές όμως συνθήκες, το κουτάβι το πλένουμε..., χρησιμοποιώντας ή βαμβάκι με καθαρό οινόπνευμα, ή ένα βρεγμένο με σχέτο νερό πανί, το οποίο όμως έχουμε καλά στύψει...

Μετά τους πρώτους μήνες όμως, συνιστάται να κάνουμε στο σκύλο μας ένα μπάνιο κάθε 3 - 4 μήνες και ίσως και ακόμα πιο αραιά, αλλά βέβαια εξαρτάται και από τον τρόπο της ζωής του..., καθώς και το που ζει...

Πηγή : βιβλιογραφία
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Re: Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 02 Σεπ 2007, 02:04

Είπαμε λοιπόν, ότι μπάνιο όσο πιο σπάνια..., τόσο καλύτερα... th:

Παρ΄ όλα αυτά όμως, επειδή είναι αναγκαίο να κάνουμε τα σκυλιά μας μπάνιο κάποιες φορές, θα πρέπει να προσέχουμε τι σαμπουάν χρησιμοποιούμε...

Πολλά σαμπουάν δίνουν οδηγίες στη συσκευασία τους, για το πως πρέπει να αραιώνονται, άλλα όμως δεν το γράφουν.
Ανεξάρτητα αν το γράφουν ή όχι, είναι απαραίτητο, να τα αραιώνουμε και μάλιστα σε αναλογία 1 προς 5.
Δηλαδή σε ένα δοχείο με δοσομετρητή..., θα βάλετε 1 δοσομετρική μονάδα σαμπουάν και 5 δοσομετρικές μονάδες νερό και με αυτό, θα λούσετε το σκύλο σας, αν και εγώ προσωπικά, πέρα από αυτό..., επιπλέον φροντίζω, να παίρνω σαμπουάν για ευαίσθητα δέρματα, προκειμένου να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρη, ότι δεν θα του δημιουργήσω κάποιο δερματικό πρόβλημα... :wink:

Τους θερινούς μήνες, είναι χρήσιμο να χρησιμοποιούμε σαμπουάν, τύπου Scalidor, ώστε να έχουμε μια επιπλέον προστασία απέναντι στις σκνίπες, αλλά στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε τέτοιου τύπου σαμπουάν, είναι πλέον απολύτως αναγκαίο να τηρούμε αυστηρά τις οδηγίες για την δοσολογία αραίωσης, γιατί όπως καταλαβαίνετε, αυτά περιέχουν επιπλέον χημικές ουσίες... οι οποίες ποτέ δεν είναι αθώες... :nop:

Να μην παραλείπετε να ξευγάζετε πολύ - πολύ καλά τον σκύλο σας, μετά την χρήση οποιουδήποτε σαμπουάν. :!: :!: :!:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Epagneul Breton
Akita

Δημοσίευση από Epagneul Breton » 15 Σεπ 2007, 23:08

Morgan να διευκρινίσουμε κάτι; Όπως είπες όσο πιο σπάνια μπάνιο με σαμπουάν τόσο το καλύτερο. Αυτό νομίζω όμως δεν ισχύει με το σκέτο νερό έτσι; Διόρθωσε με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος. Ελπίζω να μην κάνω λάθος γιατί εμένα μου είναι αδύνατον να μην την κάνω μπάνιο 2-3-4 φορές την εβδομάδα με σκέτο νερό. Το τρίχωμα της πάντως είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Σεπ 2007, 01:30

Το μπάνιο μόνο με νερό, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα...!!! :nop:

Εγώ για να καταλάβεις, τον γεράκο μου..., τον οποίο έχασα σε ηλικία 17 ετών, πριν από δύο μήνες, τον έπλενα με σχέτο νερό, τρεις φορές την ημέρα !!!
Δηλαδή μετά από κάθε βόλτα...!!! wink:

Επειδή ήταν μικρόσωμος και κοντούλης και του άρεσε και να σκαρλάει... τα χώματα, σε κάθε βόλτα που τον έβγαζα, μόλις γυρίζαμε πίσω, δεν γινόταν χωρίς να πλύσιμο να ανέβει ξανά στους καναπέδες και τα κρεβάτια... sm:)

Είχε μάθει βέβαια και μόλις γυρίζαμε σπίτι, πήγαινε απ΄ ευθείας στην μπανιέρα και περίμενε... και μόλις τον έπλενα, του έδινα και την πετσέτα του και σκουπιζόταν μόνος του... και ήταν μια χαρά έτοιμος...!!! :s:

Το νερό σχέτο, μην σε ανησυχεί... καθόλου !!! :nop:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

canine
Dog Star ¤
Όνομα: Ιοκάστη

Δημοσίευση από canine » 16 Σεπ 2007, 16:16

Το μπάνιο του Sador, με σαμπουάν, είναι ολόκληρη ιστορία!!! :lol:
Κι΄γω αποφεύγω να του κάνω μπάνιο τακτικά! Όσο γίνεται, το αντικαθιστώ με σκέτο νερό και με το σχολαστικό βούρτσισμα. Αλλά είναι και φορές που δεν γίνεται να το αποφύγω και τότε χρειάζεται να έχω στη διάθεσή μου ένα ολόκληρο απόγευμα!!!

Κοίτα το σκύλο σου στα μάτια και προσπάθησε έπειτα να ισχυριστείς ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή!

"Victor Hugo"

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Σεπ 2007, 18:30

Αφού είναι ολόκληρη ιεροτελεστεία... το μπάνιο του MorganA, που είναι το τρίχωμά του από τα πιο κοντά..., καταλαβαίνω τι γίνεται με ένα μακρύτριχο σκυλί..., το οποίο είναι και κάποιου μεγέθους... :lol:

Πάντως και εγώ, για να είμαι ειλικρινής..., δεν χρησιμοποιώ σαμπουάν [εκτός από περιπτώσεις έκτακτες... :lol: ] σχεδόν ποτέ... :nop:

Στο διάστημα των δύο ετών της ζωής του, δηλαδή, τον έχω κάνει μπάνιο με σαμπουάν, 2 φορές όλες και όλες... και δεν έχω σκοπό να το επαναλλάβω, εάν δεν συντρέξει ειδικός λόγος... :nop:

Τον κάνω μπάνιο βέβαια, μόνο με νερό... και με βρεγμένο βιτέξ και μωρομάντηλα στις ιδιαίτερα ευαίσθητες περιοχές... και τον βουρτσίζω μέρα παρά μέρα... Το αποτέλεσμα είναι μέχρι τώρα τουλάχιστον, πολύ ικανοποιητικό... Το τρίχωμά του δεν έχει κανένα πρόβλημα, είναι πάντα στιλπνό και υγιές... και ούτε έντονη μυρωδιά έχει... :nop:

Ευτυχώς όμως, είναι και από μόνος του πολύ καθαρός... και στο συγκεκριμένο θέμα... και πολύ υπάκουος, οπότε δεν χρειάζεται κι΄ όλας να μπαίνουμε σ΄ αυτήν την διαδικασία τακτικά... :nop:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vasogr
Bullmastiff

Δημοσίευση από vasogr » 12 Οκτ 2007, 11:55

εγω οταν παω να την κανω μπανιο γινετε χαμος....

την κανω συχνα μπανιο με σαμπουαν γιατι οπως σας ειπα ειμαστε σε χωριο και καμια φορα την αφηνω ελευθερη να κανει την βολτα της(ξερει τον δρομο)

και οταν ερχετε η μανα μου φρικαρει επειδη ειναι γεματη χωματα και δεν ειναι διατεθημενη να πλενει τα παπλωματα μου ολη την ωρα.

οποτε αναγκαστηκα την κανω μπανιο....

Άβαταρ μέλους

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Δημοσίευση από ΦΟΙΒΟΣ » 12 Οκτ 2007, 15:13

Βασω μην της κανεις μπανιο με σαμπουαν. Ξεπλυνε την μονο με νερο. Το ιδιο ειναι!!

Ο Φοιβος πλεον οτα μπαινει στο σπιτι μετα τη βολτα παει κατευθειαν στο μπανιο και περιμενει. Αν δεν πληθει δεν μπαινει μεσα :lol: Η δυναμη της συνηθειας th: th: th:

Άβαταρ μέλους

vasogr
Bullmastiff

Δημοσίευση από vasogr » 12 Οκτ 2007, 16:08

την ξεπλυνα με νερο οπως ειπατε ειναι η πρωτη φορα που εκατσε....

μαλλον επειδη πρωτη φορα το νερο ηταν ζεστο....

αμαν τη θυμιθηκα τωρα....

οταν την πρωτοπηραμε πρωταπριλια γεννηθη πρωτομαγια μας την εφεραν

στο τριτο της μπανιο την πηρε η αδερφη μου να την κανει μπανιο

παει να ανοιξει το νερο να την πλυνει και ξαφνικα ακουω απο το μπανιο κατι ουρλιαχτα(της νταλιας)

την εκαψε την καημενη!!!
απο εκει και περα μονο εγω την κανω μπανιο

Άβαταρ μέλους

sarmelito
Dog Star ¤

Δημοσίευση από sarmelito » 19 Οκτ 2007, 05:05

ειδικα για κοντοτριχα σκυλια.
μην αγορασετε σαμπουαν απο πετ σοπ, ναι καλα ακουσατε, απο το φαρμακειο, HIBIDAN SCRUB, βαλτε σε εναν κουβα ζεστο νερακι, και προσθεστε το υγρο σαπουνι με μια(μονο μια)σταγονα απ το λαδακι για μωρα για ενυδατωση με αρωμα λεμονι, πλυντε ξεβγαλτε και θα πιειτε μια μπυρα στη υγεια μου. th: th: th:
μεσα στην ειρωνια της τραγικης μου της ζωης, πιος ηξερε ποτε πως θα γινομουν μαχητης...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”