Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

MARAYIA
Puppy
Όνομα: maria B

Re: Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Δημοσίευση από MARAYIA » 27 Οκτ 2013, 23:36

με μια(μονο μια)σταγονα απ το λαδακι για μωρα για ενυδατωση : Εννοεις baby oil?

Άβαταρ μέλους

Peny_l
Bullmastiff
Όνομα: Γιώτα

Δημοσίευση από Peny_l » 30 Οκτ 2013, 10:55

Καλημέρα, σήμερα είμαι μια πολύ περήφανη σκυλομαμά!!! Κάναμε επιτέλους μπάνιο φρόνιμα!!! Ο Μητσούλης δεν τινάχτηκε για να κάνει χάλια το σύμπαν, έκατσε και να στεγνώσει με το πιστολάκι, βέβαια κατά τη διάρκεια του στεγνώματος τον επιβράβευα με μπισκότα. Του άρεσε τόσο που δεν ήθελε να βγει από το μπάνιο, τελειώσαμε κ έκατσε στο χαλάκι κ με κοίταζε! Τώρα ειναι περίπου 4 μηνών, όταν τον βρήκα ήταν γεμάτος λάσπες κ πολύ βρώμικος, οπότε αναγκαστικά την πρωτη κιόλας μέρα με το που ήρθαμε σπίτι τον πλύναμε. Μετά του έκανα άλλη μία φορά μπάνιο, καθώς ο γιατρός μου είχε πει οτι μπορώ μια φορά το μήνα. Μπαίνοντας εδώ συνειδητοποίησα ότι ο περιορισμός αφορά τη χρήση σαμπουάν και οχι το μπάνιο με σκέτο νερό. Οπότε, τώρα θέλω να τον πλένω συχνά, γιατί είναι μέσα στο σπίτι και κοιμάται στον καναπέ και επειδή είναι μαύρος και το παραμικρό φαίνεται. Επίσης, τη μία φορά που τον έπλυνα με σαμπουάν για κουτάβια μετά για μία περίπου εβδομάδα μύριζε σκυλίλας, ενω με το σκέτο νερό δε μυρίζει καθόλου!!! Νά είστε όλοι καλά είναι απίστευτα μεγάλη βοήθεια ειδικά για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία η ενημέρωση που παρέχει το site! Τέλος, μία διευκρίνηση, πειράζει να τον πλένω συχνά με νερό, επειδή είναι κουτάβι ή δεν παίζει ρόλο;;

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 30 Οκτ 2013, 13:41

Καλημερα,μπορεις καθε μερα να τον κανεις μπανιο με σκετο νερο ειδικα αμα ειναι κοντοτριχο το σκυλακι ειναι και πιο ευκολο στο στεγνωμα. Το θεμα ειναι γιατι καθε μερα?Μετα τη βολτα αμα τον πλυνεις τοπικα ποδια και ποπο με νερακι βελτιωνει την κατασταση η κυλιεται στη βολτα και λερωνεται ολοκληρος?

Για το σαμπουαν που ειπες οτι σου μυριζε και εγω το εχω παρατηρησει οταν δεν καθεται να τη στεγνωσω καλα με το πιστολακι μου μυριζει αλλα μετα απο 1 μερα μυριζει ωραια.

Εμεις ακομα παλευουμε για να κανουμε μπανιο εχει βελτιωθει λιγο η κατασταση αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει λυθει το θεμα,ουτε τα πατουσια της δε θελει να βαλει μεσα στο νερο φοβαται η μικρουλα μου! Μου προτειναν να παρω ενα σκευασμα 100% φυτικο και ακυνδινο για να χαλαρωσει το σκυλι μου τυπου βαλεριανα ωστε να ειναι χαλαρη μια-δυο φορες για να συνδεσει το μπανιο με χαλαροτητα και ηρεμια σε αντιθεση με τον τρομο και τον πανικο που νιωθει τωρα...Δε ξερω ομως ρε παιδια εχω αμφιβολιες φοβαμαι λιγο να το παρω, εχει κανενας σας δοκιμασει καποιο τετοιο φαρμακευτικο προιον?Και αν ναι ποια η αποψη σας?
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Peny_l
Bullmastiff
Όνομα: Γιώτα

Δημοσίευση από Peny_l » 30 Οκτ 2013, 13:56

Είναι ημίαιμο λαμπραντόρ, σχετικά κοντότριχο, αλλα κυλιέται πάντα, μόλις παει κάποιος να τον παίξει ξαπλώνει ανάσκελα κ εννοείται πως έτσι και δει γρασίδι κάνει κωλο τούμπες.... Το κορυφαίο βέβαια είναι οτι είναι η αδυναμία του φούρναρη της γειτονιάς κ εννοείται πως κ για μας ισχύει το ίδιο... Οπότε,κατεβαίνω να κάνουμε την πρωινή μας βόλτα κ να πάρουμε ψωμί φεύγοντας κ ο Μητσούλης βλέπει το φούρναρη κ αρχίζει να κυλιέται και όπως ειναι μαύρος κάθεται στην τρίχα αλεύρι κ ψίχουλα και φαίνεται πολυ άσχημα!!! Αλλα ειναι κουτάβι μωρε κ ειναι ΣΚΥΛΟΣ μου φαίνονται λογικα όλα αυτα, δεν είναι μπιμπελό για να απαιτώ να μην κυλιστεί, οπότε προτιμώ να τον πλένω συχνά και ευτυχώς του αρέσει κ αφου ξεπέρασαμε και σήμερα το φόβο με το πιστολάκι είμαστε άψογοι!!! Πάντως, καθημερινά καθαρίζω τα ποδαράκια του με μωρομάντηλα και τον περνάω κ λιγο τον υπόλοιπο.

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 30 Οκτ 2013, 14:05

Καντον καθε μερα τοτε αφου κανει βουτιες στα σουσαμια χαχαχααχ δε θα παθει τπτ απο το νερο απλα τωρα που ερχεται χειμωνας θελει προσοχη μη μας κρυωσουν.

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 30 Οκτ 2013, 14:27

Επίσης, τη μία φορά που τον έπλυνα με σαμπουάν για κουτάβια μετά για μία περίπου εβδομάδα μύριζε σκυλίλας, ενω με το σκέτο νερό δε μυρίζει καθόλου!!!
th: th:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

neo_g
Saint Bernard
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευση από neo_g » 18 Φεβ 2014, 14:09

Καλησπερα στο παρεακι??Μια ερωτησουλα θελω να κανω...μετα τις βολτιτσες πλενω τη μικρη με ενα βρεγμενο πανακι αλλα απο σημερα θελω επειδη κυλιεται στα γρασιδια σα μανιακη να βαζω μεσα σε μια λεκανιτσα λιγο ξυδι και να την περναω ετσι με το πανακι.Οινοπνευμα καθαρο κανει να βαζω???Επισης υπαρχει καποιο εκχυλισμα να ριχνω μερικες σταγονιτσες για να μυριζει ομορφα?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 18 Φεβ 2014, 14:40

Εγώ τη βάζω κατευθείαν στη μπανιέρα και της πλένω τα ποδαράκια με σκέτο ζεστό νερό. Αυτό που κάνω συχνά είναι να βρέχω μια πετσέτα με ζεστό νερό και μηλόξυδο και να της περνάω τα μαλλιά και το σώμα (εκτός ματιών, γεννητικών οργάνων) και μετά να τη χτενίζω.
Αυτό με τη μπανιέρα παίρνει ακριβώς δύο λεπτά με το στέγνωμα της πετσέτας.
Οινόπνευμα όμως γιατί να βάλεις; Μήπως είναι too much για το δέρμα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stellini2012 την 18 Φεβ 2014, 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

neo_g
Saint Bernard
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευση από neo_g » 18 Φεβ 2014, 14:42

Δε ξερω νομιζω οτι καπου το διαβασα!!Θα βαζω απλα ξυδακι μωρε!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 18 Φεβ 2014, 15:30

Το καθαρο οινοπνευμα το χρησιμοποιουν με μεγαλη προσοχη στα πολυ μικρα κουταβια.

Θα κανεις αυτο που ειπε η φιλη μας η Στελλα και θα δεις σιγουρα αποτελεσματα.

Πες μου λιγο ,τι απαιτησεις εχει το τριχωμα της μικρης σου γιατι δε ξερω απο Ακιτα...
Καθημερινο βουρτσισμα κτλ ή οχι?
Τι λεει στα χαρακτηριστικα της φυλης οσον αφορα το τριχωμα δηλαδη?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”