Μυρίζουν τα πατουσάκια του ποδαρίλα!

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Μυρίζουν τα πατουσάκια του ποδαρίλα!

Δημοσίευση από georgiaz » 10 Νοέμ 2014, 09:48

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Ανοίγω το θέμα, γιατί έκανα αναζήτηση και δε βρήκα κάτι σχετικό.
Τα πατουσάκια του μικρού μου Ντάνιελ (maltese/yiorkshire) μυρίζουν πολύ!!!!
Μια ποδαρίλα που σε παίρνει αμέσως μόλις πλησιάσει. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι η μυρωδιά του σκυλιού, αλλά μετά ανακάλυψα ότι είναι από τις βρωμερές πατουσίτσες του... bigg:
Τον έκανα μπάνιο πριν 2 μέρες και ενώ ακόμα μοσχοβολάει το τρίχωμά του οι πατούσες του άρχισαν να μυρίζουν.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;
Μήπως έχει μύκητες και μυρίζουν τα ποδαράκια του;
Περιμένω απάντησή σας....

Ευχαριστώ πολύ!
Γεωργία
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Re: Μυρίζουν τα πατουσάκια του ποδαρίλα!

Δημοσίευση από VOLPE » 10 Νοέμ 2014, 13:34

Δεν μυρίζουν τα πόδια των σκύλων,ποδαρίλα, (έλεος)!! kez:: Βέβαια, υπάρχουν αδένες στις πατούσες τους. Το πιθανότερο είναι, ή να υπάρχει κάποιο δερματικό πρόβλημα, ή από κάποια έκκριση αδένα (σπάνιο). Πήγαινε το στον κτηνίατρο.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 10 Νοέμ 2014, 14:15

Ευχαριστώ Ισίδωρε, ίσως τον πάω στον κτηνίατρο τότε, γιατί πραγματικά μυρίζουν...
Σε αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ "stinky paws" μου έβγαλε πολλά αποτελέσματα και έγραφαν και για ξύδι. Διάβασα κι εδώ για το μηλόξυδο ότι κάνει καλό στο τρίχωμα και σκέφτομαι να το δοκιμάσω... Με την αραίωση δεν έβγαλα άκρη, αλλού διάβασα μισό ξύδι-μισό νερό και αλλού απλά νερό με ξύδι. Θα ξεκινήσω με 2/3 νερό και 1/3 ξύδι και θα δω...
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 10 Νοέμ 2014, 15:20

Τα πόδια των σκύλων, δεν μυρίζουν ποδαρίλα, με την ανθρώπινη έννοια. Αυτή στους ανθρώπους είναι, από τις εκκρίσεις των βακτηριδίων, που υπάρχουν στα πόδια μας, δηλαδή την φυσική χλωρίδα, συνεπικουρούμενη από τον εγκλεισμό των ποδιών μας, σε κάλτσες και παπούτσια, τον περισσότερο χρόνο.
Και οι σκύλοι έχουν αδένες στις πατούσες, ακόμη και ιδρωτοποιούς. Είναι όμως ελεύθεροι από "αξεσουάρ" και οι επιπτώσεις γενικά δεν φαίνονται. Φυσικά, χρειάζεται σκούπισμα μετά την βόλτα, με υγρά μαντηλάκια, μωρομάντηλα ή συνήθως αντιβακτηριακά, μέχρι μέσα στα δάκτυλα τους, στα πατουσάκια. Πολλά σκυλιά, έχουν ανεπτυγμένο τρίχωμα, ανάμεσα στα δάκτυλα τους και θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στο σκούπισμα. Πολλοί το κουρεύουν λίγο. Γιατί το τρίχωμα, κρατά ιδρώτα με το πολύ περπάτημα και ίσως τότε να μυρίσουν στιγμιαία, αν δεν τα σκουπίσουμε. Αν έχουν λάσπες, θέλουν πλύσιμο με σαμπουάν. Δεν μυρίζουν όμως συνεχώς. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί μύκητες ή υπερέκριση από τους ιδρωτοποιούς ή άλλους αδένες. Ο γιατρός σου, θα σου πεί με σιγουριά, αν υπάρχει πρόβλημα και ποιό! Το ξύδι ή το λάδι καρύδας, που διάβασα, είναι εμπειρικές μέθοδοι, που ίσως να βοηθούν. Τέλος, γιά το τρίχωμα που αναφέρεις, υπάρχουν συμπληρώματα διατροφής, που βοηθούν πάρα πολύ. Το γράφω από προσωπική εμπειρία. Προσπάθησα να βοηθήσω, όσο μπορούσα!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Milka
Bullmastiff
Όνομα: Μαρία
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Milka » 04 Ιαν 2015, 10:41

Της δικιας μου μυριζουν ΠΑΚΟΤΙΝΙΑΑ!!!!! ειναι φυσιολογικο; Γιατι μεχρι στγμης τρελαινομαι να τα μυριζω!

Άβαταρ μέλους

Reremath
Puppy
Όνομα: Rere

Δημοσίευση από Reremath » 18 Ιαν 2017, 21:59

Και της δικιάς μου ακριβώς αυτό που λέει η georgiaz έχουν πάθει... Και εμένα μου θυμίζουν πολύ την δική μας <πατουσιλα>

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Ιαν 2017, 02:03

Κατ΄αρχήν καλωσόρισες στην συντροφιά μας! (bs)

Συζήτησες το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον κτηνίατρό σου?
Μπορεί να οφείλεται σε μύκητες ή κάτι άλλο που χρειάζεται κάποια θεραπεία.
Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής κάτι ανάλογο για να σου πω τον τρόπο που το αντιμετώπισα εγώ, αν θέλεις πάντως, άνοιξε ένα topic στην ενότητα που αναφέρεται στην υγεία, για να διαβάσεις και την άποψη του κτηνιάτρου μας.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Reremath
Puppy

Δημοσίευση από Reremath » 19 Ιαν 2017, 10:20

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Μίλησα με την Κτηνίατρο , είναι μύκητες και είναι φυσιολογικό να συμβαίνει λόγω της υγρασίας αυτό τον καιρό. Βροχή ! Βροχή! Βροχή! Βροχή ! :D :D :D. Μου πρότεινε να βάλω σε μια λεκανίτσα χλιαρό νερό και 2κ.σ.μηλόξιδο και να της τα πλύνω καλά, μετά στέγνωμα με το πιστολάκι και στην καλύτερη - χειρότερη , όπως το δει κανείς ... παπουτσάκια στην βόλτα όταν βρέχει.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 385 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 19 Ιαν 2017, 12:45

Καλώς ήρθες στην παρέα Rere sm:)
Reremath έγραψε:Μίλησα με την Κτηνίατρο , είναι μύκητες ...
Επειδή και η δικιά μου είχε παλιά το ίδιο πρόβλημα, να σε ρωτήσω... ο κτηνίατρος της έκανε κάποια εξέταση και έβγαλε το συμπέρασμα ότι είναι μύκητες; επίσης, φαγουρίζεται καθόλου στα ποδαράκια της, τα μασουλάει, τα δαγκώνει; και τα πατουσάκια της μέσα πώς είναι, είναι καθαρά;
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Reremath
Puppy

Δημοσίευση από Reremath » 19 Ιαν 2017, 14:31

Γειά σου Μυρτώ :) !
Δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια εξέταση η Γιατρός , μου το έιπε αμέσως μόλις της ανέφερα την λέξη "ποδαρίλα" μιας και αυτό τον καιρό εχει πολλές βροχές και είναι συχνό το φαινομενο!
Όσο για τα πατουσάκια της και τα νυχάκια της τα γλύφει και τα δαγκώνει. Ενδιάμεσα απο τα δαχτυλάκια της το δέρμα της είναι κόκκινο και το ίδιο και απο κάτω τα πατουσάκια της.( είναι ασπρα τα ποδαράκια της και φαίνεται η κοκκινίλα)
.Δεν επιτρέπεται να τα γλύφει καθόλου μιας και αυτό τα κάνει χειρότερα,οπότε μόλις την δώ την σταματάω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”