Στεγνό καθάρισμα

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times
Στεγνό καθάρισμα

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 19 Μαρ 2015, 21:12

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να προτιμήσουμε το στεγνό καθάρισμα από μια καλή σαπουνάδα.

Για παράδειγμα, το μπάνιο δεν ενδείκνυται σε νεογέννητα σκυλάκια και γατάκια ή σε πρόσφατα εμβολιασμένα ή χειρουργημένα ζωά ή σε γάτες που μισούν το νερό καθώς και κοντά σε εφαρμογή spot on ή σπρέι για απώθηση εξωπαράσιτων (αναγράφεται στην κάθε συσκευασία πόσες μέρες πριν ή μετά δεν πρέπει το ζώο να κάνει μπάνιο).

Να ξεκαθαρίσουμε επίσης ότι το πολύ τακτικό πλύσιμο δεν ενδείκνυται – μία φορά το μήνα αρκεί. Αν λοιπόν λερωθούν όταν το μπάνιο πρέπει να αποφευχθεί τί κάνουμε;

Ακολουθούν κάποιες λύσεις «στεγνού καθαρίσµατος», που θα βοηθήσουν και εμάς και αυτούς. Τα περισσότερα προϊόντα υπάρχουν και για γάτες.

Στο μεταξύ, δεν αμελούμε να χτενίζουμε τα κατοικίδιά µας σε καθημερινή βάση -χειμώνα καλοκαίρι- και δεν αναβάλλουμε το προγραμματισμένο πλύσιμο, µε προφάσεις του τύπου «ο καιρός είναι άσχημος» ή «μπορεί να βρέξει».

Προϊόντα σε μορφή σπρέι

Ψεκάζουµε απευθείας στο τρίχωμα ή σε κάποιο νωπό πανάκι. Κάνουμε μασάζ στο τρίχωμα, βουρτσίζοντάς το, και στεγνώνουμε µε το πιστολάκι. Ξαναβουρτσίζουµε για να απομακρύνουμε τα υπολείμματα του προϊόντος μαζί µε τη βρωμιά. Για τα πατουσάκια, μετά τη βόλτα, το χρησιμοποιούμε ψεκάζοντας σε νωπό πανάκι.

Υγρά µαντιλάκια

Εμποτισμένα µε καθαριστικό προϊόν (όπως τα µωροµάντιλα), αλλά µε διαφορετικό pH, για να ταιριάζει µε εκείνο των ζώων. Μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε είτε τοπικά είτε σε όλο το σώμα για φρεσκάρισμα. Μετά τη χρήση δεν χρειάζεται στέγνωμα.

Καθαριστικός αφρός

Μοιάζει µε τη μέθοδο του σπρέι. Απλώνουμε απευθείας στο τρίχωμα και βουρτσίζουμε. Αν έχουμε μουσκέψει αρκετά το ζώο, το στεγνώνουμε µε το πιστολάκι. Ξαναχτενίζουµε για να απομακρύνουμε τα υπολείμματα και τη βρωμιά.

Καθαριστική πούδρα

Ιδανική για µακρύτριχα ζώα και ιδιαίτερα αυτά µε πρόβλημα λιπαρότητας. Ρίχνουμε ομοιόμορφα, «πασπαλίζοντας» στο τρίχωμα, και χτενίζουμε. Με αυτόν τον τρόπο απομακρύνουμε τη βρωμιά που «κολλάει» στην πούδρα και ταυτόχρονα δίνουμε στο τρίχωμα όγκο χωρίς λιπαρότητα. ∆εν το χρησιμοποιούμε σε βρεγμένο τρίχωμα.

▼ Πηγη ▼

Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Στεγνό καθάρισμα

Δημοσίευση από Stellini2012 » 20 Μαρ 2015, 14:06

Λία καλημέρα !

Μπορώ να σε ρωτήσω σχετικά με το θέμα: Πότε λήγουν τα σπρέυ καθαρίσματος. Είχα πάρει ένα πριν από 1,5 χρόνο (παρακαλώ μη γελάσεις), αλλά το είχα καταχωνιάσει πίσω από την κούτα της Μπαλλούς, στη ντουλάπα και δεν το έβλεπα...
Μπορώ να το χρησιμοποιήσω;
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω την ημερομηνία λήξης, γιατί έχει φθαρεί. Καμία φορά όμως, ακόμη και όταν λήγουν τα προϊόντα υπάρχει ένα διάστημα ακίνδυνης χρήσης τους, μιεώνεται όμως η δράση τους.

Μηπως ξέρεις τι περιθώριο χρήσης έχουν ;

Ευχαριστώ,
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

bella_gr
Dog Star ¤
Όνομα: Liz
Has thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bella_gr » 20 Μαρ 2015, 14:39

μηπως να επικοινωνησεις με την εταιρεια και να τους δωσεις τον αριθμο παρτιδας? ??? αν υπαρχει...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 20 Μαρ 2015, 14:57

Ειμαι η Φρυνη και ειμαι καλα Στελλα μου lau2:
Δεν εχω ιδεα εαν κανει να χρησιμοποιηθει ισως πρεπει να παρεις τηλεφωνο οπως λεει και η Liz.

Κοριτσια,εχετε δοκιμασει τους αφρους για καθαρισμο?Εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!!!

Άβαταρ μέλους

georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 20 Μαρ 2015, 15:43

Γεια σας κι από εμένα! (bs)
Εγώ παίρνω κάτι υγρά μαντηλάκια από την groomer μας που μυρίζουν white musk και κάνουν καλή δουλειά, αλλά την κουναβίλα μας δεν μπορούν να την καλύψουν τελείως :sarc
Το spray που έχω μάλλον δεν κάνει τίποτα... και είναι νομίζω από τα καλά. Είναι της animology το puppy fresh. Ίσως να μην το χρησιμοποιώ σωστά. Απλά ψεκάζω όλο το σωματάκι του και τον βουρτσίζω. Δεν τον έχω ψεκάσει ποτέ τόσο ώστε να χρειάζεται στέγνωμα μετά.

Ο αφρός που λες Φρύνη μου, ποιος είναι;
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 20 Μαρ 2015, 17:27

Λετεται OC Magic Foam απο τη σειρα Chris Christensen.
Ουσιαστικα ειναι σαμπουαν που δεν χρειαζεται ξεβγαλμα σε μορφη αφρου.Το χρησιμοποιω κυριως στις πατουσες και αναμεσα απο τα πισω ποδια οταν εχει λερωθει απο τα τσισακια της.Βαζεις τον αφρο στο χερι σου τριβεις καλα στο σημειο που θελεις, μετα με μια πετσετα σκουπιζεις καλα και μετα χτενιζεις το τριχωμα.Δεν εχει καθολου αρωμα και ειναι ηπιο καθαριστικο.

Άβαταρ μέλους

georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 20 Μαρ 2015, 17:42

Σ' ευχαριστώ πολύ Φρύνη μου!
Θα ψάξω να το βρω, γιατί με τα τσισάκια έχουμε ένα μικρό θεματάκι, μιας και σήκωσε το ποδαράκι του και γίνεται χάλια!
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 21 Μαρ 2015, 01:38

Ωχ Φρυνη Συγγνώμη !
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Δεν θα το κρατήσω γιατί δεν θυμάμαι πότε το αγόρασα και δεν θέλω να πάθουμε τίποτα και να τρέχουμε. Ούτως ή άλλως την πλένω στα ποδαράκια και δεν το χρησιμοποιησα παρά μόνο μια φορά.

Ευχαριστώ και πάλι !
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

elena2710
Puppy
Όνομα: Ελενα Αρνη

Δημοσίευση από elena2710 » 01 Οκτ 2015, 18:19

παιδια καλησπερα, τα μωρομαντηλα που χρησιμοποιουμε στα ποπουδακια των μωρων φανταζομαι κανουν και για ενα κουταβακι 2,5 μηνων ετσι; ειναι σιγουρα μια οικονομικοτερη λυση αν σκευτει κανεις οτι τα βρισκεις παντου και με τιμη τουλαχιστον μιση απο αυτα των πετ σοπ

Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 01 Οκτ 2015, 18:28

Καλησπερα, καλυτερα να παρεις ειδικα για σκυλακια για τον παρακατω λογο :)
Frini_696 έγραψε:Υγρά µαντιλάκια Εμποτισμένα µε καθαριστικό προϊόν (όπως τα µωροµάντιλα), αλλά µε διαφορετικό pH, για να ταιριάζει µε εκείνο των ζώων. Μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε είτε τοπικά είτε σε όλο το σώμα για φρεσκάρισμα. Μετά τη χρήση δεν χρειάζεται στέγνωμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”