Βόλτα και καθάρισμα

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard
Όνομα: Στέλλα
Been thanked: 1 time
Βόλτα και καθάρισμα

Δημοσίευση από Ektorakoss » 09 Μαρ 2016, 17:15

Γεια σας παιδιά

Έχω ένα πρόβλημα που ίσως αυτό απασχολεί όλους που έχουν μέσα στο σπίτι τα σκυλάκια τους. kez:: Όταν πάμε βόλτα ο μικρός παίζει με άλλα σκυλάκια, μυρίζει, κυλιέται στα χώματα κτλ. Όταν πάμε σπίτι είναι σαν μια "κινούμενη" λάσπη. Ειδικά κάτω από την κοιλιά και τα πόδια είναι χάλια. owo:: :bl Προσπαθώ να τα καθαρίζω με μωρομαντηλα αλλά δεν φεύγουν. Είναι και μακρυτριχος και ότι πάει πάνω του κολλάει (χόρτα, κλαδιά, κολλιτσίδες κτλ) Εσείς πως τα καθαρίζετε; ??? Υπάρχει κάτι για να τον καθαρίζω τις βρώμιες ή θα μπαίνουμε στο σπίτι και θα γεμίζει παντού λάσπες και νερά; :pl: :rry

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times
Re: Βόλτα και καθάρισμα

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 10 Μαρ 2016, 08:24

Υπάρχουν κάποιοι ειδικοί αφροι καθαρισμού που δεν χρειάζονται ξεβγαλμα. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημενη..

Τριβείς τον αφρό στα σημεία που θέλεις να καθαρίσεις και μετά τα στεγνωνεις ελαφρα με μια πετσετουλα.Χτενιζεις την περιοχή για να απομακρυνεις χόρτα , βρομιτσες κτλ και είσαι έτοιμη.

Είναι ιδανικό για όσα σκυλακια δεν πολύ γουσταρουνε το νερό.Τα σκυλο-μαντηλα ναι μεν είναι καλά αλλά για μακρυτριχα σκυλιά με πολύ λερωμένα ποδαρακια κτλ δεν κάνουν τίποτα...
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Johnkok
Bullmastiff
Όνομα: Γιαννης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Johnkok » 10 Μαρ 2016, 18:42

Eμείς τον πλένουμε στα πόδια κάθε φορά που γυρνάμε απο βόλτα.Βέβαια έχουμε αυλή πριν μπούμε στο σπίτι, οπότε βολεύει.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Ektorakoss » 10 Μαρ 2016, 19:04

iris_aka_kika έγραψε:Υπάρχουν κάποιοι ειδικοί αφροι καθαρισμού που δεν χρειάζονται ξεβγαλμα. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημενη..

Τριβείς τον αφρό στα σημεία που θέλεις να καθαρίσεις και μετά τα στεγνωνεις ελαφρα με μια πετσετουλα.Χτενιζεις την περιοχή για να απομακρυνεις χόρτα , βρομιτσες κτλ και είσαι έτοιμη.

Είναι ιδανικό για όσα σκυλακια δεν πολύ γουσταρουνε το νερό.Τα σκυλο-μαντηλα ναι μεν είναι καλά αλλά για μακρυτριχα σκυλιά με πολύ λερωμένα ποδαρακια κτλ δεν κάνουν τίποτα...
Οκ ευχαριστώ για την απάντηση .
Εμμ από που τα παίρνω ;Από το πετ σοπ;

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 11 Μαρ 2016, 08:12

Ναι υπάρχουν στα Πετ Σοπ και σε κτηνιατρεία.
Αλλιώς μπορείς να βρεις και σε ηλεκτρονικά καταστηματα.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 11 Μαρ 2016, 11:52

Καλημέρα, εμένα αυτό που με έχει σώσει είναι ότι ξυρίζω τα ποδαράκια της Μπαλλού μέχρι την πρώτη κλείδωση, για να μπορώ να τα πλένω εύκολα και να στεγνώνουν ακόμη ευκολότερα. Στο υπόλοιπο πόδι απλώς της τα κόβω σε στυλ "παντελόνι". Επίσης, της ξυρίζω την κοιλίτσα και έτσι ότι και να πλέξει στα μαλλάκια της, με τη χτένα φεύγει πολύ εύκολα.

Αυτά τα ολίγα.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Ektorakoss » 11 Μαρ 2016, 16:03

Όταν λες της ξυρίζεις τα πόδια τι εννοείς; Τα κόβεις πολύ κοντά ή αφήνεις λίγη τρίχα. Στην κοιλίτσα αφήνεις λίγες τρίχες ή και πάλι το ξυρίζεις πολύ; Η δικιά σου φοβάται όταν ακούει τον θόρυβο γιατί εμένα τον ακούει και πάει και χώνεται κάτω από το κρεβάτι μου. ???

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. th: :002

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Stellini2012 » 11 Μαρ 2016, 16:11

Από τα πατουσάκια μέχρι και την πρώτη κλείδωση, της αφήνω τόση τρίχα όση χρειάζεται για να μην είναι γυμνά τα ποδαράκια της.
Την κοιλίτσα την ξυρίζω τελείως, μέχρι τα μπροστινά ποδαράκια και αφήνω τα μαλλιά της από στο στήθος μέχρι μπροστά στο λαιμό για να μην κρυώνει.

Όλο αυτό το κάνω γιατί τις πλένω τα πατουσάκια κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα. Ειδικά το χειμώνα είναι δύσκολο να διατηρηθεί καθαρός ο μανδύας τους.

Την πηγαίνω πάντα σε γκρούμερ -δεν ξέρω εάν το γράφω σωστά- γιατί οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, ενώ εγώ ερασιτέχνης. Αρχικά, στρεσαριζόταν αλλά μετά από τόσο καιρό δεν αναστατώνεται καθόλου.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard

Δημοσίευση από Ektorakoss » 11 Μαρ 2016, 16:17

Ωραία τώρα κατάλαβα. Άρα άμα τον κουρέψω δεν θα έχω θέμα γιατί εγώ τον βάζω και ρουχαλάκια στην βόλτα .Ρώτησα άμα φοβάται γιατί θα τον πάω για πρώτη φορά για κούρεμα και φοβάμαι μήπως θα φοβηθεί από τον θόρυβο και αναστατώθει.

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Stellini2012 » 11 Μαρ 2016, 16:27

Τι να σου πω. Εξαρτάται και από το σκυλάκι. Όταν την υιοθέτησα την ξυρίσανε με νάρκωση.
Τη δεύτερη φορά την πήγα σε κομμωτήριο, αλλά δεν της κάναμε πολλά πράγματα. Ίσα ίσα, λίγα για να μην φοβηθεί. Στην τέταρτη επίσκεψη κάναμε πια ότι κάνουμε και τώρα. Πάντως τα εργαλεία που χρησιμοποιούν δεν ακούγονται όπως τα δικά μας και δεν έχουν και καμία σχέση με τα δικά μας.
Το πιο σημαντικό πράγμα που αποκόμισα από το κομμωτήριο είναι που μου έδειξαν πώς να την χτενίζω, διότι παρά το γεγονός ότι την χτένιζα μέρα παρά μέρα, δεν το έκανα σωστά.
Οπότε, εάν μπορώ να σε συμβουλεύσω, θα σου πρότεινα -στην περίπτωση που δεν το κάνεις,για να μην παρεξηγηθώ- να περιποιείσαι τακτικά το τρίχωμα του Έκτορα χτενίζοντάς το, έτσι ώστε να μην αναγκάζονται οι κομμωτές να πονούν το σκυλάκι, λόγω των κόμπων.
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”