ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΑΛΤΕΖ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ

Εδώ δεν θα φοβηθούμε να καταγγείλουμε, επώνυμα και με στοιχειά, ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ανθρώπους που: δηλητηριάζουν, κακομεταχειρίζονται ή πετάνε σκύλους στο δρόμο.

ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΑΛΤΕΖ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό κατερινη » 06 Μαΐου 2009, 01:55

Πριν τον μενιο, ψαχναμε για μαλτεζ και οπως ειχαμε ενημερωθει ζητησαμε την λιστα του ΚΟΕ για τους εκτροφεις ,εκεινη την εποχη δεν ειχε καποιος γεννα εκτος απο μια παρα πολυ καλη εκτροφεα, πουτα πουλαγε σε απαγορευτικη τιμη για εμας.
αρχισαμε να κοιταμε τη χρυση ευκαιρια γατι σκεφτηκαμε οτι αν καποιος ειχε ενα -δυο κουταβακια ισως να μην ηξερε καν τον ΚΟΕ .
ειδαμε μια αγγελια που ελεγε για καποια κουταβακια που διεθεταν και χαρτια ΚΟΕ. (εμεις δεν ξεραμε καν τι ηταν 'τα χαρτια του ΚΟΕ')
Αλλα μας εκανε να εμπιστευτουμε αυτον που το ανεφερε. (να αναφερω οτι τωρα πια κατηγορω πιο πολυ τον εαυτο μου για αυτα που ακολουθησαν, που δεν ενημερωθηκαμε πριν τον συναντησουμε)
λοιπον, πηγαμε κερατεα, καπου απεναντι απο το δημαρχειο στο πρωτο οροφο, ενω μας ειχε πει οτι μπορουμε να δουμε τους γονεις, μετα μας ειπε οτι ηταν στο εκτροφειο και οχι εκει κοντα...
τα εμβολια ειπε οτι τα κανει μονος του(γιαυτο τα βιβλιαρια τα ειχε συμπληρωσει αυτος) ακομη δεν το βρισκω παραλογο αυτο, αλλα μαλλον πρεπει να τα πηγαινουν σε γιατρο για να ειναι σιγουροι και αγοραστες οτι οντως εχουν γινει...
του ειπαμε να μας δειξει τα χαρτια απο τον κοε(ξανααναφερω οτι δεν ξεραμε τοτε ποια σχεση ακριβως μπορει να ειχε ο ΚΟΕ με καποιον εκτροφεα) και μας ειπε οτι για να παμε να παρουμε τα χαρτια απο τον ΚΟΕ θα κοστιζε καποια λεφτα παραπανω γιατην ωρα που θα χασει και την βενζινη που θα καταναλωσει... owo::
Προσωπικα ειμαι παρα πολυ καχυποπτη αλλα ο αντρας μου μου αλεγε οτι ειμαι υπερβολικη και οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και τι θα μπορουσε να παει στραβα, ενα σκυλακι θελαμε και θα μας το εδινε.
μας εδειξε ενα ζωηροτατο και πανεμορφο, και του ειπαμε οτι θα πηγαιναμε την αλλη εβδομαδα να το παρουμε.
την επομενη εβδομαδα μας ειπε οτι του εδωσε καποιο φαρμακο και ειχε λιγη διαρροια, και οτι δεν ειναι τιποτα αλλα ανα παθει κατι για τις επομενες 15μερες εχει ευθυνη οτι και να συμβει.
ειχαμε αμεσωσ ραντεβου με τον κτηνιατρο,τον ειδε θερμοκρασια και γενικη εμφανιση και ειπε οτι ηταν καλα.
το πηγαμε σπιτι ηταν ουτε πολυ ζωηρο ουτε πολυ υποτονικο, ειπαμε απο τον δρομο και την ζεστη το επαθε...
μετα απο λιγο εκανε εμετο,ειπαμε παλι απο την αλλαγη ειναι... μετα παλι και ξανα... και μετα ηταν αδυναμος και συνεχεια ξαπλωμενος
τον πηραμε τηλεφωνο,μας ειπε οτι φταιμε εμεις αλλα δεχτηκε να μας κανει την χαρη να το κουραρει.
του το πηγαμε την ιδια μερα, την αλλη μερα μας πηρε και εκλαιγε και δεν ηταν σε θεση να μιλησει(ο γελοιος) γιατι ο μικρουλης ηταν στο νοσοκομειο, και μετα μας ξαναπηρε να πει οτι πεθανε.
τις επομενες μερες με δικη μας πιεση μας ειπε οτι παρολου που εμεις φταιγαμε γιατι κατα την δικη του θεωρια επαθε αφυδατωση απο κερατεα-μαρουσι, θα μας εδινε αλλο, ομως δεν ειχε 2 μηνων (που ειχαμε διαβασει οτι ειναι η σωστη ηλικια να το παρεις απο την μητερα του) ειχε μονο 37 ημερων και μας ειπε οτι θα το παρουμε σπιτι και μετα απο λιγο θα του κανουμε εμεις τα πρωτα εμβολια...
το σκυλακι αυτο ηταν το πρωτο μας σκυλακι, ημασταν τρελαμενοι μαζι της,ενα παιχνιδιαρικο τετραπερατο ζωακι, 7 μερες με ξυπναγε 5 το πρωι και πηγααινα και του εκανα παρεα,ενα πρωι κοιταξα το ρολοι μου ηταν '7.30' τρεχω να δω τι κανει η φρουφρου... (το ηξερα οτι κατι δεν παει καλα...)
ηταν σε μια γωνια στη φωλια της με κοιταξε με την ακρη του ματιου της (αντι για να τρελαθει απο το κουνημα ,οπως καθε πρωι) ακουνητη και ειχε κανει εμετους και διαρροια.
μας επιασε πανικος την πηγαμε στον κτηνιατρο και την κρατησε αλλες 7 μερες μεχρι να μας πει οτι ειναι μορβα και οτι θελει την αδεια μας για να την κοιμησει.
εκλαιγα μερα νυχτα για πολλες μερες ενω ο αρραβωνιαστικος μου παλευε να βγαλει ακρη με τον εκτροφεα ,γιατι ο κτηνιατρος μας ειπε οτι προφανω ς και το πρωτο σκυλακι ειχε μορβα και οτι δεν θα επρεπε να μπει αλλο σκυλακι στον ιδιο χωρο για 6 μηνες... και οχι μονο δεν παραδεκτηκε οτι το πρωτο ηταν αρρωστο και κολλησε και το δευτερο ,αλλα οταν του ειπαμε οτι οτι επαθε το επαθε σε 7 μερες(τον ειχαμε ενημερωσει και μας ειπε να την παμε σε εναν κτηνιατρο)και εκεινος μας ειχε υποσχεθει οτι μεσα σε 15 η ευθυνη ειναι δικη του... ,μας ειπε οτι ειμασστε τρελοι που πιστεψαμε κατι τετοιο και οτι χαρη μας εκανε και πηρε πισω και το πρωτο.
μετα απο καιρο (που βρηκαμε το κουραγιο να ξαναψαξουμε για αλλο σκυλακι) μας ενημερωσαν ανθρωποι που ειναι στο χωρο της εκτροφης οτι ειναι γνωστος απατεωνας και οτι το... 'εκτροφειο' του ειναι στην ταρατσα του και οτι ψαχνει στις αγγελιες για ημιαιμα που εχουν καποια χαρακτηριστικα απο δημοφιλης ρατσες και τα πουλαει για καθαροαιμα. (μας ειπε οτι εχει και αλλες ρατσες...)
επικοινωνησα με τον κοε να αναφερω το γεγονος και μου ειπαν οτι το ονμα αυτο δεν εχει δηλωσει γεννα ΠΟΤΕ :eek:
Απλα το αναφερε για να ΄τσιμπαμε' εμεις οι αφελεις...
δεν ειχα το επιθετο του (αν και μπορω να την στησω κατω απο το σπιτι του και να δω την αλληλογραφεια του...) αλλιως ειχα τετοια οργη που ηθελα να τον τρεξω οσα κι αν μου κοστιζε αλλα δεν ειχα χρονο στην αρχη και μετα κατηγορησα τον εαυτο μου για τις βιαστικες και αφελεις κινησεις μας...
Άβαταρ μέλους
κατερινη
Topic Author
Beagle
Δημοσιευσεις: 55
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 5 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

• Παραπλησια θεματα
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΤΕ Το!!

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες