Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Dogo Argentino

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Forum rules
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
grenouig
Beagle
Beagle

Re: Dogo Argentino

Postby grenouig » 01 Jun 2010, 22:40

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.Περιμενω τον μικρο μου dogo σε λιγες μερες και προετοιμαζομαι αναλογα.Την φυλη την γνωρισα πριν 3 χρονια κι απο τοτε ηταν στο μυαλο μου,ενημερωθηκα και ηρθε η στιγμη να αποκτησω ενα κουταβι,γι'αυτο θα σας δωσω καποιες πληροφοριες για να ακουσω την γνωμη σας μιας κι εχετε πολυτιμη εμπειρια απο την φυλη.Περασαν 3 χρονια να βρω κουταβο γιατι θα ηθελα να γνωρισω τους γονεις του και δεν ηθελα να παρω απο petshop.Ο πατερας ειναι ενας κουκλος αψεγαδιαστος,παιχνιδιαρης,2 ετων και παρα το γεγονος οτι δεν εχει ολοκληρη την βασικη εκπαιδευση ειναι ενας υπακουος σκυλος και πολυ φιλικος.(Επρεπε να τον προσεξει παραπανω).Δεν εχει χαρτια σε αντιθεση με την μανα η οποια εχει.Ο σκυλος θα παρει μαθηματα απο θετικο εκπαιδευτη οταν ερθει η ωρα,εγω μεχρι στιγμης εχω μελετησει το συστημα εκπαιδευσης θετικης ενισχυσης για κουταβια του Gal Ziv και τωρα διαβαζω το εκπαιδευση σκυλων του dr.Στ. Tσελεπιδη κ' Ιωαν. Παπαιωαννου ωστε να ενημερωθω οσο μπορω μεχρι την ελευση του μικρου.Εχω μια σκυλιτσα κανις και σκεφτομαι τον πρωτο καιρο να τον βαλω μεσα στο σπιτι που ειναι και αυτη και μετα στην αυλη.Λαθος? Οι σκεψεις κι αποψεις σας θα βοηθησουν,συμβουλες?

Καλώς ήρθες Βαγγέλη Για έλα κι από δω να σε γνωρίσουμε :arrow: ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ

AmaliaZ
Great Dane
Great Dane

Postby AmaliaZ » 02 Jun 2010, 08:56

Γεια σου Βαγγελη!
Με το καλο να αποκτησεις το ντογκακι σου... αλλα κακως που τον πηρες απο ιδιωτη που ζευγαρωνει σκυλια χωρις γενεολογικους χαρτες th: Αφου περιμενες 3 χρονια επρεπε τουλαχιστον να κανεις μια σωστη κινηση και να απευθυνθεις σε εναν υπευθυνο εκτροφεα!
Εαν τον απομονωσεις στον κηπο και δε του δινεις το δικαιωμα να μπαινει μεσα στο σπιτι οταν εκεινος το επιθυμει, θα εχεις ενα δυστυχισμενο σκυλο και πολυ πιθανο να μη δεθει ποτε μαζι σου. Καλα κανεις και διαβαζεις διαφορα βιβλια εκπαιδευσης, αλλα μην αμελησεις σε καμια περιπτωση την ΒΥ με επαγγελματια εκπαιδευτη... εκτος και αν εχεις τοσο μεγαλη εμπερια με σκυλια...Τα ντογκο ειναι πολυ ιδιαιτερα σκυλια.. μπορει να εξελιχθουν σε τελειους συντροφους αλλα και σε τεραστιο μπελα wink: Απο εσενα εξαρταται!

grenouig
Beagle
Beagle

Postby grenouig » 02 Jun 2010, 09:42

Δεν σκεφτηκα τον εκτροφεα ειναι η αληθεια αλλα μονο στον αρσενικο υπαρχει ελλειψη χαρτιων κι αυτο για οικονομικους λογους.Μολις τον παρω μπορω να κανω διαδικασιες να αποκτησει κι ο δικος μου τα απαραιτητα χαρτια? Αν ναι τι πρεπει να κανω και ποσο στοιχιζει?Υπαρχει εμπειρια σε σκυλια αλλα οχι και τοση ωστε να μην χρειαστω την βοηθεια ενος ειδικου.Εαν γνωριζετε καποιον με εμπειρια στην φυλη στην περιοχη της Πατρας μπορειτε να τον προτεινετε.

AmaliaZ
Great Dane
Great Dane

Postby AmaliaZ » 02 Jun 2010, 10:38

Εαν ο πατερας δεν εχει pedigree δε μπορει να βγαλεις και για το κουταβι σου. Ποσο μηνων θα το παρεις?
Θα σου ελεγα να επικοινωνησεις με τον Ομιλο Dogo Argentino Ελλαδας (ΕΟΝΑ) στο dogo@mail.com και να αναφερεις οτι εισαι απο Πατρα. Ο Πετρος Πατουνης ειναι υπευθυνος για την Πελοπονησσο και ειμαι σιγουρη οτι θα χαρει να σου δωσει οποιες πληροφοριες θελεις. (bs)

grenouig
Beagle
Beagle

Postby grenouig » 02 Jun 2010, 10:45

Ο μικρος γεννηθηκε τελος Απριλιου και ειναι με την μανα του.Θα επικοινωνησω μαζι τους να τους ρωτησω.

AmaliaZ
Great Dane
Great Dane

Postby AmaliaZ » 02 Jun 2010, 10:53

Σε καμια περιπτωση μη τον παρεις πριν κλεισει τους 2 μηνες! Η "εκπαιδευση" που θα δεχτει μεσα στην τοκετομαδα ειναι εξαιρετικης σημασιας!!!

grenouig
Beagle
Beagle

Postby grenouig » 02 Jun 2010, 11:03

Αυτο το γνωριζω.Ετσι θα γινει.Τωρα που το συζηταμε ομως και μου ηρθε στο μυαλο γιατι προχθες ειχα παει να δω παλι τον πατερα,δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ο αρσενικος δεν εχει pedigree απο την στιγμη που ηρθε απ'το εξωτερικο,αρα αγορασμενος απο petshop λογικα.Μου ελεγε ο ανθρωπος που τον εχει οτι του ηρθε ταλαιπωρημενος γιατι επεσε η αγορα του στη απεργια των τελωνειακων.Κατι ειχε αναφερει στις αρχες οτι του ζητουσαν 300$επιπλεον ή κατι τετοιο τελος παντων.

AmaliaZ
Great Dane
Great Dane

Postby AmaliaZ » 02 Jun 2010, 11:07

Διαβασε για τα puppy mills στο νετ και θα καταλαβεις... Το μεγαλυτερο ποσοστο σκυλων απο pet shop δεν εχουν pedigree.. δε θα επρεπε να σου κανει εντυπωση.

grenouig
Beagle
Beagle

Postby grenouig » 02 Jun 2010, 11:26

Γνωριζα καποια πραγματα και γι'αυτο δεν ηθελα να παω σε petshop,οπως επισης το γεγονος οτι ηθελα να γνωρισω τους γονεις.Ομολογω οτι αρρωστησα με τις φωτο που μολις ειδα.Αισχος.Στην δικη μου περιπτωση με το ζορι τιθεται και θεμα αγορας,θα δωσω ενα συμβολικο μικρο ποσο για τα ταξιδια πηγαινε ελα στην αθηνα για να βλεπει πως μεγαλωνουν τα μικρα.Τα 2 θυληκα που θα μεινουν τα εχει κλεισει απο πριν να τα δωσει σε κτηνιατρο.
Last edited by grenouig on 02 Jun 2010, 12:43, edited 1 time in total.

My Nellie
Global Moderator
Global Moderator

Postby My Nellie » 02 Jun 2010, 12:18

grenouig wrote:... ... μονο στον αρσενικο υπαρχει ελλειψη χαρτιων κι αυτο για οικονομικους λογους.Μολις τον παρω μπορω να κανω διαδικασιες να αποκτησει κι ο δικος μου τα απαραιτητα χαρτια? Αν ναι τι πρεπει να κανω και ποσο στοιχιζει?... ...
AmaliaZ wrote:Εαν ο πατερας δεν εχει pedigree δε μπορει να βγαλεις και για το κουταβι σου. ... ...

Για να μην υπάρχει παρανόηση, το pedigree δεν το χρειάζεσαι σαν "τρόπαιο" αλλά σαν μία επιβεβαίωση της γενεαλογίας του σκύλου, επειδή προέρχεται από επιλεκτική εκτροφή. Αυτός ο γενεαλογικός χάρτης είναι ιδιαιτέρως χρήσιμος σε όσους ασχολούνται με την εκτροφή (γεγονός που δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου) και όσους ιδιοκτήτες θέλουν να συμμετέχουν με το ζώο τους σε Εκθέσεις Μορφολογίας κλπ. Πέραν αυτών, μέσα από τις πληροφορίες του pedigree μπορείς να γνωρίζεις κάποιες σοβαρές κληρονομικές ασθένειες ή επίσης από τι πέθανε ένας πρόγονος του σκύλου σου και να το λάβεις υπ' όψιν. Όμως αυτά δεν καταγράφονται πάντα....
Άρα, κατά την γνώμη μου, εσένα σε ενδιαφέρει το pedigree μόνον στο επίπεδο της εξασφάλισης από σοβαρές κληρονομικές παθήσεις.
Επίσης, εάν ήδη δεν το γνωρίζεις, είναι πολύ εύκολο πλέον να "κυκλοφορήσει" κάποιος ένα πλαστό έγγραφο pedigree...., με όλα όσα αυτό συνεπάγεται....
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Return to “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”