Bullmastiff

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Teo1984
Beagle

Δημοσίευση από Teo1984 » 18 Ιούλ 2009, 06:02

ειδα την συζητηση και ειπα να πω την γνωμη μου.υπαρχουν εκτροφεις και εκτροφεις,ανθρωποι με μερακι και ορεξη που το βλεπουν σαν hobby και αλλοι που πακεταρουν τα σκυλια σαν κοτοπουλα του μιμικου σε γραμμη παραγωγης.πολλοι εχουμε σκεφτει το ονειρο του εκτροφειου αλλα κατι τετοιο δεν ειναι καθολου ευκολο.διασημος εκτροφεας ιταλος στην καταγωγη(ισως ο καλυτερος εκτροφεας pointer στον κοσμο)ελεγε "38 χρονια εκτρεφω,38 χρονια δημιουργω,ομως σκυλια παγοσμιου κλασης-μορφολογικα προτυπα δηλαδη-εβγαλα ελαχιστα.σου ευχομαι φιλε μου να κανεις το καλυτερο εκτροφειο με bullies του κοσμου ομως να ξερεις δεν γινεται ευκολα ουτε σε 6-7 χρονια π.χ Θελει πολυ τρεξιμο,ταξιδια σε Αγγλια κυριως(παγοσμιος κυνολογικος κολλοσος σαν χωρα και η μητρικη χωρα των bullies)σε γερμανια,ρωσσια,αμερικη και μερικες αλλες.χρειαζονται επισης πολλαααα χρηματα για εισαγωγη κουταβιων-τα οποια δεν θα σου βγουν ολα-,χρειαζεται γνωση τεραστια της φυλης η οποια αποκταται με τα χρονια,πολλες εκθεσεις για προβολη και ανταλλαγη αποψεων αλλα και συναγωνισμο για να δεις σε ποιο επιπεδο βρισκεσαι καθως και πολλα αλλα για να φτασεις μετα απο αρκετα χρονια να πεις"ναι τωρα πια εχω ενα αξιολογο εκτροφειο,ισως και παγκοσμιου επιπεδου" Εχω πολλα που θα μπορουσα ακομα να γραψω αλλα δεν μας φτανουν 15 post :lol: κλεινοντας 8ελω να σου πω οτι το καλυτερο πριν χρονια(νομιζω 97-98-99 καπου εκει) rottweiller του κοσμου γερμανικης εκτροφης αρσενικος,ηταν ενας σκυλος που ειχαν αποριψει σε 3 εκ8εσεις σαν προκαταρτικη κουταβιων και 2 κουταβιων...αυτο το κουταβι μετα απο 2,5 χρονια εγινε το ζωντανο προτυπο για τα rottweiller παγκοσμια!!!δεν σημαινει οτι το bob θα γινει απαραιτητα "μεγαλος πρωτα8λητης" η ενα σκυλι μετριο σαν κουταβι οτι ειναι τελειωμενη υποθεση...ποτε δεν ξερεις,απλα ενδειξεις εχεις!αυτα και καλη συνεχεια στην προσπαθεια που θα κανεις.
Better be burned,than fade away...

Άβαταρ μέλους

solco99
Bullmastiff
Been thanked: 1 time

Re: Bullmastiff

Δημοσίευση από solco99 » 18 Ιούλ 2009, 08:57

valis έγραψε: Φιλε Σολκο ακομη δεν καταλαβες 1) εχω ηδη επιλογη μορφολογιας που θα ακολουθησω 2) θα προσπαθησω να εχω σχεδον ολες τις γραμμες σιγα σιγα 3) Ολα εχουν την τιμη τους 4) Η καλιεργεια του σκυλιου (γυμναστικη,διατροφη,χαρακτηρα) κανει τους πρωταθλητες και το καλο αιμα 5) Εκτροφεας δεν ειναι μονο ενα ατομο που ασχολειται χρονια αλλα και καποιοι που προσπαθουν να αναπτυξουν με τα σωστα προτυπα την ρατσα αυτη παρολο που δεν θα εχουν την πειρα αλλα ξερουν που θα ζητανε την καταλληλη βοηθεια 6) Η Κυπρος εχει ηδη επαγγελματια εκτροφεα που ασχολιται 20 χρονια με την ρατσα αυτη και με βοηθα ηδη.
Το σκυλι που αποκαλεσα τερας ειναι τερας σωστης μορφολογιας ειναι το σκυλι του εκτροφεα που με βοηθα με τα δικα μου σκυλλια δεν ειναι δικο μου, οταν τελιωσω το σαιτ μου και θα δουμε και τα σκυλλια μου ενα προς ενα σε αρκετες φωτο και εκει να δω ποσο ειρωνευτικα θα μιλησεις !
Οσα μπουλλ θα εχετε στα σοου μπορει να τα εχω στην εκτροφη μου σε μερικα χρονια. Τα λεφτα δεν ειναι προβλημα και αυτο λεει αρκετα !
Ελπιζω να πηρες την απαντηση σου .
Εσυ δεν εχεις μπουλλ ?
Καταρχην δεν ειρωνευομαι κανεναν. Μιλαω με ολη τη σοβαροτητα που χρειαζεται το θεμα εκτροφη. Καποια πραγματα προσπαθω να σου επισημανω που ισως να αγνοεις, οχι γιατι εγω τα ξερω ολα, αλλα γιατι ειμαι ενα(μονο) βημα πιο μπροστα απο εσενα, που σημαινει οτι εχω μπει ηδη στην εκτροφη και εχω μπουλμαστιφ μερικα χρονια πριν. Τιποτα παραπανω. Τον τυπο που θα εκθρεψει κανεις τον αποφασιζει μονος του και κρινεται απο το αποτελεσμα. Τα χρηματα δεν φερνουν παντα το αποτελεσμα αν τα σπαταλας σε λαθος επιλογες και σκοπους.

Εδω μεσα ο χωρος δεν ειναι γηπεδο κανενος, ποσο μαλλον δικο μου για να μπορεσω να σε πεταξω εκτος γηπεδου. Δεν καταλαβαινω γιατι αισθανεσαι ετσι. Απλα τη γνωμη μου λεω και αν θελεις τη γραφεις και στα παλια σου τα παπουτσια εννοειται. Το θεμα ειναι να υπαρχουν ανθρωπη που αγαπουν τη φυλη και να υπαρχει ενδιαφερον για συζητηση και οχι θριαμβολογιες πριν ακομη επιτευχθουν.

Αλλο ομως οπως λεει και ο Τεο να μιλας, να συνεργαζεσαι και να εχεις βοηθεια απο εκτροφεις ενος κυνολογικου κολοσσου οπως η Μ.Βρετανια που ειναι και μαλιστα η γεννετειρα χωρα του Μπουλμαστιφ και αλλο οπως η Σερβια, η Βουλγαρια ή η Ελλαδα και ας πιστευει ο οποιοσδηποτε οτι εχει τα καλυτερα σκυλια στο εκτροφειο του.
Αν θελεις ομως ανεβασε καμια φωτογραφια του αρσενικου που θα ζευγαρωσει η σκυλιτσα σου να δουμε κι εμεις περι ποιου σκυλου προκειται.
Αληθεια, ποιος ειναι ο επαγγελματιας εκτροφεας στην Κυπρο που ασχολειται 20 χρονια με Μπουλμαστιφ?

Άβαταρ μέλους

valis
Akita

Δημοσίευση από valis » 18 Ιούλ 2009, 09:58

Ο εκροφεας ειναι ο κτηνιατρος μου για φωτο δεν γνωριζο αν μπορω να σας δειξω επειδη αυτο ειναι το οικογενειακο του σκυλι, εχει ηδη φαρμα στο εξωτερικο ειναι ηδη κατατοπισμενος στους χαρτες του μπουλλ λογω και τις δουλειας του δεν αφηνει κανενα στα δικα του εκτροφεια να δουλεψει με τα σκυλλια του εκεινος εκπαιδευει εκεινος βγαζει προγγραματα ειναι λεπτομερος που δουλευει. Να μαθω ακριβως τα αιματα και το εκτροφειο και θα σας πω.
Κοιταξτε για παγκοσμιο πρωταθλητη δε το συζητω θα περασουν χρονια αλλα η μικρη Κυπρος ηδη εχει στειλει αρκετες ρατσες με τρομερες επιτυχιες οχι μονο στα σοου αλλα και σε γεννες που πηγαν δικα της σκυλλια ( Doberman, bull terrier,german sheppert και αλλες ρατσες ).
Εδω συνεργασια ολων δινει αποτελεσματα ο ενας βοηθα τον αλλο ειμαστε μικρος τοπος και ετσι ο ενας γνωριζει τον αλλο !

Άβαταρ μέλους

solco99
Bullmastiff

Δημοσίευση από solco99 » 18 Ιούλ 2009, 10:08

Δηλαδη ο κτηνιατρος σου εχει εκτροφειο εκτος Κυπρου?

Άβαταρ μέλους

kos
Akita

Δημοσίευση από kos » 22 Ιούλ 2009, 16:18

solco99 έγραψε:Δηλαδη ο κτηνιατρος σου εχει εκτροφειο εκτος Κυπρου?
Αφού φίλε βαλις ξέρεις τοσα πολλά για πες και μας να μάθουμε μερικά καλά εκτροφεία να ενημερωθούμε για τα μπουλμαστιφ.Το 30% ασπρο από που βγήκε πρώτη φορά το ακούω.

Άβαταρ μέλους

kos
Akita

Δημοσίευση από kos » 22 Ιούλ 2009, 16:23

Πως θα έχεις όλες τις γραμμές τι είναι αυτά που λες και τα διαβάζει και κόσμος που θέλει να γνωρίσει τα μπουλμαστίφ. Αφού είσαι τόσο καλός φέρε τα σκυλιά σου σε καμιά έκθεση να τα δούμε και πες και στον κτηνίατρο να φέρει αυτό το πολύ καλό σκυλί που έχει και δεν το ξέρει κανείς

Άβαταρ μέλους

kos
Akita

Δημοσίευση από kos » 22 Ιούλ 2009, 16:26

Μ' αρέσει ρε γιάννη που ρωτάς και για τον εκτροφέα που είναι 20 χρόνια στην κύπρο δουλευόμαστε τώρα?Στείλε μια φωτό την σασσυ για να καταλάβει.

Άβαταρ μέλους

solco99
Bullmastiff

Δημοσίευση από solco99 » 22 Ιούλ 2009, 17:17

Το θεμα ειναι να καταλαβει Κωστα οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Εγω δεν θελω να προσβαλω κανεναν ή να το παιξω ξερολας, ουτε να κανω κανεναν να νιωσει ανεπιθυμητος γιατι αλλωστε δεν ειναι και δικος μου ο χωρος.

Ο Valis πρεπει να καταλαβει αρχικα οτι ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο για να εχει κατασταλλαγμενη αποψη περι εκτροφης, τυπου και προτυπου. Πρεπει να καταλαβει οτι πρεπει να ψαχνεται συνεχως, να διαβαζει, να ενημερωνεται, να μαθαινει περισσοτερο και να μιλαει τοσο παρορμητικα λιγοτερο. Πρεπει να μαθει αν δεν το ξερει, οτι ακομη και εκτροφεις που εκτρεφουν 20 και 30 χρονια, συνεχιζουν να μαθαινουν ασταματητα οσο ζουν και συνεχιζουν να εκθρεφουν, με την ιδια διψα που ενδιαφερονταν να μαθουν και στο ξεκινημα της εκτροφικης τους καριερας.

Δηλωσεις του τυπου "σε λιγα χρονια θα εχω στο εκτροφειο μου οσα μπουλμαστιφ εχετε συνολικα εσεις" και "λεφτα υπαρχουν για να φτιαξω τα καλυτερα αιματα" δεν χωρουν σε χωρους σοβαρης εκτροφικης αντιληψης και δεν κερδιζουν καμια εκτιμηση ή σεβασμο οποιες κι αν ειναι οι προθεσεις αυτου που τις κανει.

Το αν ειναι περιορισμενες οι γνωσεις περι μπουλμαστιφ στη χωρα μας και στο φορουμ αυτο, οπως ειπε οτι εχει αντιληφθει εκεινος, ας το κρινει καποιος που ξερει καλυτερα τη φυλη. Τη γνωση ομως καθενας την κραταει για τον εαυτο του και για οποιον ενδιαφερεται να τη μοιραστει μαζι του και δεν βγαινει να τη διατυμπανισει χωρις κανεις να του το εχει ζητησει, επαινωντας τον εαυτο του κι ευλογώντας τα γενια του, οπως εκανε ο φιλος Valis κατηγορώντας μας και στο τελος οτι τον ριχνουμε και εκτος γηπεδου.

Άβαταρ μέλους

valis
Akita

Δημοσίευση από valis » 22 Ιούλ 2009, 17:58

kos έγραψε:
solco99 έγραψε:Δηλαδη ο κτηνιατρος σου εχει εκτροφειο εκτος Κυπρου?
Αφού φίλε βαλις ξέρεις τοσα πολλά για πες και μας να μάθουμε μερικά καλά εκτροφεία να ενημερωθούμε για τα μπουλμαστιφ.Το 30% ασπρο από που βγήκε πρώτη φορά το ακούω.
Και οντως μολις και εγω το ακουσα λεω δεν γινετε και οντως γινετε στο 30% του στηθους λευκο σπανια συμβαινει τωρα της δικης μου ειναι ελαχιστο οπως και ο πατερας της ειχε σε ολο το στηθος και μετα εξαφανιστηκε. . ..
Καλα εκτροφεια φιλε εσυ πληρωνεις εσυ να βρεις ! Αν ενδιαφερεσε μαθαινεις , μπες με τις ωρες στα σαιτ να ανακαλυψεις. !
Γιατι εσενα μπορει να μην σου αρεσει το εκτροφειο που παιρνω εγω !

Άβαταρ μέλους

solco99
Bullmastiff

Δημοσίευση από solco99 » 22 Ιούλ 2009, 18:09

Εχεις κανει αιτηση για επωνυμια εκτροφειου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”