Epagneul Breton

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

aroma
Akita
Επικοινωνία:

Re: Epagneul Breton

Δημοσίευση από aroma » 07 Ιουν 2009, 14:27

Καλησπέρα ! Εμένα έπεσε στα χέρια μου μια μπρετονίτσα και είναι παιδιά πολύ καλή . Τώρα την απέκτησα ειναι ενός αυτή και έτσι δεν έχω τα των κουταβιών , παρόλα αυτά δεν την χρησιμοποιώ για κυνήγι , το συχαίνομαι , για τον ίδιο λόγο θα την παράτησε ο μ222@@@ κυνηγός που την είχε γιατί δεν θα ήταν καλή στο κυνήγι πέρδικας ξερωγω . :razz:

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 07 Ιουν 2009, 15:06

Στο πατρικό μου έχει η μαμά μου(μεταξύ άλλων) ένα επανιέλ, τον Μαξ, τον οποιο τον μαζέψαμε γιατί το αφεντικό του ήθελε να τον σκοτώσει,γιατί κυνηγούσε μόνο ποντίκια!!!
Το σκυλάκι αυτό το είχε πρώτα ένας πιτσιρικάς και επειδή μεγάλωσε οι γονείς του θεωρήσαν σκόπιμο να το δώσουν σε άλλους. Το ζωντανό όμως είχε μάθει σε σπίτι... Το δώσαν λοιπόν σε αυτόν τον γνωστό μας σε ηλικία περίπου 3 χρονών. Αυτός το πήρε και προσπαθούσε να το μάθει να κυνηγάει. Το ζωντανό, ναι μεν ακολουθούσε το ένστικτό του,αλλά σε λάθος θηράματα!!!
Αυτός λοιπόν με τη σειρά του θέλησε να το σκοτώσει γιατί του ήταν άχρηστο!!!
Το πηραμε λοιπον εμείς, και τώρα είναι μαζί μας, γεράκος πλέον. Εχει περάσει απο λεισμανίωση και πολλά άλλα δεινά στην υγεία του, αλλά βρίσκεται ακόμη κοντά μας και τον αγαπάμε....γιατί συν τοις άλλοις είναι και πολύ ευγενικός χαρακτήρας....και αγαπάει όλα τα άλλα σκυλούνια που έχει η μαμά μου....
Βέβαια παλιά που είχαμε κοτέτσι και είχαν κάνει επιδρομή κάτι τεράστια ποντίκια...βάλαμε μέσα το Μαξ και τα "καθάρισε" όλα!!!! Το καταγλέντησε!!! Δεν ήθελε να βγεί έξω!!!
Οι γάτες μας φοβόντουσαν να μπουν στο κοτέτσι γιατί οι αρουραίοι ήταν σαν γάτες!!!
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα!!!
Ποτέ δεν θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν??!!??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

thedream7
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thedream7 » 04 Ιαν 2010, 16:40

Πριν ένα μήνα έφτασε στα χέρια μου ένα αρσενικό Επανιελ Μπρετόν 2-2,5 μηνών περίπου. Το βρήκα από αγγελία στα "Χαρίζονται" του φόρουμ.
Πανέμορφο και πολύ έξυπνο σκυλί. Φυσικά δε σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για κυνήγι, αλλά για σπίτι με τις καθημερινές βόλτες και εξόδους γενικότερα...
Δείχνει από τώρα να μαθαίνει εύκολα, είναι αρκετά κοινωνικός και φιλικός. Ιδανικός σύντροφος για το σπίτι και καθόλου ενοχλητικός, αν εξαιρέσουμε το ότι τώρα που μεγαλώνουν τα δοντάκια του, θέλει να μασάει πολλά και διάφορα συνέχεια...ουκ ολίγες φορές έχω αποχωρήσει με γρατζουνιές σε χέρια κ πρόσωπο μετά τα παιχνίδια μας..... bigg:
"Αν είναι να χαθώ, ας χαθώ πάλι μες στο όνειρο... σ' ό,τι αξίζει να μένει ζωντανό, σ' ό,τι αντέχει στον καιρό...σ' ό,τι αγάπησα, σε ό,τι ξέχασα, σ' ό,τι νοστάλγησα μα το έχασα, σ' ό,τι θυμήθηκα μα δε γέλασα, σ' όσα σε μένα χρέωσα..."

Άβαταρ μέλους

zouzou88
Saint Bernard

Δημοσίευση από zouzou88 » 08 Ιαν 2010, 19:41

Το προηγουμενο μου σκυλάκι ήταν τετοιας ράτσας... Καταπληκτικός χαρακτήρας και πανέξυπνος... Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου... Και όταν τον έχασα μου στοίχισε αρκετά... Να το χαίρεσαι το σκυλόνι σου!!! Και να σου ζήσει!!!! :lov

Άβαταρ μέλους

thedream7
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thedream7 » 07 Μαρ 2010, 16:17

Καλησπέρα παιδιά!!

Τελευταία κατά τη διάρκεια της βόλτας συνάντησα κανα δυο τύπους που μου είπαν γιατί δεν του έχω κόψει την ουρά και πως έπρεπε να το κάνω όταν ήταν πιο μικρός (τώρα είναι κοντά 6 μηνών).
Ο γιατρός στο μεταξύ ποτέ δε μου είπε κάτι σχετικό (και ένας άλλος που τον έχει δει).
Τι λέτε εσείς;
"Αν είναι να χαθώ, ας χαθώ πάλι μες στο όνειρο... σ' ό,τι αξίζει να μένει ζωντανό, σ' ό,τι αντέχει στον καιρό...σ' ό,τι αγάπησα, σε ό,τι ξέχασα, σ' ό,τι νοστάλγησα μα το έχασα, σ' ό,τι θυμήθηκα μα δε γέλασα, σ' όσα σε μένα χρέωσα..."

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 07 Μαρ 2010, 16:24

Να μην επηρεαζεσαι απο τους και καλα "γνωστες". wink:

Άβαταρ μέλους

Smarty
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Smarty » 07 Μαρ 2010, 16:27

Mα για ποιο λόγο να του κόψεις την ουρά;;

Άβαταρ μέλους

thedream7
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thedream7 » 07 Μαρ 2010, 18:32

Smarty έγραψε:Mα για ποιο λόγο να του κόψεις την ουρά;;
έλα ντε.... bleye:

ορίστε και μια σχετικά πρόσφατη φωτό....

Δεν είναι καθαρόαιμο Επανιέλ αλλά μάλλον καλύτερα γιατί είναι και πιο όμορφος... :blm bigg:

Άβαταρ μέλους

manosmushroom
Bullmastiff
Όνομα: μανωλης

Δημοσίευση από manosmushroom » 17 Μαρ 2015, 12:47

Η λιζα μου ειναι Εpagneul breton ημιαιμο,και ειναι τωρα ενος χρονου.
ειναι οντως πανεξυπνα σκυλια και αρκετα ενεργητικα,οπως και πολλη παιχνιδι με τα δοντια,ολη την ωρα θελει κατι να δαγκωνει οπως λεν και τα παιδια παραπανω.επισης εμαθε πολλη γρηγορα τα βασικα.
εγω την απεκτησα 6 μηνων απο ενα σπιτι που δε το ηθελε ??? και τη βρηκε ο μπατζανακης μου απο αγγελια.
εψαχνε σκυλι για κυνηγι,και μολις το πηρε το εφερε σε εμενα,για 1 εβδομαδα διοτι μολις ειχε σταματησει το αιμα της απο τη πρωτη περιοδο της,και ηθελε να τη κρατησω για αν μην την αφησει εξω(εξωτερικο σπιτακι)και γινει καμμια πατατα.
εγω παντα αγαπουσα τα σκυλια και παντα ηθελα.ζουσα σε ενα μικρο σπιτι,(αθηνα)και δεν επαιρνα επειδη δε θα βολευε το σκυλι(αποδειχτηκα λαθος).τωρα πλεον ειμαι στη κρητη αρραβωνιασμενος(η γυναικα δε τα πολλη ηθελε)με πιο ανετο σπιτι,και μολις ειδα την λιζα με τις ματαρες....ερωτευτικα :yah
εννοειτε οτι του την αρπαξα,και την εχουμε μεσα στο σπιτι και περναμε ΤΕΛΕΙΑ και οι 3 μας.δε την εχω για κυνηγι μιας και δε ασχολουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”